Jump to content

Jante; Anvelope si Lanturi (Touareg 7L)


VVV
 Share

Postare recomandată

Salut!

In computerul de bord, pe langa consumuri ai si o parte de setari comfort. Daca ai monitorizare presiune iti apare un segment cu Tyre pressure control.

Acolo poti verifica status-ul, poti seta / reseta memoria anterioara, ceea ce inseamna automat o actualizare a monitorizarii presiunii din pneuri...

Fizic, orice modificare pe minus a presiunii in pneuri, iti va fi semnalata de senzori prin comp de bord.

Multumesc!!

Desi masina mea are o dotare relativ inalta (gen piele bej, navigatie, jante pe 19, pachezt crom) din pacate proprietarul anterior s-a zgarcit la dotari care nu cred ca valorau mai mult de 200-300 de euro gen TPM, faruri cu aprindere automata sau senzori de ploaie.

E totusi regretabil ca un astfel de model, care in general valoreaza peste 50000 de euro, nu are standard dotari de bun simt de genul celor enumerate mai sus. Eu am, pe langa aceasta masina si un peugeot 407(al sotiei) care are o dotare medie si care are IN STANDARD dotarile mentionate anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Am gasit si o poza reala.Arata cuminte nu foarte spectaculos.Nu ma incinta foarte tare.Eu cred ca janta la o masina ii schimba aspectul in proportie de 70-80%.Depinde acum si cine o priveste :D

deci daca punem jante de porsche pe logan iese un audi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba de aspect...o sa fie mai aspectuoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut si eu,

Am o intrebare, va rog frumos sa ma ajutati.

Am un Touareg R5 TDI din 2007, am condus-o de vreo un am, jantele si cauciucurile sunt toate originale, de R17. Am doua seturi de cauciucuri, 4 de vara si 4 de iarna. Mi se pare ca cauciucurile de vara sunt cam uzate, de aceea m-am hotarit, sa cumpar niste jante mai lati putin cu cauciucuri noi de vara , si sa las jantele originale cu cauciucuri de iarna.

Citind prin forum, am inteles, ca nici un fel de jante de la V6 nu se potriveste la R5. Intrebarea mea totusi este> se pot monta jante mai lati pe R5? Ce parere aveti? Daca raspunsul este da, atunci ce recomandati, R18 sau R19? Are cineva experiente cu asemenea jante? Care sunt lucrurile la care trebuie sa fiu atent la cumparare? Printr-un forum german am citit, ca depinde mult si de Lochkreis ce poate fi de 120 sau de 130. Nu sunt sigur ce sunt astea, si cum pot afla, care ma potriveste.

Daca va rog, spuneti-mi si niste recomandari pentru cauciucuri bune si frumoase. Va multumesc mult pentru ajutor.

Felix

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut si eu,

Am o intrebare, va rog frumos sa ma ajutati.

Am un Touareg R5 TDI din 2007, am condus-o de vreo un am, jantele si cauciucurile sunt toate originale, de R17. Am doua seturi de cauciucuri, 4 de vara si 4 de iarna. Mi se pare ca cauciucurile de vara sunt cam uzate, de aceea m-am hotarit, sa cumpar niste jante mai lati putin cu cauciucuri noi de vara , si sa las jantele originale cu cauciucuri de iarna.

Inteleg ca vrei jante putin mai late...

Pe R5 poti sa pui si jante R18, R19 si chiar R20 ...e suficient sa te uiti pe site-ul unui producator de jante ca... www.borbet.de. La R5 Lochkreis este doar 5x120. R18 ar fi mai recomandat decat R19 la drumurile din RO.

Insa daca vrei, poti sa ai roti mai late cumparand anvelope de 255/60/17 pe jantele actuale iar in acest mod nu vei pierde din comfort cum se intampla la jantele mai mari.Eu asta intentionez sa fac atunci cand anvelopele actuale de vara nu vor mai corespunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc frumos pt. raspuns !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
mersi de incurajari,

aveam 235/65.

stiu ca greutatea passatului era la jumatate, totusi nu ma asteptam.

categoric ca-mi iau cauciucuri de iarna, ca n-am kef sa repet experienta.

faceti-mi plz o recomandare de cauciucuri bune in zona lui 30 mil. lei, dar sa tineti cont de faptul ca umblu prepoderent (99%) pe drumuri bune.

m,

A.

