Jump to content

Jante; Anvelope si Lanturi (Touareg 7L)


VVV
 Share

Postare recomandată

La Touareg nu as recomanda la 18" mai late de 8,5J. ET-ul depinde de modelul jantei, poate varia intre 48 si 56. Anvelope 255/55R 18 sau 275/50R 18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu ? iar ET-ul variaza in functie de ce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca 10J e o latime asociata jantelor de 22" pe acelasi Touareg... :rolleyes:

Du-te la un vanzator si vezi ce o sa-ti ofere... :) ET-ul variaza in functie de tipul jantei am spus mai sus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca ET-ul e o unitate care nu variaza in functie de janta. indiferent ca pui o janta cu buza sau una cu spite, daca au acelasi ET vor iesi la fel de mult in exterior.

in fine. daca intra 275 pe 8.5 si nu e face sa para ca are "burta" cauciucul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand spuneam ca depinde de tipul de janta nu ma refeream la design 10 spite sau 5...

La Touareg sunt multe modele de janta de diferiti producatori iar la 18" ET-ul lor e diferit si variaza intre valorile precizate mai sus.

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre jantele astea?

275 45 r19

Le-as cumpara(3500 ron), sa le pun pe masina cu anvelopele de vara.

Vanzatorul imi spune ca se potrivesc pe R5, dar eu nu sunt sigur. La ce ar trebui sa fiu atent, ce sa verific sa ma asigur ca sunt ok?

Multumesc

post-73645-0-13831800-1302252920_thumb.j

Modificat de cgrosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pricep, nu inteleg ce vrei sa zici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se refera la inaltimea gumei care nu pare a fi de 45

ca sa vezi daca potrivesc pe un r5 verifica distanta dintre prezoane

pt r5 ii 5x120

jantele sunt dragute dar poti sa iti gaesti si mai mari eu am gasit de 20" cam la 500 euro

p.s. jantele de bmw seria 6 x5 potrivesc la touareg r5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Sunt interesat in achizitionarea unor jante mai mari pentru masina din semnatura de 20" sau 21",am gasit niste jante de audi q7 21",se potrivesc aceste jante cu cauciucuri dim 275/40?modelul jantelor nu il stiu,stiu ca subt cele pe s line cu 5 spite.Multumesc

Scuze pentru greseala cu 5 spite,acestea sunt jantele.http://www.4tuning.ro/images/jante-audi-q7/jante-audi-q7-9db75a7b6fd8d097b-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut Andy. Jantele cele de 21" pe care le ai prezentat merg cu cauciucuri 295/35/21

Eu am pe 20" cu 275/40/20 si sunt ft multumit.

:icon_thumright:

Modificat de cumatrul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andy Touareg

Salut Andy. Jantele cele de 21" pe care le ai prezentat merg cu cauciucuri 295/35/21

Eu am pe 20" cu 275/40/20 si sunt ft multumit.

:icon_thumright:

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat si eu rotile de iarna. Cu ocazia asta am aflat ca anvelopele de vara pe care le aveam erau din 2006.

Prin urmare, am luat atat cauciucuri noi(255x55x18), jante noi(pe 18) si prezoante antifurt noi. In total, (discount 10%) am dat 4160 ron.

post-73645-0-84911800-1305211519_thumb.j

Modificat de cgrosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca era mai bine sa intrebi pe forum ce anvelope si mai ales de unde sa le iei...

De ce? De exemplu anvelopele Nankang SURPAX SP-5 255/55 R18 109V XL cu protecţie de jantă le puteai lua online din Germania la doar 525 lei (transport inclus) iar daca le cumparai pe o firma platitoare de TVA se mai scadea si 19% TVA nemtesc.

Pe de alta parte nu am inteles de ce ai ales anvelope chinezesti (de fapt Made in Taiwan) pentru SUV-ul tau german. In toate testele de anvelope care le-am vazut anvelopele chinezesti au obtinut note slabe si concluzia la majoritatea a fost: nerecomandabil.

Eu as fi ales ceva mai scump (insa la care nu plateai TVA in cazul in care cereai factura pe o firma platitoare de TVA):

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?suchen=Ordern&cart_id=49250533.139.21131&ranzahl=4&Breite=255&Quer=55&Felge=18&kategorie=6&Transport=P&dsco=139&sowigan=So&sort_by=preis&Ang_pro_Seite=15&weiter=15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greseala mea e ca nu m-am interesat inainte.

Cand mi-a zis ala de la vulcanizare ca cele de vara sunt din 2006, am zis ...ok, luam altele. In situatia asta, trebuia sa mai aman sa le schimb pe cele de iarna, sa fac un survey ...si apoi sa le iau pe cele de vara.

la cat de putin exploatata (km parcursi, viteza de croaziera, frecventa situatiilor limita) este masina, nu cred ca merita sa dau dublu pe o anvelopa cu un brand 'nemtesc'...poate produsa tot prin asia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cat de putin exploatata (km parcursi, viteza de croaziera, frecventa situatiilor limita) este masina, nu cred ca merita sa dau dublu pe o anvelopa cu un brand 'nemtesc'...poate produsa tot prin asia.

Asta cu anvelopa cu brand nemtesc produsa in Asia am "patit-o" chiar eu...cand am luat anvelope de iarna pentru Touareg. Am ales un model de Fulda si ma asteptam sa fie fabricate in Germania, iar cand mi-au fost livrate, erau "made in Japan". Inutil sa spun ca nu am avut nici un motiv de nemultumire in exploatare...

