Jump to content

Modificari Idei si Solutii pt Ibiza


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

E folositor si daca circuli singur in masina si Doamne fereste faci accident, sa nu sara airbag-ul degeaba. Dar eu nu ma gandesc la ce e mai rau si decat sa am vreun pasager si sa-l uit oprit, mai bine il las asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    206

  • SORAN

    77

  • Toma Aurelian

    58

  • Cornel.B

    50

Top Posters In This Topic

Posted Images

In mod normal, orice se poate monta aftermarket. Eu cu airbagurile insa nu m-as juca. E posibil sa faci vreun scurt si sa sara airbagul sau mai rau, poate nu mai merge cand ai nevoie de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Are cineva montata bara rosie din imagine? Din cate am citit de numirea in engleza este strut brace si pare sa ofere o stabilitate mai mare si o suspensie mai rigida pe fata. Pare interesant. Daca cineva poate sa impartaseasca experienta de a avea aceasta bara, poate mai aflam cateva lucruri.

E cam scumpa la dealer autorizat (in jur de 500-600 de ron).

Cred ca exista si aftermarket, dar nu am gasit o denumire in romana.

Pe ebay se gasesc destule.

post-23961-1271076453_thumb.jpg

Modificat de aka2door
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara de stabilizare fata pe un motor de 1.2l, 12V ? Interesanta alegere .... Cam degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara de stabilizare fata pe un motor de 1.2l, 12V ? Interesanta alegere .... Cam degeaba.

Nu e chiar degeaba, masina e mai rigida si se simte in curbe. Ce legatura are motorul cu stabilitatea, te poti rasturna la fel de bine si cu un motor de 1.2l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca si cu bara si fara tot la fel te rastorni , acum din experienta(am avut asa ceva pe alta masina) iti pot spune ca masina s-a intarit putin , de exemplu pe gropi sau cand urcam o bordura se simtea mai inchegata.Pentru ibiza am un prieten care isi montase asa ceva si l-a costa vreo 300 lei cu totul.Nu stiu daca merita investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am reusit sa imi montez in sfarsit folie carbon 3d pe consola centrala , eu sunt multumit de aspect , parca face interioru un pic mai frumusel.

post-39186-1272288148_thumb.jpg

post-39186-1272288230_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva de unde pot sa iau curent pentru a monta niste lumini ambientale la picioare?Mentionez ca as vrea sa se aprinda odata cu pozitiile.multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca de la plafoniera, daca ai montata plafoniera W8, isi vor modifica si intensitatea odata cu celalalte lumini din bord, sau daca iti este mai greu asa poti incerca direct de la blocul de lumini, problema este ca nu stiu exact care dintre firele de acolo sunt pentru tine. Cineva cu Etca iti poate spune sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am remarcat ca la aripa dreapta aparatoarea de noroi(acel plastic negru care inconjoara roata) are priza de aer pt racirea rotii iar pe partea stanga nu are. pe partea dreapta am avut mai demult probleme si sigur a fost schimbata, iar pe stanga probabil a fost asa de la inceput

voi cum aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca este gandita sa asigure un flux mai bun de aer la intercooler, pentru motoarele care au asa ceva bineinteles, si din ratiuni de optimizare a productiei le-au facut pe toate la fel. Zic si io, alta explicatie nu vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva de unde pot sa iau curent pentru a monta niste lumini ambientale la picioare?Mentionez ca as vrea sa se aprinda odata cu pozitiile.multumesc anticipat

eu am tras fir direct din plafoniera. am vrut sa se aprinda odata cu ea.te legi in lamelele ce tin becul. astfel se aprind odata cu plafoniera. daca o legi pe pozitie te deranjeaza la condus.

daca tii musai sa se aprinda odata cu pozitiile leaga-te imediat dupa comutator. dar e fffff obositor condusul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca este gandita sa asigure un flux mai bun de aer la intercooler, pentru motoarele care au asa ceva bineinteles, si din ratiuni de optimizare a productiei le-au facut pe toate la fel. Zic si io, alta explicatie nu vad.

