Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Chiar acum am vb cu fostul proprietar si a spus ca a fost la politie si a facut o cerere sa fiu eu trecut in baza de date ca proprietar. Si politistul i.a spus ca o sa primesc o instiintare sa inmatriculez masina...este adevarat se poate? Sau incearca sa ma sperie?

sa faci asta. mergi la politia din judetul tau (mai precis serviciul de inmatriculari unde inmatriculezi masina) si spune-le ca vrei sa faci aceasta cerere de schimbare a proprietarului in baza de date. ar trebui sa te indrume ei mai departe desi am mai citit ca in unele judete politistii nu au auzit ca se poate face aceasta cerere :)).

 

asta e tot ce poti sa faci in afara sa il dai in judecata desi tu nici nu mai ai pe cine sa dai in judecata, ca cel caruia i-ai vandut masina nu o mai are, deci nu mai poti sa il obligi sa si-o inscrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ieri am fost la Primarie (Tg Mures), unde in baza actului de vanzare si copia de buletin al noului proprietar am solicitat transcrierea dreptului de proprietate, implicit al impozitului fara nici o problema (ambii suntem din Tg Mures).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt pus in situatia sa vand cealalta masina - si fiind luata de noua din tara, inainte de 2007, nu are taxa platita (vreo 1000e)

 

Daca doar fac contract de V/C, o scot de la fisc si ii dau actele cumparatorului (fara sa scriu instrainat catre pe talon) - amenzile (rovinieta, circulatie etc) - unde ajung? Daca la mine e radiata...

 

Asigurare stiu ca isi poate face, fara probleme, si stiu ca la ITP o sa aiba ceva probleme pt ca nu are buletinul meu - insa nu ma priveste asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la itp nu o sa aiba probleme, e nevoie de buletinul celui care se prezinta cu masina, nu de buletinul proprietarului.

 

amenzile or sa vina la tine. cel putin cele de rovinieta 100% vor ajunge la tine.

 

poti insa sa faci o cerere de schimbare a proprietarului in baza de date a politiei. in felul asta vei scapa de amenzi dar e foarte probabil ca la primul control sa ii fie ridicat talonul masinii pt faptul ca nu a inmatriculat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de asta mi-era teama - de cele de rovinieta. Multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Salutare...revin...ce acte trebuie sa primesti cand cumperi o masina?

Se face contract V-C...iti da cartea masinii ...dovada de radiere si mai ce?

Masina cred ca va fi cu numere rosii...adusa din afara probabil...ce acte mai presupune asta...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog o parere, dar stricta si la obiect, nu critice sau presupuneri ;

Am masina din 2006, inmatriculata RO de noua. Am cumparat-o in februarie de la un samsar. Nu cunosc proprietarul din acte ; am copie de pe buletinul proprietarului din acte, RCA-ul pe numele proprietarului din acte ; masina e in posesia mea de 7 luni insa nu este pe numele meu. Am fiscale, c/v , tot ce trebuie ; itp-ul a fost facut cand am luat-o, este trecuta la mine la financiar ; masina este intretinuta exemplar, functioneaza ca noua, exclus toroape sau altceva ; problema este ca daca vreau sa o inmatriculez trebuie sa achit acel timbru de mediu imputit de 500€ care mi se pare hotie pe fata o data ce masina e inmatriculata RO de noua ; probabil stiti povestea...

Intrebarea mea ; daca se intampla sa fiu lovit, si sa nu fiu eu vinovatul, se poate repara pe rca-ul vinovatului? Sau trebuie sa fie prezent proprietarul din acte? Eu pot face dovada ca masina este a mea ( am contract vanzare cumparare si e trecuta la fiscal ) ; multumesc !

