Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Adaug si eu o intrebare privitoare la detailingul de exterior.

 

Dupa ultima spalare a masinii (un Golf IV 1.6 2002 argintiu), am descoperit doua puncte de rugina pe capota motorului. Sunt mici, fiecare de dimensiunea unui varf de cui. Vopseaua este sparta complet pana la tabla, si prin aceste "gauri" se vede ceva rugina pe tabla de dedesubt.

De asemenea, am gasit o suprafata de ~ 3x5cm pe pragul soferului, unde vopseaua s-a curatat si se vede tabla de dedesubt, usor ruginita.

 

Nu stiu din ce cauza au aparut. Poate ca erau acolo de mai mult timp, dar eu abia acum le-am descoperit...

 

Intrebare: credeti ca pot reface cele 3 zone cumva ? Sau macar sa le acopar astfel incat sa nu se extinda zona afectata ?

Deocamdata am ceruit masina cu ceara solida si in aceste zone nu am sters ceara. Am lasat stratul gros ca sa acopere...

 

Multumesc anticipat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste deruginol sonax si se rezolva problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic asa:

 

1. spuma activa - Sonax, curata foarte bine

2. paint cleaner - nu e cazul acum, poti sa mai amani cumpararea lui

3. manusa - Lupus microfiber wash mitt

4. sampon - Sonax Gloss (sau ONR daca vrei sa mergi pe varianta de spalare fara clatire)

5. QD - Sonax Brilliant Shine Detailer pentru efect hidrofob impresionant sau Sonax High Speed wax daca vrei ca vopseaua sa se simta mai fina

6. Prosop uscare - oricare in afara de Meguiars

 

Multumesc toni  :beer:

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E fix acelasi produs la 750 ml

230200 e cod intern de la sonax. Nu inseamna nimic pt cumparatorul final

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele link-uri par a fi varianta Plus in cantitati diferite. Xtreme Felgen Reiniger fara Plus nici nu cred ca se mai gaseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yellow,

Am o problema care incepe sa ma ingrijoreze. Am descoperit acum vreo 2 saptamani niste puncte negre pe vopsea, Am crezut ca este ceva seva de prin copaci, dar vad ca nu iese de nicio culoare. Am incercat asa:

- spalare la jet, spuma activa, etc (de vreo n ori)

- PoliSeal

- Un polish cu putere mica de taiere, aplicat manual (Sonax nu stiu cum)

- IPA

- Argila

Am pus o poza mai jos:

photo

 

Ce se poate face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bitum sau depuneri feroase?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar fi trebuit sa iasa cu argila? Este drept ca am folosit o argila moale, din kitul Optimum (ONR + argila). Am insistat destul de mult in cateva locuri si nu se ia. Daca dau cu unghia si insist pare sa se ia, dar nu cred ca asta este solutia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt depuneri feroase, de ex cineva a taiat cu flexul si au cazut aschiile incinse.

daca e bitum, de obicei apare in zona pragurilor, aripilor si contra-aripilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt absolut peste tot. Si pe tavan si pe oglinzi si pe capota si pe usi etc. 

Intrebarea este cu ce ies? Aveam sperante mari in argila, dar vad ca nu merge. As mai incerca argila + IPA ca lubrifiant, dar mi-e teama ca distrug lacul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa distrugi argila cu IPA. Diluat 50% nu dauneaza lacului.

Incearca cu IronX , sonax full efect (e pt jante dar face fata si piliturii) sau Deox gel.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scos acele depuneri cu Sonax FE si pe urma argila. Au iesit absolut toate petele....

post-121938-14050898727604_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Par a fi depuneri de fier, desi cam ciudat sa ai pe toate partile...

Incearca Sonax Full Effect, ar trebui sa le scoata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat cu FE si am lasat vreo 10-15 minute. Este drept ca a inceput sa sangereze, exact pe puncte, dar nu am scapat de mai mult de 10% din ele. Am mai incercat argila + IPA cu lubrifiant, de asemenea argila + Sonax FE ca lubrifiant. Am lucrat cu argila cam 30 de minute pe o suprafata de vreo 50 cm x 50 cm (stalpul C), si au iesit cam 75% din puncte. Acolo unde nu am insistat foarte mult au ramas aproape toate.

 

Problema e ca daca ies asa de greu 1) imi trebuie o saptamana si 5 litri de Sonax ca sa termin toata masina si 2) cred ca distrug lacul de la atata argila. 

 

Sunt puncte mici negre, ies foarte greu la unghie, si este toata masina acoperita de ele... 

 

In afara de IronX / Sonax FE mai are cineva vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sunt depuneri feroase.

