Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Laurentiu Utiu

Am avut si cateva sampoane , de la TurlteWax, dar nu m-au ajutat. Is curios cu aceasta solutie. O sa o incerc si revin cu pareri. Eram curios daca a-ti incercat-o si voi si daca a dat rezultate bune.

 

L.e: am vazut in dedeman acest sampon dar nu m-a convins acolo pe loc  :lol:  O sa-l incerc. Mersi de recomandare

Modificat de Laurentiu Utiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mafra supermafrasol. Curata si ceara de pe masina (daca exista). F concentrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si cateva sampoane , de la TurlteWax, dar nu m-au ajutat. Is curios cu aceasta solutie. O sa o incerc si revin cu pareri. Eram curios daca a-ti incercat-o si voi si daca a dat rezultate bune.

 

L.e: am vazut in dedeman acest sampon dar nu m-a convins acolo pe loc  :lol:  O sa-l incerc. Mersi de recomandare

Am folosit-o eu si este ok pentru curatarea vopselei. Ar trebui sa-ti rezolve problema, desi nu este facuta chiar pentru asta.

Pentru pete de ulei trebuie un degresant (Supermafrasol cum zicea Muale, spre exemplu) si preferabil curatate cat mai repede.

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Dragii mei, cu ce pot scoate acel clei de la copaci de pe vopsea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-a mai discutat cu cateva pagini in urma.

Sonax(Tree sap remover), Mafra (Puliresina) au produse speciale pt asa ceva, o cautare pe google iti da si locul de unde poti cumpara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata,

Ieri am testat Gyeon Q2M Waterspot. Este o solutie pentru inlaturarea rapida si sigura a petelor de calcar de pe suprafata masinii (caroserie, geamuri, etc). Specificatiile producatorului:

Sigur pentru protectie: Da
pH Neutru: Da
Consum: 15 ml / panou

Solutia este una uleioasa ce poate fi pulverizata pe o laveta din microfibre si apoi lucrata pe pata sau pulverizata pe pata, lucrata si stearsa. Pentru ca este uleioasa, aparitia microzgarieturilor este redusa la minim.

Masina in cauza este o masina noua (sub 300 km), vopsea negru metalizat. Masina a venit pentru aplicarea unei protectii, iar dupa spalare (prima spalare a masinii), am observat pete de calcar in unele zone si am zis ca este un moment potrivit sa incerc Gyeon Waterspot. Am utilizat produsul si pe caroserie si pe geamuri, avand acelasi rezultat excelent.

Inainte:

DSC_0110_zps4c8ee225.jpg

Dupa:

DSC_0111_zps950c4dbb.jpg

Se lucreaza foarte usor si se sterge foarte usor. Este un produs foarte accesibil ca pret, iar consumul este unul foarte mic.

Multumesc pentru atentie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia fiind uleioasa exista riscul ca dupa 3 , 4 spalari sa reapara acele pete si eventualele zgarieturi de la carpa cu care s-a aplicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petele reapar si dupa o spalare daca masina este spalata cu apa calcaroasa sau apa se usuca pe masina inainte de a fi stearsa. Solutia este uleioasa, fara a contine substante de umplere (filere).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles doar ce ai aplicat solutia. Sti rezultatul inainte sau ai spalat-o deja de 3-4 ori ?

 

Eu vorbeam tot despre petele pe care , pe moment le-a curatat, ca doar despre ata vorbim , nu despre petele cazute din stratosfera :)

 

Sa ne spui si noua care e rezultatul , pare ok solutia din descrierea facuta de producator.

