Jump to content

Modificari Idei si Solutii pt Ibiza


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

Pusesem pe aici niste poze cu bordul pozat noaptea.. pot spune ca se vad cifrele mai inchise, pentru ca pe folie este lipit un plastic rosu(care inchide intensitatea luminii) care presupun ca se putea scoate dar eu am montat-o asa....

Da, l-am ascultat, asa este, era o modificare pe care mi-o doream si eu.. maciulia am schimbat-o in 10 minute... :angry: procedura simpla

am vorbit cu cineva, care este plecat in China, pentru un DVD(2din). Daca mi-l aduce(in 1 saptamana)...este ultima modificare pe care o mai fac la interior...

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    206

  • SORAN

    77

  • Toma Aurelian

    58

  • Cornel.B

    50

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare! Poate faci si un mic DIY pentru schimbatul maciuliei. Am auzit ca ar fi o treaba complicata, dar vad ca tu ai reusit in 10 min!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am folosit de acest DIY dar in loc sa mai pun acel inel metalic...m-am dus la un magazin si am luat un "soricel" mai solid din plastic...l-am strans cat am putut de tare si gata... schimbatorul este foarte bine prins..intra mai greu..iese la fel de greu(am tras de el si nu a mai iesit dupa ce i-am pus acel soricel). Exista si alte solutii alternative..daca stiti furtunasele la dacii se puteau strange cu niste inele metalice cu surub...se poate practica acelasi lucru aici.

succes celor interesati.

info:

-schimbatorul meu costa 380 ron si are codul 5P1064320;

-varianta cu piele in loc de aluminiu in partea de jos a schimbatorului(5P1064321) costa 420 ron.

pt clodius

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

na schimbat nimeni pedalele?? sau puse peste cele originale alte pedale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Toma Aurelian. Misto schimbatorul, Din nefericire, e facat ca dracu. Iti pot face poze cu al meu sa vezi cum arata la cateva luni dupa e l-am montat. Deja s-a luat toata vopseaua intre T de la SEAT si S de la SPORT si avanseaza.

Cica original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a schimbat cineva suspensia? de unde pot cumpara suspensie sport pentru ibiza mea? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sf am facut si eu prima modificare de cand am ibiza. a trecut un an de cand o am da am vrut sa fac prea multe deodata incat nam fauct nimic pana acu. azi am schimbat maciulia de la schimbator.nu e originala e cumparat de la magazin de tuning si de aceea mam luptat un pic pana ce am montato.o sa fac si poze ..oricum vreau sa fac mai multe modificari numa primu pas a fost mai greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B78TDI iti dau suspensiile sport de la ibiza mea....

p.s. sper sa nu ma injuri:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a desfacut careva pedalele? vreau sa-mi montez alte pedale si deocamdata nam descoperit cum sa dau celelalte vechi jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ibi cu jante de audi S3

Pacat ca e cam murdar

post-1078-1211642333_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E tractor, trebuie lasata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a desfacut careva pedalele? vreau sa-mi montez alte pedale si deocamdata nam descoperit cum sa dau celelalte vechi jos

Da, eu le-am desfacut. Se trage efectiv de ele, nu sunt prinse cu vreun surub sau altceva. Sunt ca niste acoperitori care invelesc pedalele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mi-a venit grila cromata de la radiator...a costat 800 de mi si a venit cu tot cu plastic si cu "S" .... maine o voi monta...sapt viitoare imi vine cotiera si apoi vreau sa-mi pun pedale...am vazut ceva pedale f faine dar inca nush cum sa fac rost de ele...incet incet devine si ibiza mea tot mai unica :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, radu87 te referi la rama cromata subtire ce se adauga la grila stock a masinii? sau ai gasit grila cromata cu totul?! gen Audi S4, S6...daca da, unde ai gasit-o de cumparat??

aaa, valabil si pt. cotiera..unde ai gasit-o? se potriveste la fix sai e gen "universala"?

ciao

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am inteles cas 2 variante cum poa sa vina

