Jump to content

Modificari Idei si Solutii pt Ibiza


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

In urma studierii schemelor electrice de la Ibiza impreuna cu Docman, am ajuns la aceeasi concluzie cu cel care a facut DIY de mai sus, culorile pentru conectarea firelor sunt urmatoarele:

Pentru fata:

stanga:

+ rosu/alb

- mov/maro

dreapta:

+ rosu/verde

- mov/alb

spate:

stanga:

- negru/gri

dreapta:

- negru/verde

Mentionez ca plusul pentru usile din spate nu il stiu, e posibil ca firele sa fie deja trase pana in stalp sau pana in usile din spate, nu am desfacut niciodata usile din spate ca sa vad daca exista sau nu fire. Oricum, eu nu o sa-mi montez si pentru spate acele lampi, pentru ca la mine foarte rar merge cineva in spate. In schimb, studiez posibilitatea de a-mi pune lumina in ochii de pisica din usile din fata, conexiunile fiind aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    206

  • SORAN

    77

  • Toma Aurelian

    58

  • Cornel.B

    50

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu te ajuta cu nimic ce ai pus acolo, pinii sunt altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca pinii sunt diferiti de la masina la masina. Trebuie analizata schema electrica specifica fiecarui model.

Eu m-am referit la solutia de montaj/legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu am spus mai sus care e solutia de montaj? E aceeasi cu ce am spus eu, doar ca sunt alti pini/alte culori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e prea multa bataie de cap.. mai bine trase alte fire de la lampa centrala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema s-a rezolvat. Nu erau chiar firele alea, insa firele sunt cele din mufele calculatorului de confort. Sookie o sa va dea toate amanuntele, meritul e al lui, el a avut lampile si a incercat firele pana cand le-a gasit.

B-78-TDI, lampa centrala nu intrerupe circuitul imediat ce usile sunt inchise, ci are un temporizator. Nu cred ca ai vrea ca lampile alea sa ramana aprinse in continuare inca 40 de secunde. In plus, e o bataie mare de cap sa tragi fire de la plafoniera pana la usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti cumva si schema electrica a legaturilor care vin in usile fata pentru Ibiza ? Pentru ca, tare ma tem, ca la Fabia este putin diferit ...

Legaturile lui Sookie sunt conforme cu cele ale lampii stock ( adica asa cum sunt la masinile care au deja aceste lampi din fabrica ), sau asa a reusit sa le faca sa functioneze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca exista lampile alea stoc pe Ibiza, desi in fata de usa exista acel loc special pentru asta. Eu cel putin n-am vazut nici la Cupra aceasta optiune.

Sookie a conectat firele astfel: plusul, adica 12V, la firul gros care intra in calculatorul de confort, iar minusul, adica nulul, la singurul fir care inchide circuitul atunci cand e usa deschisa. Acest fir e folosit de calculatorul de confort pentru a trimite semnal la bord, la buzzer si la plafoniera, pentru a o aprinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, pe la 7 am terminat de montat lampile, sa stiti ca nu e mare filozofie, eu am avut ceva de lucru pentru ca nu puscau culorile firelor cu ce am discutat cu CristiN, dar pana la urma totul s-a rezolvat ca la carte, acum sunt un pic prea obosit ca sa pun cap la cap DIY-ul, iar dimineat la 7 trebuie sa fiu in Baia Mare, dar promit ca in cursul zile de maine am sa fac un DIY :blah_: Toata treaba pe usa, asta daca stii care suntr cele doua fire se poate rezolva in 30 min, cel mai mult cred ca dureaza datul panoului de usa jos :D asta ca sa nu rupem clemele :D

Uite pun si o poza cu luminile facute acum cateva minute, am asteptatsa se lase intunericul :D

post-29303-1238353907_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culorile firelor

usa sofer

+ rosu/alb - fir gros

- alb/verde - fir subtire

cele doua fire sunt in aceeasi mufa si amandoua mufele sunt situate in calculatorul de confort

usa pasager fata

+ rosu/verde - fir gros

- alb/verde - fir subtire

cele doua fire sunt in aceeasi mufa si amandoua mufele sunt situate in calculatorul de confort

usile din spate

+ trebuie tras din stalp este situat in mufa neagra la pinul numarul 2 deasupra firului maro si sub firele de la boxe pin 3,4

- maro/galben situat in mufa albastra la pinul 3

Modificat de Sookie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asa cum spuneam cateva posturi mai in urma, am avut masina la Metrotehnica pentru diverse reparatii.

Am luat-o azi si cu bara de Ibiza Cupra arata cu totul altfel, i-am mai schimbat placutele de frana pe spate cu placute EBC Brakes Green Stuff, care inlocuiesc placutele originale, insa asigura o franare mult mai buna si nu elimina mult praf.

Revin cu poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o sa si scartaie ca au incluziuni metalice ca sa nu elimine mult praf :angry: Vrem poze ca sa vedem cum arata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E si tu acuma scartaie, :blink: asta e, daca scartaie le dau jos :angry:

Uitati o poza.

post-10777-1239089685_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept si eu un feedback privind aceste placute, ca trebuie sa le schimb si eu pe fata.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e masina mea, insa cam asa vine si pe Cordoba.

O sa pun poze.

post-10777-1239103473_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai vazut prin Bucuresti Ibize sau Cordoba ba cu bara fata de cupra ba cu bara spate:) Arata foarte bine sa o stapanesti sanatos si ai grija pe unde parchezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Arata mult mai bine in realitate.Poza asta e facuta dintr-un unghi, zic eu cam nefericit.

Mda, si pe cealalta o julisem pe jos de la parcari un locuri "dificile" :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, arata mai sportiv si mai interesant ca design, sa o stapanesti sanatos. Placutele astea gandite pt. oras, pentru utilizare zilnica in trafic obtin performante mult mai bune in aceste conditii decat niste placute scumpe facute de cine stie ce firma si vandute ca placute sport, care sunt gandite sa fct. bine cand sunt calde. De multe ori o masina echipata cu acest tip de placute (sport) cand abia ai plecat cu ea si ai mers putin fara sa franezi, daca ai nevoie si trebuie sa folosesti brusc si puternic frana poti avea surpriza ca masina sa nu reactioneze cum te-ai astepta, asa ca pt cei care merg prin oras 80% din drumuri si nu vor sa alerge pe serpentine, niste placute de genu celor ecologice sunt mult mai indicate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc SORAN.

Omul de la care am luat placutele mi-a zis ca sunt doar un upgrade la cele stock, franand la rece la fel de bine ca la cald.

Acum trebuie sa fac ceva cu bara spate, fiindca nu se vede bine bandoul ala negru al barii spate, toata bara fata fiind rosie.

Cred ca o sa il vopsesc in rosu lasand sub numar o portiune neagra gen "Cupra style"

Cupra_style.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca va arata pea bine... Mai bine incearca sa vopsesti toata fusta aia din partea de jos a barei in aceeasi culoare cu masina, sunt sigur ca va fi mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta ma gandeam acum.

Daca vopsesc cu rosu, ar ramane o diferenta de nivel vizibila pe zona neagra, si s-ar vedea urat.

O sa intreb la PBA cat ar fi de vopsit tot bandoul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseste tot ca altfel daca nu e un prag ceva si se termina vopseaua arata urat. Sa pregateasca bine plasticul ca altfel sare vopseaua usor si dupa e mai greu sa o revopsesti bine ca trebuie sa cureti toata vopseaua care mai ramane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!