Jump to content

Jante; Anvelope si Lanturi (Touareg 7L)


VVV
 Share

Postare recomandată

pe negru dau f bine, acuma depinde de pretul pe care-l doreste vanzatorul si de tine normal, pana la urma tu decizi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe negru dau f bine, acuma depinde de pretul pe care-l doreste vanzatorul si de tine normal, pana la urma tu decizi :icon_thumright:

Pai pretul nu mi se pare mare ~1000 euro in conditiile in care cauciucurile sunt foarte bune. Insa nu sunt cam mari pe 20 pt R5 ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam mari in sensul in care iti vor mari consumul si bineinteles, iti vor scutura putin si rinichii. Basca un plus de lentoare in acceleratii combinata cu un plus de stabilitate de care nu stiu daca ai atata nevoie. Daca vrei sa faci un upgrade de la 17", la un R5 eu zic sa te limitezi la 18".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin@Caractere

Am pus si eu de 20" pe un R5 si sa stii ca nu este asa de rau cum spui tu, nu scutura foarte tare si chiar si-a schimbat tinuta de drum foarte bine.

singura obiectie e ca masina nu este dotata cu suspensii adaptive si arata cam cocotata pe jantele astea :icon_thumright: dar combinata cu extensiile de aripi chiar arata super :icon_thumright:

post-35360-1250497709_thumb.jpg

post-35360-1250497724_thumb.jpg

post-35360-1250497773_thumb.jpg

post-35360-1250497794_thumb.jpg

post-35360-1250497833_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florin vin bine pe masina ta, insa eu am si suspensie adaptiva.....

BTW a auzit/vazut cineva acel sistem de prindere cu piulite ovale (sau ce or fi) in gaurile pt prezoane ?

PS: masina mea e neagra....

post-32145-1250500483_thumb.jpg

Modificat de manumeciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin@Caractere

manumeciu,

multumesc pentru aprecieri dar a fost masina unui client ;) eu fiind dealer "Caractere" in Bucuresti

referitor la intrebarea ta, datorita inclinatiei pe care janta o are in dreptul prezoanelor, iti da eronat senzatia/viziunea ca sunt ovale :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TSW pe 20..un look mai din state:)))

post-30874-1250858896_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 2,3 pe fata si 2,2 pe spate. nu simti nici o groapa merge ca barca pe apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
TSW pe 20..un look mai din state:)))

Saluty, am si eu o intrebare ... merg pe touareg R5 ? mai tre vre`o plansa in spatele rotii de reglat ?

Multumesc ptr timpul acordat !

Eu incerc sa vand jantele mele de 19" potrivite pentru Touareg V6, V10 sau Q7 ( poza mai jos).

Cine e interesat il rog sa ma contacteze.

Nu merge pe R5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele care le vand au distanta prezoanelor la 5x130 si se potrivesc pe Touareg V6, V10 respectiv Q7.

Pentru a le monta pe R5 trebuie flanse adaptoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele care le vand au distanta prezoanelor la 5x130 si se potrivesc pe Touareg V6, V10 respectiv Q7.

Pentru a le monta pe R5 trebuie flanse adaptoare.

flansele adaptoare sunt standard sau tre sa le iau ptr 5 x 130 ? si de unde tre sa iau asa ceva ?

Multumesc ptr timpul acordat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de flanse adaptoare 5x120 -> 5x130. Am vazut si prin Romania de vanzare, dar se gasesc pe dincolo destul de usor.

Personal nu le-as folosi......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de flanse adaptoare 5x120 -> 5x130. Am vazut si prin Romania de vanzare, dar se gasesc pe dincolo destul de usor.

Personal nu le-as folosi......

am inteles, nu`s bune ... cel mai bine e sa gasesc ce vreau eu dar la prinderea de 5 x 120 ? daca auzi pe cineva ca are asa ceva de 5 x 120 / 19 cat mai late ... 275 ... ma anunti si pe mine ? sunt interesat sa cumpar sau sa le dau pe ale mele de 17 + diferenta !

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu un prieten care are niste jante de aliaj (Dezent O 8JX18 130mm) cu cauciucuri de iarna (Michelin M+S 255/55R18), care au fost cumparate in 2009 si rulate in jur de 400km. Le vinde cu 850 EUR. Daca e cineva interesat, astept mesaj ca sa transmit mai departe :frigbaitata: PS: scuze daca nu trebuia sa postez aici :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un prieten care are niste jante de aliaj (Dezent O 8JX18 130mm) cu cauciucuri de iarna (Michelin M+S 255/55R18), care au fost cumparate in 2009 si rulate in jur de 400km. Le vinde cu 850 EUR. Daca e cineva interesat, astept mesaj ca sa transmit mai departe :( PS: scuze daca nu trebuia sa postez aici :)

MA INTERESEAZA...vreau sa vad o poza cu ele, daca sunt ok. Putem discuta pe mess liviuvlas detalii. Astept raspuns urgent. Stima.

