Jump to content

Excursie In Thassos


Cristian
 Share

Postare recomandată

c6t9 Pentru Grecia nu trebuie pasaport. Ajunge CI-ul, dar sa nu fie expirat sa patesti ca romanasii din Austria. :blink:

1. fuscobal

2. CristiN

3. FiReBuRn

4. Rapier . Din pacate, din motive de serviciu, nu pot participa decat in Octombrie. Confirm insa din timp.

5. istef. Nu sunt 100% sigur dar ma trec pe lista. Oricum o sa anunt din timp daca intervine ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    26

  • Muale

    26

  • fuscobal

    18

  • FiReBuRn

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu inca sustin ideea cu vila, nu ma omor dupa hotel. Fireburn, poti vorbi la agentia de unde ai obtinut ofertele sa obtii mai multe detalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c6t9 Pentru Grecia nu trebuie pasaport. Ajunge CI-ul, dar sa nu fie expirat sa patesti ca romanasii din Austria. :rolleyes:

momentan masina ma preocupa, pasaportul il pot rezolva extrem de repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca sustin ideea cu vila, nu ma omor dupa hotel. Fireburn, poti vorbi la agentia de unde ai obtinut ofertele sa obtii mai multe detalii?
Da..dar sa-mi zici si ce detalii ai vrea :rolleyes: O sa caut si la mai multe agentii diferite oferte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat si la Euro Sprint Travel ..mi-au trimis pe mail o oferta..

Thassos - Hotel Tosca 3*

Tip unitate cazare: Hotel 3*

Durata sejur: 8 zile

Tip oferta: Sejur

Categorie de pret: Turistic

Descriere:

Hotelul este situat la 3 km vest de orasul Kavala, pe plaja Myrmigia.

Camerele au balcon sau terasa si sunt dotate cu grup sanitar propriu, frigider, televizor si internet.Odata ajuns aici, hotelul va ofera restaurant, piscina, plaja si parcare.

Servicii incluse:

7 nopti cazare

Demipensiune

Servicii neincluse:

Asigurare medicala de calatorie

Taxele de intrare la obiectivele turistice

Alte taxe si cheltuieli personale

Programe optionale

Reduceri:

Copil 2-6 ani au gratuitate totala

6-12 ani - reducere 30 Euro

a 3-a persoana in camera - reducere 30 Euro(camera tripla)

Perioada : 13.09; 20.09; 27.09; 04.10

Camera Single : 458 EUR

Camera Dubla : 229 EUR

Supliment a3a persoana : 199 EUR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putem delimita mai precis o perioada, azi m-am interesat de program si nevasta-mea nu poate decat la inceputul lunii cu pricina, eu am program mai flexibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kavala e pe continent, nu pe insula iar de plaja aia nu am auzit pe insula

Eu am mers cu Kara Travel, totul a fost conform ofertei, multumit de "prestatia" agentiei

Ofertele pt Thassos AICI

Se poate merge si cu transport pe cont propriu

http://www.bigtravel.ro/thassos.php

Esperides e f frumos dar am inteles ca in zona e o crescatorie de albine. Apropo de albine si viespi, sunt destul de multe pe insula, plaje. Teoretic sunt inofensive, doar bazaie dupa mancare si le place carnea, in mod deosebit sunca de la micul dejun :Driver:

Tot va recomand vila! Accommodation in thassos

La vile discutati/negociati direct cu propietarii, mancati cand si unde vreti, va puteti gospodari singuri. Daca ar fi sa aleg regimul de masa, as merge doar pe breakfast inclus, cina a lasat de dorit

In Golden Beach, va recomand Stefanos. Are un hotel/vila f dragut, aproape de plaja, cu chicinete, o curte si un bar foarte misto iar nevasta-sa face niste prajituri DELICIOASE

Pentru pretentiosi: post-1105-1187114765_thumb.jpg post-1105-1187114809_thumb.jpg

Cascada din curtea lui Stefanos: post-1105-1187114954_thumb.jpg

Plaja Golden Beach: post-1105-1187115059_thumb.jpg

Hotel Ioannis: post-1105-1187115131_thumb.jpg

P.S. Masinile voastre Diesel vor fi o raritate acolo, Grecii nu stiu ce-i aia :beerchug:

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar sunt acceptate? in grecia se si propusese ca diesel sa fie interzis. combustibil exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masini diesel am vazut, inclusiv de Romania. Despre combustibil, pot spune doar ca sunt cateva benzinarii pe insula sau in Kavala, unul din porturile de unde se ia ferry-ul. NU am observat daca aveau motorina ca masina inchiriata era pe benzina...si avea rezervorul plin

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa revedem lista cu participanti :

1. fuscobal

2. CristiN

3. FiReBuRn

4. Rapier . Din pacate, din motive de serviciu, nu pot participa decat in Octombrie. Confirm insa din timp.

5. istef. Nu sunt 100% sigur dar ma trec pe lista. Oricum o sa anunt din timp daca intervine ceva.

