Jump to content

Jante; Anvelope si Lanturi (Touareg 7L)


VVV
 Share

Postare recomandată

Touareg cu Leonardo III Forged 315/35/20 spate cu 10,5J si 275/40/20 fata cu 9,5J

post-15613-1205487655_thumb.jpg

post-15613-1205488003_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna se pun jante si cauciucuri mai mici si mai inguste pentru aderenta mai buna pe zapada, cu cat sunt mai late cu cat aluneca mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschid acest topic pentru a vedea exact ce greutate are o roata de Touareg, originala sau aftermeket.

Janta ATP Magnum Inox 8x18 + anvelopa 255/55/18 GoodYearUltraGripRunonflat =35kg/buc

O sa revin cu cele originale pe '19 si cu cele forjate pe '20.

Nu este interesant de stiut cit cintareste numai janta ci tot ansamblu janta/anvelopa.

post-15613-1206178786_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura solutie este sa dai roata jos de pe masina (de preferat atunci cand faci schimbul iarna-vara) si sa o pui pe cantar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cele originale sint intr-un garaj trebuie doar sa ajung la ele, si astea de vara forjate intr-un weekend pun cricul si le cintaresc fata/spate.

Cine mai are posibilitatea sa cintareasca sa posteze si modelul jantei, poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Sunt nou pe aici si am nevoie de un sfat.Am dat de voi cautand niste jante de vara pt. un Touareg V10 275/45/19. N-am stiut ca exista un forum al posesorilor de VW,am citit mai multe topic-uri foarte interesante, bravo voua! mi-ar placea sa vin la intalnirile saptamanale[cand/unde e urmatoarea ?]

Acum, dupa ce am citit,nu mai sunt sigur ca vreau jante pe 19` desi am anvelope noi.Astept sfat/sugestii de la voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce cauza nu mai vrei '19?

Le consideri prea mari sau prea mic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce cauza nu mai vrei '19?

Le consideri prea mari sau prea mic?

Prea mic. Ma gandeam la design, am vazut ca se pune pret pe o janta de `20-`22.Dar nu vad alte avantaje,din contra cred ca risti sa le distrugi repede pe strazile din Bucuresti[o groapa,linie de tramvai,bordura...etc].Sa fie numai pt. un drum la Constanta? Problema e ca nu gasesc nimic pe stoc pt.`19. Ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O janta cu un diametrul mai mare arata mult mai bine pe orice masina.Desi parearea mea ca un '22 pe SUV este mult prea mult.Masina devine numai de strada sau de "prezentare".Nu mai poti sa urci o bordura, sa iei o groapa...etc.Compromisul ideal la un Touareg este '19, deja '20 este la limita.Cu cit janta creste in diametrul obtinem un talon mai mic la anvelopa si implicit o suspensie mai dura dar si o stabilitatea mai buna.Iti recomand '17(nu cred ca intra pe V10) si '18 pentru sezonul de iarna si '18-'19 pentru vara.Depinde foarte mult si de stilul de mers si de ce vrei de la masina.Eu acum merg pe '20 si pot sa spun ca sint foarte multumit, inca mai urc borduri cind parchez, mai iau si gropi(te).... insa merg cu grija si nu imi mai permit sa ies la "iarba verde"(pe aratura) pentru ca exista riscul mult mai mai mare sa distrug si jantele si anvelopele.Depinde foarte mult ce iti doresti de la masina.Mai jos am postat cele 3 nivele prin care a trecut masina '19, '18 si '20.

post-15613-1209399172_thumb.jpg

post-15613-1209399185_thumb.jpg

post-15613-1209399199_thumb.jpg

post-15613-1209399215_thumb.jpg

post-15613-1209399301_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,le stiu! Sunt singurele pe care le-am vazut live la o firma de tuning pe Nerva Traian. Nu mi-au placut.Problema este ca pe '19 oferta e redusa,iar daca iti place ceva le aduc in 3-4 saptamani,zic ei,dar poti sa sti ca nu trece vara?Si apoi una e sa le vezi in catalog si alta in realitate.Stiti vreun loc cu o oferta[pe stoc] mai bogata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte greu sa gasesti jante cu astfel de dimensiuni pe stoc. Sunt destul de scumpe si cumparatori pt asemenea dimensiuni sunt destul de rari. Numai cu ajutorul configuratoarelor pe net cred ca iti poti face o idee.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deobicei ofertele de jante pt. SUV-uri sint mai putine decit cele pt. autoturisme normale.

Iar aici ofertele in mare sint: 17, 18, 20 si 22.

'19 sint chiar foarte rare nu stiu exact care este motivul, probabil dim. de anvelope?

Daca inainte nu gaseai aproape deloc '19, de aproape un an producatorii de jante au inceput sa aibe si un model maxim doua pe dim. de '19.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Touareg cu MSW12 pe '22.

Arata super bine, nu se compara cu '20-le de mai sus.

post-15613-1217592032_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut !

Sunt nou pe aici. As avea nevoie de ajutorul vostru.

Am luat de curand un Touareg V10 TDI second hand din Germania. Masina are ceva optiuni si cateva le-am mai deslusit eu dar cred ca mai altele care inca nu le-am descoperit. (De ex. Webasto - am vazut aici ce inseamna, altfel ramanea doar un abtipild...)

Dupa cum stiti, cartea tehnica este strict in germana. Engleza, franceza ma descurc, dar germana... nu inteleg mai nimic.

Are cineva o carte macar in engleza daca romana e prea mult sa sper.

Vin oriunde si facem o copie daca este disponibila doar pe hartie.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti sa-ti comanzi un manual original in limba romana de la orice dealer VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca anvelopele speciale de offroad sunt mai bune pe drumuri alunecoase decat cele de iarna,daca tot vorbiti de roti de iarna?:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde ce intelegi prin alunecos.

Anvelopele off road se impart in mai multe categorii, noroi, nisip, zapada, piatra...etc

Cind incepi sa le combini(adica sa fie bune pe mai mult suprafete) nu mai dau randament maxim pe o anumita suprafata.

Dar cel mai bine cere un sfat la cei cunoscatori.

Off road-ul este mult mai complex decit pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Janta originala 9x19 + anvelopa 275/45/19 Continental 4x4 de vara = 32kg/buc

post-15613-1226516141_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poate dati si o sursa pentru Nokian......

CAut de prost pe net, fara succes. PE situl Nokian nu e dat nici un dealer in romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu luni am cumparat cauciucuri Nokian WR ,580 lei/buc direct de la importator, www.marso.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva inainte sa cumparati tot felul de cauciucuri la super oferte ar fi bine sa studiati putin www.tyretest.com, incredibil ce diferente sunt intre cauciucuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce anvelope de iarna imi recomandati? Si inca ceva ma uitam in meniul masinii si am descoperit o chestie... ceva sistem pentru anvelopele de iarna???

aaaa nu stiu ce dimesiuni au rotile.... trebuie sa ma uit.

Va Multumesc!

Scuzati-ma! Trebuia sa postez la "Anvelope"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!