Jump to content

Senzor Presiune Pneuri


besti
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Redeschid discutia cu inca o intrebare.

Am achizitionat jante noi, si senzori OEM (Sh- Nov 2014 ) cu cod 3AA907275B.

Odata montati in noile jante si puse pe masina- va detecta sistemul automat noii senzori ? Incerc sa inteleg cum va comunica cu senzorii  avand in vedere ca in portbagaj voi avea in urma schimbului si rotile actuale de iarna care detin senzori pe ele, practic 8 roti si toate cu senzori.

Nu am buton de reset nici in consola si nici in torpedo.

In meniu BC am gasit optiunea :Tyre pressure, insa pot alege doar intre: tyre type  (R16,17,18 etc ) si Load (partial sau full ).-  nimic de reset.

Multumesc pentru sfaturi.

34951F8E-0896-4B5A-AF18-B3F1A6AAB156.jpeg

7C8B9DDC-E8F6-4AFD-9FCF-071DDCAF7D3D.jpeg

A5DEC0A4-D7B7-46AE-8DBA-C84AAFA73C98.jpeg

1B9D143E-669B-46FB-870D-5F24D3A1D153.jpeg

Modificat de Fishku'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • Replies 259
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    39

  • Al Bundy

    38

  • WooZie

    17

  • micuzzu_marius

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hello, la un EOS fabricat in sept 2013 mi s-a aprins in bord martorul pentru TPMS. Nu am buton dedicat pentru SET deasupra schimbatorului ca sa il pot tine apasat 2secunde sa se recalibreze. .Sincer sa fiu nici nu stiam ca are masina TPMS (deci se pare ca e cel indirect cum se spune).

Am verificat presiunea dupa ce s-a aprins, le-am facut pe toate la fel (erau toate la ceeasi valoare, 2.2 si le-am facut 2.6 ca asa scrie in manual pentru jante de 18) dar tot nu s-a stins si am circulat  suficient cred (10-20km prin oras).

In manual (manualul de pe net in engleza pentru MY2014) nu zice nimic clar.... Doar ii tot da cu butonul de SET. .dar eu n-am butonul acela .. nici in torpedo nici pe nicaieri..

Ce pot sa fac sa se stinga ? Citisem undeva ca trebuie sa stau cu contactul pus 20minute si apoi sa conduc minim7minute peste o viteza de XXkm/h? E valid sfatul acela ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la golf 6 am butonul SET in torpedou in partea superioara(nu e usor de vazut). Ai verificat?? Daca e acolo sau daca il gasesti in alta parte ruleaza cu 10-20km/h si apasa repetat pe buton si/sau tine apasat 5 secunde. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minutes ago, TAZ844 said:

Eu la golf 6 am butonul SET in torpedou in partea superioara(nu e usor de vazut). Ai verificat?? Daca e acolo sau daca il gasesti in alta parte ruleaza cu 10-20km/h si apasa repetat pe buton si/sau tine apasat 5 secunde. 

 

ti-i clar ca am cautat toate variantele posibile de pe net, in torpedo, in cotiera, in stanga volanului ... n-am buton ..

ce e ciudat este faptul ca am abtibild lipit pe un stalp cu butonul de "set" , ma invata sa il apas cand fac presiunea .. da unde e butonu' ... :( nu e butonu' ...

edit: ah si n-am nici meniu in BC (varianta premium, mai colorata) unde sa anulez erori de tpms, n-am nimic legat de tpms acolo

Modificat de c_nic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. Vreau să îmi achiziționez un set de roți de iarnă pt. un Tiguan nou(1,5 TSI 150 CP, 4x2, benzină - urmează să sosească peste două săptămâni) și vreau să folosesc jante de tablă+cauciucurile de iarnă aferente. Aș vrea ceva recomandări pentru senzorii de presiune, eventual o plajă de prețuri. Nu vreau „să mă sparg în figuri” dar nici să caut ieftineală. Poate îmi recomandă cineva ceva modele, coduri și de unde le pot achiziționa. Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

coduri numai la originale...si am.inteles ca nu vrei asa ceva

Aftermarket cred ca undeva in jurul la 300 lei bucata 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut băieți! Prima data pe forum ,am mai avut vw doar ca vechi și le reparam ușor și fără multa bătaie de cap

Am achiziționat recent un vw passat alltrack 2015 ,ca nou din De ceva reprezentanta ,cum am întrat în Ro ,pietre capota parbriz ,ala mia zis ca e păcat de ea sa o aduc acasă 

Aici probleme la un senzor presiune ,am fost la vw  cluj unde mi sa cerut 1400 lei sa fie schimbat cu tot cu valva ,am crezut ca îl bat pe ala ,am cautat pe net,am găsit de la auto soft București am vb cu ei ,oameni super serviabili,mi l au trimis, e garantat5 ani, 190 lei cu tot cu valva,15 lei montat în vulcanizare 10 min

Am mers 15 km în care am avut 3 stationari și indica fără probleme a dispărut și avertizarea din bord 

As vrea sa va povestesc mai mult de leprele din reprezentanta dar as pierde timpul inutil

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bună ziua, 

 

Stimați colegi poate mă puteți ajuta cu următoarea problema. Am achiziționat un Passat B8 2 TDI 190 CP, cu 2 seturi roți, aliaj vară cu senzori TPMS, otel iarnă fără senzori TPMS. Am înlocuit roțile pentru sezonul actual și nu știu cum să setez monitorizarea prin pompa ABS și nu prin senzorii ...care sunt pe roțile de vara.

Mulțumesc pentru sprijin. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te complici, mai bine o lasi asa. Nu este o simpla codare.....ai de facut codari si adaptari pe mai multe module 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

 

Revin cu solicitarea petru a rezolva martorul senzor presiune aprins. Am achizitionat 4 senzori OEM, i-am montat, am incercat o sincronizare cum e precizata pe ROSS-TECH (wake-up, re-learn), vede senzorii cand dezumflu rotile (flat tyre) ... dar atat; nu vede efectiv presiunea pe fiecare senzor. E nevoie de un aparat care sa citeasca senzorii cate unul si sa-i sincronizeze cu masina?. Am mers cu ea cca 30 min; e nevoie de o distanta mai mare de parcurs?. Am o interfata VCDS 21.3 daca e necesar.

Multumesc anticipat pentru sugestii.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!