Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Asta nu știu să zic, dacă ai spus că capota ai stricat-o toată ar trebui smirgluită integral cu pasul de finisare. Plafonul nu știu cum ar arăta polishat doar în zonele respective dar având în vedere că mașina are culoarea argintie cred că nu o să fie diferențe mari.

Dacă și pe capotă ai doar zone izolate, cred că maxim 100 de ron ți-ar putea lua careva. Dacă capota e toată stricată, se ridică prețul.

Mare grijă la cine apelezi. :)

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încearcă cu o pastă de polishat care se aplică cu mâna, se găseşte pe la Carefour, Bricostore, etc. Dacă sunt zgârieturi fine or să iasă, dacă nu cum a zis colegul mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Wolf_PoP

@kendoo nu e stricata toata capota, e stricata decat in unele locuri (locurile unde aveam muguri de pom si am dat cu buretul). Locurile unde e stricata le-am incercuit in ultima poza, cea facuta noaptea cu blitzul. Cand sunt vizibile ziua, se vad ca in primele 2 poze, culoarea normala a masinii peste tot, iar acolo niste pete mai deschise decat ar trebui sa fie.

@lupo_bv mi-a spus un prieten ca el foloseste o data sau de 2 ori pe an o crema numita polish cu lac. Nu il foloseste pentru zgarieturi (ca nu are asa ceva), ci pentru ingrijirea caroseriei, dar el este foarte multumit si crede ca e posibil sa-si faca treaba si pentru mine. A mai auzit cineva de asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred că are lac, dar se găsesc diverse sortimente, eu am folosit Prevent (Carefour) şi Rally sau ceva de genul ăsta, la Praktiker (este un bidon negru). Cu ambele am reuşit să scot chiar zgârieturi făcute prin atingere de alte maşini. Condiţia este ca zgârietura să nu agaţe la unghie. dacă este doar o mătuială, o scoate dar trebuie să ai răbdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine vopsea de retus, am niste pete de rugina pe capota, cum au sarit pietricele si s-a luat vopseaua.

 

Unde as putea gasi si dupa ce coduri??

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Wolf_PoP, atunci mai mult de 100 de ron nu ar trebui să fie. 

Nu există pastă polish cu lac. Lacul e sub formă de aerosol, coating mai bine zis, nicidecum sub formă de pastă. Mă refer că așa se aplică corect. Mă îndoiesc că-l vei aplica cu pensula. :)

Dacă vrei să-ți îngrijești caroseria, o decontaminezi, o polishezi si aplici o ceară. Sau decontaminat + ceruit.

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Wolf_PoP

Condiţia este ca zgârietura să nu agaţe la unghie. dacă este doar o mătuială, o scoate dar trebuie să ai răbdare.

Nu agata la unghie, unele de abia se simt la deget ca fiind mai aspre.

Pentru moment o sa caut ce a spus lupo_bv si daca nu dau rezultate o sa ma interesez de vreun loc unde se ocupa de cosmetica auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt aspre la atingere deoarece buretele de vase e abraziv, de aceea ti-am recomandat un smirghel de finisare ca să se poată polisha bine.

Un polish de calitate poate să scoată urmele de smirghel de granulație 1200. Mai jos de atât, nu merge. Vorbim cu mașina de polishat, nu manual.

Succes și să ne anunți dacă ai rezolvat ceva. :)

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine vopsea de retus, am niste pete de rugina pe capota, cum au sarit pietricele si s-a luat vopseaua.

 

Unde as putea gasi si dupa ce coduri??

 

Multumesc!

 Cam la orice magazin de vopsele auto îţi face vopsea după codul de pe sticker-ul din portbagaj.

Dacă ai un magazin Policolor ţi-l bagă şi la spray. Nu o să se potrivească chiar la fix, dar e în funcţie şi de culoare. A ta fiind gri cred că ai mai multe şanse să se potrivească.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, la vopsea ai grija ca sunt mai multe nuante pe acelasi cod, de exemplu eu pe codul meu de culoare am 3 nuante. 