6. Jamal_Bao

7. ........

ceilalti unde sunt. cred ca erau mai multi interesati de excursie.

Si ar cam fi timpul sa ne hotaram la perioada si locatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte, parca si Alex eID era interesat, deci am fi 7. Fireburn, ia legatura cu cei cu care ai discutat sa ne dea dea un pret ferm si eventual mai negociaza ceva... trebuie sa platim si avansul.

Ca locatii eu zic sa ne bazam pe urmatoarele:

1. ALEXANDRA BEACH & SPA RESORT 4****deluxe

www.alexandrabeach.gr

Localizare: 45 minute de Limenas (Thassos), pe plaja, in statiunea Potos.

Camerele: baie, AC, sat-TV, frigider, telefon, radio, uscator de par, seif, acces internet

Facilitati: restaurant principal, piscina pt copii si adulti, bar, bar la piscina, pe plaja, taverna, minimarket, internet, babysitting, room service, barbeque, parcare, doctor, acces cu animale mici (5 kg). sporturi nautice, centru de sanatate, sauna, volei pe plaja, teren de tenis, minifotbal, baschet, sala gimnastica, masaj, biliard, jocuti video-TV, tenis de masa, teren de joaca, minigolf, miniclub, echitatie

Preturi/pers/noapte cu Mic Dejun de la :

DBL 39 euro/pers

Al 3-lea Adult 28 euro/pers

Copil 0-6 ani gratuit

Copil 2-12 ani 20 euro

Review-uri: http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g1...an_Islands.html

2. MAKRYAMMOS BUNGALLOWS 4****

www.makryammos-hotel.gr

Localizare: pe plaja,

Camerele: baie, terasa, telefon, aer conditionat,

Facilitati: piscina cu sectiune pentru copii, centru sportiv, restaurant, taverna pe plaja, bar principal, bar pe plaja, bar la piscina, miniclub si loc de joaca pentru copii, minimarket, teren de tenis, teren de baschet, tenis de masa, volei pe plaja, aerobic, sauna, biliard, jocuri video, salon TV, facilitati conferinte, parcare, seif, parc

Preturi/pers/noapte cu DEMIPENSIUNE (mic dejun si cina )de la :

DBL 36 euro/pers

DBL Superioara 42 euro/pers

Al 3-lea Adult -30%

Copil 0-6 ani gratuit

Copil 6-12 ani -50%

Review-uri: http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g1...an_Islands.html

Later edit: desi e de un alt forum, topicul asta mi se pare de referinta pentru cei care vor sa mearga in Thassos:

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=75406

Orarul feriboturilor in octombrie:

http://thassos-schedules.go-thassos.gr/all...errysen_oct.htm

Si ceva poze cu insula:

http://www.gothassos.com/add_photos.php?ca...ay=&start=0

PS: eu deja nu mai am rabdare... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Alexandra Beach & Spa am gasit locuri libere, incepand cu 6 octombrie, 5 nopti, asa cum am stabilit. 33 euro/persoana, cu demipensiune.

Trebuie sa ne grabim cu avansul, 50%. E posibil ca tariful sa se mai poata negocia putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiN e bine si cu rezervare dar daca te duci direct acolo si negociezi la fata locului iesi chiar mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are rost sa ne complicam. Vreau sa fie totul sigur cand ajungem acolo. pentru cativa euro in minus nu merita riscul. Eu sunt de acord cu Alexandra si vad ca e bine cotat pe tripadvisor ! Asta a rfi media anuala a temperaturilor

http://www.thassos-island.com/today/weather/average.htm

Se pare ca in oct e deja destul de frig asa ca ar trebui sa mergem in ultima din septembrie ! Totusi...eu pot merge si in oct intrucat nu am deloc probleme cu frigul !

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok si sfarsitul lunii septembrie, sa putem face si noi o baie si eventual o plaja. La 20 de grade maxim nu stiu cat de confortabil va fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sfarsit de septembrie, daca n-ai ghinion cu carul, in GR faci plaja si baie ca la noi in buricul lui august!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit si cealalta oferta pe care o asteptam:

Buna ziua,

Va multumim ca ati apelat la serviciile agentiei noastre.

