Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Este o problema cunoscuta la vw. Pe culorile solide: candy white, urano grey, tornado red; se intampla acest fenomen. Datorita faptului ca sunt vopseluri moi si lipicioase. Iar microscopic vorbind sunt si foarte poroase, contaminantii adera foarte usor. De regula pc maronii sunt particule de fier de la placutele altor masini si/sau poluare industriala. Acestea oxideaza iarna datorita umiditatii dar si solutiilor(sare de regula) cu care se da pe drum.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 Colin.

@Muale: vopseaua nu este sarita, plus ca apare indiferent daca este un element din pastic sau metal. La mine cea mai 'ruginita' parte era bara spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Candy White e exact la fel. Si nu are cum sa fie vorba despre rugina, fiindca respectivele pete apar inclusiv pe barile de protectie care sunt din plastic.

 

@Colin: e "din cauza", nu "datorita" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bwlan. Pot folosi pe care doresc in cazul respectiv.

Citeste mai cu atentie postul meu. O sa vezi pe langa greselile mele ceva ce are legatura chiar cu minunatul topic. Si o sa vezi ca e chiar rugina. Ah, si chiar pe bara de plastic :)

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si la Nevada white de la seat. La fel... puncte ruginii. La primavara oricum primeste SFE, argila, solutie de bitum si paint cleaner dodo juice. O sa iasa bine, doar ca iarna asta n-a mai avut ceara pe ea, decat un rest de FK pink wax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am avut puncte de rugina pe passat cc light brown. Ceruirea e obligatorie in sezonul rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

acelasi lucru il face si sonax extreme wheel cleaner

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat anul trecut si nu a "sangerat" deloc. Se da pe masina uscata sau are ceva daca era uda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare interesant TRIX-ul si nici nu e scump. L-a folosit cineva ? (pe negru?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Avertizez pentru ultima oara comerciantii de produse/servicii. Nu suntem la piata, nu suntem la talcioc

Este o arie dedicata de vanzari, pastrati-va argumentele de vanzare acolo.

 

Va sunt apreciate experienta, expertiza si sfaturile pe subiect atat timp cat se vor referi strict la proceduri si nu la produsele pe care le comercializati

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Produsul http://www.dedeman.ro/targu-mures/solutie-tratament-pentru-rugina-200ml-nigrin.html

rezultate dupa 2 minute http://imgur.com/a/7W2RY poza cu rugina e din noiembrie

acolo zice sa indepartez imediat de pe vopsea, am dat doar cu servetel uscat, spal si cu apa ?

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aplicat o ceara collinite 476s in 2 straturi, toate bune si frumoase, intrebare mea este. Afecteaza cu ceva daca dupa fiecare spalare aplic o ceara lichida, nu QD?

Asa ceva sau asemanator (sa se poata aplica repede si usor) http://www.mafra.ro/ceara-lichida-super-rapida-last-touch-express-ceara-lichida-super-rapida-p-156.html

Modificat de czsilviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat anul trecut si nu a "sangerat" deloc. Se da pe masina uscata sau are ceva daca era uda?

Trebuia sa fie uscata daca vrei "sange",la fel si in cazul jantelor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

silviu, e cam rece afara pt aplicat ceara.

aia de la Mafra o poti aplica dar nu vad avantajul (am si eu acasa, nu m-a impresionat).

da-i cu Sonax Brilliant Shine Detailer daca vrei neaparat.

 

dar...de ce? nu e de ajuns Collinite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aplicat-o intr-un garaj si lasata mai mult timp sa se usuce.

Ba e foarte suficienta, ma gandeam sa-i prelungesc viata...

EDIT: am sa merg pe Sonax!

Modificat de czsilviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Solutia am folosit-o si eu. Merge de minune. Insa daca nu folositi si ceva solutie de restaurat plasticul exterior faceti munca degeaba. Caldura nu face decat sa arda problemele de la suprafata si sa deachida porii plasticului. Dupa care el se albeste la loc nefiind protejat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut in teste ca Polytrol rezista foarte bine in timp, doar ca la noi nu l-am gasit pana acum :(

Tu de unde l-ai luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Eu stau in Franta si l-am luat din Norauto. Daca aveti nevoie va pot trimite de aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fiindca nu are sens sa deschid un topic nou pentru o simpla intrebare:

 

Cu ce se poate curata EFICIENT mizeria (praf+vaselina) adunata de-a lungul anilor in jurul balamalelor de la usi?

 

Am incercat cu servetele umede W5 de la Lidl, insa nu e eficient si e a naibii de greu sa imi var degetele peste tot. Ideal ar fi cu o solutie care se pulverizeaza peste balamale si dizolva mizeria acumulata.

Idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi cam orice degresant bun. Eu folosesc Bilt Hamber Surfex HD si curata foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Supermafrasol (e mai accesibil ca cel recomandat de Toni) și o pensula. Ies ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!