Jump to content

Excursie In Thassos


Cristian
 Share

Postare recomandată

Nu m-am gandit la asta...doamne fereste...nu imi permit...

Sincer suna fumos ce zici tu...doar ca eu nu prea am gasit cazare asa ieftina...300-350e...in aia 700e te-ai incadrat si cu drumu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    26

  • Muale

    26

  • fuscobal

    18

  • FiReBuRn

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

drumul : 4 persoane. distanta o cunosti. mai adaugi 200 km pe acolo (sau depinde cat te plimbi), taxa de pod si vignieta . iti cunosti masina => .... $

eu am dat o suma aproximativa, nu mai retin exact ce si cum. dar cu siguranta nu am depasit cu sute de euro.

cazare se gaseste "ieftin si bun", doar sa stai la panda, sa cauti oferte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost in Septembrie, cu rezervarea facuta cu doua zile inainte pe booking, si am stat 4 zile cu vreo 500 de euro, cu tot cu drum. Pur si simplu ne-am hotarat miercuri sa mergem si vineri eram acolo, daca faci din timp gasesti preturi bune!

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezervat pe booking aici http://www.maryan.gr/ 10 nopti in iunie. Ce parere aveti de locatie? Este cazare fara mancare, unde as putea sa iau micul dejun si cina?

 

Pentru plaja voi incerca plajele, in special Golden Beach, dar inteleg ca este aglomerata si cam murdara (nu este ce caut eu), si Marble Beach (inteleg ca drumul este ff prost ultimii 4-5 km).

 

Nu sunt hotarat, astept niste opinii pro/contra de la voi ca sa stiu daca raman pe asta sau fac o rezervare tot unde am fost anul trecut http://gardenofeden.bg/?lng=en si m-am simtit excelent (camera 5*, 8 piscine, parcare subterana, 3 restaurante, 5 baruri, totul la nas)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

peisajul din Thassos nu se compara cu cel din Bg (Sunny beach). Avantajul acolo e ca ai totul la nas , cum ai spus.

Daca vrei sa stai  mergi la ei. Daca vrei sa te plimbi, sa mananci in fiecare zi in alta taverna, etc mergi in Gr.

 

Drumurile nu sunt impracticabile (eu am ajuns cu masina din dotare ce are baia de ulei mai jos ca multe altele). In 10 zile ai timp sa mergi pe mai multe plaje si sa vezi cum sta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez ca mergem cu un copil in varsta de 3 si 1/2 ani, care nu este inca interesat de peisajele mare/munte frumoase din Grecia. Daca am fi doar in doi nu am mai sta pe ganduri si am merge direct in Grecia si chiar mai departe de Thassos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cel mic e ok cu plimbarile ramai la greci. E mai frumos, ai ce vedea, locuri frumoase, mai liniste daca te duci unde trebuie etc.

Merita sa mananci mereu in alta parte, vizitezi diversele orasele, insula e mare, sunt multe de vazut si ziua e scurta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
mihaibzgica

Sunt putin surprins de sumele cheltuite de voi pentru un sejur in Thasos.

Eu am fost in septembrie anul trecut 7 zile cu 300-320 euro de persoana, pret de include: cazarea, drumul, mancarea, distractia. Cuplu tanar.

- am mers cu masina din semnatura, 2 persoane -> 1200km drumul +400 pe insula; total= 900 lei. Am mers respectand regulile de viteza in mare parte, a fost putin mai obositor, dar am iesit cu consum 5%.

- cazarea a fost luata prin booking, a fost in prima saptamana din septembrie(extrasezon) in Limenaria (ceva mai ieftina decat potos, dar este cel mai mare oras de pe insula). Am avut vedere si la munte si la mare de la balcon. Cazarea m-a costa 25 euro/camera -> 12,5 euro/persoana.

- am mancat in fiecare zi mic dejunul in camera, pranzul la taverne si seara tot pe la taverne sau in camera. Am mancat si chestii mai scumpe (calamar) si chestii mai ieftine (gyros). Gyros era 2,5 euro.

- drumul a fost facut pe ruta cea mai scurta, prin munti. Si bine am facut, ca abia m-am obisnuit cu drumul de pe insula, care este plin de serpentine.

- am vazut cam 2 plaje pe zi, una dimineata, una dupa masa.

- o singura data am platit sezlong+umbrela (la o ora dupa ce ne-am asezat pe ele!), in rest am stat pe prosop si umbrela proprie.

 

Mi-a placut foarte mult, am ales perioada potrivita, pentru ca nu a fost deloc aglomerat, nici pe drum nici in statiune iar vremea a fost extraordinar de frumoasa.

Modificat de mihaibzgica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A fost cineva pe noua ruta prin punctul de trecere Makaza ? M-ar interesa impresii despre traseu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, nu gasisem site-ul acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva informatii noi despre traseul Timisoara - Thassos? Luna viitoare mergem si noi si e prima data... all new.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e asa de greu din Timisoara pana in Buc si din Buc pana in Thassos vezi link-ul de 2 posturi mai sus. Iti recomand traseul nou prin Makaza e mult mai scurt... Drive safely

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e asa de greu din Timisoara pana in Buc si din Buc pana in Thassos vezi link-ul de 2 posturi mai sus. Iti recomand traseul nou prin Makaza e mult mai scurt... Drive safely

Tu vorbesti serios? Nu prea te-ai gandit la ce ai scris, asa-i? No offence. Cum sa mai fac inca 600 km pana spre Bucuresti.  :tuktuk: 

Am tot gasit variante despre Bucuresti - Grecia, dar daca e cineva care a fost recent spre Thassos din TM m-ar interesa locuri de alimentat, oprit, etc. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt curios de varianta prin Timisoara. La sfarsit de august posibil sa ajung si eu. Pana in capatul Serbiei am mai fost, e ok drumul, sa respecti limitele de viteza, plata se face la bariere, iei tichet cand intri pe autostrada, platesti cand iesi, nu trebuie vignieta. Statii de alimentare sunt suficient de multe. In schimb nu stiu nimic de Macedonia..

