Jump to content

Excursie In Thassos


Cristian
 Share

Postare recomandată

in august ,pe 18 mai exact si eu plec in Thassos, m-am interesat de traseu si cel recomandat de theo este cel mai ok mai exact asta  e :  Bucuresti – Ruse (E85) – Byala (E85) – Veliko Tarnovo (E85) – Gurkovo – Maglish – Stara Zagora (E85, centura) – Dimitrovgrad (E85, centura) – Haskovo (DN5) -Harman(E80)-Svilengrad (apoi dreapta, E85) – Mezek-intrare in Grecia/ -Ormenio (E85)-Soufli-apoi autostrada spre Salonic (A2/Egnatia Odos)-Komotini -drept inainte, pe langa Xanthi -iesire din autostrada catre Komvos-Chrysoupolis (dar nu se ajunge la Chrysoupolis) -Erateinou -Keramoti.

 

http://www.rute-auto.ro/ruta/Bucuresti/Keramoti/Stara_Zagora-Haskovo-Svilengrad.html

Modificat de rusen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    26

  • Muale

    26

  • fuscobal

    18

  • FiReBuRn

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, asta este cel mai safe traseu. Este ceva mai lung decat prin Zlatograd insa drumul este mai bun si mai usor de urmarit. Nici nu este asa de obositor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare oameni buni,

 

M-as duce si eu in concediu in Grecia dar nu stiu unde sa ma duc,

 

Ce ma sfatuiti?

 

Bineinteles vreau cat mai ieftin si destul de frumos.

Imi vine sa ma urc in masina si sa fa ca la noi, ma duc la plesneala, daca imi place locatia si pretul stau daca nu plec mai incolo, se poate asa ceva, sau ies prea scump?

 

multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te duce la plesneala ca s-ar putea sa dai mai mult decat e cazul , Thassos e ok , nu este foarte scump din cate am auzit , eu am mai fost de 2 ori in Corfu si este foarte frumos , drumul este mai lung sa sti pana acolo , fa-ti si tu un calcul zilnic , un sezlong e 2 euro , o bere tot asa , un gyros 2-3 euro , dar n-ai sa bagi numai gyros ca-ti cresc transaminazele :))), iesi mai ieftin daca-ti faci plinul de la un supermarket , apa sau suc la 2 litri la astia nu ai sa vezi :), depinde si ce cauti , liniste sau nebuneala , in Thassos e ok , nu vin englezi , in Corfu exista Kavos (aici te sfatuiesc sa dau un search pe youtube si sa vezi ce nebunie e pe acolo ),bafta si sa iei decizia cea mai buna pt tine , numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valysor, depinde cat de departe vrei sa mergi (mergi cu masina, autocar ,avion?).

mai depinde de varsta ta si cum ai vrea sa te distrezi (mai relax sau sa fie plin de cluburi si viata de noapte)

 

indiferent, in grecia gasesti zone mult mai frumoase ca litoralul nostru, preturi mai bune.

eu am mers in Thassos cu o masina identica cu a ta, drumul ok...totul ok.

 

nu ti-as recomanda Paralia katerini pt ca e cam multa "cocalareala" mioritica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

Poti merge si la plesneala in Thassos daca nu ai mari pretentii de la cazare. Si gasesti si ieftin. Oricum, preturile la cazare variaza foarte mult si in functie de perioada anului.

Frumos este peste tot. Mai greu cu viata de noapte, nu prea sunt cluburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti pentru ajutor, uite deja pot sa imi fac si eu o idee despre ce este acolo.

Pai eu am 37 de ani, sotie si copil, vreau liniste pentru mine si loc de joaca ptr copil in siguranta, si cat ma ieftin, dar nici sub un pod pe undeva, fara dus si tv...

 

Cam atat

 

Multumesc inca odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Eu am fost cu nevasta pe cont propriu,plecat dimineata ,ajuns parca pe la ora 4 la feribot apoi Thassos. Am inchiriat in Skala Potamia o camera cu tv,baie,aer conditionat,balcon cu vedere la mare si bucatarie utilata complet 7 nopti,la 200euro.Vila respectiva avea o curte imensa unde am parcat masina.Liniste cat cuprinde(poate pentru unii chiar prea multa) cu exceptia unor insecte care bazaiau cam mult. Plajele nu prea aglomerate si fara valuri ca la noi la mare.Terase nu prea scumpe,mancarea depinde de gustul fiecaruia,cateva magazine gen supermarket,un magazin cu bijuterii  aur,peisaje superbe,cam 1 ora dai ocol la toata insula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost si eu anul trecut in Thassos,la Golden Beach,10 nopti. Traseul a fost cel recomandat mai sus de theo,dar nu l-as mai parcurge si anul asta, prea lung,taxe pe Egnatia Odos,ce-i drept nu sunt foarte mari ,dar nu prea merita,e obositor si anost si seamana cu A1 Bucuresti -Pitesti. Parca mai bine mergi pe la Sofia,Salonic,Kavala,Keramoti si apoi cu ferry boat-ul pana la Limenas.Spun de drumul prin Sofia pentru ca anii trecuti l-am folosit mergand in Sithonia si mi se pare mai frumos,mai variat. Desigur,studiez si varianta cu trecere frontierei pe la Makazza-Nimfea,caci conform Google Maps e deschisa,insa oficialii bulgari nu recunosc cum ca ar fi deschisa.

