Jump to content

Modificari Idei si Solutii pt Ibiza


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

Din ce am citit pe seatcupra.net, aceste praguri s-au montat pe Ibiza Cupra, deci se pot monta si pe masinile noastre fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    206

  • SORAN

    77

  • Toma Aurelian

    58

  • Cornel.B

    50

Top Posters In This Topic

Posted Images

Grilele fata trebuie sa le iei pe toate 5 Cristi ca altfel nu da bine ca sunt faguri diferiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu. Tocmai asta e problema, stiu ca sunt diferite, ma incanta mai ales cele doua de sus, din stanga si dreapta radiatorului. Pacat ca nu exista grila centrala fara sigla cu acelasi fel de fagure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pe seatcupra.net, aceste praguri s-au montat pe Ibiza Cupra, deci se pot monta si pe masinile noastre fara probleme.

DB2005AU02042_Medium.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si eu aici ce urmeaza sa fac la masina.

Tinand cont ca nu voi avea parte de masina noua o buna bucata de timp de acum inainte, profit de faptul ca mi-am gasit masina bine busita in fata dreapta si ii voi pune bara de Ibiza facelift.

de asemenea, vreau sa ii pun kit-ul de frane Brembo , o evacuare sport Remus sau Borla si jante negre.

Am sa va tin la curent cu modificarile, maine dimineata ma duc la Metrotehnica sa imi deschid contractul si sa comand kit-ul de frane.

post-10777-1236197441_thumb.jpg

post-10777-1236197590_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele le poti vopsi negre, din cate stiu cei de la Metrotehnica au vopsit jante negre, am chiar eu o poza facuta cu un Leon galben cu jante negre vopsite la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@seat_cornelius: imi poti spune din ce este compus mai exact kitul de frane?si la ce pret ajunge? si un pic offtopic:si voi sunteti nemultimiti de franele de pe ibizele voastre?scuze daca am deviat de la subiect.

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blacka

mai jos ai link-ul de pe site-ul Seat cu kit-ul Brembo.

Legat de pret este aprox. 400 - 450 Euro. Mai exact iti spun maine, dupa ce dau comanda.

http://www.seat.com/com/generator/su/com/n...s-kit/main.html

Mie personal imi plac franele de la Cordoba, kit-ul Brembo e un fix de al meu.

Multumesc Cristi, am sa ii intreb maine cand merg la ei, desi daca pun franele Brembo, as vrea niste jante cu spitele mai rare, sa se vada bine Brembo :) iar pe astea sa le tin cu anvelopele de iarna pe ele.

Modificat de seat_cornelius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ehei dragii mosului, Murphy exista iar socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ.

M-am dus la Metrotehnica chitit pe bara de Ibiza facelift si... m-am ales cu bara de Ibiza Cupra :icon_thumright:

Bara de Ibiza facelift e mai scumpa cu 200 de RON dcat bara normala de Cordoba si cea de Ibiza Cupra. Mai mult trebuia sa schimb si proiectoarele, fiindca cele de Pe Cordoba nu merg pe bara aia cea ce insemna inca 900 de RON.

Deci, cu diferenta de 215 (intre bara de Cordoba si cea de Ibiza Cupra), pentru grilele si ornamentele de Cupra, voi avea o frumoasa bara sport.

Legat de kit-ul Brembo, surpriza costul real de de 3.000 Euro + TVA.

Kit-ul vine cu 4 discuri, 4 etriere, placute de frana, furtune si e nevoie de jante de minim 16", fiindca ele au 31,3 cm in diametru.

De aia e bine sa intrebi direct la sursa si sa nute iei dupa diversi " tovarasi" de bine.

Asa ca, dupa cum spunea Cristi mai sus, cred ca am sa vopsesc jantele mele in negru si imi voi cumpara niste jante de tabla sa imi pun gumele de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiam de problema cu bara de Ibiza noua si proiectoarele. X-ecutor a facut aceasi schimbare la Ibiza lui, si proiectoarele lui s-au potrivit la bara de Cupra, fiind Ibiza din 2004, inainte de face-lift, cu bara la fel ca a ta.

Mi se pare extrem de scump kitul brembo, mai bine incerci sa gasesti pe ebay un kit de frana de pe Cupra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

450 euro daca erau doar pe fata si erau bine ca pret. Iti recomand discurile de Fr cu etrierii aferenti pentru fata adica cei care echipeaza Toledo, unele Leon etc cat si franele cu disc normale de spate. Si asa investitia e mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc SORAN.