 

un prieten a facut accident desi nu trecuse masina pe numele lui si a rezolvat-o la asigurator cand a venit cu contractul de vanzare cumparare. adica l-au pus sa vina cu contractul. e o prostie sa nu te despagubeasca ca nu ai trecuta masina pe numele tau. proprietarul masinii este ala care o detine prin contract de vanzare cumparare. faptul ca nu am trecut-o la politie pe numele meu nu are nicio relevanta referitoare la dreptul de proprietate. tu platesti impozit pt acea masina

eu nu mi-as face foarte mari griji daca as fi in locul tau desi e drept cu hotii astia de la asigurari trebuie sa fii mereu cu ochii in 4 ca sunt in stare sa se lege de orice lucru aberant pt a nu face plata.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa o discutie in contradictoriu cu un coleg de munca vine si eu cu o intrebare.

 

Tatal lui detine un PFA (acum intreprindere individuala ) din 2006. Si-a cumparat o masina noua in 2006. In contractul de vanzare de la dealer masina e trecuta pe acel PFA ( exista stampila). Pe cartea masinii este trecut proprietar doar numele tatalui.

 

Tatal este pe moarte. Dupa ce moare trebuie sa faca succesiunea si sa si-o treaca pe numele lui. Dar eu i-am zis ca trebuie sa plateasca timbrul de mediu daca vrea sa faca asta ? E corect ? 

 

Poate sa faca o procura la notar inainte sa moara si sa circule dupa aia asa cu masina ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi este creepy,da trebuie procura la notar,acum cat este in viata 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se plateste timbrul de mediu cand se face succesiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@light: Pai daca se schimba proprietarul, nu se plăteste sau e ceva stipulat in acest sens in lege ?

@golfix: Eu i-am zis sa isi faca o procura de comodat, dar nu cred că e legal după ce moare...si oricum apar si aici niste probleme ( Rca sau in cazul unui alt eveniment ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Loghy: Am gasit pe internet. Deci a avut dreptate el, ca nu se plateste timbru de mediu in cazul unei succesiuni.

 

Actul normativ care reglementează timbrul de mediu pentru autovehicule este Ordonanţa de Urgenţă nr. 9/2013, publicată în Monitorul Oficial nr. 119/2013.

Potrivit articolului 8 al OUG nr. 9/2013, există o serie de situaţii în care timbrul nu se plăteşte. Concret, acestea sunt următoarele:

• dacă autovehiculul este încadrat în categoria vehiculelor istorice;
• dacă un autovehicul este acordat unei instituţii de învăţământ, sănătate şi cultură, unui minister, altor organe ale administraţiei publice, structurilor patronale şi sindicale reprezentative la nivel naţional, asociaţiilor şi fundaţiilor de utilitate publică, de către guverne străine, organisme internaţionale şi organizaţii nonprofit şi de caritate, prin donaţii sau finanţate direct din împrumuturi nerambursabile, precum şi din programe de cooperare ştiinţifică şi tehnică;
• dacă este un autovehicul confiscat sau intrat în proprietatea privată a statului şi acordat cu titlu gratuit;
• dacă este un autovehicul destinat competiţiilor sportive;
• dacă este un vehicul dobândit prin moştenire, în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de doi ani de la data deschiderii succesiunii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o masina care este pe tata desi el nu mai este :( si ca sa o trec pe mine trebuie sa o duc pe la RAR ca atunci cind se face o V/C sau pe baza succesiunii se fac actele pe mandea?!?

ca asa ar mai fi cite ceva de facut la ea ca sa scoata iar nasul pe strazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

