Jump to content

Excursie In Thassos


Cristian
 Share

Postare recomandată

Hotel Louloudis 3* superior

Tip cazare: Hotel-motel

Categorie cazare (stele): 3

Locatie

Tara: Grecia

Localitate: Thassos

Pret / noapte in hotel Thassos, Grecia

: 33,00 EUR / persoana

Perioada valabilitate oferta:

Inceput oferta: Joi, 08 Februarie 2007

Sfarsit oferta: Joi, 04 Octombrie 2007

OFERTA Cazare hotel Thassos, Grecia:

Localizare: Hotelul este localizat la 50 metri de o plaja cu nisip si la 100 metri de un mic golf ce se numeste Glifoneri. Hotelul este situat la 2 km de un sat pescaresc Skala Rachoni si la 8 km de centrul orasului Thassos.

Masa: demipensiune

Dotari camere: Camerele au cca 18 m2 si dispun de: baie proprie, uscator de par, telefon, tv satelit, aer conditionat, acces internet, balkon.

Facilitati: restaurant, bar, parcare, piscina, bar la piscina.

Perioade si tarife:

15.05 – 06.06 ; 13.09 – 04.10

- 33 euro/noapte - persoana in camera dubla

- 53 euro/noapte - persoana in camera familiala 2-4 persoane

07.06 – 11.07 ; 23.08 – 12.09

- 40 euro/noapte - persoana in camera dubla

- 66 euro/noapte - persoana in camera familiala 2-4 persoane

12.07 – 22.08

- 56 euro/noapte - persoana in camera dubla

- 91 euro/noapte - persoana in camera familiala 2-4 persoane

REDUCERI:

- Copil 0 – 12 ani: GRATUIT

REDUCERE 10% PENTRU REZERVARI ACHITATE PANA LA 31.03.2007.

La cerere se poate asigura si transport. Cazare hotel Thassos, Grecia

Servicii incluse

- cazare

- masa in sistem demipensiune Cazare hotel Thassos, Grecia

Masa inclusa

Demipensiune

Servicii neincluse

- transport

- asigurare medicala

Termen rezervare

Nr. zile inainte de inceperea ofertei: 3

Oferta de la agentia de turism ALLTUR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    26

  • Muale

    26

  • fuscobal

    18

  • FiReBuRn

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt de acord cu Fusco aici. Asta e lucru stiut...in multe locatii din afara tarii preturile sunt mai mici si conditiile mult superioare. Nu stiu ca ce va fi votata aceasta locatie (pt intalnirea de toamna sau intalnire "prieteneasca"), eu o votez in oricare varianta.

P.S. Apropo de votare...vad 11 "Total Votes" in poll, distribuite 2 - DA si 2 - NU... 2 + 2 = 11 ? E ceva in neregula? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a zis nimeni ca nu e convenabil acolo. dar nu e convenabil pt toti, si mai ales pt intalnriea de toamna. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pacat ca nu pot sa vin :) ; pb cu votarea erau de ieri/alaltaieri cind erau 7 voturi si 0 la Da 0 la nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva insula Thassos a fost afectata de incendii acum? Pare o destinatie foarte interesanta, si felicitari celor ce au propus o astfel de intalnire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. Apropo de votare...vad 11 "Total Votes" in poll, distribuite 2 - DA si 2 - NU... 2 + 2 = 11 ? E ceva in neregula? :))
S-a intamplat de cand a mutat CristiN topicul ..de la Intalnire de toamna..aici la calatorii :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13-(4+2) = 7. Daca e fac io 7 useri si votez cu toti la Da ca sa mearga treaba ca unsa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la inceputul lui August trec pe acolo (daca va intereseaza sa vad conditiile la vreun hotel trec si va spun). Oricum mi-am propus un tur complet de insula. Lamurim si problema incendiilor, poze etc. Vad si unde sunt centre de scufundari - eu abia saptamana viitoare ma pregatesc pentru acest capitol (am trecut de partea practica - mai tre sa trec si de teorie).

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos pollul, ca oricum nu avea nici un rost. Eu inca sustin ideea asta, as vrea sa merg, chiar daca mergem 2-3 masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Tocmai ce m-am intors din Thassos, cu autocarul (in viata mea NU mai merg cu autocarul!!!) Drumul a fost 15 si respectiv 16h, plecat la 7 seara din Bucuresti si ajuns la 9 la hotel, mers noaptea prin Bulgaria.