Alta varianta delicata nu ai decat cu solutiile alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi IronX paste (care cica e mai concentrat si inlatura mai multe depuneri) sau argila agresiva, dar cu argila sigur ai nevoie de polish dupa. Daca vrei sa incerci niste IX paste da-mi un PM si vedem cum ne intalnim sa facem o proba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, mi-am luat de pe Amazon Sonax Xtreme Felgenreiniger de-ala de 750 ml.

A venit a doua zi, adica vineri, si azi m-am hotarat, dupa cam 3 luni si jumatate, sa merg sa imi spal masina. Nu fiindca ar fi fost murdara, ci fiindca ma cam mustra constiinta :) in fond, in Romania o spalam cam o data pe luna (sau mai des).

 

Asadar, am fost la o spalatorie de-aia cu bagi-moneda-speli-masina, ca alea cu perii rotative nu-mi inspira incredere. Inainte sa o bag jub jetul de apa, am facut exces de zel cu zeama Sonax. Efectul a fost cel scontat, atata doar ca am impresia ca imi mai ajunge doar pentru o singura folosire :) ideea e ca in prealabil, mi se sparsese burduful planetarei, a imprastiat vaselina pe janta, care intre timp s-a intarit si a atras alte jeguri de pe drum (praf, ulei, tar si pilitura de fier de pe placutele de frana). Deci, abuz maxim :) acumulat in cam 3.500-4.000 km.

Dupa, am bagat-o la jet iar rezultatul se vede in ultima poza. Fara sa fi atins janta cu vreo carpa. Doar Sonax+jet.

 

Recomand! Super-marfa produsul.

 

post-16418-0-43033100-1405207996_thumb.j     post-16418-0-88235600-1405208013_thumb.j     post-16418-0-08355500-1405208033_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat in weekend cu Cosmin IronX paste pe petele pe care le avea pe masina dar fara rezultat :( A facut ceva dar prea putin la cate punctulete sunt.

E clar ca sunt ceva particule metalice, pentru ca reactioneaza cu unele din ele, dar cred ca s-au afundat prea mult in lac.

 

IX_paste.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Argila agresiva. E the only way in acest caz. Apoi doi pasi de polish si e ca noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni pare ca prea putin a reactionat cu particulele. Ca si diferenta la mine reactia a fost aproape ca pe jante.
post-121938-1405403529304_thumb.jpg

LE: Inca o poza 

post-121938-0-53805100-1405404404_thumb.

Modificat de mihaiweb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Toni, iti multumesc frumos pentru ajutor, ai fost foarte amabil si m-ai ajutat foarte mult, avand in mod evident mult mai multa experienta decat mine. 

2. Intr-adevar punctele nu au iesit nici cu SFE si nici cu IronX. 

3. Am incercat cu Toni niste argila Optimum, folosind ca lubrifiant IronX si ONR. Rezultat aproape 0.

4. Mai pe seara m-am enervat si am defacut argila Sonax, desi nu ma asteptam la vreun rezultat diferit. Am scos TOATE punctele de pe masina cu Sonax + IPA ca lubrifiant. Mi-a luat cateva ore, dar a meritat.

5. Partea rea este ca acum masina are nevoie de un polish, argila a fost intr-adevar agresiva. 

 

Conculzia este ca argila Optimum este cam degeaba. Argila Sonax este impresionanta, dar necesita polish dupa aplicare. Nu sunt convins ca am facut bine ca am folosit IPA, poate mergea si cu ONR, dar IPA sigur a mai inmuiat putin lacul. Masina arata acum ca dracu de la panza de paianjen, dar macar nu mai este plina de puncte. Urmeaza un polish, nu m-am hotarat inca cum (adica daca imi cumpar masina de pe CYC sau daca merg la un atelier local).

 

L.E.: m-am hotarat :-). Am pus comanda pe CYC pt o masina DAS-6 Pro + Menzerna kit.

Modificat de cosminidis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Am nevoie de ceva sampon sau ceva solutie puternica de spalat masina ca sa scoata petele de ulei, vaselina, etc. Deci sa curete in prfunzime lacul. Ca de multe ori cand reparam ceva la masina si apoi cu mana murdara de ulei sau etc , ma sprijineam de masina si ramaneau urme de ulei care nu ies la nici o spalare. Nici cu spuma activa, nici cu nimic.

Acum am comandat o solutie Sonax Curatitor Vopsea si is curios daca va avea ceva efect asupra petelor de ulei. A folosit cineva aceasta solutie? Are ceva reviewuri?  As incerca si o argila daca cumva solutia asta nu lucreaza. 

Modificat de Laurentiu Utiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact pete de ulei si vaselina aveam si eu pe aripi(m-am sprijinit).Am cumparat de la Kaufland sampon auto de la Nigrin de care sunt foarte multumit.S-a degresat foarte bine masina.Este rosu si scrie pe el ca are grija de sealentul dat pe masina.

post-95513-0-29413400-1405946246_thumb.j

Modificat de Fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!