Jump to content

Jante; Anvelope si Lanturi (Touareg 7L)


VVV
 Share

Postare recomandată

Salut,

As vrea sa va intreb merita sa cumperi lanturi de iarna originale pentru Touareg. Sunt in jur de 500 EUR spre deosebire de unele normale care sunt in jur de 500-600 RON.

Au un sistem de prindere mai bun ?

Sunt de o calitate mai buna ?

Se comporta mai bine la drum ?

Multumesc.

Modificat de ddm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pui o poza sa vedem si noi cum arata?

Sunt tip romb sau tip scarita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pui o poza sa vedem si noi cum arata?

Sunt tip romb sau tip scarita?

Cam asa arata cele originale

Cele normale nu stiu cum arata. Dealer-ul mi-a dat doar pretul.

Modificat de ddm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rind nu se justifica diferenta 500 eur originale si maxim 100 eur cele din magazine

Apoi de ce sa pui lanturi pe Touareg ???

Cauciucuri bune de iarna consider ca sunt arhisuficiente.

Si pentru ca au mai fost topic-uri ref.la lanturi Touareg care este 4X4 poti citi .

Unde le pui -pe toate 4 rotile sau numai pe cele din spate???

PS: Si ca gluma-sper sa nu te superi :icon_cool:-cum sunt lanturile de Vara ???:D:):P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rind nu se justifica diferenta 500 eur originale si maxim 100 eur cele din magazine

Apoi de ce sa pui lanturi pe Touareg ???

Cauciucuri bune de iarna consider ca sunt arhisuficiente.

Si pentru ca au mai fost topic-uri ref.la lanturi Touareg care este 4X4 poti citi .

Unde le pui -pe toate 4 rotile sau numai pe cele din spate???

PS: Si ca gluma-sper sa nu te superi :(-cum sunt lanturile de Vara ???:(:):)

Anvelopele sunt all-seasons, de aceea ma gandeam sa pun lanturi. Ele pot fi puse la nevoie si pe anvelope de iarna, depinde de situatie.

E vreo problema daca pun pe toate rotile ?

PS: Nu ma supar :) Lanturi pentru anvelope ar fi fost mai corect ...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu lanturile se folosesc strict ca sa iesi dintr-o situatie cand ai ramas blocat in zapada, nu se recomanda sa mergi cu ele incontinuu, asa cum am mai vazut prin oras in ultima vreme. Tinand cont ca ai avea (teoretic) nevoie de lanturi doar ca sa iesi, vreodata, daca e cazul, dintr-un blocaj de zapada, cred ca si niste lanturi obisnuite si-ar face treaba foarte bine. Dar, sincer, in cazul unui Touareg, daca ai cauciucuri bune (chiar si all season, daca nu-s tocite) nu cred sa ai nevoie de lanturi decat daca vrei sa te bagi pe cine stie ce drumuri in conditii extreme. Eu, din pacate, nu am avut Touareg si am mers pana acum prin tara, in conditii foarte grele, cu masini ca Skoda Octavia 1 Combi sau VW Passat B6 si nu am avut nevoie niciodata de lanturi (dar am avut cauciucuri de iarna bune).

In concluzie, daca chiar vrei sa-ti iei lanturi, poti sa cumperi linistit unele normale, nu proiectate "special" pentru Touareg (asta mi se pare cam marketing). Mai ales ca diferenta de pret este extrem de mare. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

corect cum zice alxrro , iar faptul ca ai all-season + 4x4 torsen e de bine. Te scoate bine (am trecut eu azi prin niste nameti cu R32ul cu gume de iarna de multi ar fi zis pas. 4x4 + rabdare si pricepere rullz :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.rud.com/en/produkte/schneeketten/llkw.html http://www.rud.com/en/produkte/schneekette...kw/centrax.html Vezi ca au si un filmulet cu ele cum se pun singure pe un Audi :D Pretul in Ro este de cca 10 mil perechea.

Da, chiar sunt interesante ...

Multumesc.

Modificat de ddm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De lanturi o sa ai foarte rar nevoie, dar atunci e bine sa le ai ... Sunt destule de bune si alea din comert (OMV), ieftine si isi fac treaba foarte bine, le folosesti unde e zapada mare si chiaar nu te ajuta 4x4, montezi un set pe rotile care suporta sarcina cea mai mare, tractiunea cea mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc la toata lumea pentru ajutor. O sa vad cum ma descurc cu cele all-seasons dupa ce voi ridica masina in Februarie ... sper sa mai fie zapada atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai cumva 255/55/18 nu gasesti lanturi in benzinarii, metro, praktiker, etc.

Eu am cautat anul trecut ca am fost nevoit si nu am gasit.

Am avut Touareg si l-am testat incat l-am lasat impotmolit in zapada si l-am recuperat a doua zi cu cei de la clubul de offroad extrem.

Pe sosea sau drum forestier nu ai nevoie de lanturi daca nu este zapada foarte mare (peste 50-60 cm).

Daca ai facut gresala sa iesi in teren accidentat si sub zapada este o zona cu iarba sau noroi incep problemele. In astfel de situatii este nevoie de lanturi deoarece anvelopele din dotare sunt de automobil si nu de tractor ca sa sape pina ce prind aderenta. ( eu am avut de iarna 255/55/18 super pe zapada si gheta doar pe sosea)

Eu am incercat sa pun lanturi si pe fata si pe spate dar din ce am vazut, pe spate este suficient si parca si in cartea tehnica scria ceva in acest sens pentru a nu deteriora ceva pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai cumva 255/55/18 nu gasesti lanturi in benzinarii, metro, praktiker, etc.

Eu am cautat anul trecut ca am fost nevoit si nu am gasit.