Cu ce sa incep? NU sunt incendii pe insula, cel putin nu acum. Insula e S U P E R B A!! Plaje magnifice, golfuri (nu masini:)) ca in filme, multe sit-uri arheologice, Manastire Arhanghelou cu o priveliste magnifica, drumuri asfaltate, un fel de Vama Veche in sensul ca nu e foarte modernizata pentru ca asa vor s-o pastreze localnicii. Au apa curenta, AC, mici probleme cu energia electrica in sensul ca pica uneori, sunt cam multe albine si viespi care halesc NUMAI carne (de ex rupeau o bucatica din sunca si se carau). Toti grecii vorbesc engleza, unii mai stiu si romaneste, cateva vorbe. Majoritatea tavernelor sunt foarte cochete, patronii amabili, mancare buna, toti dau restul pana la ultimul cent. Tips se lasa de la ZERO la 2-3-5 euro, functie de costul total. Cei mai largi la punga sunt englezii, urmati de romani, conform spuselor unei grecoaice foarte amabile din Limenas, Taverna Captain's..something.

Mai multe informatii despre insula AICI

De pe continent am trecut cu ferry-ul din Keramoti, distanta fiind mai scurta, aproximativ 40-45 minute. Pe drumul spre insula, vasul a fost inconjurat permanent de pescarusi care, dupa o scurta perioada de acomodare, mancau direct din mana paine sau pufuleti. Pe insula, autocarul ne-a dus pe fiecare pana la hotel. Cazarea se face intre 11 si 14, parasirea camerelor pana la 9.30

Am stat in Golden Beach, hotel Ioannis Golden Club de 3*. Plaja Golden Beach e cea mai mare si mai frumoasa (parerile sunt impartite). Apa e foarteeee limpede, se vedea fundul marii si cand apa avea 2m adancime. De asemenea e si foarte sarata, greu mi-am obisnuit ochii cu ea. Sunt super-market-uri, multe taverne, multe vile de inchiriat, un hotel absolut superb ENAVLION, 3-4 firme de inchiriat auto, moto sau ATV-uri. Ghidul ne-a recomandat sa luam masina, restul fiind cam cazute si cu multe accidente la activ. Am inchiriat o masina pentru 3 zile, Kia Picanto cu 3000km la bord si AC, 95 EUR/3 zile. Pe insula sunt cateva benzinarii, inclusiv BP deci alimentarea nu e o problema, pretul fiind de 1,2 eur/litru (scuze, nu mai tin minte exact), 99,9% din masini fiind pe benzina

Statiunea este foarte aproape de Skala Potamia unde am vrut sa stau initial. Nu va lasati pacaliti de descrierile de pe net. Multe vile, desi cochete, sunt foarte departe de plaja. Cele pe care pusesem ochii se dovedeau a fi o mare dezamagire dpdv distanta fata de plaja sau chiar de civilizatie. Ca si locatii de cazare recomand: Enavlion, Golden Sands, Ioannis, Stefanos (un grec foarte amabil, o vila mare si frumoasa, camere cu chicineta - 65 eur/zi, curte micuta dar foarte draguta, cu bar in curte si cea mai buna walnutpie de pe insula, facuta de sotia lui)

Cele mai aglomerate si animate statiuni sunt Potos si Limenas (portul). Peste tot sunt multi englezi si mult..e poloneze. Polonezii au multe magazine si taverne cu mancare FOARTE buna.

Hotelul a fost ok, cu piscina si poolbar, 2 mese incluse pe zi, cam la 150m de plaja. Masa a fost...decenta, am mancat mult mai bine in alte parti. Pretul a fost de 300 eur, transport, cazare 7 nopti si demipensiune. La 4* sunt Makryammos Bungallow si Alexandra Beach, dar mai scumpe.

Preturi?

* la Taverna: berea 3 euro (Mythos e f f buna), cocktailurile 6 euro (3e la happy hour), mancarea 4-12 euro un fel, apa 0,50-1 euro cea de 0,5l, prajitura walnutpie geniala 3 euro, sucurile 2 euro cutia. Specialitatea lor e mielul, mancarurile din carne tocata gen musaca care e foarte buna si mancarurile din vietuitori marine

la magazin: berea 2 euro, coca-cola la 1,5l - 1,5 euro, un set de baterii AA pt aparatul foto 3,5-4,5 euro, apa 1 euro sticla mare.

Nu am dormit de luni dimineata asa ca nu stiu ce sa va mai spun, intrebati si va raspund cu placere.

