Jump to content

Modificari Idei si Solutii pt Ibiza


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

pai nu cred ca merge si nu stiu daca e legal sa umblii la sistemul de franare.

masina e gandita sa franeze intr-un anumit fel, daca schimbi tu forta de franare cine stie cum franeaza masina?

daca au facut-o aia din fabrica cu tambure pe spate, or fi facut-o cu un scop, nu doar asa in joaca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    206

  • SORAN

    77

  • Toma Aurelian

    58

  • Cornel.B

    50

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merge sa pui discuri. Senzorul de abs e pe fuzeta, trebuie etrieri discuri si un cablu pentru frana de mana adecvat. Daca franeaza mai tare decat trebuie si se blocheaza rotile mai repede ca in fata sa zicem intervine abs-ul si decupleaza.

post-5125-1220883519_thumb.jpg

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebaty azi la porsche aviatiei.. merge sa pun pe masina mea discuri, toata investitia in jur de 25 de milioane! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca poti face multe alte lucruri cu banii astia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca se poate face mult mai ieftin modificarea. Oricum nu e o suma mare pentru piese noi ca banuiesc ca asa au calculat.

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

Am vrut sa fac un topic nou dar nu-mi da voie sa deschid unul nou ca sper sa nu va suparati si pot sa postez aici.

Am un seat ibiza 1.9 sdi an 2006 luat sh si am intampinat primele probleme si anume:

Cum fac sa mai inalt putin masina deoarece este joasa rau,am luat-o cu cauciucuri aproape noi m+s cu talon mic asa ca nu a-s vrea sa cumpar acum cauciucur cu talon inalt asa ca m-am gandit sa ii bag niste bucse de cauciuc intre spirele la arc,voi ce ziceti?

Va multumesc anticipat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa stai calm si sa nu faci inventii ca poti sa o patesti. Ce dimensiuni au cauciucurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam asta e dimensiune standard de anvelopa la masinutele noastre, de ce ti se pare ca e prea joasa? Cand compari inaltimea masinii cu ce masina compari? Singurele dimensiuni admise de consrtuctor sunt cele trecute in cartea de identitate, iar la creatii de genul :" sa ii bag niste bucse de cauciuc intre spirele la arc,voi ce ziceti?" eu zic sa nu, vei afecta in primul rand stabilitatea masinii, lucru care eu nu ti-l recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare: daca am anvelope 205/55/16 cat pot sa cobor masina din suspensie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca tu ai anvelope 205/55/16 pe Ibiza, pentru ca iti atinge cauciucul de aripa, diametrul rotii fiind prea mare. Daca ai 205/45/16, dimensiunea standard trecuta si in certificatul de inmatriculare, poti incerca sa montezi o suspensie care coboara masina cu 35 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca tu ai anvelope 205/55/16 pe Ibiza, pentru ca iti atinge cauciucul de aripa, diametrul rotii fiind prea mare. Daca ai 205/45/16, dimensiunea standard trecuta si in certificatul de inmatriculare, poti incerca sa montezi o suspensie care coboara masina cu 35 mm.

multam`

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revenind la frane cu disc pe spate, cam cat ati fi dispusi sa cheltuiti pentru aceasta modificare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana la 3000 de lei dar sa nu fiu cobai, sa incerce altcineva si sa ne spuna cum merge. Uneori simt ca nu se opreste chiar cum as vrea si nu stiu daca e de la lipsa discului pe spate, cauciucuri de slaba calitate sau doar mi se pare. Insa mai prost nu cred ca franeaza si tinand cont de faptul ca te poate salva din situatii urate cred ca ar merita banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efectul ca uneori nu se opreste mi s-a parut si mie, insa cred ca este dat de ABS. Bineinteles cand franezi si vrei sa incerci si ai loc in fata se opreste cum trebuie. Pentru performanta se pot monta frane mai mari pe fata, etrieri mai speciali; va frana mai bine decat daca se instaleaza discuri originale pe spatesi costurile vor fi mai mari.

Eu am desfacut sistemul din spate, am etrierii, acum mai trebuie sa vad cand am timp sa ma ocup si de rest. Cred ca o sa fie exact cum ai zis spre 30 mils investitia, fara munca mea. Nu sunt chiar franele originale, discurile difera ca producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand sunt singur in masina, e uscat asfaltul si am viteza sub 80, masina se opreste ok. Daca adaug 100 kg sarcina suplimentara spate si la viteze de peste 100 la ora lucrurile se schimba si frana imi da emotii (stiu ca e normal sa creasca distanta de franare) dar cred ca s-ar putea si mai bine. Deocamdata n-am mai avut nevoie de frana in mod deosebit, conduc mai preventiv si cand am greutate mare merg incet. Acum vreo saptamana treceam noaptea prin oras si exact cand ma apropiam de un semafor se schimba din verde in galben si am franat violent, cred ca am speriat pietonii care se pregateau sa traverseze dar s-a oprit bine, tot acum vreo saptamana un tip cu un x5 fara numere imi taie calea, de pe banda stanga se gandeste ca el vrea s-o ia la dreapta si fara semnalizare ia brusc de volan si iar am testat frana. Astept sa-ti faci modificarea si impresii :) si mai ales daca a meritat investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vreo 200km parcursi dupa modificare o sa inceapa sa se simta ceva. Pana atunci va frana mai prost ca acum in mod sigur. Acum o saptamana, cu ocazia trecerii la cauciucurile de iarna am demontat etrierii fata si sistemul de frana spate le-am curatat complet cu spray dedicat si am uns cu litiu unde era nevoie. Lucrurile s-au schimbat radical in materie de franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ti-ai montat deja discuri pe spate sau "lucrurile s-au schimbat radical in materie de franare" dupa ce ai curatat sistemul de franare? De ce abia dupa 200 de km? Credeam ca la o masina doar cauciucurile si motorul trebuie rodate. Banuiesc ca franele tin cel mai bine cat sunt noi. Dar nu prea le am cu mecanica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si franele necesita o perioada de rodaj cand sunt noi...de aceea eficienta lor nu este de 100 % si se "aseaza" dupa un anumit numar de km

Modificat de drw99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta aviz celor ce schimba placutele. In primii 100km se face rodajul placutelor. Franarea este mult mai proasta. Eu la mine am observat ca am ajuns la aceiasi putere de franare pe la 300km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place prelungirea de Cupra de la bara:D, un cod de produs se poate si un pret?

Modificat de drw99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Da nu o sa ai faruri similare cu cele OEM o sa ai mai bune. Ma "bat" in faruri cu orice masina cu faruri cu lupa OEM sa vedem care sunt mai "luminoase". :) Instalatia care o am este de 35W si este reglata ca sa nu ii orbesti pe ceilalti participanti la trafic.

Eu am pe Ibiza faruri cu Xenon "din fabrica". Le-am comandat odata cu masina, si am facut bine :blah: Doua lucruri sunt nasoale: 1. Nu poti schimba becurile decat ce cele originale (au un soclu special, fata de chinezismele din cutiile colorate) 2. daca spargi unul astepti destul de mult sa ti-l aduca... sunt extrem de putine si nu prea le tine nimeni pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!