Jump to content

Senzor Presiune Pneuri


besti
 Share

Postare recomandată

Cu anvelope runflat probabil ca te va avertiza abia dupa ce pierzi mult mai multa presiune decat in cazul unei anvelope normale.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 259
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    39

  • Al Bundy

    38

  • WooZie

    17

  • micuzzu_marius

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

micuzzu_marius

la run flat cica e recomandat senzori pe fiecare roata, nu din asta simplu pe ABS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

mai mult ca sigur, deoarece nu o sa fie mare diferenta la viteza de rotatie pe care o are anvelopa cu pricina, raportat la celelalte roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pe ce pin sa leg firul de duce in compartimentul motor la ABS? la golful meu 5 din 2005: 

 

Address 03: ABS Brakes Labels: 1K0-907-379-MK60-F.lbl
Part No: 1K0 907 379 K
Component: ESP FRONT MK60 0104
Coding: 0021121
Shop #: WSC 01279 785 00200

 

si martorul luminos de TMPS pe ceasurile de bord  unde umblu cu VCDS-ul sa il activez? am ceasurile astea: 1K0 920 871 B cu SW 0812.

deci: cand pe acel pin al mufei ABS vine +12 v atunci se inregistreaza noile valori si se stinge martorul luminous,nu?si cand o roata se dezumfla atunci nu mai are aceeasi rotatie ca celalte si pac...se aprinde martorul in bord. Ma gandesc caci in deplasare pe linie dreapta rotile au aceeasi rotatie dar in cazul cand masina de se deplaseaza printr-o zona de munte unde sunt numai curbe atunci rotile vor avea rotatii diferite si atunci nu se aprinde in bord martorul TMPS? apropoo...pe rotile din spate exista sensor ca sa masoare rotatiile?

 

Modificat de invatacel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu sunt senzorii abs ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Algoritmul de calcul este destul de complex pentru a determina care roata este desumflata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles dar nu stie nimeni la ce pin sa bag aia 12 v la ABS la masina din semnatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine cu linkul ala m-ai lasat fara cuvinte !!! Asa mai da !Esti tare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
firestorm1312

Pentru activare TPMS ,care este valoarea care se adauga la codul initial de pe modulul 03-ABS ? Eu am adaugat +2048. Nu stiu sigur daca e bine. Am scanat sa vad daca apar erori si nu am gasit nimic. Greseala mea e ca m-am grabit si nu am verificat daca e compatibil modulul. Dupa introducerea valorii, nu s-a intamplat nimic, nu s-a aprins martorul pentru TPMS. Setarea se face pe adresa 042, daca am inteles bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firestorm1312

Am reusit sa activez TPMS, codarea era gresita, trebuia sa pun codul 0000257 si apoi din basic setting pe adresa 042 -TPMSreset.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Scuze daca pun o intrebare prosteasca dar am un golf 6, la care mi s-a aprins martorul de presiune roti. Am facut presiunea la toate rotile si martorul nu se stinge nici de la buton. Am sunat la dealer si mi-au spus ca pana nu pun cauciucuri de iarna becul nu o sa se stinga. Ce spuneti de asta? Mie mi se pare cam aberant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce eroare ai la scanare?

 Ai schimbat cumva jantele? ce sistem ai cu senzori in roti sau cei de ABS?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei cu ABS, probabil.

Incearca sa mergi peste 20km...si apoi incearca din nou sa apesi butonul de TPMS mai mult de 2 secunde (cu contactul pus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o problema , am instalat TMPS a mers , acum ca am schimbat ceasurile de bord , martorul palpaie incontinuu , nu am absolut nici o eroare , am incercat sa revin la codarea initiala pe modulul ABS apoi la codarea cu TPMS dar degeaba ce este de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai facut setarile de baza, etc (daca le-a cerut) - dupa ce ai montat noile ceasuri ? Daca ceasurile sunt ok, adaptarile sunt facute, nicio eroare pe module - nu are de ce sa faca asa.

 

fa un autoscan sa ma uit pe el.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand s-au schimb at ceasurile nu am idee daca a cerut adaptare din basic setting dar in momentul de fata nu are nicio eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog, fa un autoscan sa vedem ce se arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Acum am si eu o intrebre stupida

Pe unde ati scos firul catre modulul abs?

Eu aveam kitul pt retrofit cu pini si mufe de legatura

Am legat cele 3 fire, 12v+ pin 4 la mine nu era negru verde ci negru albastru parca oricum era singurul negru cu ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde ies si celelalte fire , pe sub baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare asa de imposibil am gasit langa abs o garnitura aia intra tot in masina oare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

si pe acolo se poate, in spate la modulul ABS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg pe unde l-ai tras. Era mult mai usor pe sub baterie, ai o garnitura de cauciuc cu niste tate care se pot taia sau gauri si pe acolo se baga firul. 

in poza ai un fir izolat si taiat, ce e ala? si mai ai o mufa scoasa, e de la aeroterma ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!