Modificat de AndreiCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Produse foarte bune pentru intretinerea masinii eu am gasit la MA-Fra,folosesc doar produsele lor si nu mai cumpar nimic altceva:,de mare efect este ceara la spray-usor de aplicat si efect garantat ,iar spray-ul pentru cauciucuri este criminal ,pur si simplu nu iese la spalat(perii sau pistol).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vb despre fast&black, nu mi se pare extraordinar. in primul rand un dressing pt anvelope nu se aplica ok la spray pt ca se imprastie prea mult.  unul sub forma de gel/crema este mai preciss.

ceara la spray, care? supercera? da-ne mai multe detalii, cum ai aplicat ce efect are (beading , sheeting) si cat dureaza (spalatorie auto clasica, cu spuma)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se pot repara in vreun fel asemenea crapaturi in vopsea ca cele din poza? Sunt la pragul usii din fata de pe partea pasagerului. Nu tin neaparat sa iasa perfect, oricum nu este o zona care se vede prea mult, cel mai mult vreau sa nu prinda rugina.

post-124738-0-48413000-1412520261_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa un pic de smirghel ca sa uniformizezi zona. Poti achizitiona de la noi spray vopsea vw original pe culoarea masinii tale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat solutia Sonax deruginol si grund, ambalaj alb cu rosu. Se da vopsea peste ce il aplici si se usuca? Ori il lasi 1-2 ore si apoi il dai jos si apoi corectezi zona cu vopsea si lac? Mersi!

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum din ce am experiementat eu, procedezi corect. Doar ca iti sugerez daca ai posibilitatea sa il dai in conditii de vreme uscata, si mai ales sa il dai in 2-3 straturi. El isi schimba culoarea de la alb ca laptele spre mov apoi se usuca complet negru.

 

Bafta la reparat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat ceara Metal Crem pentru caroserie, Faspoiler pentru inegrit bandouri  si pentru cauciucuri Nouveau Noir. Toate de la Ma Fra.

 

Le-am folosit sambata. Produse foarte bune. Cel mai mult m-a impresionat ceara, luceste masina de zici ca-i noua.

Bandourile au iesit si ele "ca noi", singura chestie este ca spray-ul s-a terminat cam repede. Am dat cu el si pe chedere.

 

@ Muale, - dupa parerea ta care este ceara cu rezultatele cele mai spectaculoase ?

Modificat de Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima data am dat cu Finish Kare 1000p, usor de aplicat si de sters, rezultate f bune.

Pe viitor voi incerca Colinite 476s.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Finish Kare 1000p este peste Metal Crem ?

 

Despre Colinite 476s am vazut ca este un pic mai scumpa dar este descrisa ca fiind ceara permanenta, pentru ca ar tine foarte mult. Pare interesant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu, nu am folosit.

de la mafra folosesc cateva produse si sunt bune.

ceara la spray nu e economa. am si Last Touch Express dar nu ma incanta. Sonax HSD e muult mai bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metal Crem nu e spray, este o chestie gen crema Nivea (asta-mi vine in cap acum) si costa 23 de lei. Am folosit jumatate de cutie la o ceruire integrala.

 

Cat de des e bine sa aplicam ceara in general ? Are si efecte nedorite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dintr-o mostra de 1000p de 50g dau mașina de 4 ori lejer.

Aplici cat de des vrei.

Efecte nedorite: albește plasticele (unele tipuri de ceara) și poți zgâria lacul la aplicare incorecta (freci praful cu ceara).

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa pregatesc masina pentru iarna si ar vrea sa ii aplic o ceara / sealent ceva de genul : http://www.chemicalguys.com/Extreme_Top_Coat_16_oz_p/wac_110_16.htm . Nu cred ca o sa il gasesc la pretul asta in RO (10$) asa ca daca aveti ceva recomandari pentru o solutie de buget redus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la bugetul ala, ceara Formula 1 sau cea de la Mafra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai incercat? Sunt bune de ceva?  Formula 1 se gaseste in Metro dar nu imi inspira deloc incredere...

Ar mai fi o varianta sa impart cu cineva o cutie de  Collinite 476s...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Formula 1 da,inca mai am in ea. Se comporta ok.

Collinite e vreo 80-100 lei. Daca ai cu cine sa o imparti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!