Pt un brand cu notorietate nu e necesar sa platesti dublu ci doar vreo 20% mai mult...

Eu zic ca merita tinand cont ca anvelopele sunt "interfata" intre masina si suprafata de rulare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andy Touareg

Poate ca era mai bine sa intrebi pe forum ce anvelope si mai ales de unde sa le iei...

De ce? De exemplu anvelopele Nankang SURPAX SP-5 255/55 R18 109V XL cu protecţie de jantă le puteai lua online din Germania la doar 525 lei (transport inclus) iar daca le cumparai pe o firma platitoare de TVA se mai

scadea si 19% TVA nemtesc.

Pe de alta parte nu am inteles de ce ai ales anvelope

chinezesti (de fapt Made in Taiwan) pentru SUV-ul tau german. In toate testele de anvelope care le-am vazut anvelopele chinezesti au obtinut note slabe si concluzia la

majoritatea a fost: nerecomandabil.

Salutare

Eu am avut pe masina acelasi tip de anvelopa si nu stiu ce soun testele,notele sau altele,din punctul meu de vedere sunt anvelope foarte bune,cu care am rulat.si la viteze mari si nu am avut nici un fel de problema,dar pot sa iti spun ca am avut surprize fin parte unor anvelope cu renume Dunlop care au facut galme,de ce?ca sunt facut in germania?Fiecare isi cumpara anvelope dupa buget si nu teste de cele mai multe ori

Bafta

Eu as fi ales ceva mai scump (insa la care nu plateai TVA in cazul in care cereai factura pe o firma platitoare de TVA):

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?suchen=Ordern&cart_id=49250533.139.21131&ranzahl=4&Breite=255&Quer=55&Felge=18&kategorie=6&Transport=P&dsco=139&sowigan=So&sort_by=preis&Ang_pro_Seite=15&weiter=15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E greu de inteles postul tau...asa cum l-ai redactat.

N-am inteles ce vroiai sa spui de fapt? Ca ai avut Dunlop care au facut galme?

Sau ca fiecare se ghideaza dupa un buget cand cumpara ceva...? Chestiunea aceasta e de la sine inteleasa insa aceasta nu o exclude pe cea a documentarii cand ai un buget de cheltuit, ca sa ai de unde alege pe ce iti cheltuiesti bugetul. Asta era ideea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andy Touareg

Scuze,

Am scris de pe telefon.Stiu ca multi oameni isi cumpara atunci cand li se ofera ceva fara sa anlizeze piata(sunt unul dintre ei :lol: ,si nu este bine.Ce vroiam eu sa punctez,ca si mie mi s-au oferit aceste anvelope si am fost foarte multumit si de pret si de calitatea anvelopelor.Am avut neplaceri cu anvelope cu renume cu Dunlop,Toyo si Michelin,care nu m-au multumit,si sunt convinsa ca nu voi mai cumpara vreodata aceste branduri,acum mai este si dupa norocul fiecaruia. :Driver:

Bafta multa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andy Touareg

Salutare Colegi,

Am o intrebare,vreau sa achizitionez un set de jante pe 21"(audi q7 exclusiv),si sunt cam in dubii,vanzatorul spune ca sunt dimensiunea 5X130,10J si dimensiunea anvelopelor este 295/35,de ce ar mai trebui sa tin cont?Vor merge acest jante pe masina din semnatura VW Touareg V6 TDI 2008?

Mi-ar fi de ajutor un sfat bun

Multumesc anticipat,

post-52801-0-74648400-1305829711_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Un sfat bun?

Merg fara nici un fel de probleme, insa daca sunt copii, nu te sfatuiesc sa le cumperi.

Nu vad ce probleme ai avut cu acele marci de anvelope, la acest produs nu cred ca putem sa vorbim de noroc, mai ales ca ai testat cel putin 3 marci consacrate!

post-15613-0-83425100-1305843290_thumb.j

post-15613-0-58324600-1305843299_thumb.j

post-15613-0-28707000-1305843310_thumb.j

post-15613-0-65952600-1305843319_thumb.j

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andy Touareg

Multumesc pentru sfat.Nu o sa le cumpar daca nu sunt originale in nici un caz.Referitor la anvelopele Nankang,nu spun ca sunt cele mai bune anvelope,dar eu am fodt multumit(consumul nu a crescut,zgomot de rulare mic,dupa 1000km de rulat pe orice suprafata nu am avut nici o problema)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andy Touareg

Salutare colegi,

Am o intrebare,pe masina din semnatura am jantele originale "Valley" 18"(post-52801-0-86153300-1306000307_thumb.j),vreau montez pe masina jantele de Audi Q7 21"(post-52801-0-55869800-1306000364_thumb.j),va trebui sa cumpar alte prezoane?Vor merge cele originale ale masini?

Ca o paranteza,as vrea sa le spun tuturor colegilor de pe forum sa fie foarte atenti cand cumpara ceva,mai ales jante sau anvelope,astazi era sa iau o teapa de la un tip care m-a primit in casa lui si in care am avut incredere sa cumpar aceste jante,si vroia sa mi le vand sudate si revopsite avand combinatie cu cei de la AUTO SOFT,rusine sa va fie.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca jantele sunt OEM ar trebui sa mearga prezoanele originale fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!