Jump to content

Modificari Idei si Solutii pt Ibiza


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

@cavrom44: din contra, in cazul discutiei noastre la IBIZA 6L se pot monta 2 lampi in usi: una alba pentru picioare la baza fetei de usa si una rosie de securiatate, chiar pe fata de usa. La leon s-a putut doar prima varianta. Daca as fi avut spatiu special decupat, sau vreun plastic pus de forma, de care sa ma folosesc pentru a avea lumini la picioare, as fi pus.

Credeam ca masina din poza e Leon... Plasticele rosii din usi (la Ibiza mea) sunt rotunde si sub plasticul de la usi am loc pentru lumina la picioare.

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    206

  • SORAN

    77

  • Toma Aurelian

    58

  • Cornel.B

    50

Top Posters In This Topic

Posted Images

@bebeko: lumineaza, un pic si jos, se poate vedea in poza, dar e mai eficienta lampa de pe Ibiza, de la baza usii.

Piesele puse de mine sunt OEM

@cavrom44: cele 2 poze puse de mine sunt de la Leon, dar vezi cateva posturi mai sus, ca a pus Cristi poze cu fata de usa, si inainte mai este un post, tot al lui unde ai un fisier PDF, cu un DIY pentru IBIZA.

post-10390-1237743595_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bebeko

Codul lampii (rosu-alb) puse de Roger este: 1J0 947 411 E; stecker: 1J0 972 923 iar clamele (2) pt. stecker, cu putin cablu pe ele au codul 000 979 133, bec de rezerva (W5W) pt. lampa are codul N 017 753 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de informatii.

Stiam si eu codurile pieselor, doar ca eram curios daca merita sa adaptez lampa de Golf/Leon pe usa de Fabia, doar pe motiv ca jumatate este alba si poate lumineaza ceva mai bine la picioare.

In poza 1 este lampa de Fabia si in poza 2 lampa de Golf/Leon. Nu merita ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut aseara schimb de PM-uri cu dl Kelu, l-am intrebat daca cumva se poate ca lampa sa fie legata de swich-ul portierei in asa fel incat sa se aprinda lampa de la usa pe care o deschizi, raspunsul este afirmativ :) problema este ca nu stia exact ce culori au firele care duc la swich, asta ca sa nu mai fie necesar sa demontam si placa aceea de aluminiu, maine am sa fac niste masuratori sa vad daca pot sa-mi dau seama care sunt firele fara a demonta aluminiul ;)

inca mai astept un raspun din partea d-lui Cornel ;) poate ne salveaza el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic:

Imi pare rau pentru raspunsul tarziu, insa mi-a crapat calculatorul de acasa.

Am dus hard-ul unui prieten sa recupereze pozele si datele.

On topic:

Pana la poze, pentru a conecta lampa, se face legatura in cupla din fata de usa a soferului, o cupla mov cu 6 fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o problema, toate mufele din usa soferului sunt mov:

img2902bi7.jpg

Din cate cred eu, mufa e cea din partea de sus, cele care intra in calculatorul de confort, adica cutia neagra din dreapta macaralei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink:

In cupla respctiva, sunt dupa cum am spus 6 fire cu urmatoarele culori:

- rosu/verde (fir gros)

- albastru

- maro/verde

- verde

- mov

- maro

Intr-adevar, cred ca este una din cuplele de pe usa, din calculatorul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia e sa testam acele fire cu un aparat de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu :D la usile din spate unde nu este calculator de confort de unde tragem firele? din fata? eu aseara la intalnirea din Cluj am facut niste masuratori la usa din spate si nu am reusit sa-mi dau seama care fire duc la swisch-ul din usa, asta fara a demonta si placa de aluminiu, oricum nu cred ca e o sol buna sa leg lampa la swich asta pentru ca din cate am inteles in el intra doar masa, plusul fiind necesar sa-l aduc din alta parte :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Sookie, firele pentru usile din spate, daca nu ai geamuri electrice, vin tot de la calculatorul de confort din fata. Cel mai simplu e sa te incerci cu lampa sau cu un aparat de masura sa vezi ce fire au 12V cand deschizi usa. Din posturile de mai sus am stabilit care e mufa, probabil ca din cele 6 fire din acea mufa, 2 sunt pentru usa din fata si 2 pentru usa din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, inca o mica intrebare :D in usa din fata dreapta exista calculator de confort? sau trebui sa tragem firele pentru partea drapta tot din usa soferului?