S-a cumparat o autoutilitara pana in 3.5 tone in ziua n. Din motive de RCA se vinde socrului in ziua n+30. Masina este luata in evidenta doar la fiscal. In cate zile trebuie socrul s-o inmatriculeze? n+30 sau n+60?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vreau sa va aduc la cunostinta o situatie cu care s-a confruntat un prieten azi cand a vrut sa-si inmatriculeze masina. A fost la politie, toate actele au fost bune cu o singura exceptie: adeverinta ANAF. Taxa de mediu a fost platita, dar pentru ca a cumparat masina de la intermediar pe adeverina ANAF era trecut un alt nume fata de cel din talon. Adica in adeverinta era trecuta o persoana, talonul este pe alta persoana (cel care a vandut masina) si cel care vrea sa o inmatriculeze este o alta persoana. Cand a intrebat prietenul meu pe cei de la politie care e logica, pentru ca adeverinta ANAF atesta faptul ca s-au platit niste taxe pentru o masina si nu are legatura cu vreo persoana, cei de la politie au spus ca da, e logic ce spune el,  dar astea sunt conditiile si asta-i Romania.

Rezolvarea este sa mearga inca o data la Finante si sa obtina o noua adeverinta dar pe numele lui de aceasta data. Nu stiu insa daca cei de la Fisc vor fi de acord sa modifice adeverinta. Nu m-as mira sa strambe din nas.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este procedura, nu ai ce face, confirm ca asa este si in Mures.

Se va solicita o nou adeverinta pe numele celui care urmeaza a inmatricula masina.

Cea veche e buna de aruncat la gunoi, pentru ca nu se va modifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LauCalin asa a fost dintotdeauna. trebuie adeverinta solicitata de ala care inmatriculeaza masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ei, stai ca nu a fost asa de simplu. Sa va explic. A fost la Finante (pentru cunoscatori, Piata Amzei - sect 1) cum au spus cei de la politie. Finantele au spus ca nu tine de ei si trebuie sa mearga la ANAF (str. Roma nr 30 parca), lucru cat se poate de logic. Mai ales ca pe adeverinta scria ANAF. Dar s-a gandit ca daca aia de la politie i-au spus sa mearga la Finante... poate stiu ei mai bine de ce. Acolo nu a stiut la ce ghiseu sa mearga pentru ca nu este nici un punct de informatii. A intrebat o doamna care iesea din birou si i-a spus sa stea la ghiseul 1. De la ghiseul 1 l-au trimis la ghiseul 2. De la ghiseul 2, la camera 1, camera 1 la ghiseul 4, ghiseul 4 la ghiseul 5 si ghiseul 5... inapoi la ghiseul 2. Si acolo i-a spus sa vina peste 2 saptamani, adica joia aceasta.  :RO flag:

Ideea este ca daca joi acea adeverinta nu este gata, e grav. Pentru ca pe 22 se face o luna de cand a cumparat masina si e posibil in cazul in care nu o inmatriculeaza pe numele lui la timp, sa primeasca amenda. Dar eu am o nedumerite. Daca masina este deja inmatriculata pe un nume... in cazul de fata al fostului proprietar, are toate actele in regula (asigurare, rar, are talonul si civ-ul masinii), de ce este posibil sa nu mai poata circula cu ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Marea greseala a majoritatii este ca, confunda "finantele" cu impozitele si taxele locale.

Politia l-a trimis la finante, aka ANAF (agentia de administrare fiscala) care este in subordinea ministerului finatelor. El in schimb a mers la o agentie fiscala (serviciul constatare, impunere persoane fizice/juridice) care apartine de primarie, nicidecum de ministerul de finante.

 

La ANAF, conform programului de pe serverul ministerului, evidenta taxei de poluare (indiferent cum s-a numit / se numeste) este tinuta cumulativ astfel:

- dupa seria primei carti de inmatriculare a vehiculului, dupa seria de caroserie a autovehiculului si dupa CNP (pentru persoane fizice) / CIF (in cazul PJ aka SC sau leasing).

Atat.

 

La solicitarea unei adeverinte legata de taxa, se solicita copii dupa:

- copie CI al solicitantului;

- copie dupa prima CI a vehiculului;

- cerere.

