Jump to content

Jante; Anvelope si Lanturi (Touareg 7L)


VVV
 Share

Postare recomandată

Salut!

informatiile oficiale spun 2,5 fata si 2,6 spate, pentru conditii normale.

Daca mergi cu masina incarcata se poate pana la 2,9 cu 3,2...

Cred totusi ca daca le umfli beton vei avea un oarecare disconfort in timpul deplasarii.

Este posibil ca "roata moale" sa fie numai o impresie lasata de planul inclinat pe care sta masina.

Modificat de NON-STOP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumoase cele de la rinspeed :P pe negru cred ca ar da bine pe masina ta VVV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ar da foarte bine, insa 22-23 e prea mult.

Si oricum imi plac foarte mult jantele actuale, imi este greu sa gasesc un model care sa-l inlocuiasca.

Imi doream si eu '22 dar cred ca '20 este un compromis foarte bun pentru necesitatile mele.

post-15613-1236849586_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele alea le ai tu? Vreau sa iti zic ca sunt super tari! Nu merita parera mea sa iei altele, jantele dau un aspect asa de TANK al masinii, vin super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si mie imi plac cum cad pe masina...pot sa spun ca vin perfect, mai ales in combinatia cu cele de pe spate mai late.

Abia astept sa le pun, acum merg pe iarna.

post-15613-1236857008_thumb.jpg

post-15613-1236857016_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WOW ce late sunt! Chiar mau impresionat. Eu zis ca nu le schimbi ca vin perfect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am avut experienta proasta cu jante de '20. Am mers 2 ani cu ei dupa care a trebuit sa schimb pe '17, deoarece nimeni nu reusea sa regleze geometria ca sa nu manince exteriorul anvelopelor, iar din cauza denivelariolor din soselelel noastre s-au fisurat. Mi-au sudat dar cred ca nu mai sunt sigure, deci nu am curajul sa mai merg cu ele. Cele de '17 nu arata cine stie ce, si masina nu este la fel de stabila in curbe ca si cu cele de '20 dar pot sa folosesc anvelope cu balonaj mai mare (235/65), care sunt mai confortabile si pot sa ies cu ele si off road.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VVV:

daca jantele de pe spate sunt mai late , implicit si diametrul rotilor este mai mare decat cele de pe fata. Sau pe fata ti-ai luat cu talon mai mare pt ca per total diametrul rotilor din fata sa fie identic cu cel al rotilor de pe spate ?

Intreb pt ca daca nu sunt identice ..cum lucreaza in parametri 4motion-ul ? ESP-ul ?

PS: t-regul este cumva al sotiei(adica ea il foloseste ...) ? Si tu mai ai un A5 ? Sau te confund ? Sorry daca ma insel :icon_thumleft:

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E buna obsevatia ta, am cautat mult combinatia asta tocmai ca sa nu am astfel de probleme.

Am gasit pe multe forumuri/case de tuning afara, ca se pot monta fara probleme, ca mai tirziu sa aflu ca X5-ul vine din fabrica cu aceleasi roti: 275/40/20(fiind agreata si de dealer VW) si 315/35/20.

Deci ai intuit bine, pe fata talon mai mare.Rezulta 110mm fata si 110,25mm spate, o diferenta insesizabila.

ps: ma confuzi, np.

Daca era al sotiei ii puneam roti pe 14 cu talon cit mai mare :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am si eu 4 modele frumoase de 22"

id4wi9.jpg

k0o6dk.jpg

149yreq.jpg

nqemp2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

:offtopic:

nu e anunt de vinzare/cumparare/schimb etc. dar daca cineva vrea sa scape de jantele pe 18" sa ma anunte; astea de 19" ma omoara....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Che?noiu Adrian

Frumoase primele . Vine aniversarea maşinii , şi cred că merită nişte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoase jante. N-as putea insa sa pun asa ceva pe masina mea. Ar fi pacat de ele. Nu se preteaza la noroaiele si bolovanii pe care ii iau sub roti aproape in fiecare weekend. Efortul este insa meritat (altitudine 1670m, zona de brazi ... feerie):

post-43679-1239825129_thumb.jpg

Nu stiu daca este potrivit sa expun problema mea in acest topic, insa este printre putinele despre jante, asa ca ... iata despre ce este vorba:

-am cumparat de curand un set de jante de AL pentru R5-ul meu, de pe ebay.de, printr-un prieten din Germania, in ideea de a monta pe ele cauciucurile de iarna (M+S), care le folosesc iarna si in offroad. Am avut neplacuta surpriza sa constat ca nu se potrivesc pe prezoanele de la R5, si am aflat ulterior ca jantele pe 17 de la R5 difera de celelalte modele (la R5 sunt 5/120, pe cand la celalalte sunt 5/130, cum am cumparat in mod gresit eu)

Asadar, am de vanzare un set de jante ALUTEC Energy, pe 17, 5/130/71.5, care se potrivesc pe Touareg V6, V10 ... le vand cu cat le-am cumparat - 260 EUR intregul set. Nu au fost folosite deloc in Romania.

post-43679-1239822686_thumb.jpg

Daca e cineva interesat, da un reply cu datele de contact si o sa luam legatura.

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continuam seria de jante pentru Touareg.

Azi avem la primul fel negre pe negru, felul 2, crom pe negru iar ca desert servim jante de otel pentru cei, mai putini pretentiosi.

post-15613-1239943850_thumb.jpg

post-15613-1239943864_thumb.jpg

post-15613-1239943871_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Touareg cu BBS RXII pe'21, insa se mai intimpla si la ei, au fost furate.

Vezi ca nu e aceeasi masina (cel putin in poza)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la aparatoare?...poate le-a pus dupa sau le-a dat jos.

Pozele sint luate de pe un forum din SUA, unde omul isi povestea patania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o nelamurire...de curand am cumparat un set de jante pe 22 pt un touareg, ce pneuri imi trebuie? Am comandat 305/45/22...nu e prea mare balonul? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Anvelopele recomandate sint:

265/35/22 numai pt. fata

285/30/22

295/30/22

305/30/22

315/30/22

Totul depinde insa de latimea jantei, cit sint 9, 9,5, 10?

Pune si tu in sectiunea jante sa vedem niste poze si baga latimea jantei sa vedem despre ce vorbim.

V10 cu '22 :)

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Latimea jantei e de 10j. Nu am poze momentan, dar daca vrei sa le vezi aici apar pe un e60 http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...sut-214081.html

Acum am pe masina 19/45/275, ma gandeam ca nu o sa-mi incapa cele pe care le-am comandat....dar erau la un pret foarte bun!!! Le vreau pe toate la fel, nu vreau mai inguste pe fata...deci incape sa pun 305 pe toate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot decat sa-ti urez cat mai putine gropi. Ai mare curaj sa mergi cu 22'. :D Eu am de 19' pe masina si oricum mi se pare cam mult.

P.S.: Jantele sunt superbe. :D

Modificat de crysty_cyc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intotdeauna cand vreau sa-mi fac o imagine asupra marimilor rotilor care pot sa incapa sub caroseria unei masini ma uit pe pagina unui producator de jante:

http://www.borbet002.mx-live.com/default.aspx ( www.borbet.de )

E foarte util pt ca iti indica si tipurile de anvelope compatibile cu respectiva dimensiunii a jantei.

In cazul 22'' J10 ET45, pe acest site se indica urmatoarele dimensiuni ale 'gumelor': 265/35 R22, 285/30 R22, 285/40 R22, 295/30 R22.

Cred ca trebuie sa te gandesti deja la o modalitate de returnare a anvelopelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

E clar ca anvelopele cumparate de tine sint mult prea mari in talon.

Tolerenta maxima admisa este de +-3%, iar tu ai aici un, cel putin +13% fata de o anvelopa recomandata.

Diametrul rotii va creste cam cu 10cm, s-ar putea sa iti atinga, acul vitezometrului iti va indica cu o eroare de pina la -10-15km/h, masina va sta cocotata si multe alte incoveniente.

