Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

@Colin, pai nu m-am lamurit. Eu am expus 2 variante:

1. Dai cu solutia de "n" ori si o tot cureti pana ramane tabla "zincata", apoi vopsea

2. Dai cu solutia de "n" ori si apoi dai vopsea si lac, fara sa mai cureti solutia Sonax.

Cum e corect? Treaba e ca am dat cu solutia si daca o curatai ok cand era inca moale, acum nu mai o poti da jos, ca e beton. Deci.. help :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect este sa dai cu vopsea peste grund. Iar aceasta solutie fiind un grund ce converteste rugina e numai buna pentru asa ceva.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am observat ca am o exfoliere a lacului pe capota. Este vreo posibilitate sa minimizeze "dauna" ? In poza pare mare dar e cam o monedă de 5 bani.

post-222-0-89839500-1412786292_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. La un profesionist cu un aerograf. Insa chiar si asa e doar o amagire de moment. Necesita revopsire la un moment dat mai mult ca sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai incercat? Sunt bune de ceva?  Formula 1 se gaseste in Metro dar nu imi inspira deloc incredere...

Ar mai fi o varianta sa impart cu cineva o cutie de  Collinite 476s...

 

Vezi ca poti sa cumperi monstre la unele produse, undeva la 15-20 de lei si ajunge pentru 3-4 masini. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris și eu de mostra de fi 1000p. Nu știu dacă se poate găsi local.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa pregatesc masina pentru iarna si ar vrea sa ii aplic o ceara / sealent ceva de genul : http://www.chemicalguys.com/Extreme_Top_Coat_16_oz_p/wac_110_16.htm . Nu cred ca o sa il gasesc la pretul asta in RO (10$) asa ca daca aveti ceva recomandari pentru o solutie de buget redus?

La 42 lei gasesti 1Z Glanz Wax, care are un raport pret/calitate foarte bun. Mai ieftin de atat nu gasesti nimic de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pe eticheta de pe spate scria. Nu am pozat, din păcate. 90% parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate iarna am probleme cu deschiderea portierelor... am inteles ca este din cauza chederilor si trebuie tratate cu nu stiu ce solutie,aveti ideie despre ce este vb?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Glicerina de la farmacie, 3 lei sticluta. Sau soluții speciale pt cheder(sonax , nigrin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna si mai ieftina - glicerina boraxata din comert. Daca nu, functie de buget produse de la Wurth sau Nigrin.

LE: Valy ai fost mai rapid :)

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale. Daca nu are 99.8 inseamna ca e alcool din ala izopropilic pt uz medical. Si nu cred ca e la fel de bun.

Pt chedere folositi sonax solutie chedere. Nu va pateaza hainele fata de glicerina boraxata sau fata de solutiile ieftine care nu penetreaza chederele si nu le protejeaza corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ipa era în zona tehnica, pt curățat contacte. Nu cred sa fie doar alcool mai tare. Poate verifica cine mai trece prin Cora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma duc eu. Maine cred. Chiar o sa citesc prospectul ca seamana grav de mult cu alcoolul izopropilic din farmacie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pana la urma a gasit cineva o solutie pt masinile albe in mod special. Mereu iarna am problema cu acele puncte de "rugina", cum pot scapa de ele?

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonax full effect. Dai cu el si le dizolva!

Daca vrei poti trece pe la mine pe la magazin intr-o zi ca tot stai aproape. Si dam cu putin sfe sa vezi daca face treaba

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe timpul iernii nu le observ asa rapid pt ca mereu este un fin strat de mizerie. Adica nu prea trece mult timp pana se murdareste, asa ca uit de ele. Dupa trecerea iernii eu o spal bine, usuc, apoi sterg fiecare centimetru patrat de vopsea cu o carpa cu spirt dupa care dau cu ceara solida. Am avut pana acum un singur sortiment, Abro nu mai stiu cum


acum doua veri am incercat si eu sa spal masina cu SFE. Am pulverizat peste tot, lasat sa actioneze, apoi frecat cu manusa cu microfibre si limpezit greu...foarte greu s-a limpezit...dar parca tot erau imperfectiuni si am reluat bucatica cu bucatica pentru ca nu fusesera doar puncte de rugina ci si alti contaminanti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@colin, am sa trec pe la tine cand este mai uscat pe jos. Acum nu ma deranjeaza asa tare, se vede doar cand plec de la spalatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scos cu motorina puncte de bitum. Și cu un spray de la mafra , deca flash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este bitum. Se intampla doar iarna, cred ca are legatura cu solutia care este aruncata pe strada.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vopseaua sărit sau particule metalice în vopsea? Și ruginesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!