Jump to content

Excursie In Thassos


Cristian
 Share

Postare recomandată

Am deschis acest topic in urma unei discutii pe care am avut-o ieri cu cativa forumisti care s-au aratat interesati de organizarea unei excursii undeva in afara Romaniei, mai exact pe o insula din Grecia, mai exact Thassos.

As vrea sa stiu daca sunt membri interesati. O sa urmeze si ceva oferte de cazare pentru Thassos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    26

  • Muale

    26

  • fuscobal

    18

  • FiReBuRn

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

e destul de greu de mers asa departe cu atatea masini, mai ales pe insula. si atunci nu stiu daca mai se repsecta roulul intalnirii vwf. asa, doar de distarctie...

daca era Bulgaria...mai mergea... dar sincer...unii nu merg nici la locatiile mai indepartate din RO. plus ca ati ales ceva care ne e mai aproape celor din sud. dar putem alege si lacul Balaton, de exemplu.

unii zic ca vin si la Durau, dar dupa ce isi fac planurile si tre sa dea banii nu mai pot. multi poate vor zice si aici DA, dar cand e de platiti si de pus pe hartie cati bani implica...se vor mai retrage.

eu, personal, nu cred ca merg. atat din motive financiare (consum 11% :offtopic:) cat si prin faptul ca in RO avem mult mai multe locatii mai interesante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa incepem mai bine cu cateva cuvinte despre Thassos ..

Insula Thassos, cea mai nordica insula a Marii Egee, are 22 km de la est la vest si 26 km de la nord la sud, fiind

post-10975-1185177953_thumb.jpg

post-10975-1185177960_thumb.jpg

post-10975-1185177969_thumb.jpg

post-10975-1185177977_thumb.jpg

post-10975-1185177982_thumb.jpg

post-10975-1185177997_thumb.jpg

post-10975-1185178006_thumb.jpg

post-10975-1185178012_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avem aici deja cateva date despre aceasta insula

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=16348

dar cum sa mergem cu autocarul la intalnire de forum? cred ca ati pierdut insemnatatea...

din ce am vorbit cu cunoscutii care vin la Durau, de exemplu, mergem fiecare cu masina, desi suntem cate 1 pers in masina, si unii au consum de benzina >10% pana acolo. asta e intalnire vwf. nu cu autocarul. (fusco, eddie, eu, nadir, vladMHL, zGb, im570rm si altii, toti am zis ca mergem cu masinile, chiar daca suntem cate 1 in ele.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si cu transport ..tocmai pentru ca multi se plang de consuma :) Si oferta daca mergem cu masina..

ALEXANDRA BEACH & SPA RESORT 4****deluxe

www.alexandrabeach.gr

Localizare: 45 minute de Limenas (Thassos), pe plaja, in statiunea Potos.

Camerele: baie, AC, sat-TV, frigider, telefon, radio, uscator de par, seif, acces internet

Facilitati: restaurant principal, piscina pt copii si adulti, bar, bar la piscina, pe plaja, taverna, minimarket, internet, babysitting, room service, barbeque, parcare, doctor, acces cu animale mici (5 kg). sporturi nautice, centru de sanatate, sauna, volei pe plaja, teren de tenis, minifotbal, baschet, sala gimnastica, masaj, biliard, jocuti video-TV, tenis de masa, teren de joaca, minigolf, miniclub, echitatie

Preturi/pers/noapte cu Mic Dejun de la :

DBL 39 euro/pers

Al 3-lea Adult 28 euro/pers

Copil 0-6 ani gratuit

Copil 2-12 ani 20 euro

MAKRYAMMOS BUNGALLOWS 4****

www.makryammos-hotel.gr

Localizare: pe plaja,

Camerele: baie, terasa, telefon, aer conditionat,

Facilitati: piscina cu sectiune pentru copii, centru sportiv, restaurant, taverna pe plaja, bar principal, bar pe plaja, bar la piscina, miniclub si loc de joaca pentru copii, minimarket, teren de tenis, teren de baschet, tenis de masa, volei pe plaja, aerobic, sauna, biliard, jocuri video, salon TV, facilitati conferinte, parcare, seif, parc

Preturi/pers/noapte cu DEMIPENSIUNE (mic dejun si cina )de la :

DBL 36 euro/pers

DBL Superioara 42 euro/pers

Al 3-lea Adult -30%

Copil 0-6 ani gratuit

Copil 6-12 ani -50%

RACHONI RESORT 3***sup

Localizare: pe plaja in Skala Rachoni, la 11 km de Limenas

Camerele: au balcon, frigider, aer conditionat, TV, telefon, uscator de par.

Facilitati: piscina, bar la piscina, receptie, loc de joaca pentru copii, fitness, sporturi nautice in apropiere.

