Jump to content

Modificari Idei si Solutii pt Ibiza


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

Capacitatea cilindrica se poate mari prin alezare, insa nu e cazu la motorul asta. E mult mai ieftin sa cumperi un 1,8T SH. Planarea creste compresia, cu un soft adecvat si folosind benzina cu cifra octanica ridicata(altfel detoneaza) si alte mici artificii se poate obtine ceva interesant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    206

  • SORAN

    77

  • Toma Aurelian

    58

  • Cornel.B

    50

Top Posters In This Topic

Posted Images

N-am mai scris de ceva timp in acest topic.

Azi mi-am facut putin timp si curaj si am montat 2 prostioare, un suport de tichete de parcare de parbriz de la octavia 1 si un capac pentru yala de la portbagaj:

dsc00061w.jpg

dsc00062kd.jpg

Prima poza, suportul de parcare 1U0 867 159 A pret 6.35 RON + TVA, surub N 906 986 06 pret 0.37 RON + TVA

A doua poza, capacul 6L6 863 765 B 4W4 pret 4.81 RON + TVA

La nevoie, pot oferi si instructiuni de montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se mareste raportul de comprimare=> o presiune mai mare in camera de ardere=>putere mai mare...baietii cu OlTcituri faceau asta :rolleyes: de pe alt forum...

Partea proasta e ca se obtine un motor mai puternic, dar care are probleme cu supraincalzirea. La Ibiza problema e partial rezolvata, pentru ca e motor de generatie mai noua si in plus are si racire pe apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvarea la aceasta problema consta in montarea unui sistem de injectie cu apa ;)

Fain capacelul pentru yala.

Modificat de drw99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiN suportul de tichete se poate monta si mai jos decat in poza sau acolo e zona recomandata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu acolo am gasit o gaura pentru surub, depinde cum vrei sa-l montezi, cred ca cel mai simplu, avand in vedere ca Ibiza nu a fost prevazuta din fabrica cu asa ceva, deci nu are nici gaura special pentru asta, il poti lipi de ornamentul de plastic, care se da jos foarte usor, bagi o surubelnita in partea de sus, dinspre tavan si tragi usor pana se desface din cleme.

Atentie, pentru insurubarea surubului care prinde clema de parbriz e nevoie de torx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interioru.th.jpg

Exista vre-un cod pentru treaba aia de cauciuc pe care sta telefonul (din compartimentul de sub radio-cd). Are cod? Cat costa? De unde se poate lua?

Aveti careva idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc la magazine auto cauciucuri antiderapante, se poate cumpara o bucata si se decupeaza pe masura gaurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da stiu treaba asta, momenta asa ceva folosesc, dar as dori originalul. Consider ca arata mai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista cod pentru asa ceva: 6L0 858 167 4W4. Pretul nu ti-l pot spune, pentru ca nu il gasesc. Dar poti merge la orice service autorizat Seat si poti comanda acea bucata de cauciuc folosind codul pe care ti l-am dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ms CristiN

Intrebare noua :icon_thumright: : Are careva presuri originale (daca exista, ca nu-s sigur)? Cunoaste careva pretul si daca se pot comanda pe cod? Care e codul?

O poza ar prinde bine daca e careva binevoitor, ca eu am gasit mai multe alternative dar nush care-s cele oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am atasat din nou catalogul de accesorii, e vechi, insa acolo gasesti cateva poze cu covorasele si ai si codurile de produs.

covorase.jpg

Aceasta poza e luata din alt catalog de accesorii, preturile sunt vechi, din 2007 sau 2008, dar ti le-am pus ca sa-ti faci o idee despre preturile aproximative. Atentie, preturile sunt fara TVA, deci adauga 19%.

Vrei presuri din cauciuc sau din textil?

Daca vrei din cauciuc, eu iti recomand ceea ce am si eu pe masina, nu sunt originale, insa sunt facute special pentru Ibiza, se cheama Petex si sunt in jur de 100 RON. Au si gauri pentru prinderile originale din podea, care se pot cumpara separat de la dealer, insa nu e nevoie, presurile au pe spate niste tepi care le prind de tapiteria de pe podea. Stiu ca e un anunt de vanzare in aria corespunzatoare, poti cauta sa afli amanunte.

CATALOG_PREZENTARE_ACCESORII_IBIZA.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiN suportul de tichete se poate monta si mai jos decat in poza sau acolo e zona recomandata?

Se poate monta mai sus sau mai jos, eu mi-am pus acest suport anul trecut prin iunie si l-am lipit cu banda dubluadeziva, punand 2 bucati mici de banda una peste alta pt. ca distanta era prea mare(la Altea) si tot sta beton. Uite si o poza ca sa ai o idee cu arata si partea din interior.

post-5905-1256489046_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiN: Mai ms mult. Vreau sa spun ca acest catalog e beton. A fost inspirata ideea de a-l posta :)) Presuri de cauciuc am momentan, ma intereseaza ceva mai mult pentru aspect, si sa se integreze bine (ma gandesc ca de velur nu sunt). Eu nu prea duc pers in spate, deci nu are rost cauciuc in spate, si plus ce am avut/am tot aluneca sub scaun si atunci as opta pt ceva textil.