"Nebunia" cu Brembo mi-a venit dupa ce am lucrat o perioada din viata, cu niste oameni care erau fani si posesori de Subaru Impreza STI, care are Brembo din fabrica.

Aceste persoane erau prieteni cu dl. Nicu de la RacingNick, un om pasionat si cu care am discutat despre schimabrea multor chestii la masina.Insa cand am vazut kit-ul la Seat pe site, am crezut ca e ceva mai simplu si mai ieftin.

Asa ca, ma voi indrepta acum catre diverse modificari de estetica si comfort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Nicu poti lua poate chiar mai ieftin un astfel de kit care vine direct de la Brembo si nu trece prin Seat :)) Exista si alte firme care fac frane pentru performanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e Nicu mi-a zis si de TAROX, cica sunt cam la fel de bune ca Brembo, dar la un pret mai bun.

Mi-a facut si un calcul si iesea kit-ul complet la 2000 Euro, cu toate componentele incluse.

Dar omul mi-a zis o chestie corecta, ca daca nu am nevoie de oprire rapida, n-am nevoie de-o schimbare completa, doar niste placute mai performante, dar un mintea mintea ma gandeam ca daca Brembo lucreaza direct pentru Seat, poate au niste preturi mai decente.

Oricum, omul are acolo o multime de "bunatati".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste placute mai performante implica un coeficient de frecare mai mare, un material mai dur si astfel si discul de frana se uzeaza mai repede. Dar daca nu ar avea un efect prea pronuntat asupra uzurii discului de frana as opta si eu pentru un upgrade asupra placutelor de frana pe care chiar urmeaza sa le schimb. Oricum Ibiza mea franeaza mai tare decat accelereaza.

Modificat de drw99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar e mai importanta frana decat acceleratia. Cu acceleratia trebuie sa stii cam care e puterea masinii inainte sa te bagi in depasire, la frana apar mereu situatii neprevazute (caini, ametiti care uita sa franeze la stop etc.) dar 2000 de euro mi se pare mult, cam un sfert din valoarea masinii mele :). Dar frane pe discuri as pune pe spate, pentru situatiile neprevazute si pentru aspect ca mi-au ruginit tamburii si arata urat.

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general daca se merge cu placute mai agresive se schimba si discurile. Investitia nu e mare si merita. Cat despre tambure ruginiti sa sti ca si discurile si etrierii se fac urati daca nu ii ingrijesti ;)

Tarox sunt niste discuri interesante pe care le-am montat pe un Logan. Am trecut la discuri ventilate, original loganul respectiv avand discuri pline. Rezultatul a fost pe masura asteptarilor, frana te ia prin surprindere si uneori fara sa vreau franez prea brusc :) Exista si surprize insa cu placute de curse care lucreaza bine numai cand sunt incinse si cu care trebuie avut grija cand sunt reci, deci mare grija ce cumparati.

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am linsitit cu franele, le las asa cum sunt, oricum nu conduc sportiv, agresiv si foarte rar franez in ultimul moment.

Am sa fac alte modificari cum ar fi evacuarea finala, jante, ornamente si mi-ar placea un eleron pe capacul portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie cat costa sa pui folii pe geamuri la un seat ibiza,inclusiv pe fata in limita rar???...eu sunt din sibiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a costat putin peste 500 RON... dar asta acum 2 ani. Nu cred sa se fi modificat prea mult pretul.

Dar asta a fost in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam 470 ron luneta cu gemuletele mici si usile spate, iar fata mai e vreo 200 ron. Folie ceva mai scumpa colorata in masa de la 3M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms baieti...daca e cineva din sibiu si stie si el preturi...eu sunt interesat;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montat xenoane pe masina saptamana asta si azi montat plafoniera W8 :blah_:

Multumesc lui CristN pentru informatiile furnizate, totul a decurs conform indicatiilor :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , am si eu nevoie de un sfat , pe unde pot trage un fir din compartimentul motor in interiorul masinii ,vreau sa montez ceva si vreau sa ii pun un intrerupator in masina. MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! cine imi da si mie o idee de cum pot alimenta o lampa mica pentru portbagaj , intrucat masinuta mea a venit fara...sau poate imi puteti spune unde se afla lampa voastra(cei care aveti din fabrica ) poate are cablajul tras.va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!