Jump to content

Modificari Idei si Solutii pt Ibiza


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

mersi mult, nu mi-a trecut prin cap ideea cu boldul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    206

  • SORAN

    77

  • Toma Aurelian

    58

  • Cornel.B

    50

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am cumparat niste covorase din mocheta originale cu gauri pentru prindere pentru ibiza mea dar am observat ca nu am prinderile din podea.

Poti sa cumperi arici, folosesti doar partea aceea cu firicelele mici de plastic, pe care cu ajutorul unei benzi dublu adezive le lipesti de covorase si apoi pui covorasele frumos la locul lor, sigur nu o sa se mai miste de la locul lor. Eu ma gandes la patru bucati de arici, doua cam pe unde ar trebui sa fie acele suruburi si doua pe laterala, astfel sigur nu se vor mai misca covorasele.

vw golf 2001 de ce ti-ai cumparat de mocheta?(scuze intrebarea) se vor murdari foarte foarte repede si se curata foarte greu, cele din cauciuc au niste tepi mici care intra in mocheta masinii si nu se misca absolut deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am deja de cauciuc si pe astea le voi pune doar iarna. Consider ca sunt mult mai aspectoare covoarele din mocheta + ca am vrut sa fie cu rosu sa se asorteze cu alte chestii pe care le-am facut la masina (volan piele cusatura rosie, frana mana piele cu, cusatura rosie, fusta schimbator piele cu, cusatura rosie, butoanele de la gurile de ventilatie rosii de la cupra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

covorasele sunt cumparate de pe forum sau le-ai comandat din repr? ce pret?

fusta la schimbator ai facut-o custom sau e originala cumparata? ce pret? ai putea pune o poza cu fusta schimbator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa va vand un pont.. cine vrea sa imbrace diferite chestii in piele (volan, frana mana etc) exista un meserias f bun undeva pe antiaeriana are atelierul, are chiar un site cu lucrari (www.extaauto.ro). Eu inca nu am facut poze dar o sa fac in cel mai scurt timp. Eu sunt dintre cei care si-a mai imbracat in piele volanul de la golf la Hussi pentru cine a auzit de el, insa acest domn sta in craiova si nu mai vine in Bucuresti de ceva vreme, iar ca sa ma duc pana la el ma costa drumu 200 ron + 300 ron volanul + o zi pierduta. Cu acesti bani eu mi-am imbracat 3 repere in piele undeva la 30 min de mine.

Modificat de vw golf 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm?!... banuiesc ca ai fost nevoit sa dai jos de pe masina piesele care le-ai imbracat in piele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul se poate imbraca in piele fara sa fie demontat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept poze pentru ca sunt foarte curios cum ti-a iesit!

scurt: cum se schimba becul de pozitie?!? s-a ars si ma tot chinui sa-i inteleg principiul, nu stiu exact ce e acolo inauntru pt ca nu prea se vede iar fara mai multe detalii nu m-as lua cu forta sa nu rup ceva! Poate sa-mi dea careva ceva info sau o schema cu sistemul de prindere ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

imi puteti spune pretul si codul pentru o grila fagure pentru seat ibiza 6L 2008.

Grila este cea mare de sub numar, cea dintre proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept poze pentru ca sunt foarte curios cum ti-a iesit!

scurt: cum se schimba becul de pozitie?!? s-a ars si ma tot chinui sa-i inteleg principiul, nu stiu exact ce e acolo inauntru pt ca nu prea se vede iar fara mai multe detalii nu m-as lua cu forta sa nu rup ceva! Poate sa-mi dea careva ceva info sau o schema cu sistemul de prindere ??

Eu l-am schimbat folosindu-ma de un patent cu limbile alungite si inguste. Am apucat de fasungul becului si am tras!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nph - scoti capacul triunghiular de la far (are o clema metalica) si ulterior bagi mana (aratatorul si degetul mare :coffee_lol: ) si extragi prin tragere soclul de la pozitie. Foloseste LED-uri ca sa nu se mai arda :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

imi puteti spune pretul si codul pentru o grila fagure pentru seat ibiza 6L 2008.

Grila este cea mare de sub numar, cea dintre proiectoare.

Cauta aici sau cauta pur si simplu folosind functia "Search" pe aria Ibiza/Cordoba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aflat 96 ron la dona seat constanta, o sa cumpar dar sa se mai duca zapezile.

mi s'au rupt intr'o parte nu stiu de ce probabil de la inghet...

sper sa o pot monta singur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa schimb becul de pozitie, treaba e mai usoara decat am crezut (unii s-au plans mult pentru treaba asta). ms de sfaturi.