Salut! Iti recomand Toyo Proxes ST . Beton!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten care si-a luat toyo proxes pe un x5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postul celui care cerea sfaturi era din 2007. Cam tarziu sa-i recomanzi Toyo Proxes in 2010. Mai multa atentie cand dati un raspuns. Avem topic de jante si anvelope.

Si ca sa terminam dilema cu Toyo Proxes, acestea sunt anvelope SUV de viteza, japoneze bineinteles. Personal, le vad pretabile pe SUV-uri rapide ca BMW X5 sau Range Rover Sport si mai putin pe Touareg unde partea de U(tility) e mai pronuntata decat S(port). Pe drumuri ca ale Romaniei, Proxes se vor uza repede datorita profilului de autostrada... Ca anvelopa de vara pe Touareg as recomanda mai repede Michelin Diamaris 4x4.

Despre anvelope insa ,repet, discutam pe topicul de jante si anvelope. Asta e un topic vechi care doar ilustreaza ca un 4x4 cu cauciucuri de vara pe zapada e la fel de bun ca o Dacie 1300.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca vrei jante putin mai late...

Pe R5 poti sa pui si jante R18, R19 si chiar R20 ...e suficient sa te uiti pe site-ul unui producator de jante ca... www.borbet.de. La R5 Lochkreis este doar 5x120. R18 ar fi mai recomandat decat R19 la drumurile din RO.

Insa daca vrei, poti sa ai roti mai late cumparand anvelope de 255/60/17 pe jantele actuale iar in acest mod nu vei pierde din comfort cum se intampla la jantele mai mari.Eu asta intentionez sa fac atunci cand anvelopele actuale de vara nu vor mai corespunde.

Salut,

Sunt in aceeasi poza si eu. Ma gandesc sa fac un set de jante+cauciucuri pt iarna. Intrebare: care-s cei mai 'populari' furnizori la care as putea sa gasesc ceva pe stoc si sa nu trebuiasca sa astept 1-2 luni sa comand de afara?

As trece de la 17 la R18 pt cele de vara, pt iarna as pastra r17 si as pune niste cauciucuri mai 'agresive' ca si look.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fac reclama dar cei de la cauciucuridirect.ro livreaza anvelope de la sursa (Germania).Transportul inclus in pret.

Tipii (compania Delticom) sunt foarte seriosi, marfa a ajuns prin curier in 7 zile de la virarea banilor in cont si am avut posibilitatea sa vizualizez traseul marfii prin Europa (stiam cand s-au expediat, cand au trecut de Budapesta, cand au intrat in tara etc).

Acum vad ca tu vrei sa ai jante de 17 pentru iarna. Vei gasi o multime de anvelope de iarna cu dimensiunea 235/65/17. Atentie insa la indicele de greutate ale anvelopelor. La Touareg iti trebuie un indice de minim 106.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc!

Nu ma pricep prea tare, dar mai citesc, fac bugetul si actionez!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc!

Pentru putin.

Daca iti mai vin in minte alte nelamuriri legate de jante/anvelope, intreaba aici. In limita posibilului se va gasi cineva sa te lamureasca desi nu suntem prea multi cu Touareg pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iarna asta vreau sa schimb dim. de anvelopa.

O sa merg pe un 265/60/18 sau un 265/65/18 pe janta de 8,5 latime, o dimensiune nerecomandata de producator dar foarte des folosita in SUA.

O sa am un talon mai mare, confort mai bun pe drumuri proaste si un look mai off road sa-l numim.

Stiu ca exista diferente de circumferinta si altele, dar din ce m-am documentat pe forumurile de afara totul pare sa fie ok.

Va tin la curent si poze dupa montaj.

Ca recomandare pt. @cgrosu, nu cumpara ieftinituri dubioase, marfa neomologata etc.

Atentie insa si la indicele de greutate la jante.

NU te grabi, mai pune intrebari si te lamurim.

Poze de pe net cu anvelope 265/60/18.

post-15613-1285186738_thumb.jpg

post-15613-1285186776_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant.

