Jump to content

Excursie In Thassos


Cristian
 Share

Postare recomandată

Recomand si eu iesirea prin Svilengrad, desi este mai lung, cu 150 km, se merge intr-un ritm mult mai sustinut! Nu prea ai zone in care sa mergi sub 80, exceptand restrictiile de viteza legale! Pe varianta Zlatograd se merge mult mai incet!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    26

  • Muale

    26

  • fuscobal

    18

  • FiReBuRn

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe Svilengrad este de departe cel mai bun traseu. Am Incercat mai multe variante si l prefer lejer.

Sunt aici de 10 zile si nu am vazut un forumist. Multe masini de RO, ca de obicei. Sambata ridic ancora si plec spre casa. Daca e cineva prin Skala Potamia poate iesim la o bere, doua.

Noi suntem un grup de 5 masini, intamplator toate din grupul VAG. La buna vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

As vrea si eu sa cer parerea userilor care au fost in Thassos cu masina proprie despre urmatorul traseu: 585 KM Bucuresti-Thassos:

1 Bucuresti

2 Ruse

3 Byala

4 Veliko Turnovo

5 Gurkovo

6 Maglizh

7 Stara Zagora

8 Dimitrovgrad

9 Haskovo

10 Kardjali

11 Ardino

12 Byal Izvor

13 Nedelino

14 Zlatograd

15 Xanthi

16 Keramoti

M-ar interesa opinia strict fata de starea drumurilor (gropi, etc) si durata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Hmm... si pe mine ma intereseaza starea drumurilor, la sfarsitul lui mai vreau si eu sa merg in Thassos, dar cred ca o sa prefer ori drumul prin Svilengrad, ori pe cel prin Sofia, in functie de pitica mea; n-as vrea sa se plictiseasca pe drum si sa mi se smiorcaie...

Are cineva ceva stiri recente despre drumurile astea?

1) Bucuresti - Thassos via Sofia, Kulata

2) Bucuresti - Thassos via Stara Zagora, Svilengrad

3) Bucuresti - Thassos via Zlatograd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ruta Calarasi - Silistra - Shumen - Yambol - Topolovgrad - Svilengrad - Ormenio a fost cineva?

Care este calitatea asfaltului?

Am fost anul trecut pe Vama Veche - Varna - Burgas - Svilengrad si drumul a fost bun (cu scurte portiuni denivelate).

Dar nu stiu cum se prezinta soseaua intre Silistra si Topolovgrad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu anul trecut am fost pe ruta Sofia - Kulata - Kavala - Thasos, tur/retur si drumul a fost fara nicio problema.

Probabil as alege aceeasi ruta pt ca nu imi place sa experimentez, tinand cont ca ruta aceasta e f circulata, calitatea asfaltului rezonabila, si o parte din traseu se desfasoara pe autostrazi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

in august voi merge si eu in thassos.

ce recomandati sa vizitez pe acolo? nu sunt adeptul sa stau toata ziua pe plaja,vreau sa mai vad una-alta...chestii interesante.

merg cu masina,inca nu m-am hotarat la ruta,ramane sa citesc parerile voastre de mai sus si sa compar cu hartile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii care ati fost prin Thassos, ce parte a insulei recomandati din punctul de vedere al calitatii plajei. Vad pe site-uri ca cea mai recomandata zona ar fi nordul si estul insulei, dar ca si conditii de cazare ar fi vestul si sudul. Astept pareri de la voi, zilele astea urmeaza sa fac o rezervare pt 17-25 iulie si sunt cam nehotarat. Din cate am inteles traseul Bucuresti, Stara Zagora, Svilengrad, Thassos ar fi cam cel mai rapid, dar cam in cat timp s-ar face? Multumesc pt eventuale raspunsuri.

Modificat de VMLG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intors pe 5 iunie din Thassos.

Ce bine a fooooost!!!!

Ma rog, acolo, ca pe drum m-am pierdut la bulgari cu tot cu GPS...