 

Si noi am cautat liniste si conform review-urilor parea ca am ales exact ce ne doream,dar nu a fost deloc asa. Am stat 10 nopti si am dormit in medie cam 4 ore pe nopate, Prea multe ATV-uri si motociclete,mopede,etc ce faceau curse prin fata vilei non stop. Anul asta tot acolo am rezervat dar de la 1 Septembrie nu 20 Iunie ca anul trecut. Mi-a placut prea mult curatenia si ospitalitatea gazdei. Am ocoit insula de doua ori cu masina,am vizitat fabrica de bijuterii si multe plaje. Nu mai pomenesc de peisaje... Anul asta nu mai ratez satele de munte ca Theologos si Kazaviti,au multe taverne traditionale cu program artistic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,neaparat seara grecească in taverna.

Muzica,mâncare buna,farfurii sparte (Taverna Augustus)

Sa mergi si la manasrire in Thassos,chiar daca nu esti fan dzeu,merita vazut.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi,de ce nu foloseste nimeni drumul cel mai scurt pe la Kardzali si granita la Zlatograd?

Am vazut ca nimeni nici macar nu vorbeste de el,totusi e cu 200 km mai scurt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine dimineata la 4.00 plec spre Thassos,am sa folosesc traseul cel mai scurt prin Zlatograd.Am urmarit traseul cu Google street view si pare ok,soseaua foarte stramta prin anumite locuri dar asfaltul ok. ,oricum e mai scurt cu 200km.Pare un traseul similar cu Moroieni-Paduchiosu-Sinaia pt cine cunoste,eu sunt foarte familiar cu astfel de drumuri.Traseul virajat prin munti masoara cam 115km,deci dupa parerea si calculele mele,merita incercat.Daca e mai grav decat asteptarile mele,la intoarcere voi folosi celalalt traseu.

 

Va tin la curent cand ajung in Thassos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

La dus e mai usor, ca esti motivat. La intoarcere e tragic, cand sti ca dupa chinul pe sermentinele alea urmeaza 6-7 ore in Bulgaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spor la condus si vacanta placuta...eu mai am pana in vacanta, in august.

Destinatia e ok...ai ce face, ai ce vedea...e ok ca raport calitate/pret.

 

Te asteptam cu poze, pareri de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da da da , neaparat sa ne spui de drum si eu plec pe 18 august si sunt direct interesat , concediu placut si sa ne transmiti impresiile tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi am fost in NEI PORI linga Platamonas o statiune mica, cocheta,relativ noua si foarte linistita Daca aveti timp de vizite sint 2 vestigii istorice in zona si platamonas cu parcul de distractii si debarcaderul In nei pori am stat la o vila,  camera rustica cu ac tv,chicineta complet utilata iar in curte gratar/cam de genul unei gazde din costinesti Plaja relativ mica ca si intindere si mai mult goala cind am fost noi in septembrie De obicei miercurea se organizeaza piata ad-hoc si este singura zi din saptamina cind va puteti face  aprovizionarea cu ceva preturi mai mici fata de minimarketuri Concediu placut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa scriu pareri la cald inca de luni cand am ajuns pe insula dar contul mi-a fost suspendat din motive cel putin bizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa scriu pareri la cald inca de luni cand am ajuns pe insula dar contul mi-a fost suspendat din motive cel putin bizare

pai cum a fost drumul pe ce traseu ai luat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dus am folosit ruta prin munti,pe la Zlatograd(ruta cea mai scurta pe G maps),a fost perfect,peisaj superb,drmul pe alocuri cu cateva gropi,dar pe portiuni foarte scurte,in rest se stie stramt si cu acelasi asfalt rugos ca in toata Bulgaria.Distanta 628 km din Militari pana in Thassos,plaja Potos.Consum 7.2% cu clima.

 

La intors m-a mancat in cur sa o iau pe faimosul traseu ocolit pe toata autostrada greceasca via Soufli(m-a incantat autostrada aia ca-n palma si faptul ca am zis sa nu mor prost)....foarte lung si plictisitor,si asfaltul nu a fost cu mult mai bun cat sa merite cei 137km in plus.Am zis ca innebunesc pana am ajuns la Stara Zagora,pur si simplu nu se mai termina drumul.