1) numai rama aia subtire care tio lipesti u

2) cum mia venit mie adica a venit tot ovalu ala de plastic cu "S"doar ca avea si conturu cromat

a costat 800 de mi de la reprezentanta din timisoara de la todorut

cotiera mio voi procura de la o cunostinta si e ceva in genu cum vinde seat_cornelius adica "universala"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si niste poze cu primele modificari ce i leam adus ibizei mele

in prima poza e cu grila normala ...... in a doua era grila cromata(sper ca se obs) ............ iar in a treia poza e noua maciulie de la schimbator...nu e accesoriu seat e cumparat din alta parte se vede ca nu se imbina f bine pielea in ea dar miemi place si priza e f misto imi place f mult si e schimbat in bine fata de maciulia veche...pe viitor mai vad ce schimbari voi face si voi posta si poze...as vrea niste pedale arginti am vazut intrun post dar tre sa le gasesc de unde sa le procur...numai bine

post-11866-1213038680_thumb.jpg

post-11866-1213038689_thumb.jpg

post-11866-1213038698_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci, grila este asa cum credeam, adica doar rama este cromata.

Vezi ca se gasesc si pt. cele 2 grile din st-dr celei din mijloc.

Am vrut sa-mi pun si eu insa avand masina de culoare argintie nu cred ca se observau cine stie ce.

PS: tot la dealeri se gasesc pt. interior: cerculete cromate guri aerisire si 2 rame cromate pt. schimbatorul de viteze (fata-spate). Astea chiar merita!

Cotiera cum s-a montat, a trebuit sa faci ceva "artificii" pt. prindere sau se face usor?!

Modificat de LaurentiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut eu cateva Ibize cu grilele laerale cromate si aratau oribil. Kitsch.

Cotiera se prinde in 4 suruburi pe lateral. Vezi in topicul dedicat acestui subiect. Se explica foarte clar cum se face operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

praguri si-a montat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru cei interesati de faruri cu lupa pentru xenon, faruri cu xenon OEM pentru Ibiza 6L, am gasit pe ebay.com ballast(e) folosit(e) la pretul de 130 USD/bucata inclusiv shipping pentru Romania. E un pret foarte bun avand in vedere ca noi costa la dealer 1300 RON/bucata.

Link-ul cu ballast: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAP...em=250284438479 (e temporar, dupa o vreme devine inaccesibil).

Link cu magazinul vanzatorului: http://stores.ebay.com/HID-CONCEPT (asta ar trebui sa fie permanent).

Puteti gasi si alte oferte cautand pe eBay "D1S ballast" sau "D1S Valeo", fara ghilimele. Trebuie sa fiti atenti doar sa arate ca cel din exemplul de sus.

Pentru upgrade la faruri cu xenon (OEM) sunt necesare:

2 x faruri cu lupa Valeo

Coduri left 6L1941039 (Valeo 088242), right 6L1941040 (Valeo 088243)

Pret la dealer: 1700 RON/bucata

2 x ballast Valeo

Nu stiu coduri dar sunt cele din link-ul de mai sus.

Pret la dealer: 1300 RON/bucata.

Pret eBay: cel de mai sus.

2 x motorase (necesare pentru autoleveling, de asemenea functioneaza si cu butonul de reglaj vertical manual din masina)

Nu stiu coduri momentan.

Motorasele din farurile cu H7/H3 sau H4 nu au loc fizic in farurile pentru xenon.

Autoleveling (necesar pentru a fi in legalitate).

Stropitori faruri (necesar pentru a fi in legalitate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu autolevelingul e complicat, iti trebuie si senzorii de inclinare de pe cele 2 punti. Cred ca ar fi mai simplu daca ai monta direct un set de becuri cu xenon aftermarket, care include si balasturile in farurile cu lupa pe care le-ai mentionat mai sus.

Cat despre stropitorile de faruri, trebuie modificata instalatia, trebuie cumparat un bidon de lichid de parbriz mai mare, de 5 litri, decuparea spoilerului fata, cumpararea instalatiei... operatia e destul de complicata.