Pe ce tip de jante vrei sa le montezi? Originale VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Borbet CC 8,5x18 si cel mai sigur cu NOKIAN.

Acum de iarna am 255/55/18, 8x18 cu anvelope GOODYEAR care nu mi s-au parut extraordinare, desi m-au scos din multe situatii limita, dar simt eu ca se poate mai bine din experienta cu alte marci de anvelope dar pe alta marca de masina.

post-15613-1285187769_thumb.jpg

post-15613-1285187778_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ma gandeam daca exista oare pe original jante cu latimea 8,5x18...

Am vazut ca Goodyear are mai multe modele de anvelope de iarna pe dimensiuni mai mici (ce-i drept) pretabile pentru SUV. Nu m-a tentat sa iau Goodyear pe Touareg desi pe Octavia am Goodyear Ultragrip si am fost multumit.

Cand am comandat anvelope de iarna pentru Touareg, m-a interesat forma profilului, respectarea indicelui de sarcina si marca sa aiba o notorietate cat de cat (care sa se incadreze in buget).

Am comandat atunci Fulda Tramp Yukon, iar cand le-am primit mi s-a confirmat ca nu am gresit alegandu-le, atunci cand am vazut ca au fost fabricate in Japonia (habar nu am avut ca Fulda are unitati de productie in Japonia). M-am gandit la faptul ca, japonezii avand traditie in 4x4, nu ar putea face anvelope 4x4 proaste... Ulterior mi s-a confirmat practic ca alegerea a fost ok.

Cu Nokian nu prea ai cum sa gresesti (ei au o mare experienta in anvelope de iarna). Alte marci recomandabile in anvelope de iarna ar fi BF Goodrich, Vredestein insa nu stiu care e oferta lor la dimensiunea pe care o vizezi...

Oricum, profilul conteaza foarte mult, e de interes sa aiba specificatia M&S mai ales ca iarna nu prea ploua, acvaplanarea e un fenomen izolat (si vitezele sunt mai mici iarna).

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am cumparat de curand un Touareg 2007, 3.0 v6 TDI si are roti 235/55R18. Nu sunt foarte incantat de jante, asa ca as vrea sa pun niste roti 255/55R18 si voiam sa va intreb daca se schimba mult tinuta de drum a masinii. Acum e foarte confortabila, mi-e teama sa nu pierd acest confort schimband dimensiunea rotilor. Astept pareri de la cunoscatori si chiar oferte. Multumesc.

Cezar Oprea

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am cumparat de curand un Touareg 2007, 3.0 v6 TDI si are roti 235/55R18. Nu sunt foarte incantat de jante, asa ca as vrea sa pun niste roti 255/55R18 ....

Probabil ca ai vrut sa spui ca ai in prezent 235/65/17. Daca e asa, poti sa faci linistit schimbarea cu 255/55/18, echiparea aceasta fiind pe original in cazul seriei Touareg Adventure care s-a vandut in Romania in 2008. Schimbarile ar putea fi cresterea usoara a consumului si a rigiditatii iar castigul ar fi de stabilitate in curbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crect , gresisem eu, acum este echipat cu 235/65R17 si as vrea sa schimb cu 255/55R18. intrebarea era daca se rigidizeaza mult dupa schimbare,ca tare bine ma simt cu rotile pe 17 dar as vrea si putina stabilitate si putina estetica . Ce cauciucuri sa iau daca voi schimba jantele, ma refer la marca si la indici , sa stiu ce sa cer.

Multam!

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vei castiga mult la estetica cu rotile pe 18". Pentru estetica iti trebuie cam 20" :(

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cauciucuri sa iau daca voi schimba jantele, ma refer la marca si la indici , sa stiu ce sa cer.

Multam!

Alegerea marcii se face in functie de tipul anvelopei, de vara sau iarna. Indice de viteza minim H, preferabil V, de preferinta cu cod XL (reinforced - consolidat), indice de greutate minim 106, preferabil 109.

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

265/60R18 NOKIAN WR G2 SUV 114H

Simbata le montez, sint curios cum se prezinta pe masina si la condus.

post-15613-0-33241700-1288899280_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt curios de incercarea ta...Personal cred ca vor merge in stilul asta :

;)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!