 

Au fost si cateva complicatii usoare pe drum,dar maine revin cu mai multe detalii/poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt perfect de acord,anul trecut am folosit dus/intors drumul cel lung si ocolit,iar in Bulgaria am "beneficiat" la intoarcere de portiunea minunata de 115 Km de serpentine, cum nu se putea mai bine.Imi plac serpentinele, in Thassos merg mai sportiv pe ele,unde se poate desigur,dar la bulgari parca nu se mai terminau.

Asfaltul de pe Egnatia Odos nu m-a incantat, au mai asfaltat ceva intre timp? Greu de crezut in situatia in care se afla Grecia.

 

Ai avut un consum super la ce motor ai,anul trecut am avut o medie de vreo 5%. desi nu am menajat-o si pe portiuni bune a vazut 160-180 KM/h chiar si in Bugaria Din fericire nu am avut complicatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dus navigatia mea nemernica m-a dus pe un drum gresit ,la un moment dat am ajuns practic la o poteca(vezi foto) pe care cica trebuia sa ajung la granita.Noroc ca m-am orientat un pic,m-am intors din drum si la prima bifurcatie am schimbat directia si am coborat usor spre Zlatograd.Am avut o navi cu soft Mireo si harta Bulgariei din 2009,iar drumul corect Zlatograd-Thermes-Xanthi si punctul de frontiera nu il stia,noroc ca m-am descurcat destul de bine

Pe aici voia defuncta mea navigatie sa ajung in granita 91su.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Ajung in Grecia,toate bune si frumoase,serpentine,drum frumos,peisaj,caldura mare.Intru pe autostrada iar navigatia mea ma scoate gresit spre Keramoti,aici m-am enervat si am facut-o zob,am aruncat-o pur si simplu pe sosea(m-am asigurat ca nu e nimeni in spate).

Mi-am continuat drumul pe autostrada catre Kavala de unde am luat feribotul catre insula.Pana la urma a fost mai bine,mi-a placut orasul. Drumul cu feribotul a costat 34euro,o masina si 2 persoane.Pe feribot am avut wi-fi,am incarcat hartile google maps pt a le folosi in modul off-line,iar de aici incolo asta a fost metoda de navigare,foarte buna,fara sa dea gres.

 

Ajung pe insula,toate bune,de aici incepe o vacanta minunata.Am fost cazat la Panagiota Studios,un loc foarte frumos,extrem de curat,gazde foarte primitoare,ieftin,am avut chicineta,wi-fi in camera,absolut tot ce trebuie.Pe insula preturi un pic mai mari decat ma asteptam,2 euro o paine proaspata,mezeluri destul de scumpicele,ma steptam sa fie preturi cam ca in Italia,dar au fost cam duble fata de italia.Pretul la restaurante in schimb a fost ok.Cazarea a costat 780 lei/7 nopti / 2 pers

 

pu0u.jpg

Uploaded with ImageShack.us

xksh.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Pe insula,plin de romani,peste tot auzeai romaneste.Cladirea unde am fost cazati are 9 apartamente,dintre care 5 erau ocupate.Din 5 ,3 eram romani,si 2 familii de greci.

 

Primele zile temperatura a fost ceva mai scazuta si a foast un pic mai innorat,prilej cu care m-am plimbat printre livezile de maslini,am descoperit fructe si flori noi,nevasta-mea a insistat,nu mi-a displacut.

Apoi a venit caldura si am cautat plaje cat mai retrase si cat mai greu accesibile,am si gasit.

 

a2bl.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Apoi am mers la plaja Livadi care mi-a placut foarte mult.

 

jvak.jpg

Uploaded with ImageShack.us

8m3l.jpg

Uploaded with ImageShack.us

o5g5.jpg

Uploaded with ImageShack.us

tcbw.jpg

Uploaded with ImageShack.us

2mbd.jpg

Uploaded with ImageShack.us

kb5y.jpg


Uploaded with ImageShack.us

 

qv2v.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Plaja din Potos,deja cunoscuta

 

p1xh.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Totusi mi-a lipsit nisipul fin din Bulgaria,aici plajele au numai pietris.

 

 

Benzina la bulgari este oribila,extrem de proasta,am facut plinul la Karzdhali la dus de la OMW, 2.65leva/l

La greci benzina este 1.7euro/l iar motorina 1.4euro/l

 

Pe drumul de intors avand in vedere ca am plecat si mai tarziu,eram si destul de obosit am ales traseul mai lung ,pe autostrada a condus nevasta-mea ,iar de la Soufli am condus eu.Am mers 90-100km/h constant,se lasase seara ,si am vrut sa fiu precaut.

M-am intors cu consum de 6.8l/100km ,ultimii 200km fara clima,pe un total de 775km.