La dus am fost pe traseul Buc - Giurgiu - Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Haskovo - Kardzhali - Zlatograd - Thermes - Xanthi - Keramoti

Drumul a fost destul de bun, exceptand o bucata inainte de Stara Zagora, dar e vina GPS-ului, ca m-a bagat prin niste satuce uitate de lume si de vreme cu niste tuciurii mai tuciurii ca ai nostri, dar mult mai de treaba. Pana in Kardzhali restul drumului e super ok, dupa aceea insa, aveti grija la gropi.

La intoarcere am venit pe traseul mult mai cunoscut: Keramoti - Xanthi - Soufli - Ormenio - Svilengrad - Harmanli - Stara Zagora (unde am ramas peste noapte) - Veliko Tarnovo - Ruse - Bucuresti.

In total am facut 1477km, inclusiv ceva drumuri pe insula, am avut o medie de consum:

- Giurgiu - Keramoti: 6,8 @ 50km/h

- Keramoti - Stara Zagora: 6,6 @ 60km/h

- Stara Zagora - Giurgiu: 6,1 @ 55km/h

Cu tot cu Bucurestiul si cu drumurile din insula, media ar fi ajuns undeva la un 7 l/100km.

@VMLG:

drum:

depinde mult de incarcatura masinii si de alte conditii, dar in mod normal in max 11-12 ore ar trebui sa fii in Keramoti sau pe feribot. Dupa ce iesi de la bulgari, pana in Soufli e drum european, mergi cu 100km/h, deci vreo 2 ore, apoi intri pe austostrada, 130km/h, deci alte doua ore, plus vreo ora la iesirea de pe autostrada. Adica la greci faci maxim 5 ore, dar maxim. Eu am facut la intoarcere pe traseul care te intereseaza 6-7 ore din Keramoti pana in Stara Zagora, dar m-am si pierdut vreo ora, plus opriri mai multe.

pe insula:

ca plaja, noi am stat cumva pe Golden Beach, care inseamna Skala Panagia si Skala Potamia, in Skala Potamia, si a fost super ok. Recomand si Makriammos, atentie, se plateste intrarea, 3euro de familie, toata ziua. Mergeti, ca nu o sa regretati - au si mini-gradina zoo, cu pauni si caprioare. muuuuulte caprioare. si plaja e super amenajata. Am ajuns si la plaja din Aliki, dar a fost o zi innorata asa ca nu stiu ce sa zic, am stat juma de ora acolo...

@Muale

Hmm, de vizitat sunt destule, gasisem ceva liste pe plimbarici sau pe AmFostAcolo, problema e ca noi am fost in extrasezon si inclusiv punctele de interes erau inchise sau aveau un program naspa.

Multe satuce au muzeu folcloric sau mini istoric sau bisericute faine.

Recomand Theologos, e un satuc vechi si minunat, inghesuit si se mananca o friptura buna buna de miel / ied la protap. Nu stiu cum e in sezon, dar in extrasezon serile grecesti au fost mai putine, doar in weekend, dar o seara greceasca prinsa in Theologos e foarte frumoasa - noi am fost la taverna Augustus, dar sunt recomandate si Stelios si Orizontes.

Frumos de vizitat ar fi fost si o cariera de marmura - nu am gasit detalii exacte daca se poate.

Am cautat muzeul maslinilor in Panagia, dar am ramas putin cam dezamagiti - nu aveau ghid, ca era extrasezon. Ulterior am aflat ca respectiva cladire (foarte mica, de altfel) a servit drept "fabrica" de ulei de masline pentru toata insula pana recent.

Cu siguranta va fi oportuna si o plimbare cu vaporasul in jurul insulei - in extrasezon marea a fost putin cam agitata in larg.

Am mai vazut si oferte de offroad (cred ca plecau tot din Theologos). Si evident snorkeling si alte activitati marine de genul asta.

Iar daca iti plac dulciurile si ajungi in Panagia, nu rata cofetaria din oras - are multe delicii facute in casa.