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Doar ce m-am intors din Thassos, acum cateva zile si va pot spune cum sta treaba cu traseul spre Thassos in Iunie 2014.

Am plecat la drum, avand in gand noul traseu prin noua vama Makaza, undeva prin munti, intre Bulgaria si Grecia.

Plecarea a fost din Brasov, pe centura Bucurestiului(mare greseala,am pierdut mai mult de o ora pe centura)apoi Giurgiu-Ruse - Veliko Tarnovo spre Gurkovo dar surpriza, pe drumul spre Gurkovo este un pod rupt de la inundatiile de acum cateva saptamani si un politist te deviaza spre Gabrovo, prin trecatoarea Shipka, o ocolire de vreo 50 km, pe un drum prin padure, plin de serpentine dar destul de bun.In Gabrovo, va sfatuiesc sa o luati pe centura, prin oras este drumul foarte rau si tineti directia spre Stara Zagora.

De la Stara Zagora spre Haskovo - Kardzhali spre Momcilgrad(treceti paralel cu orasul) iar de aici o sa intrati pe portiunea noua de drum, foarte bun, spre vama Makaza si tot aici GPS-ul o sa va "paraseasca" pentru ca drumul asta nou abia a fost deschis si nu este inclus nici in cele mai recente harti GPS.

Vama Makaza este formata din cateva baraci cu cativa vamesi, treci repede in Grecia si mergi spre Komotini(aici revine semnalul GPS) apoi pe autostrada spre Xanthi, vreo 60 km(taxa 2.4 euro) pana in dreptul iesirii spre Keramoti.Dupa ce iesi de pe autostrada, mergi vreo 20 km pe acest drum, ajungi in portul de unde iei feribotul spre Thassos.

Despre insula Thassos, toate la superlativ, n-as mai fi plecat.Cazare gasesti de la 20 euro pana la 35-40 euro/ camera, depinde de preferinte si de locatie.Preturile, mai mari ca la noi dar destul de acceptabile, in rest vremea a fost super iar apa perfecta.

Una peste alta, exceptand traversarea Bulgariei, a fost un concediu reusit, recomand  insula Thassos tuturor si..... abia astept sa merg si la anul.

 

PS:neaparat sa aveti GPS, in Bulgaria stau foarte prost cu indicatoarele rutiere, mai ales cele de indicare a directiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte utile informatiile. Cati kilometri ai parcurs in total?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte utile informatiile. 

ok-ish

 

aici revine semnalul GPS

semnalul GPS sigur nu l-ai pierdut (doar daca erai in tunel), poate drumul nu era pe harta. 

ce software pentru navigatie ai folosit? o sa fac si eu drumul in directia aia peste cateva saptamani.

 

exceptand traversarea Bulgariei,

din pacate nu avem cum evita asta, decat cu avionul :)

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care vor sa treaca granita pe la Makaza este de evitat sa treceti in weekend deoarece este foarte aglomerata din cauza ca se lucreaza doar pe o singura banda si riscati sa intarziati cel putin 1-1,5 ore si se formeaza o coada de toata frumusetea.

post-15836-0-46730100-1404745888_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva informatii noi despre traseul Timisoara - Thassos? Luna viitoare mergem si noi si e prima data... all new.

 

chiar asa...si eu merg la sfarsitul lunii si as vrea sa stiu cum e drumul si pe unde se merge mai exact. deci ruta Timisoara-Thassos, taxe de drum, feribot, cat costa si stie cineva ce program are?

Modificat de danubius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul, dus-intors, Brasov-Thassos a fost 1700km, la dus am facut 14 ore iar la intors 13.Softul de navigatie  Igo cu hartile 2014.

 

 Aveti grija, la iesirea din Ruse, la panta aceea pe doua benzi: banda a doua se inchide brusc in varful pantei si politia bulgareasca te asteapta sau, mai bine zis, pe mine m-a asteptat = 10 euro minus la mine in portofel..In rest, nu pot sa zic ca politia "vaneaza" turisti romani.....abia daca am vazut doua echipaje tot drumul: au Opel Astra,albe, fara turela, doar cand esti foarte aproape, vezi ca scrie cu albastru, in slavona:Politia

Modificat de FLO-RIN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat`o pe drumul asta deschis recent care taie mult din distanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2012 noi mergem in acelasi loc din Thassos, Golden Beach. In primul an am trecut in Grecia pe la Ormenio si am lut mare parte din Egnatia Odos sub roti, cu toate taxele ei.  Am venit prin Pasul Shipka.Anul trecut, am folosit Zlatograd la ducere si Makaza la intoarcere, ambele dati prin Pasul Republika, ce e de 10 ori ai lejer ca Shipka. Anul asta asteptam sa se repare Republika, undeva pana pe 20 Iulie zic bulgarii. Pot sa va asigur ca drumul e bun pe ambele variante, prin Makaza fiind mai larg si mai lejer.Ambele puncte de frontiera sunt deschise de cel putin 2 ani, desi nu s-a anuntat la timp. N-as mai ocoli 300 Km pe la Ormenio. In total am facut 2x650 km dus- intors, plus 300Km prin Thassos. Anul asta, desigur, tot Thassos si cum zicea un coleg mai sus, macar o plaja noua pe zi trebuie vizitata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!