Atasez si cateva poze, facute cu telefonul pentru ca cele de pe camera nu le-am descarcat inca

post-1105-1185996752_thumb.jpg

post-1105-1185996778_thumb.jpg

post-1105-1185996809_thumb.jpg

post-1105-1185996838_thumb.jpg

post-1105-1185996861_thumb.jpg

post-1105-1185996884_thumb.jpg

post-1105-1185996913_thumb.jpg

post-1105-1185996961_thumb.jpg pool bar cu happy-hour :D Multe ICE TEA...Long Island

post-1105-1185997249_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Hotelul a fost ok, cu piscina si poolbar, 2 mese incluse pe zi, cam la 150m de plaja. Masa a fost...decenta, am mancat mult mai bine in alte parti. Pretul a fost de 300 eur, transport, cazare 7 nopti si demipensiune"

Belea, adica io dau la Durau in 3zile/2nopti cat ai dat tu acolo pe 7 zile !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine te pune? :icon_thumright:

Am facut un calcul, cat am cheltuit anul trecut la Mamaia in 7 zile si cat am cheltuit anul asta in Grecia...ghiciti in favoarea cui inclina balanta "MAI VREAU!!"

Va spun totusi, aproape triplu la Mamaia...La anu' Creta si Malta, Mamaia sa mai astepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce se mai aude de excursie? As fi si eu interesat!

Se stabileste un hotel, perioada? Cum preferati: demipensiune sau all inclusive?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU va recomand all-inclusive, e pacat sa ratati mancarea de la taverne care e MULT mai buna decat la hotel, cel putin decat la cel la care am fost eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai m-a anuntat fusco si pe mine. noi suntem de acord, am mici detalii de pus la punct, de ex. pasaport lipsa, pe golf am gasit niste "cadouri" de la un vecin probabil, nu stiu daca poate iesi masina asa din tara (nu e grav, dar se cunoaste). ar mai fi si lipsa spatiului pt bagaje, din experienta golful e prea mic pt 4 persoane, dar cred ca 3 s-ar ingramadi. la nevoie mergem si singuri, eventual cu bagaje de la altii sau invers. nu am carte verde sau alte alea, nu stiu ce trebuie sa pleci cu masina. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca perioada eu spun ca ar trebui sa fie ultima saptamana din septembrie sau prima din octombrie. Probabil banii vor trebui dati cu 1 luna inainte iar ca si regim de mese as alege tot demipensiune. Pentru cazare as opta la 4 stele !

PS : Blueyed, Malta e absolut superba, mai ales plajele si apa marii ! Daca pleci acolo iti pot da eu mai multe detalii pe privat !

Eu as incepe deja lista de participanti pentru Thassos :

1. fuscobal

2.

Avem aici topul hotelurilor din Thassos > http://www.tripadvisor.com/Hotels-g189482-...nds-Hotels.htmlIn Egipt m-am luat dupa topul tripadvisor si nu mi-a parut rau !

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fusco, cred ca mai aman Malta, 99% voi fi tatic la anu' :icon_thumright:

Hoteluri de 4* nu sunt multe in Thassos, am inteles ca Makryammos Bungallows sunt cele mai tari. Puteti merge si la vila, adica sa inchiriati 1-2 vile, cred ca e mai avantajos. Atentie insa la locatie, cereti cat mai multe detalii. Unele nu sunt chiar asa aproape de plaja cum macane aia

Link-uri utile

http://www.thassos.ro/

http://www.thassos-island.ro/

Nu m-as lua in totalitate dupa tripadvisor, majoritatea sunt englezoi fitosi si permanent nemultumiti. E util dar nu e biblie

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as incepe deja lista de participanti pentru Thassos :

1. fuscobal

2.

daca ma lamuresc cum e cu actele si masina, merg 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c6t9, drumul e prin Bulgaria deci nu-ti trebuie pasaport, numai CI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu eu merg, sa vedem daca merg singur sau insotit.

Eu as prefera sa inchiriem o vila, sa fie doar a noastra, aproape de plaja, eventual si cu piscina. Ar fi super...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, trece-te pe lista man !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. fuscobal

2.CristiN

3.FiReBuRn

As vrea f mult sa merg , sper sa nu intervina ceva !

Fusco , sunt de acord cu tine ..in leg cu demipensiune si 4 * :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. fuscobal

2.CristiN

3.FiReBuRn

4.Rapier . Din pacate, din motive de serviciu, nu pot participa decat in Octombrie. Confirm insa din timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu in octombrie, la inceputul lunii, stiu ca mai erau unii interesati sa mearga: Alex eID, Matrixu... Eu zic deja sa ne interesam cum facem cu rezervarea, sa nu avem surprize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana asta fac tot posibilul sa ma interesez daca pot circula cu dovada sau nu si daca nu e vreo actiune in octombrie, si mergem si noi. sper sa se poata rezolva. daca vin cu golful, la mers asa cum am facut-o cu CristiN, am autonomie 900 de km, cred ca e destul de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!