@soran - leduri inca nu pun ca am becuri normale (fara xenon, bluevision sau altele) si nu stiu daca dau bine. (ms de info)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde se gaste de cumparat eleron pt cordoba?vazui azi,scrie pe el "model seat cordoba" si e ca o aripioara in prelungirea portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Am o mica nedumerire legata de un DYI http://vwforum.ro/index.php?showtopic=57019 si poate cineva dintre voi are un raspuns.

Am vrut sa urmez acest DYI si sa imi instalez lumina la portiera deschisa.

Am masurat firele indicate acolo si am constatat asa: firul indicat cu plus are 12V indiferent de pozitia portierei iar cel cu minus are 5V cu portiera inchisa si 0V cu portiera deschisa.

Teoretic, ar merge sa leg intre ele lampa presupunand ca atunci cand e portiera inchisa, cei 7V diferenta de potential nu vor fi de ajuns sa aprinda lampa, insa curent va trece prin ea chiar daca nu de ajuns si bineinteles va fi un consum tot timpul acolo.

S-a mai lovit cineva de aceasta problema?

Am intrebat deja ownerul DYI -ului insa el nu a masurat firele cand a instalat ci a urmat intocmai ce a gasit in ETKA(ETCA) .

Sincer nu am montat lampa pe cele doua fire sa vad efectiv ca merge si asa, insa nici nu as recurge la solutia asta avand in vedere cei 7V pentru pozitia inchis.

Singura solutie ce imi trece prin cap este sa pun un tranzistor PNP cu cei 0->5V in baza, cu colectorul la 12V si emitorul la lampa (si conectorul celalalt de la lampa la masa bineinteles).

Are cineva vreo idee?

Multzam frumos de ajutor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@cris nu am studiat f atent diy-ul si nici n-am facut instalatia respectiva, dar avand in vedere ca la om a mers nu vad de ce nu ar merge si la tine ?! diferenta de potential nu stiu exact cum ai calculat-o (nu-s electricia, deci nu ma pricep) dar nu cred ca ar fi asa!

bun, tu ai 2 fire 12V(deci fir de tensiune) si 5V/0V (tensiune/masa), atunci cand ai portiera deschisa ai 12V si 0V(masa) -> becul se aprinde, iar atunci cand portiera e inchisa ai 12V si 5V deci e circuit deschis iar becul nu se aprinde (daca nu e masa nu se aprinde)!!

intrebare: e 5V sau intre 3V-5V??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nph - exista LED-uri cu lumina mai calda, mai apropiata de cea Halogen. Nu te lua dupa toate chinezismele bleo de apar pe diverse masini !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@soran - daca imi poti da o referinta (site/poza/pret aprox) imi pot schimba usor parerea :lol:. Sunt deschis la idei noi!

ps: eu mi-as pune leduri peste tot, mai ales ca obisnuiesc sa las masina pe pozitii cand ies seara la un suc/film/vizite de 1h; astfel riscul sa-mi golesc bateria e mult mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva vreo idee?

La mine am testat cu o lampa de control, pe care fire se aprinde becul si pe care nu. Simplu. Gata in 5 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Are cineva butonul cu AirbagOff langa incalzirea de la luneta pe Ibiza? Eu l-am gasit la dezmembrari si as vrea sa-l montez. Este de fapt o lampa de status daca airbag-ul de la pasager este off sau nu. Ideea este ca nu stiu unde ar trebui sa fie firele si cum sa comand conectorul pentru buton. Nu cred ca vine din airbag direct.

Controller-ul din torpedou pentru comanda de la cheie Airbag On/Off stie cineva ce cod are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu are rost sa incerci asa ceva, airbagul e un lucru mult prea important sa faci improvizatii. Oricum, oprirea functionarii airbagului frontal pentru pasagerul din dreapta e util doar daca in dreapta sta un copil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pracatic nu este un buton ci o lampa de control: daca airbag-ul este off sta aprins. L-am luat la un pret derizoriu, 5 ron. Ma gandeam sa inlocuiesc fake-ul de acuma. Nu as avea nevoie neaparat de controller-ul pentru dezactivarea airbag-ului din torpedo. In schimb as vrea sa vad ce ar insemna sa conectez lampa de control corect la masina, in cazul in care va fi candva utila.

Eu zic ca nu are rost sa incerci asa ceva, airbagul e un lucru mult prea important sa faci improvizatii. Oricum, oprirea functionarii airbagului frontal pentru pasagerul din dreapta e util doar daca in dreapta sta un copil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal nu ai nevoie de asa ceva, acel martor de care zici tu este disponibil doar impreuna cu optiunea de dezactivare airbag pasager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, deci e posibil sa fie conectat direct la controller-ul ala :). Asta e.. o sa-l pastrez sa vad mai tarziu poate imi e de folos.

In mod normal nu ai nevoie de asa ceva, acel martor de care zici tu este disponibil doar impreuna cu optiunea de dezactivare airbag pasager.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!