nu, este pt discurile de frana, acea priza vine in lateral-fata la roata. la bmw am mai vazut asa de exemplu. :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are cu discurile...... fii serios. uglyjamal are dreptate, este pt intercooler, Eu am asa ceva pe masina si este doar pe partea dreapta, pe partea stanga e plina, fara nici o grila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are cu discurile...... fii serios. uglyjamal are dreptate, este pt intercooler, Eu am asa ceva pe masina si este doar pe partea dreapta, pe partea stanga e plina, fara nici o grila

pai ce legatura are cu intercoolerul atunci? e pus pe spatele acelui plastic si e ventilat mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, ti-ai raspuns singur la intrebare. Si eu am la fel, pe partea dreapta exista acele gauri in contra-aripa, pe partea stanga contra-aripa este fara gauri. Intercoolerul este pus in partea dreapta, la motoarele care au asa ceva (1.4 TDI, 1.9 TDI si 1.8 T).

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jag - daca scopul ar fi asigurarea unei raciri mai bune la discurile de franare (care sunt cu ventilatie, fie vorba) cam care zici ca ar fi explicatia existentei acestei prize de aer doar pe dreapta? Ipoteza ta are o premisa de bun simt foarte sanatos, dar de ce doar pe dreapta? Se incinge cumva discu' de pe partea aia mai tare? Nu mi-am bagat ochii mai detaliat la noua Ibiza de exemplu, dar alea de 1.9 TDI de 105 horsi sigur au un ditamai intercoolerul plasat transversal, in fata radiatoarelor, deci acesta nu va mai avea nevoie de prize asimetrice ca 6L. Ceva imi spune ca aparatorile lor de noroi, scuturile alea din plastic, nu mai au aceste prize, nici pe dreapta si cu atat mai mult pe stanga. Sau daca au, si sunt simetrice, atunci clar e vorba de racirea suplimentara a discurilor. Parerea mea...

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tras fir direct din plafoniera. am vrut sa se aprinda odata cu ea.te legi in lamelele ce tin becul. astfel se aprind odata cu plafoniera. daca o legi pe pozitie te deranjeaza la condus.

daca tii musai sa se aprinda odata cu pozitiile leaga-te imediat dupa comutator. dar e fffff obositor condusul.

Multumesc de reply , nu m-am gandit sa ma leg direct la lamele , cred ca asa o sa le fac pana la urma.ms inca odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac rost de grilele de langa faruri de la Ibiza FR, le-am montat saptamana trecuta, intre timp mi-am vopsit ornamentele de langa proiectoare negre mat, urmeaza sa vopsesc si grila mare, de care mi-e groaza fiindca trebuie sa dau bara jos.

Apoi, vopsirea jantelor la fel cu negru mat si eventual capacele de la oglinzi cu rosu emocion.

post-10777-1274179057_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseste mai bine oglinzile in "gri aluminiu", gen S3. :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseste mai bine oglinzile in "gri aluminiu", gen S3. ;)

mda, e o idee si asta, m-am uitat la niste poze cu un S3 rosu si nu dau deloc rau, insa nu ma impac eu cu cromul.

am uitat sa zic si ca imi voi revopsi etrierii cu rosu emocion si jantele negre o sa fie un contrast puternic, de aia vroiam oglinzile rosii, sa fie la culoare cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau capacele de la oglinzi de pe FR, argintiu mat 6L0 857 537 + 6L0 857 538

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea sunt nu-i asa, arata bine insa trebuie sa le asortez cu ceva, adica ar trebui sa las jantele nevopsite.

post-10777-1274255636_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea sunt cromate, eu ziceam de astea argintiu mat, iar codurile sunt cele de mai sus

post-7745-1274297879_thumb.jpg

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!