Dar sunt curios si de alternativa ta. Ai vre-un link sau poza?

@alteacupra: Ms de poza, mi-am facut deja o idee cam care e treaba. Dau comanda maine. Eu schimb lunar ab de parcare, vreau sa-l motez cat mai jos pt ca acolo lipesc eu de obicei ab. Am sa vad cat de jos e si gaura ( daca e destul fac un compromis si-l montez cum trebuie).

Modificat de nph
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nph, e mai greu cu pozele, nu gasesc nimic pe internet, o poza exact de pe Ibiza. Am gasit topicul despre care vorbeam, poti intreba pe initiator de pret si detalii. Eu am cumparat acest set de la Metrotehnica, cand am cumparat masina. Iti pot spune ca sunt foarte bune, au marginea ridicata, deci daca te urci cu zapada sau ud pe picioare nu murdaresti tapiteria. In plus, sunt destul de groase, eu in 3 ani si jumatate nu am reusit sa-l gauresc pe cel de la sofer, insa nu cred ca mai rezista mai mult de cateva luni. Ca forma sunt perfecte, se muleaza pe toate formele podelei, zici ca sunt originale.

http://vwforum.ro/index.php?showto...53&hl=petex

http://www.petex.net/hp2008_e/detail.php?w..._bez=Tailormade

http://cgi.ebay.de/Gummifussmatten-4-er-SE...=item439a4286c9

Daca vrei neaparat, o sa iti fac niste poze cu covorasele mele, desi masina nu e curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am cautat pe aici pe forum si mare lucru nu am gasit despre o problema care ma framanata.Ibiza mea a venit din fabrica cu faruri simple , cu bec H4 , intrebarea mea este daca pot monta faruri duble pe ea , tot originale , nu ma intereseaza cu lupa sau alte prostii.Stie cineva cum e cu cablajele?multumesc anticipat si drive safe! :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

probleme noi :)

As vrea sa stiu ce solutie folositi pentru a lega/"tine sub control" lucrurile marunte din portbagaj? De exemplu stingatorul(dupa 2 ani mi-am luat si eu :D), lichid de parbriz sau alte lucruri ce sunt de folos (ex. plasa ca la masini combi sau orice altceva). Pe moment la mine toate astea se zbenguie in portbagaj la orice miscare mai brusca (accelerat,franat,virat).

Ar fi de mare folos si o poza cu ansamblul :D !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa cumperi o plasa pentru asa ceva, trebuie totusi adaptat si un sistem de prindere, avand in vedere ca producatorul nu a considerat important sa doteze masina cu niste amarate inele de prindere. Eu stingatorul l-am prins astfel: am lipit pe el o banda cu arici (gasesti in supermarketuri) si apoi in dreapta portbagajului, unde e un spatiu in interior, prins de mocheta. Sta foarte bine acolo de vreo 3 ani. Am in schimb probleme cu alte maruntisuri, ca si tine: lichid de parbriz, trepied pentru camera foto, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am cumparat o astfel de plasa din Auchan , a fost ceva gen 3 lei , o sa atasez o poza cu ea , dar sunt foarte multumit , mi-am aruncat acolo totul si stau fara probleme.Plasa vine dotata cu niste carlige care daca te chinui putin ai pe unde le prinde.Cat despre extinctor , al meu a venit cu un suport pe care l-am fixat cu suruburi autofiletante in mocheta.Iar trusa medicala intra exact in locul din partea stanga , fortata putin:P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa am montat si eu trusa medicala, in partea din stanga, putin fortata. Ar fi interesant sa atasezi o poza cu plasa, chiar sunt curios cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de promptitudine. Astept si eu poza. La mine trusa e in dreapta, inghesuita si prinsa si cu arici(deci cam tot pe acolo :D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca pana la urma am coborat pana la masina sa ii fac poze.Pentru cat a costat eu zic ca este ok , avand in vedere ca altfel nu vad cum as fi putut sa o prind.

post-39186-1259074195_thumb.jpg

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai poate pune si pe placa de deasupra portbagajului, dar asca inseamna sa gauresti placa pentru a putea fixa suruburile. Am vazut la cineva de pe forum acest lucru la intalnirea de la Danes, cred ca era Nadir cu S3-ul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai atasez 2 poze sa va faceti o idee cum am prins-o.Sper sa va fie de ajutor.

post-39186-1259074547_thumb.jpg

post-39186-1259074555_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!