PERIOADE/Tarife/persoana/zi (Euro) in camera Dubla

MASA : Demipensiune

01/06-30/06 ; 06/09-30/09

Loc in DBL 34 euro

Al 3-lea Adult -30%

Copil 0-6 ani gratuit

Copil 6-12 ani -50%

Apart. 4 pers 96 euro

01/07-20/07 / 21/08-05/09

Loc in DBL 42 euro

Al 3-lea Adult -30%

Copil 0-6 ani gratuit

Copil 6-12 ani -50%

Apart. 4 pers 120 euro

21/07-20/08

Loc in DBL 48 euro

Al 3-lea Adult -30%

Copil 0-6 ani gratuit

Copil 6-12 ani -50%

Apart. 4 pers 156 euro

!!! Pentru apartamentele de 4 persoane, tarifele sunt pe apartament / zi (Euro).

HOTEL LOULOUDIS 3***sup

www.louloudishotel.gr

Localizare: la 50 m de plaja Pachis Beach, 100 m de Glifonery Bay, 2 km de Skala Rachoni si 8 km de Thassos Town

Camerele: uscator de par, seif, telefon, internet, frigider, TV, balcon, aer conditionat

Facilitati: restaurant cu terasa, parcare, gradina, bar.

PERIOADE/Tarife/persoana/zi (Euro) in camera Dubla

MASA : Mic Dejun

01/05-31/05 ; 21/09-15/10

Loc in DBL 24 euro

Al 3-lea Adult -30%

Copil 0-2 ani gratuit

Copil 2-12 ani -50%

Apart. 4 pers 111 euro

Mezonette 4 pers 96 euro

01/06-10/07 ; 01/09-20/09

Loc in DBL 35 euro

Al 3-lea Adult -30%

Copil 0-2 ani gratuit

Copil 2-12 ani -50%

Apart. 4 pers 144 euro

Mezonette 4 pers 132 euro

11/07-31/08

Loc in DBL 57 euro

Al 3-lea Adult -30%

Copil 0-2 ani gratuit

Copil 2-12 ani -50%

Apart. 4 pers 204 euro

Mezonette 4 pers 180 euro

Nota: Tarife/persoana/zi (Euro) in camera Dubla si tarife / Apartament sau Mezonette pentru 4 pers/ zi

La cerere, va putem oferi tarife cu Demipensiune.

Aerul Conditionat : + 6 euro / camera /zi

HOTEL KOHYLIA 3***sup

www.aethriahotel.gr

Localizare: la 50 m de plaja, la 3 km de Limenas

Camerele: balcon cu vedere la mare, aer conditionat, frigider, TV, telefon, uscator de par, baie

Facilitati: piscina, receptie, salon TV, salon pentru micul dejun, cafe-bar, restaurant, bar, bar la piscina, hidromasaj.

PERIOADE/Tarife/zi (Euro)

MASA : Fara Masa

01/05 – 30/06 ; 01/09 – 30/09

Dubla 68 euro

Tripla 78 euro

Cu 4 paturi 90 euro

Copil 0-3 ani gratuit

Copil 3-10 ani -50%

01/07 – 31/08

Dubla 89 euro

Tripla 100 euro

Cu 4 paturi 111 euro

Copil 0-3 ani gratuit

Copil 3-10 ani -50%

Nota: Tarife/ CAMERA /zi (Euro)

Supliment Mic Dejun : + 6 Euro / pers / zi

Aerul conditionat inclus in pret !

HOTEL AETHRIA 3***

www.aethriahotel.gr

Localizare: in Limenas, la 2 minute de mers pe jos de centrul orasului, inconjurat de munti si o gradina foarte mare, la 3 minute de mers pe jos de plaja.

Camerele: TV, aer conditionat, frigier, uscator de par, balcon cu vedere panoramica,

Facilitati: piscina, bar la piscina, teren de tenis, loc de joaca pentru copii, parcare gratuita.

PERIOADE/Tarife/persoana/zi (Euro) in camera Dubla

MASA : Mic Dejun

01/06 – 30/06 ; 01/09 – 30/09

Loc in Dubla 35 euro

Al 3-lea Adult -30%

Copil 0-2 ani gratuit

Copil 2-12 ani -50%

01/07 – 31/08

Loc in Dubla 47 euro

Al 3-lea Adult -30%

Copil 0-2 ani gratuit

Copil 2-12 ani -50%

Nota: Aerul conditionat inclus in pret !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