Modificat de dorinpirvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VMLG

Iti recomand Potos mie unul mi-a placut mai mult si de acolo poti sa mergi unde vrei dar Potos e mai animata, terase multe pe plaja.

Golden Beach are nisipul cel mai fin dar e cam izolata ,are cateva terase la distanta de plaja,la fel si localitatea e la ceva distanta.

Ca traseu recomand prin Sofia,chiar daca Bulgaria e mai lunga cu 200 Km, prin Silvengrad Bulgaria ar fi 300km.

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand Potos mie unul mi-a placut mai mult si de acolo poti sa mergi unde vrei dar Potos e mai animata, terase multe pe plaja.

Golden Beach are nisipul cel mai fin dar e cam izolata ,are cateva terase la distanta de plaja,la fel si localitatea e la ceva distanta.

Ca traseu recomand prin Sofia,chiar daca Bulgaria e mai lunga cu 200 Km, prin Silvengrad Bulgaria ar fi 300km.

ce intelegi prin terase la distanta de plaja? 30-50 de metri e mult?

localitatea e la ceva distanta de... ce? e mai apropiata de Limenas decat Potos, de exemplu.

iar din Skala Potamia pana in Theologos (dupa Potos) faci maxim o ora...

e drept, poate te referi la partea de Golden Beach din Panagia/SkalaPanagia/ChrisiAmmoudia - nu am inteles ce e cu atatea denumiri - care e intr-adevar mai... retrasa...

si intr-adevar, Potos este mai animata decat celelalte statiuni, cred ca e cam ca Limenas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de plaja colegu. Mie mi-a placut Potos,servicii bune la toate tavernele in special taverna Irene. La Golden Beach ma referam , e frumoasa plaja doar ca e mai departe plaja de localitate, in care oricum nu prea ai ce face seara ,in rest n-am pomenit de alta plaja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspunsuri, va rog sa nu incepem niste discutii contradictorii. Voi alege, dupa cum eram pitit, ceva langa plaja Golden Beach, inteleg ca e exact ce imi trebuie: plaja frumoasa, liniste, sper sa gasesc si o cazare pe masura.

my phone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca te duci cu masina! Poti inconjura insula in doar 100km deci oriunde ai avea cazarea, nu o sa iti fie greu sa te misti pe insula!

Eu am fost in august si in fiecare zi am fost pe alta plaja, este super doar ca seara este cam "liniste"!

Insula nu se compara cu cele din sud, pline de englezi beti, la 6 dimineata =))

Am fost cazat la Astir Notos (mancarea f buna si diversificata - demipensiune), hotelul este curat, nou, dotat ... recomand!

Recomand si o vizita in Kavala! Din cauza unei defectiuni la auto din dotare (ura VW) m-am cazat doua seri la Airotel Galaxy (panorama din restaurant face toti banii) insa nu regret, orasul este foarte frumos iar seara faleza prinde viata, zeci de terase deschise pana seara tarziu, este destul de animat!

Thassos este alegerea perfecta pentru cei care vor sa iasa din tara dar nu vor sa faca zeci de ore pana la destinatie!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea ca nici nu-mi trebuie mari scandaluri seara, merg cu copil mic, deci nu vreau decat liniste,plaja, mancare buna. Hotelul are specs-uri excelente numai ca in perioada in care as merge eu e inchiriat tot. Clar cu masina voi merge, de aia am si ales locatia aceasta, fiind din acest punct de vedere cam printre cele mai apropiate si placute de tara. Momentan n-am facut nici o rezervare(motive financiare), dar saptamana asta sigur va fi si voi reveni cu detalii la ce am ales. Multumesc tutror pt raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thassos :) in august o sa ma duc pt a 2-a oara. Ar fi ceva sa ne intersectam cativa colegi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni d

da, mai, Golden Beach este lunga din (Skala) Panagia pana in Skala Potamia.