In mod normal cel care vinde anvelope trebuie sa te si consilieze asupra produsului.

M-am pacalit si eu de multe ori cu configuratoarele de jante.

Ele defapt iti dau latimea jantei si pe urma iti insira anvelopele recomandate pentru masina asta, omologate TUV, dar nu spun ca ar intra si pe respectiva latime de janta.Ei doar iti dau janta si iti reamintesc dimensiunile de anvelope recomandate pe masina asta.Daca te incadrezi, aia trebuie sa verifici tu cel ce vinde anvelopele.

Pentru asta exista cataloage tehnice ale producatorilor de anvelope unde se specifica clar, ex: 265/35/22 intra pe latime de janta de la...pina la...si sint date 3 variante, minim, optim si maxim.

Imi vine greu sa cred ca 265/35/22 intra pe janta de 10, cind la mine 315/35/20 a fost nevoie de minim janta de 10,5.

O sa caut catalogul pe care il aveam si o sa vin cu date concrete.

E gresita formularea sau incompleta "merg 265 pe janta de ...?"...automat trebuie specificat si talonul(35) care stim ca e procentaj din latimea jantei si atunci elasticitatea anvelopei este alta.

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul 22'' J10 ET45, pe acest site se indica urmatoarele dimensiuni ale 'gumelor': 265/35 R22, 285/30 R22, 285/40 R22, 295/30 R22.

Din cele 4 dimensiuni de mai sus, doar 295/30/22 nu intra pe janta de 10J si are nevoie de o janta de la 10,5J la 11,5J.

Nu stiu ce sa zic, ramin la parerea ca nu intra in sarcina producatorului de jante sa zica/sa stie, daca un anumit tip de anvelopa intra pe o anumita latime de janta, el doar insira tipurile de anvelope recomandate pentru aceasta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cele 4 dimensiuni de mai sus, doar 295/30/22 nu intra pe janta de 10J si are nevoie de o janta de la 10,5J la 11,5J.

Nu stiu ce sa zic, ramin la parerea ca nu intra in sarcina producatorului de jante sa zica/sa stie, daca un anumit tip de anvelopa intra pe o anumita latime de janta, el doar insira tipurile de anvelope recomandate pentru aceasta masina.

Multumesc pt informatii, problema este ca nu prea sunt in tema cu ce dimensiuni de anvelope incap pe jante! Nu am consultat nici un catalog si nici net-ul inaite sa le comand, dar nu o sa fie probleme cu returnarea lor. Am mai facut o gafa fara sa ma interesez acum ceva timp cand am comandat 235/45/17 si imi trebuiau 225/45/17, am vrut sa o 'asez' mai bine si plus ca da binisor la masina! Dar in schimb ce-am primit...multe boalfe, pe janta respectiva incapea max 225/45(recomandat) si in curbe o simteam de multe ori ca danseaza, balonul era mult iesit inafara jantei.

Totusi nu inteleg ceva...de ce zici ca 295/30/22 nu intra pe 10j si de ce 285 merge si cu 30 si cu 40???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca 295 e prea lat si talonul prea mic sa intre pe janta de 10J.Poate ca intra dar nu se aseaza corespunzator pe janta si nu e recomandat.Pe alte forumuri de afara am vazut insa ca pun si 295/30/22 pe janta de 10x22.

Eu am un catalog mai vechi, dar cei care lucreaza in domeniul asta trebuie sa stie exact, sau daca o sa cauti pe internet o sa gasesti tabele de echivalente in care se arata o dim. de anvelopa pe ce latimi de jante intra.

285/40/22 cred ca e o greseala la Borbet in configurator, este prea mare talonul si rezulta o diferenta de +5,7% fata de original, deci nu te sfatuiesc sa pui dim. asta.

Pe janta care o ai tu de 10x22 merg urmatoarele anvelope:

265/35/22 sau 285/30/22.

In tabel nu conteaza pe ce diametrul e janta si te uiti doar la primele 2 valori, de ex. 285/30!

post-15613-1243931712_thumb.jpg

post-15613-1243931721_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!