 

Acum exista variantele:

- a) daca s-a platit taxa si nu s-a solicitat restituire, se elibereaza adeverinta cum ca taxa s-a platiti si nu s-a restituit iar vehiculul poate fi inmatriculat;

- b) daca taxa nu s-a platit niciodata  se elibereaza o adresa cum ca " nu se poate elibera adeverinta, pentru ca nu s-a gasit nicio plata in sistem, referitor la vehiculul X" iar vehiculul nu poate fi inmatriculat fara plata taxei de timbru de mediu;

- c) daca taxa a fost platita si restituita ulterior, se elibereaza o adresa ca si cea de mai sus doar ca in loc de nu s-a gasit scrie ca taxa a fost restituita si vehiculul nu poate fi inmatriculat fara plata taxei de timbru de mediu;

- d) daca taxa a fost platita si ulterior s-a solicitat resituirea diferentei, se elibereaza adeverinta si se specifica, ca s-a restituit diferenta doar, si vehiculul poate fi inmatriculat.

 

Ca si termen, baza legala spune ca adeverinta trebuie emisa in maximum 30 zile de la solicitare si ea se emite in functie de caz si in functie de cat de aglomerat este functionarul respectiv.

Nu stiu daca s-a terminat de adus la zi baza de date electronica, deoarece o lunga perioada de timp, situatia platilor la taxa de mediu s-a tinut manual (pe registru) si deabia ulterior aparitiei programului informatic a trebuit introdus tot manual in program, adica fiecare vehicul in parte.

Exista situatii cand vehiculul nu este gasit in baza de date electronica si atunci ca sa fie sigur ca nu face vreo greseala, functionarul solicita prin email administratiei din localitatea/judetul unde s-a emis prima CI a vehiculului sa verifice daca taxa a fost platita/resttuita, etc. si asta dureaza cateva zile.

 

Cam asta ar fi...ca, doar traim in rromanika... :D

 

Legat de amenda... amenda este de 6-8 puncte penalizare (1 punct este 90 lei).

Nicaieri in legislatie nu scrie ca nu mai poate circula cu vehiculul, asa ca intreb: de unde ai scos asta? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stiu... ma gandeam ca atunci cand cumperi masina ai la dispozitie 30 de zile sa o inmatriculezi (pe numele tau). Sau asta e valabil doar in cazul in care masina nu este inmatriculata in Romania? Intreb, nu fac pe desteptul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Conform legislatiei in vigoare esti obligat sa inmatriculezi vehiculul pe numele tau in maxim 30 zile de la dobandire, altfel risti amenda contraventionala de mai sus, dar... organul de control nu poate dovedi ca vehiculul nu e al tau decat:

- la solicitarea expresa scrisa a vanzatorului adresata BPR, vehiculul se da in consemn si cand il gasesc in trafic => ridicare numere, certificat de inmatriculare si amenda;

- conform legislatiei (dar foarte putina lume stie :P ) la vanzare, vanzatorul are obligatia de a inscrie in certificatul de inmatriculare (talon) numele/denumirea cumparatorului, data vanzarii si sa semneze. Deci daca te opreste politistul, vede datele inscrise acolo si constata ca sunt mai vechi de 30 zile iti da amenda si iti ia numerele si talonul.

 

In realitate, de cand cu instituirea timbrului de mediu (martie 2013) cred ca mai bine de 90% din vehiculele vandute dupa martie 2013 si inmatriculate inainte  de 2007 (vehicule pentru care nu s-a platit niciodata nicio taxa) circula bine mersi cu certificatul pe numele primului vanzator/proprietar.

 

La oprirea de catre politist, explicatiile sunt variate "e masina socrului/unchiului/unui prieten/unui vecin, etc"...

 

Per total e cam aceeasi treaba pe care o fac cei sub 30 ani cu RCA-ul si trecerea vehiculului pe numele parintilor/bunicilor/persoanelor mai in varsta.

 

Riscuri... :D

post-7729-0-99388800-1416320949_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte corect postul lui aries.

asadar daca nu ai scris pe talon poti merge destul de linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!