Oricum, pretul farurilor e unul prohibitiv, nu vad cine ar da 3400 ron doar pe 2 faruri cu lupa. Mentionez ca nu sunt de acord cu xenon aftermarket, fie el montat pe farul cu oglinda sau pe cel cu lupa, pentru ca nu se compara cu cele oem. Chiar si in urma tuturor operatiunilor de mai sus tot nu cred ca ai reusi sa ai faruri similare cu cele xenon OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru autoleveling trebuie senzor doar pe puntea din spate, pe bascula. Asa am retinut din conversatia cu un tehnician de la Porsche Aviatiei. Nu bag mana in foc insa pentru ca a fost acu cateva luni bune discutia. Trebuie activat si ceva in plus pe calculatorul de bord (nu mai stiu exact ce).

Ce stiu sigur insa e ca operatiunile de adaugare autoleveling si stropitori pentru faruri (care contine ce a zis CristiN) sunt cele mai putin costisitoare din lista si se pot face la Porsche Aviatiei de exemplu. Cand am vorbit cu ei mai facusera deja un update de xenon pe o Skoda Octavia.

pretul farurilor e unul prohibitiv, nu vad cine ar da 3400 ron doar pe 2 faruri cu lupa

E foarte mare intr-adevar. Daca este totusi cineva interesat, va recomand sa le luati de pe eBay mai ieftin. De aici de exemplu http://stores.ebay.de/markus123dueren . Nu le are listate in magazin. Eu am cumparat 2 de la el si au costat 524 EUR (setul) cu tot cu shipping. Nu le avea nici pe stoc, le-a comandat de la Valeo si a durat cam 2 saptamani pana au ajuns in Romania. Sunt OEM, produse de Valeo. Exact cele originale pentru Ibiza 6L.

Cred ca ar fi mai simplu daca ai monta direct un set de becuri cu xenon aftermarket, care include si balasturile in farurile cu lupa pe care le-ai mentionat mai sus.

Sunt avantaje si dezavantaje la ideea asta.

Farurile cu lupa OEM au cate o fanta la baza lor, o gaura practic care comunica cu interiorul. In aceasta fanta se potriveste perfect ballast-ul OEM, cel de la Valeo pe care l-am dat exemplu mai sus, sh, la doar 130 USD/bucata de pe eBay.com . Daca se foloseste un kit HID aftermarket atunci fanta trebuie acoperita cu un capac "home made" prin care trebuie sa treaca si firele dintre becurile din far si ballast, ramanand etans in acelasi timp pentru a nu patrunde apa. Ballast-ul aftermarket trebuie prins pe undeva sub capota, dupa posibilitati, pe cand cel OEM intra in fanta, etansand-o (are si o garnitura de cauciuc). In plus eu cred ca un ballast Valeo, chiar si SH, are o viata mai lunga decat unul aftermarket.

Becul pentru faza scurta este D1S. Iarasi, durata de viata a unui bec aftermarket D1S fata de unul D1S Philips sau Osram, e mai mica.

D1S Philips sau Osram se gaseste nou, pe ebay.de sau .co.uk sau .fr sau .com intre 30-60 EUR/bucata. La doi dealeri Seat din Bucuresti mi-au spus ca pretul unui D1S este 900 RON/bucata.

Pe faza lunga se pune H7. Becurile de pozitie si semnalizare raman aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da nu o sa ai faruri similare cu cele OEM o sa ai mai bune. Ma "bat" in faruri cu orice masina cu faruri cu lupa OEM sa vedem care sunt mai "luminoase". :ceuameni: Instalatia care o am este de 35W si este reglata ca sa nu ii orbesti pe ceilalti participanti la trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum pot sa scot 2 perechi de fire (pe sub bord, pe oriunde...) care sa iasa catre motor?vreau sa imi montez ceva in grila...iar butoanele de actionare se afla pe o telecomanda pe fir... n-am gasit nici un loc pe unde sa strecor firele alea...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ibiza mea are tambure pe spate.. ma bate gandul, dar nu stiu daca merge sa cumpar discuri de frana si etriere spate si ce mai trebuie, dar nu stiu daca merge.. ce ziceti?

Modificat de B-78-TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!