"It borders Golden Beach, or "Chrissi Ammoudia", a two and a half kilometre- long sandy beach that reaches the neighboring resort town of Skala Potamia on the other side of the bay."

eu am stat in Skala Potamia, la Villa Dimitra, si faceam pana la plaja 10 minute pe jos.

10 minute in care treceam pe langa o sumedenie de taverne si magazinase de suveniruri, dulciuri si altele.

(respectiv 10 minute de mers pe jos cu un copil mai mic de 2 ani, cu/fara carucior si o gravida in luna a 7-a)

Banuiesc ca tu ai fost in Panagia, si acolo probabil e plaja mai la distanta.

Asa cum spunea insa si D@ny, toate distantele de pe insula sunt accesibile in maxim 2 ore...

@VMLG

Si noi am fost cu copilul din dotare, fetita de 1 an si 10 luni, care s-a distrat de minune alergand dupa pisicile din dotarea Villei Dimitra...

Vila a fost foarte curata, camerele suficient de mari (intr-o camera dubla intrau 3 paturi de o persoana), plus chicineta, baie proprie, etc.

Tot pe net gasisem si Studios Katerina, respectiv Studios Filio, fiecare au curte mare si loc de joaca pentru copii.

Modificat de dorinpirvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am ales, sper sa fie o alegere buna, http://www.booking.com/hotel/gr/villa-natassa.ro.html?label=gog235jc;sid=fc92c3b03dcf2de0f7a947e0be4f6b4c;dcid=1;checkin=2012-07-17;checkout=2012-07-24;srfid=69c76345a3e4ed6eb8ac9008a97ece6dX13 . M-a ajuns 560 euro cu mic dejun inclus, intre 17-24 iulie. Poate e cineva care a fost acolo si poate spune ceva despre aceasta locatie. Si poate mai sunt colegi in aceasta perioada prin zona, poate ne vedem la o cafea sau la o berica :beerchug: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In perioada urmatoare am planuit un concediu in Thassos si as vrea sa plec cu masina. A mai fost cineva cu masina din Arad/Timisoara sau din zona pana in Thassos ? Poate cineva sa-mi dea un traseu ok de la Arad si cateva informatii legate de traseu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pleaca cineva in perioada asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu in Thassos in perioda 20-30.06, la Skala Panagia,Golden beach,si am stat la Studio Filippidis. Curatenie impecabila,gazdele foarte de treaba. As recomanda din suflet aceasta vila insa...Marea problema a fost zgomotul,zi si noapte, facut de ATV-uri,motociclete si masini,trecand prin fata vilei,bineinteles in mare tromba. La zgomot participau si cei din camping-ul de vis-a- vis, si santierul din spatele vilei.Calvarul a tinut 11 zile. Toti cu care am vorbit au zis ca am avut ghinion din acest punct de vedere,dar eu nu as mai risca vreodata. Am plecat pe varianta Ruse - Byala - Stara Zagora - Simeonovgrad - Svilengrad - Ormenio - Chrisochori - Keramoti - Limenas. Drumul acceptabil,insa in Bulgaria,intre Stara Zagora si Harmanli am nimerit niste drumuri efectiv bombardate,gauri cu ceva piatra cubica,oroare,insa nu au fost decat vreo 10 Km daca imi amintesc bine.Si in Grecia,am gasit portiuni intinse cu drumuri distruse. La intoarcere,am mers pe drumuri "Europene" E80 si E85 prin Bulgaria. Cosmar,nu alta. In munti,numai serpentine pe zeci si zeci de Km,foarte stranse si una dupa alta.intre Kazanlak si Gabrovo. In Veliko Tarnovo,gropi multe si semafoare la fiecare pas. Concluzie: recomand drumul pe varianta Ruse - Sofia - Kulata - Salonic - Kavala - Keramoti,intrucat anul trecut l-am folosit de 2 ori pana la Salonic si e la fel de lung insa mult mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu plec spre kavala pe 1 August. Mai pleaca cineva pe 1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai in Creta pe 13 august :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai pe 13 in Thassos!

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!