Eu deja fac planuri pe unde e mai bine sa trag firele :D

Modificat de Sookie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si acolo calculator de confort, cel putin mi-a spus un mecanic dintr-un service VW/Audi. Ar fi existat si pe spate daca aveam geamuri electrice si in acele usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e de bine, daca exista, din fata in spate e relativ usor sa tragi firele, daca nu vedem noi cum tragem firele din stanga in treapta :( o solutie cred eu destul de simpla ar fi prin plafon decat sa tragem firele prin bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am vazut, codul pus de seat_cornelius pentru lampa rosie din usa e acelasi cu codul pentru lampa care se pune in partea de jos a usii, deci nu exista lampa care sa se poata pune in ochiul de pisica. Singura solutie e fabricarea unei lampi, asa cum gasim in DIY atasat de mine acum cateva zile.

Am inteles, oricum daca vreti in lampa rosie coduriel sunt:

- Lampa - 3BO 947 415B

- Mufa - 893 971 632

Costa aprox. 50 RON pentru o usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, da codul pus de Cornel sunt cele pentru lampa de jos, am pus eu o poza un pic mai sus, codul e de la o lampa de torpedou. Aelasi cod il gasim si in DIY-ul nemtesc :D Eu am deja lampile 4 la numar, cu mufele aferente, pe langa acestea am mai cumparat si 4 fire, codul fiind 000 979 131 A l-am luat din postul tau cu plafoniera W8 de la pag 18 am procedat la taierea firelor in 2 in asa fel incat sa rezulte 8 fire cu papuc la un capat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufele sa inteleg ca au codul 893 971 632?

In diy pus de mine cablul avea codul 000 979 133. Cam ce lungime au cablurile?

In acest diy apar ambele coduri pentru cabluri:

Lumina_bord_Ibiza.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a desface mufele care intra din stalpul A in usa sofer, este necesara decuplarea bornei de la baterie in prealabil ???

Later edit: am desfacut si eu firele care vin din stalpul A in usa sofer, m-am legat la pinii liberi si am facut proba cu un bec. Ghinion. Nu merge.Se pare ca si la Fabia treaba este mai complicata ...

Oare daca ma duc la reprezentanta, ma rezolva ei ? :angry:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt adeptul propozitiei "v-am spus eu.."

Dar unica solutie este aceea de a duce fir la becuri din alta parte (plafoniera).

Nu trebuie sa desfaci placa aceea de aluminiu asa cum am vazut ca vroia cineva (intr-un thread mai sus)... este suficient sa te CHINUI sa pescuiesti firul dupa ce l-ai bagat pe lateral.

Cam atata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On topic:

Pana la poze, pentru a conecta lampa, se face legatura in cupla din fata de usa a soferului, o cupla mov cu 6 fire.

Adica in acea cupla exista un fir care devine "+" doar cand usa este deschisa ? Care e rolul acestui fir ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cavrom44, am spus deja ca solutia cu firele de la plafoniera nu ma atrage si nu voi face asa. Am vorbit deja cu Sookie, i-am spus care sunt firele, a ramas sa incerce daca merge, pentru ca el e singurul care are deja lampile cumparate. Daca functioneaza, va voi spune care sunt firele si misterul va fi elucidat. Nu e nevoie sa desfaceti nici o placa de metal, firele se cupleaza in mufele mov, asa cum a spus deja seat_cornelius.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, imi pare rau, dar astazi a intervenit ceva urgent si nu am avut timp sa ma acup de problema, la un moment dat azi imi venea sa desfac usa in mijlocul drumului :D maine 100% rezolv problema

P.S. CristiN mi-am luat si leduri pentru lampi :D macar atat am reusit azi sa fac :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa mov cu pricina, este de la inchiderea centralizata cumva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa mov despre care e vorba e cea incercuita de mine in poza urmatoare:

21861768.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, dar de la ce este ? Pentru ca la mine la Fabia difera putin legaturile si sa ma pot orienta ...

Ce am gasit eu cu SOTE, este mufa de la geamurile electrice.

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!