Jump to content

Senzor Presiune Pneuri


besti
 Share

Postare recomandată

dezactiveaza optiunea de pe CAN - tu ai montat TPMS pe ABS/ESP.... nu ai pus modulul suplimentar.... asa ca nu ai de ce sa codezi CAN-ul si lista cu instalari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 259
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    39

  • Al Bundy

    38

  • WooZie

    17

  • micuzzu_marius

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am debifat din CAN, acum se stinge, totul pare Ok, insa revine "CAN Gateweay Incorrectly Coded" , cred ca am sa ignor eroarea , avand in vedere ca nu se aprinde nici un martor in bord, si totul functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca in IC ai activat ceva gresit si se transmite catre CAN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil, dar nu-mi dau seama, interesant ca daca bifez 65 TPMS din CAN, nu mai apare eroarea "CAN Gateweay Incorrectly Coded", dar atunci nu mai functioneaza TPMS, pentru ca nu am senzori.Cand o sa mai am laptop la mine, mai butonez, poate imi dau seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am zis ca ai gresit cand ai bifat pe CAN....

Cauta tot ce ai modificat - ai il folderul debug al VCDS-ului, toate modificarile facute.

Important e ca iti functioneaza acum.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k0927121b reh?? butonul

4d0971636b mufa

000979009ea 2buc kit reparatie fire mufa

000979025 kit fir abs

Salutari

Dupa ce am citit tot topicul am ajuns la concluzia ca si eu as putea sa imi pun ''senzorul'' acesta, asadar din replay'ul pe care la-am dat sa inteleg ca imi vor fi bune si mie:

- motor BLS

- echipare Gt Sport

exista cum si un DIY?

Va rog, daca se poate sa imi confirme sau infirme si mie cele de mai sus .

Multumesc!

Modificat de spydy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, acelea sunt codurile cu ce iti trebuie.

Spor la traba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

Pentru 000 979 025 kit fir abs exista ceva de genul cum este la 000 979 009 caruia-i corespunde conectorul N 907 647 01? Vreau sa imi trag acel fir din mufa de ABS dar vreau sa il fac dintr-o bucata, nu sa il lipesc cu firul de reparatie. Si dopul acela care il scot din mufa, pot sa il bag pe fir?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este dar nu stiu codul. Nu poti baga dopul, iti trebuie unul cu gaura. Sambata sau duminica poti trece pe la mine si iti dau pin si garnitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu eroarea asta pe tester si nu stiu care din senzorii din roata are probleme ...

 

 

2 Faults Found:



01521 - Sensor for Tire Pressure

            004 - No Signal/Communication

             Freeze Frame:

                    Fault Status: 01100100

                    Fault Priority: 4

                    Fault Frequency: 1

                    Reset counter:172

                    Time Indication:0

                    Date: 2013.02.01

                    Time: 15:35:52




01477 - System Switched Off


            000 -  -  -Intermittent

             Freeze Frame:


                    Fault Status: 00100000


                    Fault Priority: 4

                    Fault Frequency: 1

                    Reset counter:220

                    Time Indication:0

                    Date: 2013.02.12

                    Time: 14:00:02

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi intra in blocurile de masura si vezi care nu mai transmite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am intrat in blocurile de masurare si pe 3 am valori cu toate ca nu scrie nimic de cat o sa mai tina bateria si pe WEEL 4 nu am valori, deci asta ar fi defect. Intrebarea este care este a 4-a roata si un cod de senzor daca s-ar putea ... Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

 

m-ar interesa si pe mine sistemul de monitorizare al presiunii dar varianta cu senzori in roti.

stiti cumva care sunt componentele sistemului, si daca merge cu maxidot rosu pe masina din semnatura?

 

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma uit daca la Golf 5 s-a montat asa ceva.

 

Iti pot spune la B6 - trebuie valvele cu senzori - peste 400 lei bucata, butonul - iar restul - receptorul - este incorporat in modulul confort.

 

acum, daca imi aduci aminte pe seara - ma uit si verific si la G5 cum sta treaba.

 

In rest, am montat din cele pe baza senzorilor ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe G5 nu s-a montat sistemul cu senzori in roti, ci doar cel care functioneaza pe baza senzorilor de la ABS.

 

Am montat si cu valve in roti si doar pe ABs, cele cu senzori in roti sunt muuuult mai exacti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, poti sa-mi dataliezi putin necesarul de piese pentru varianta cu senzori in roti?

Am gasit pe un forum rusesc, si zicea tipul ca merge doar cu bord alb sau color. ca sa pot sa-mi pun bord alb sau color imi trebuie neaparat un modul mai nou de ABS ca cica al meu ( 1K0 907 379 P ) nu ar fi compatibil.

Am inteles ca exista si un modul receptor pentru senzori 3AA907273, si nu mai inteleg daca trebuie schimbat modulul comfort cu unul care are si receptor pentru senzori, sau se foloseste acest modul sau trebuie ambele :).

 

mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum nu s-a montat acest sistem pe g5 nu am cum sa-ti dau un necesar de piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe G5 nu s-a montat sistemul cu senzori in roti, ci doar cel care functioneaza pe baza senzorilor de la ABS.

 

Am montat si cu valve in roti si doar pe ABs, cele cu senzori in roti sunt muuuult mai exacti.

Sorry. am inteles din postul tau ca ai mai montat si cu valve, si ma gandeam ca stii ce piese sunt necesare.

Probabil am inteles gresit. mersi oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles gresit. Am montat. Dar nu pe g5. Pe passat b6. Si pe A 4 B7. Si nu cred ca merg pe G5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de mers, cred ca merg, intrebarea e doar efortul ...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe B6 - controlerul este in modulul confort - cel putin la mine -

 

la G5/jetta5 - modulul confort nu suporta asa ceva.

 

Trebuie butonat un pic la scheme - nu am avut timp de asta..... nici macar pt a mea - ca eu mi-am luat componentele sa-mi fac cu senzori.... dar nu e timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca citisem pe forumul ala rusesc, ca modulul receptor se conecteaza la ceva pini de can extended, dar nu prea stiu ce sunt aia :(...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

extern e la audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,

intrebare...

daca schimb anvelopele stock de pe un Jetta 1.4 TSI 170cp motor BLG cu unele noi CONTINENTAL CONTISPORTCONTACT5 FR SSR

( http://www.conti-online.com/www/anvelope_ro_ro/sectiuni/pcar/ssr_reifen_ro.html ) o sa fie ok TPMS'ul? adica o sa functioneze ok sistemul de detectare a presiunii chiar daca am alte anvelope cu runflat...fara alte modificari?

mentionez ca am si butonul respectiv http://www.iamgap.com/images/100_0766.jpg

si becul din bord http://my.vw.com/wp-content/uploads/2011/10/Jetta_SEL_IMG_0431_max-size.jpg

 

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da. Dupa ce le pui, faci presiunea - apesi SET pana se reseteaza valorile si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!