The_Wolf_PoP daca ai magazin Policolor in oras vezi ca au produse 3M si iti dau la ce gramaj vrei tu, nu trebuie sa cumperi o sticla de 1l si sa dai 180 de lei pe ea. Eu am luat 200 ml de polish antiholograma si 250 ml de ceara si am facut 2 masini si inca mai am de 2. Credema ca rezultatul nu se comapra cu nici un produs gasit prin Carrefour desi pana acum am fost fan-ul lor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate cu codul, eu am dat o căutare pe net după codul meu (să văd compoziţia) şi am fost surprins să găsesc 2 formule, era în funcţie de anul de fabricaţie.

Uite că nu mi-a dat prin cap să-i întreb de ceară, dar bună ideea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian 6n2

Un polish bun si ieftin este Formula 1 Scratch Out, se gaseste la toate benzinariile MOL si costa vreo 20-25 lei un bidonas de culoare galbena de vreo 100-150 ml. E foarte eficient aplicat manual, eu il folosesc de mult timp si nu m-a dezamagit niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Wolf_PoP

@redlife chiar am un magazin Policolor in oras, din pacate pana la sfarsitul saptamanii sunt plecat la facultate si nu pot ajunge. Daca tu ai facut 2 masini si inca mai ai, ma gandesc ca 150 ml de polish imi sunt suficienti si mie care nu am decat o masina. Pe langa polish, trebuie si ceara neaparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu ști despre polish-urile 3M e că sunt cele mai abrazive de pe piață. Taie din lac mult, ceea ce mă îndoiesc că ai tu nevoie. Eu nu ți-l recomand dar fiecare face ce dorește.

Da, după polish e necesar și o ceară ca să protejezi rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3m stiu ca sunt 4 grade de abraziune. alegi pe cel necesar masinii/zonei in cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Wolf_PoP

Intr-adevar habar n-aveam ca polish-urile de la 3M sunt cele mai abrazive. Nasol cand e prima data si niciodata nu te-ai mai intalnit cu asa ceva, totusi de la 2-3 secunde de frecat cu un burete de vase nu cred ca am reusit sa fac daune chiar atat de mari, asa ca nici eu nu cred ca am nevoie de un produs foarte abraziv. Se vad doar niste zgarieturi fine daca te uiti de la cativa centimetrii de ele, daca te uiti de la mai mult de 1 metru nu se vad decat niste pete mai albe fata de culoarea masinii care este un gri (LA7W e codul de culoare). In cazul asta, aveti vreo recomandare de polish sau sa incerc cu ce ziceau colegii mai sus ca au gasit la Carrefour/Praktiker/MOL? Cat despre ceara, si acolo trebuie sa ma feresc de vreuna anume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă foloseşti pastă de care am pomenit mai sus nu trebuie să mai iei şi ceară, are deja inclusă ceara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Wolf_PoP

Cea de la Carrefour sau cea de la Praktiker sau ambele?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate din tipul ăsta de paste abrazive. Am mai folosit Abro de la Bricostore,dar mi s-a părut mai slabă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Wolf_Pnp, ai fi uimit să ști ce ușor se zgârie mașina. :) Eu am polishat mașina și am frecat cu o microfibră de calitate insistent un rezid de polish și deja s-a zgâriat(vorbim în lumina soarelui sau reflectorului).

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Wolf_PoP

kendoo, complicat si cu masinile astea.  :)  Ca tot veni vorba, cu ce sa aplic pasta de polish? Am fost azi in Carrefour si am vazut niste prosopele subtiri din microfibre. Sunt bune?

lupo_bv, am gasit polish Prevent in Carrefour si arata exact asa. Iti mai aduci aminte daca cumva asta e?

Modificat de The_Wolf_PoP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu așa ceva ar fi ideal să aplici. Partea galbenă e abrazivă pentru polishare locală iar partea neagră pentru ceară.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Wolf_PoP

Sincer n-am vazut in Carrefour asa ceva, dar maine am in plan sa ajung si in Praktiker/Auchan. Poate gasesc acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este, doar în magazinele online de detailing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ The Wolf - am folosit eu Prevent- ce ai pus tu in link, pe suprafete mici de 1-2cm patrati, dar au ramas panze de paianjen/holograme.Cam in toate locurile unde am aplicat au ramas. Se observau doar la o privire foarte atenta si lumina puternica. Pentru indepartarea lor am folosit Sonax Paint Cleaner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!