Jump to content

Jante; Anvelope si Lanturi (Touareg 7L)


VVV
 Share

Postare recomandată

Poate cineva sa modifice o poza?

Vreau sa am o imagine mai clara a unei jante pe masina.

E vorba de Leonardo III.

Care credeti ca se vede mai bine dintre cele 2 modele?Dimesniunea este '20.

post-15613-1194293502_thumb.jpg

post-15613-1194293535_thumb.jpg

post-15613-1194293641_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot spre Leonardo inclin, numai ca la '20 janta fiind cu banda si modelul jantei merge pina in banda, mi e frica ca janta o sa para prea mica pentru gabaritul masinii.La BBS bratul merge pina in marginea jantei si impactul vizual este altul cind le montezi pe masina decit cind vezi janta singura.

'22 m-am tot gindit si nu vreau sa pun desi o sa arate foarte bine cu ambele modele, dar vreau sa ma ramin cu talon la anvelopa sa ma urc o bordura sa mai iau o groapa.

Mai jos avem o poza cu un '20 model cu banda, nu mi se pare deloc spectaculos pe masina pe cind separat mai spune ceva janta.

post-15613-1194330611_thumb.jpg

post-15613-1194330700_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In proportie de 95% m-am hotarit pe modelul de mai jos '20.

Desi modelul jantei seamana cu cele originale, eu zic ca se integreaza cel mai bine cu liniile masinii.

Am facut si o modificare in graba.

Nu janta trebuie sa fie spectaculoasa si imaginea finala per ansamblu a masinii.

post-15613-1195985543_thumb.jpg

post-15613-1195985572_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leonardo sunt excelente. Nu cred sa para prea mici. Oricum alegerea e a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, acum o sap am achizitionat si eu un touareg v6tdi si am niste jante super zic eu.... pe 20, nu am mai vazut modelul asta pana acum pe nici un touareg....o sa fac niste poze cat de curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru iarna am optat pentru 255/55/18, mult mai moi si cu abilitati mai bune in offroad.

Ce anvelope ai la '20?....asteptam poze :offtopic:

post-15613-1196248263_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am coborat cu Tuaregul de la cota 1400 in sinaia, pe un drum acoperit cu zapada batuta si parca eram pe sanie, cum piscam putin frana cum o luam pe aratura, kiar daca aveam 5 km/h. Asa ca mergeam mai incet ... :icon_thumright:

masina e noua, cauciucurile din dotare sunt de vara si au 3.000km ... da stiu ca asta e problema ..., eu n-oi fi cel mai mare sofer de offroad si totusi:

cum e posibil ca ditamai 4 x 4 sa se comporte, in conditiile date, in halu' asta, in vreme ce daciile treceau pe langa mine?

a fost prima data cand m-am gandit ca mai bine luam 10 dacii de banii aia!!! :lol:

in concluzie o sa-mi iau niste anvelope de iarna, ce-mi recomandati? daca e vreun vanzator pe-aici sa ma contacteze plz.!

m,

Alin

ps: dupa 2 zile inca sunt suparat pe tuareg, passatul nu mi-a facut figuri dinastea niciodata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care e diferenta de kg intre passat si touareg??

poti sa ai si 3 punti motoare ca daca nu ai cauciucuri de iarna tot aia e! te duci..................

in concluzie: nu mai fi asa suparat de touareg, ca e masina buna, si ia-ti 4 cauciucuri de iarna(chiar si cele mai ieftine) si o sa vezi o diferenta mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacile care te depaseau, chiar daca au cauciucuri de vara, acestea sunt inguste. Tu probabil ca ai ceva peste 225 ceea ce inseamna sanie curata ...

Stiu din proprie experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de incurajari,

aveam 235/65.

stiu ca greutatea passatului era la jumatate, totusi nu ma asteptam.

categoric ca-mi iau cauciucuri de iarna, ca n-am kef sa repet experienta.

faceti-mi plz o recomandare de cauciucuri bune in zona lui 30 mil. lei, dar sa tineti cont de faptul ca umblu prepoderent (99%) pe drumuri bune.

m,

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tractiunea fara aderenta este egal cu zero.

Mai ales in cazul tau cind coborai panta si nu o urcai.Clar anvelope de iarna la elefantul asta de masina, ca altfel esti ca in reclama aia cu Porsche care are in loc de roti niste rosii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul este ca daca ai cauciucuri da vara musai ai nevoie de unele de iarna. Eu am luat cu 7mil si putin /bucata Pirelli Scorpion Ice&Snow 255/55 R18. Acum nu stiu daca sunt cele mai bune dar totusi Pirelli e un producator consacrat. Am avut pina in primavara un Nissan X-Trail pe care am pus niste anvelope de iarna turcesti si a fost super. M-am bagat prin niste nameti k lumea pe munte iar anul trecut am prins o mare zapada pe autostrada Insbruck Viena si la 120-130 km/h nu a comentat nimic masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alsss, spune mai intai din ce oras esti si apoi pot sa-ti recomand de unde sa-ti iei anvelope de iarna. Daca esti de pe langa Bistrita de ajut eu cu placere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta-i tare, cobori pe zapada batatorita cu cauciucuri de vara 235 si te-a dezamagit touareg-ul :angry:

P.S. La ce bun crezi ca e 4x4 cand pui frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pirelli Scorpion Ice&Snow sunt ceea ce-ti trebuie.

Nu sunt foarte zgomotoase pe sosea (in comparatie cu alea de vara) si trag bine in orice conditii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu recomand Michelin pentru ca sunt cele mai bune , dar mai bine nu ziceai intamplarea ta cu sania , pentru ca si cel mai amarat om cu Dacie isi schimba iarna cauciucurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand Nokian Hakapellita 235/65/R17 pentru iarna. Produse in Finlanda. Pentru zapada si gheta astea sunt cele mai bune.

Pentru allseason adica pot fi folosite si vara: Nokian WR SUV XL .

Neaparat pune cauciucuri de iarna. Tractiunea 4x4 nu te ajuta cu nimic la franare, iar greutatea masinii este un dezavantaj.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand Michelin Alpin PA 3 sau Dunlop WinterSport 3D. Sunt best performance la cauciucuri de iarna. Ai putea citi putin si pe site-ul ADAC, unde fac cele mai serioase teste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina ne pune seb86 poze cu jantele lui pe '20 mai atasez un Touareg cu '20.

post-15613-1196596638_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeva ipostaze cu rotile de iarna....'18

post-15613-1196762015_thumb.jpg

post-15613-1196762813_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fost posesor de Passat B6 pot sa zic ca am avut aceeasi experienta ca tine iarna trecuta, cand am reusit sa pun masina de-a curmezisul strazii (cauciucuri sport de 17, 235/45). S-au aprins si beculetele de ABS si ESP, iar pe noua achizitie, Touareg mi-am luat cauciucuri all season, cred ca sunt pirelli, sigur scorpion. Ce credeti, va fi o diferenta mai mare, pot sa am incredere in ele pe timp de iarna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scorpion allseason sint foarte bune.Eu am mers cu ele iarna pe un 4x4 si s-au comportat excelent chiar si in conditii dificile de genul urcat panta abrupta cu zapada cu 5 insi, oprit chiar in panta si plecare de pe loc.Coborire panta ok.Nu am avut nimic de reprosat si am rulat mult in zona montana.Exista la un moment dat si un test in revistele de specialitate cu aceste scorpion in care se aratau calitatile anvelopei pe asfalt, noroi, zapada, nisip, piatra...si la zapada statea foarte bine...

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!