Am avut Touareg si l-am testat incat l-am lasat impotmolit in zapada si l-am recuperat a doua zi cu cei de la clubul de offroad extrem.

Pe sosea sau drum forestier nu ai nevoie de lanturi daca nu este zapada foarte mare (peste 50-60 cm).

Daca ai facut gresala sa iesi in teren accidentat si sub zapada este o zona cu iarba sau noroi incep problemele. In astfel de situatii este nevoie de lanturi deoarece anvelopele din dotare sunt de automobil si nu de tractor ca sa sape pina ce prind aderenta. ( eu am avut de iarna 255/55/18 super pe zapada si gheta doar pe sosea)

Eu am incercat sa pun lanturi si pe fata si pe spate dar din ce am vazut, pe spate este suficient si parca si in cartea tehnica scria ceva in acest sens pentru a nu deteriora ceva pe fata.

Am 255/60 R17 ... probabil ca e aceeasi chestie ...

Multumesc de informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua ! am anvelope noi All seson si vreau sa plec in elvetia . Merita sa pun anvelope de iana ? Daca da ce imi recomnandati ?? Aveti Cumva manualul de la touareg in format PDF sau de pe internet ? In arad nu se gasaseste la reprezentanta de vanzare . Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar anvelope de iarna.Eu nu am auzit pe cineva sa se plinga de o anumita marca de anvelopa de iarna, oricum mergi pe marci cunoscute si eventual premium, Dunlop, Goodyear, Michelin, Nokian sint citeva dintre ele.Ce pot sa iti sugerez este sa cauti sa fie run-flat, adica sa poti rula pe pana distante pina la 150km cu o viteza de 80km/h fara probleme.Eu nu am roata de rezerva si nu concep masina fara anvelopa run-flat dar chiar si cu roata de rezerva...nu iti arde de ex. sa faci pana mai ales pe timp de ploaie sau ninsoare unde este aproape imposibil sa ridici masina pe cric, nu mai zic ca roata este foarte grea...etc .Asa stai frumos in masina pina cind ai timp sau drum la un service roti.

Manualul trebuie sa fie la vinzare la orice reprezentanta din tara.Mai insista ca sigur nu aveau chef sa dea comanda pentru un manual.Daca nu il au pe stoc roaga-i sa il aduca pe comanda, daca nu incearca la o alta reprezentanta din tara...eu de ex. l-am luat de la PORSCHE Pitesti insa lipseste manualul pt. navigatie pe care au zis ca il comanda separat la Porsche Bucuresti...deci se poate.

post-15613-1199627379_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu recomand cu caldura anvelope de iarna. Ca marca ai putea incerca ceva de top gen Dunlop WinterSport 3D sau Michelin Alpin PA03 (parca se cheama).

La dimensiuni sunt mai multe optiuni din ce vad eu in configuratorul masinii (ETKA):

- 235 / 65 R 17

- 235 / 60 R 18

- 255 / 55 R 18

- 275 / 45 R 19

- 275 / 40 R 20

Referitor la manualul de utilizare, cum zicea cineva mai sus, trebuie sa existe la orice reprezentanta VW pe stoc sau la comanda (comanda care vine in 7 zile si in limba romana).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca dimensiune recomand numai 17 sau 18 pentru iarna.Depinde cit de mult te folosesti de ele in zapada.Avind in vedere ca pleci pina in Elvetia personal as pune 18 cu 255/55 ca sa ai si ceva tinuta de drum pe autostrazi.Daca nu te intereseaza acest aspect, mergi pe 17 masina o sa fie putin "barca" o sa fie si mai confortabila si rotile o aibe un randament mult mai bun pe drumuri cu zapada sau offroad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenim azi cu jante ABT cred ca sint '22 dar se poate opta si pt. '19 , '20 acelasi model.

Iese in evidenta kitul optic ABT dar aici cred ca parerile sint impartite.Eu unul nu pot sa ma hotaresc daca imi place sa nu.Sau poate imi place sa vad doar pe strada...parca e prea sportiv totusi... tine de gusturi.

post-15613-1199790350_thumb.jpg

post-15613-1199790358_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei cauciucuri de iarna pentru mers pe zapezi/off road, mergi pe cea mai ingusta dimensiune din talon, pe cauciucuri cu inaltimea ceva mai inalta (a2a cifra din dimensiunile specifice cat mai mare) si jante separate, eventual mai de sacrificiu.

Daca vrei cauciucuri de iarna pentru mers pe autostrada, pe drumuri obisnuite cam orice merge, tinand cont ca ai 4x4. Cum Elvetia e tot prin lumea civilizata nu stiu daca e nevoie sa iti faci mari griji in ce tine de zapezile de pe drumuri.

Nokian sunt cauciucuri de iarna pentru 4x4 foarte bune. Doar sunt gandite/produse in Finlanda. Aia au destula zapada, stiu bine lectia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauciucuri de iarna DA CATEGORIC! touaregul meu pe zapada chiar este ca sania il am de 2 luni si nu am mai apucat sa iau cauciucuri de iarna...si nici nu am gasit deoarece am jantele pe 20....sincer cu dacia ma descurcam de 10 ori mai bine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc anvelope de iarna si pe 20. Pretul pleaca de la 1400ron/bucata Continental.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca greutatea passatului era la jumatate, totusi nu ma asteptam.

Nici chiar asa... :D

Sau vrei sa zici ca Touaregul tau are 3.5 tone? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si nici nu am gasit deoarece am jantele pe 20....

Se gasesc, dar dupa cum zice un coleg, sunt extrem de scumpe.

DAR... de ce crezi ca toata lumea isi pun jante mai mici pe timp de iarna? Sunt mai performante si mai ieftine.

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!