MA INTERESEAZA...vreau sa vad o poza cu ele, daca sunt ok. Putem discuta pe mess liviuvlas detalii. Astept raspuns urgent. Stima.

Da Alexandra, am aceeasi adresa de mail. Multumesc pentru promptitudinea raspunsului. Liviu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit niste jante de otel pe 7J x16'' ET54 la un super pret.Le vreau ca roti de iarna.

Intrucat nu am dat jos rotile niciodata va intreb daca trebuie sa schimb ceva prezoane sau suruburi la schimbarea tipului de janta? Acum am Canyon 7,5Jx17 ET 55, prinderea e aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Designul se amelioreaza cu niste capace de roti...

Stii cumva si dimensiunea optima a anvelopelor pt aceste jante de otel de 16"?

LE. Am gasit raspunsul la intrebare. Pentru eventualii interesati, iata datele privind respectivele jante de otel:

7Jx16 Zoll 5/120.0 ET54.00 Anvelope 235/70 R16 M+S

Buna seara,apropos de capace,am si eu nevoie de 2 capace cu sigla VW pentru jantele de la Touareg deoarece am ramas fara ele,stiti cumva de unde le pot procura?Nu ma intereseaza neaparat sa fie noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil in targul din Vitan...zic si eu, vazand locatia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Buna seara,apropos de capace,am si eu nevoie de 2 capace cu sigla VW pentru jantele de la Touareg deoarece am ramas fara ele,stiti cumva de unde le pot procura?Nu ma intereseaza neaparat sa fie noi.

Ok,merci mult Diesel,am sa trimit pe cineva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit niste jante de otel pe 7J x16'' ET54 la un super pret.Le vreau ca roti de iarna.

Intrucat nu am dat jos rotile niciodata va intreb daca trebuie sa schimb ceva prezoane sau suruburi la schimbarea tipului de janta? Acum am Canyon 7,5Jx17 ET 55, prinderea e aceeasi.

Am montat jantele de otel cu anvelope de iarna Fulda Tramp Yukon 235/70/16. Au mers perfect cu prezoanele de la jantele de aliaj. Manevrabilitatea e foarte buna, parca si mai confortabile anvelopele avand un talon mai inalt. Let it snow! :)

post-687-1257939493_thumb.jpg

post-687-1257939509_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cand am citit prima oara de jante 22" pe Touareg am inlemnit ( am avut pe un Q7 si m-a durut rau capul cu ele) dar dupa ce am vazut pozele m-am relaxat .Sunt foarte frumoase ca si tunningul masinii.Asa ai luat-o?Sau ai tunat-o tu.M-ar fi interesat ce firma este.

Si eu m-am asteptat la altceva cu jantele astea...dar nu a fost asa! Sincer acum nu mi se mai par deloc mari, cred ca ar fi fost loc de mai bine...dar nu pe drumurile noastre. Daca esti atent la craterele din trafic nu capeti dureri de cap. Nu, nu am luat-o asa, am facut modificarile dupa. Pachetul e de la Je-design!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca am vazut jante mai inestetice pe o masina atat de frumoasa ca a ta. Stiu ca vine iarna,stiu ca trebuie sa pun jante mai mici,stiu ca trebuie sa le protejam pe cele de vara dar parca asa ceva nu mi-as pune daca as avea o asa masina. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi displac deloc si oricum nu le-am postat pe topic pentru aprecieri (nu e sectiunea Masina mea) ci doar pentru a stii si altii ca exista posibilitatea de a-ti echipa masina de iarna la un pret modic ( Mi s-a facut o oferta de roti de iarna originale jante aliaj pe 17" cu 79milioane, o alta -roti cu jante aftermarket 17" de 54 milioane). Am preferat sa iau jantele de otel ORIGINALE VW TOUAREG de 16" care impreuna cu anvelopele Fulda Yukon m-au ajuns 29 milioane (un pic mai mult ca rotile de iarna similare de la Tiguan 26 de milioane). Daca pentru mine era mai important esteticul din ochii altora si daca cineva imi platea diferenta pana la rotile originale de aliaj, le luam pe cele de 79 de milioane. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Guest dinudragoscostin
Poate cineva sa modifice o poza?

Vreau sa am o imagine mai clara a unei jante pe masina.

E vorba de Leonardo III.

Care credeti ca se vede mai bine dintre cele 2 modele?Dimesniunea este '20.

Eu le-as lasa pe cele originale...iar daca nu iti plac schimbale cu altele dar tot originale VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alegerea a fost facuta.

Imi plac si cele originale foarte mult cum vin pe masina, dar cind vrei sa-ti personalizezi masina cauti ceva mai special si mai frumos.

As merge pe jante originale doar in detrimentul unei marci inferioare sau NONAME, dar atita timp cit design-ul si tehnologia sint net superioare merg pe after market...sa nu mai vb de greutate!

post-15613-1260689512_thumb.jpg

post-15613-1260689581_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!