Referitor la cererea dv. pentru cazare in Thassos , inceput de octombrie, la Alexandra Beach Spa Resort 4*, 10 persoane, 5 nopti, va informez ca in acest moment exista disponibilitate pentru 5 camere, atat camere cu vedere la parc , cat si camere cu vedere la mare. Va trimit mai jos oferta:

Tarif: 26 euro/noapte/persoana, loc in dubla cu vedere la gradina cu demipensiune

29 euro/noapte/persoana, loc in dubla cu vedere la mare cu demipensiune

Astept raspunsul dv.

Rezervarea se face plata unui avans de 30% din valoarea pachetului, in euro sau lei, curs BNR + 2%.

Confirmarea locurilor se obtine in functie de disponibilul existent la data lansarii comenzii ferme!

Pentru orice informatii nu ezitati sa ma contactati.

Va multumesc,

Cred ca o sa le luam pe astea, cu vedere la mare. Pana la inceputul saptamanii viitoare vreau sa stim exact cine merge, cate camere si in ce perioada, ca sa platim deja avansul. Nu mai e asa mult timp pana atunci, daca plecam la sfarsitul lunii septembrie mai e doar o luna.

Ii rog pe cei care s-au trecut pe lista sa confirma sau nu participarea:

1. fuscobal

2. CristiN

3. FiReBuRn

4. Rapier . Din pacate, din motive de serviciu, nu pot participa decat in Octombrie. Confirm insa din timp.

5. istef. Nu sunt 100% sigur dar ma trec pe lista. Oricum o sa anunt din timp daca intervine ceva.

6. Jamal_Bao

7. Alex eID

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avansul pregatit deci confirm !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:vaidecapulmeu: Din pacate, eu nu pot sa confirm si nu vreau sa incurc. Partea cu serviciul este reala si teoretic pana la jumatea lui Octombrie nu avem voie (nimeni din firma) sa ne luam concediu...daca era vorba de o zi, mai mergea...dar asa trebuie sa imi iau mai multe zile si nu cred ca este posibil. Daca va fi, vorbim atunci sa vedem daca se mai poate araja o camera. Daca nu...va urez distractie cat mai placuta si un drum frumos si fara incidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim Rapier, si ne pare rau ca nu poti veni. Oricum, daca va iesi ok, si sunt aproape sigur ca asa va fi, vom mai merge in grup, si atunci o sa poti veni si tu.

1. fuscobal

2. CristiN

3. FiReBuRn

4. istef. Nu sunt 100% sigur dar ma trec pe lista. Oricum o sa anunt din timp daca intervine ceva.

5. Jamal_Bao

6. Alex eID

6. Kostas - aseara a spus ca vrea sa vina si el, sa vedem daca confirma

7. Garfield

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domule CristiN

eu vin sigur. sa imi spuneti cat trebuie sa dau avans. banii sunt pregatiti. cand plecam? nu mai am rabdare. sper sa fie sfarsitul lui spetembrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu confirm ca merg si cu iubita

1. fuscobal

2. CristiN

3. FiReBuRn

4. istef. Nu sunt 100% sigur dar ma trec pe lista. Oricum o sa anunt din timp daca intervine ceva.

5. Jamal_Bao

6. Alex eID

6. Kostas + iubita

7. Garfield

cine e amator sa se treaca pe lista

vreau sa stiu cand si cui dau banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... ;) pe mine cine m-a trecut pe lista?? n-am discutat de excursie decat cu fusco si in principiu i-am zis ca sunt dispus!! in functie de data, o sa vad daca sunt si disponibil!! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergem la inceputul lui octombrie !

1. fuscobal

2. CristiN

3. FiReBuRn

4. istef. Nu sunt 100% sigur dar ma trec pe lista. Oricum o sa anunt din timp daca intervine ceva.

5. Jamal_Bao

6. Alex eID

6. Kostas + iubita

7. Garfield (dispus)

Modificat de FiReBuRn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perioada ramane 6-11 octombrie.

1. fuscobal

2. CristiN

3. FiReBuRn

4. istef. Nu sunt 100% sigur dar ma trec pe lista. Oricum o sa anunt din timp daca intervine ceva.

5. Jamal_Bao

6. Alex eID

6. Kostas + iubita

7. Garfield (dispus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!