Batrana mea octavie s-a comportat ireprosabil,nici cea mai mica problema.

Modificat de SL1210
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos, ce sa zic, abia astept sa plec si eu dar mai sunt 2 luni si ceva. Am ales inceputul lui Septembrie pentru ca spoeram sa fie liniste,nu ca anul trecut la sfarsit de Iunie.

 

Da,la bulgari combustibilii sunt prosti,noroc ca motorul meu nu e pretentios la motorina. Pana acum 2 ani si preturile combustibililor erau mai mici,nu doar calitatea, la bulgari, insa de anul trecut au saltat si ei preturile.

 

Faina reactia ta la indicatiile eronate ale GPS-ului. A meritat sa-i dai jet. Mie mi-a tras-o un GPS imprumutat  acum 2 ani si m-a bagat in Salonic,oras imens, si la ora de varf. Se statea pe 7 benzi pe sensul pe care eram eu, 3 Km intr-o ora jumate. L-as fi facut arsice,dar era ceva mai scump si trebuia sa-l innapoiez.Asta a fost doar una din pataniile datorate GPS-ului. Din cauza lui, am condus 20 de ore legat de acasa la destinatie,860 Km!!! Mu mai zic prin ce coclauri am ajuns,pe ce campuri pustii,prin ce sate unde nimeni nu vorbea altceva decat greaca...am ajuns in Athos in loc de Sithonia. Noroc cu o familie amabila de greci,la un magazin de artificii deschis la ora 1 noaptea, mi-au scris localitatile prin care trebuia sa merg  spre destinatie La al doilea drum, tot acolo,tot in acelasi an,am mers cu harta cumparata de la greci,dar numai pentru siguranta,invatasem drumul.

 

Acum,am un smartphone si o sa fac si eu la fel,google maps in mod off-line Trebuie sa ma obisnuiesc cu el dar mai e timp...

 

Anul trecut,prima oara in Thassos,fara GPS,doar cu harti, am ratat iesirea de pe autostrada catre Keramoti si am intors la intrarea in Kavala,la giratoriu.N-aveam chef de un drum de 3 ori mai lung pe mare. Diferenta la costul biletelor la ferry e nesemnificativa,8 euro in minus,dar conta timpul.

 

Ma voi feri de Thassos Ferry La ducere am prins Aneth,ok,am parcat pe puntea de jos, totusi ne-au lasat loc sa iesim din masini La intoarcere,... javre,masinile lipite unele de altele si de peretii calei,am iesit prin dreapta,greu de tot,spatiu minuscul,cred ca i-am lasat ceva urme masinii de langa. Era si zgomot, caldura, de la generatoarele vasului,si aveam iesirea langa mine,dar grecul m-a pus sa sterg toate masinile de praf cu hainele.trimitandu-ma a la iesirea din celalalt capat al navei. Apoi,normal am luat-o de la capat,pe puntea de pasageri La debarcare,am iesit printre ultimii,din cauza formei vasului,eram ca intr-o alveola,pusesem semnal tot cardul,dar niciunul nu ne-a lasat sa mai iesim si noi,cate unul,macar. Majoritatea romani, e explicabil nu?

 

Uitasem,la Golden Sands nisipul e foarte fin,fara pietre,intrarea lina in apa. Pe alte plaje,intr-adevar, e pietris de-a dreptul. Nu pretind ca am vizitat toate plajele,dar multe au pietre.

Modificat de Dexterino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu GPS-ul a fost o usurare,mi-a prins bine,m-a eliberat.Intai l-am trosnit de frana de mana ,a plesnit displayul apoi afara pe geam.

Gmaps in modul offline e o solutie foarte buna,e cea mai buna harta posibila dupa parerea mea,dar cateodata e greu de urmarit,si mai pierde semnalul gps prin Bulgaria,dar nu e problema,te descurci cu el,te orientezi.

Iti recomand ca soft GPS pentru Android ,Sigyc MobileMap 10 e free pe Gplay primele 7 zile,iti downloadezi hartile Romaniei,Bulgariei si Greciei.Iar ca sa te duca pe ruta cea mai scurta ii adaugi via point Zlatograd.E facut sa mearga in modul off-line.

La ferryboat nu am avut probleme,grecii au fost domni,au poftit-o elegant pe nevasta-mea afara din masina ca sa pot lipi masina de o alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut colegi forumisti

pleaca cineva in seara de 5 iulie spre thassos ?

eu plac din bacau pe la 22.00 in seara de 5 iulie

prima zi de cazare este pe 6 iulie

sunt singur doar eu sotia si un soricel de 8 ani

pt doritori de companie  sunati la 0744228843 sorin

concediu placut tuturor indiferent de destinatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari. Cineva care a fost recent? Ma intereseaza starea drumului, tot ce este nou daca este cazul.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!