initiativa este buna dar o putem numi intalnire prieteneasca toamna :) . Clar intalnirea de toamna vwforum se ve tine in tara si cred ca (asa cum zice si Bogdan) avem destule locatii bune. Daca va amintiti prima intalnire de toamna a fost la Bran. Cu ea a inceput totul . Poate o reeditam. Voi cauta poza aia din parcarea Wolf .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bran ar fi ideal Dragos. acolo iti pot garanta eu ca vin mai multi membrii ca in GR. plus ca nu am nimic cu o intalnire in GR, dar nu cea de toamna, ci una simbolica sau un party ceva. asa da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..cam are dreptate domnu` voinea ..trebuie sa se tina in RO ca sa vina multi membrii ..nu multi isi permit sa mearga in GR .. noi am discutat la intalnirea de ieri ..(eu , fusco, dragosr si cristin ) ca ar fi frumos sa iesim si din tzara ..dar asta am putea sa facem separata fata de intalnirea de toamna.. ca urmare ..ati dori ca intalnirea de toamna sa fie la Moeciu / Bran .. daca da ..eu am vila in Bran si prieteni pe la pensiuni ..si pot face rost de reduceri ceva .. in functie de raspunsurile voastre revin cu oferte !

Modificat de FiReBuRn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mutat la Calatorii. Pentru cei interesati, continuam discutia aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu plec azi in Thassos dar cu autocarul. Am auzit numai lucruri bune despre insula, am sa va povestesc la intoarcere.

Daca va fi asa magnific cum am auzit + faptul ca schimb masina cand ma intorc = poate dau si eu o tura cu voi daca se organizeaza ceva.

Merg la hotel Ioannis Golden Beach***+ aflat pe plaja cu acelasi nume - 300 eur persoana, transport +2 mese+ac inclus

Detalii complete despre traseu, costuri, etc (cu masina) puteti obtine si de pe forumul softpedia ce are un topic dedicat insulei

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..cam are dreptate domnu` voinea ..trebuie sa se tina in RO ca sa vina multi membrii ..nu multi isi permit sa mearga in GR .. noi am discutat la intalnirea de ieri ..(eu , fusco, dragosr si cristin ) ca ar fi frumos sa iesim si din tzara ..dar asta am putea sa facem separata fata de intalnirea de toamna.. ca urmare ..ati dori ca intalnirea de toamna sa fie la Moeciu / Bran .. daca da ..eu am vila in Bran si prieteni pe la pensiuni ..si pot face rost de reduceri ceva .. in functie de raspunsurile voastre revin cu oferte !

mosu' meu, pina acolo sint cam 850 km asa ca nu stiu daca e o problema prea mare distanta sau cit costa pe acolo una alta, carburantul e relativ la acelasi pret si in ro si in gr - sint convins ca aproape totul e cu mult sub preturile litoralului nostru ( doar am mers la low cost simbata si am vazut ca e "foarte atractiv" totul aci la noi). Problema ar aparea la mersul in coloana: masini diferite, puteri diferite, unii au mincarici in talpa, altii nu si multe altele care pot sa duca spre situatii neplacute.

Poate supar pe cineva prin ce scriu acum dar nu e bine sa iti pui obrazul pe acolo pt ca sint convins ca ar aparea situatii similare cu party vwforum: ne inscriem ca sa ne vedem acolo si renuntam pe ultima suta.

ai uitat sa il nominalizezi pe alex ca el a fost tartorul :lol:

Aici poate fi stabilita una internationala, cu cei din bulgaria, grecia ca sa vedem ce iese :(

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, crede-ma deja pana la Durau (450 km dus) sunt cateva prob legate de finante pt combustibil. nu numai la mine! asa ca distanta, poate reprezenta o problema.

sa fac 1700 de km dus intors cu AC cu masina mea ma costa de 2-3 ori mai mult decat cazarea. adevarat, drumu in coloana e f misto, dar de asta am zis ca as merge cu masina mea. daca mergem , mergem cu autocarul sau mai multi in masini. (am si o Ibiza SDI, deci m-as putea deplasa cu aia). dar nu va fi intalnire VWF. ci un party al nostru.

nu ma plang de combustitibl, ca stiu la ce m-am bagat cand am luat masina, dar cati crezi ca vor merge cu masina lor, benzinara?

PS: ar fi un prilej sa mergem ca Grecii sunt f tari in modificat masini, mai ales motoare turbo. as lasa masina acolo si as veni cu mai multi cai :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane, n-a zis nimeni ca mergem fiecare cu masina lui... ar fi absurd. O sa ne impartim sa fim macar 2-3 in fiecare masina, avand in vedere ca o sa fie si bagaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, de asta am zis ca s-ar pierde insemnatatea intalnirii vwf. :)

dar asa cum e acum, pusa la calatorii, e ok.

si de asta i-am explicat lui Dragos ca distanta conteaza. poate fi o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am renuntat la ideea cu intalnirea de toamna. Eu as merge, dar in octombrie, poate pana atunci se mai si racoreste. Cat despre distanta, nu e o problema asa mare. Eu mi-am facut socotelile si daca as merge cu masina mea m-ar costa 200 de euro, cu tot cu bac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va sustin - de la mica distanta; In perioada 4-11 august o sa fiu in halkidiki cu masina.

