Jump to content

Modificari Idei si Solutii pt Ibiza


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    206

  • SORAN

    77

  • Toma Aurelian

    58

  • Cornel.B

    50

Top Posters In This Topic

Posted Images

@spoon fir poti trage prin dreapta (stanga cum te uiti in fata la motor). Este explicat pe la sectiunea de audio pe Ibiza.

@blacka cel mai simplu e sa montezi o lampa DOT-IT de la Osram cu 3 led-uri. O aprinzi cand vrei, lumineaza suficient si scapi de tras fire.

Intre timp am mai umblat un pic pe la aspect:

post-5125-1237234612_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot cautat pe cineva care si-a montat leduri in portiera care sa lumineza atunci cand deschiza usa, dar nu am gasit pe nimeni cu ibiza, practic nu e foarte greu, asta dupa mintea mea, intrebarea mea este daca stie cineva de unde sa trag firele la leduri? Adica trebuie firele de la contactul care da comanda plafonierei sa se aprinda in momentul in care deschiza usa, stie cineva cum pot ajunge la ele si exact care fire sunt? Dupa mine contactul respectiv se afla undeva in mecanismul de inchidere a usii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sookie

Exista la dealeri lampa pentru usa, care se baga in ochiul de pisicca rosu de pe usa.

E foarte simplu trebuie o cupla, un fir si o lampa.

Daca nu e graba mare, caut codurile si le postez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam nu e graba, dar eu vreau sa lumineze in jos :D si in plus vreau si leduri, oricum te rog sa poztezi codurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, oricum daca vreti in lampa rosie coduriel sunt:

- Lampa - 3BO 947 415B

- Mufa - 893 971 632

Costa aprox. 50 RON pentru o usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza are prevazut un loc pentru lumina care se aprinde cand deschizi usa jos pe fata de usa. Este un plastic acolo care are exact formatul lampii doar ca e opac. In el se pot monta led-uri. Plasticul respectiv este detasabil si se poate scoate cand e fata de usa demontata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina a venit din fabrica doar cu acel plastic reflectorizant, NU exista cablaj in usi pt catadioptrii cu bec.

Exact asa am avut eu la Leon si am pus cablu separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Locas am inteles ca este, ce intreb eu acum este unde sunt firele? sau mai bine zis exista fire pentru asa ceva trase in portiera sau trebuie sa le trag de la plafoniera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca va trebui sa le tragi tu... nu cred ca e cazul sa le tragi chiar de la plafoniera, exista sigur un cablu care ajunge in calculatorul de confort din usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, m-am pierdut :offtopic: nu stiam ca exista un calculator de confort in usa, atunci sa incep sa ma documentez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul Roger mi-a trimis un document care explica oarecum se instaleaza luminile pentru picioare din usa, precum si cele rosii din usile soferului si pasagerului din fata. Impreuna cu codurile de produs puse de cornel mai sus, cred ca se poate face ceva.

Am pus varianta in germana si varianta in romana, tradusa de Google (sa nu ma injurati pe mine pentru cuvintele aiurea):

lumina_portiera.pdf

lumina_portiera1.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult CristiN, am intele acum cum vine treaba, in curand o sa ma apuc de treaba numai sa se mai incalzeasca un pic pe afara sa nu raman din nou cu panoul de usa in mana :blah_: (cunoscatorii stiu de ce)

:D de "superb" traduce google-ul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma apuc de treaba in aprilie, sper sa-l prind pe colegul Roger. Daca erai din Bucuresti, ne adunam si faceam asta impreuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am printat prima pagina din pdf-ul in germana si imediat dau o fuga pana la Compexit, am acolo pe cineva care lucra la magazia de piese.Vreau sa vad daca codurile respective "pusca" cu imaginea :blah_: Din cate am observat codul pus de seat_cornelius pusca cu codul scris in pdf inclusiv la mufa e acelasi cod.Tot odata poate gasesc acolo pe cineva, un electrician, care stie exact pana unde sunt trase firele si ce culori au firele, nu de alta dar macar sa stim un de exact sa cautam firele. Reviin cu informatii cat pot de repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun revin cu noutati :Driver: Am fost la reprezentanta Seat in Cluj, codul pus de seat_cornelius si cel pus de CristiN este de la lampa din torpedou, asa indica programul lor. Dupa poza din pdf-ul lui Cristi ar cam trebui sa se potriveasca la ce vrem noi sa facem, oricum eu am comandat o bucata la pretul de 38 ron sa vad exact ce si cum. Maine soseste piesa iar in week-end poate reusesc sa demontez un panou de usa sa vad exact despre ce e vorba :Driver: Cat despre fire nu am reusit sa aflu nimic, au fost foarete "secretosi"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sookie

Stai linistit ca am eu poze cu firele.Daca ei lampa si vrei sa o montezi, iti trimit pozele cu fire, cuple tot.

Eu le-am identificat, am gasit dar am fost prea lenes sa ma apuc de montaj. :D Poate cand se face mai frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimite te rog, sambata nu pot sa rezolv problema, dar duminica....oricum numai pe o usa deocamdata sa vad ce si cum exact, daca totul e ok, luni dimineata dau comanda si pentru restul usilor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sookie

Este aceasi lampa de torpedou ca in acest topic.

LE: Trebuie sa fie orificiul de 46mm X 22mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha lampa seamana :D adica este aceeasi, numai ca celor de la Seat le dadea ca fiind lampa din torpedou, eu cerand lampa din portiera :D

Multam fain de link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cornel, daca ai timp poate ne intalnim cand se face mai cald sa facem instalarea, facem si un DIY pentru forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu o intrebare. Am cautat pe forum si nu am gasit, sau nu am cautat unde trebuie.

Ce face diferenta dintre motorizarile : 1.4 16V 85CP si 1.4 16V 100CP? Se poate ajunge de la motorul de 85CP la cel de 100CP? Care ar fi modificarile?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care reusesc sa-si monteze lampa in usile fata, rog sa nu uitati sa faceti si niste poze exemplificative. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!