Asa ca voi trece si pe acolo in cazul in care mergeti in aceasta perioada.

Cat costa bacul dus-intors?

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa mergem in septembrie - octombrie in Thassos, nu in august. In periada 10-12 august e intalnirea de vara de la Durau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate supar pe cineva prin ce scriu acum dar nu e bine sa iti pui obrazul pe acolo pt ca sint convins ca ar aparea situatii similare cu party vwforum: ne inscriem ca sa ne vedem acolo si renuntam pe ultima suta.

Asta cu inscrisul si sucitul e caracteristica brandului vwforum (desi moderatorii fac toate demersurile sa nu se intimple asa). Si spun asta pentru ca nu am observat-o la 1 intilnire. Asta nu inseamna ca restul tre' sa dezarmeze. :))

Idee e buna dar nu ca intilnire de toamna (pentru aceasta sunt de acord cu o locatie din romania)

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa bacul pt. 1 masina dus - intors (din Kavala banuiesc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Kavala costa 11 euro pe masina si 2,5 euro pt fiecare pasager al masinii (inclusiv soferul)...dar din Kavala pana in Thassos cu ferry se fac 95 de min. O varianta mai buna este portul Keramoti situat un pic mai sus de Kavala, de unde se fac 45 de min cu ferry pana in Thassos iar pretul este la fal pt masina si 2 euro de pasager ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma bag pentru octombrie daca e .. o sa mai postez oferte in curand !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt 100% pentru si sustin vehement ideea deoarece de la mine a plecat :icon_thumright: Costurile sunt absolut rezonabile. Ideea era dupa cum discutasem cu baietii sa mergem mai multi cu o masina. In cazul asta vom iesi poate chiar mai ieftin decat cvum mergem acum fiecare cu masina pana la Durau (900km). Pana acolo vom avea distanta dubla dar daca mergem 2 perechi pe masina vom avea acelasi cost. Bineinteles ca putem merge numai cu dieseluri. Atmosfera conteaza. As renunta la a merge cu masina mea in schimbul unei plaje magnifice cu posibilitati de scufundari si excursii catre monumentele insulei. Sunt convins ca la un numar mai mare de participanti se pot scoate si discounturi serioase mai ales daca mergem prin octombrie. Personal as alege chiar un hotel de 4 sau 5 stele dar pentru ca bugetul unora este redus ma multumesc si cu 3 stele fara probleme. Haideti fratilor ca eu sunt convins ca ne putem incadra intr-un buget cat se poate de rezonabil. Nu v-ati saturat de hotelurile astea cu iz comunist de la noi? Distractia ar fi cu mult peste acolo ! Ganditi-va bine ! Eu propun thassos pentru locatia de toamna !

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calcul sumar > Daca eu am scos consum exterior real 8.5% cu soft agresiv cu tot, cred ca un diesel va scoate in medie 6% daca nu si mai putin. Daca avem 850km x 2, si avand 2 perechi in fiecare masina asta inseamna ca revin 850km de pereche, adica 6x850/100*1E = 51E de pereche !!! Costul deplasarii ar fi cu alte cuvinte absolut simbolic. Din cate vad in documentatia lui Fireburn caruia ii si multumim am avea cazare la 3-4* cu 25-40E/noapte cu mic dejun inclus. Poate ca discount mai reducem preturile astea sau transformam mic dejun in demipensiune. Oricum, daca stam cam 5 zile acolo am avea 125-200E/noapte/pers. Pana acum avem intre 175 si 250E/pers la care mai adaugam eventuale mese/bauturi racoritoare/excursii/distractii. Cred ca ne putem incadra intr-un maxim de 3-400E ceea ce nu mi se pare deloc mult. Pe mine Durau ma costa 5 mil benzina + 1.5 mil cazarea + (0.32x4+0.16x2)mil = 8.1 mil adica 260E la cursul de azi !!!

Ce ziceti > 260E/3zile si 2 nopti contra 3-400E pe 6zile si 5 nopti !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da domnu` fusco..sunt de acord cu tine ..foarte bine gandit..oricum ai sustinatori in spate..desi tu cu ai venit cu ideea :D 400 e nu e mult deloc..e foarte acceptabil.. tinand cont ca nu mergem intr`o locatie in romania ..! Daca te duci in Mamaia ..pun pariu ca intr-o saptamanii tot atat cheltui sau chiar mai mult ..o sa postez mai tarziu oferte !! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

400 e nu e mult deloc..e foarte acceptabil.. tinand cont ca nu mergem intr`o locatie in romania ..! Daca te duci in Mamaia ..pun pariu ca intr-o saptamanii tot atat cheltui sau chiar mai mult ....

sa o crezi tu ca stai in mamaia cu 400 o saptamina...vezi daca nu ai mers cu noi la mare sa vezi preturi... si alea la low cost :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!