Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Stai linistit, daca ai rca si restul actelor, nu ai probleme cu Politia. Numai sa nu faci alte belele,accidente, mergi pe o roata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am si eu nevoie de cateva pareri ale unor oameni mai cunoscatori ca mine!  :lol:  Masina e adusa in tara in 2009, cand am inmatriculat-o nu am platit taxa de mediu! Sunt proprietar in carte si in talon! Vreau sa trec masina pe numele tatalui meu si as vrea sa stiu ce acte sunt necesare in situatia in care vreau sa pastrez numerele masinii si doar sa schimb proprietarul in talon si in carte! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taxa a fost platita de cel de la care am cumaparat-o si nu a fost recuperata! Din ce am inteles trebuie oricum sa ma duc sa iau dovada de la ANAF!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. In urma unui accident urmeza sa vand masina sa o repare altcineva ca pentru mine nu merita reparata. Dupa ce fac CV pot se merg sa imi recuperez bani pe asigurare si rovinieta (eventual o pastrez pana imi cumpar eu alta masina) ?. Pentru ca cine o cumpara pana o repara dureaza vreo  2 luni. Probabil nu va mai fi valabil CV peste 2 luni. Ce e de facut ?. Multumesc.

Modificat de jvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
alfasanduflorin

Buna seara ! Am si eu o intrebare poate putin pe langa subiect dar sper sa ma puteti ajuta:vreau sa cumpar un Golf V de la niste oameni din Danemarca care au locuit in Romania si care au cumaparat un Golf si l-au inmatriculat in Romania. De unde trebuie sa scoata omul asta certificat fiscal? din Romania sau Danemarca? Ei locuiesc acum in Danemarca si masina e cu numere romanesti. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din Romania daca masina are nr. de RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alfasanduflorin

 Salut ! Multumesc pentru raspuns ! Stii cumva daca dupa ce fac contract de cumparare , imi da talonul si restul actelor, pot sa merg eu la ANAF sa scot adeverinta ca timbrul de mediu a fost platit sau nu? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

      Salut, incep postarea prin a-mi cere scuze daca nu scriu in topicul corect. Acum, minunatul meu golf adus de un baiat din Germania nu mai are numerele de germania cu care a fost adusa( nu sunt de zoll) l-am sunat pe baiat  si nu-mi mai poate da acele numere( nu stiu ,si nu am intrebat de ce) . Dupa ce rezolv ce 18 puncte pentru inmatriculare( taxe ,rar, timbru de mediu,etc...) am o problema am luat numerele provizorii,masina e ok nu furata sau alte probleme dar domnul politai de la ghiseu mi-a spus ca nu pot sa o inmatriculez definitiv fara numerele vechi din germania. 

      Acum sunt 2 varianate auzite fie spun ca am adus-o pe platforma si aduc 2 copii de talon masina+remorca, fie le declar pierdute , as aprecia daca ma poate ajuta cineva care cunoaste concret sau pe altcineva care a avut aceeasi problema cum sa procedez sa fie corect si sa nu ii supar pe domnii de la inmatriculari, trebuie declaratii notariale declaratie in fata lor dau amenda sau ceva?

      Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ jvu

 

taxa de drum (vigneta) nu se poate recupera sub nici-o forma, poate fi doar transcrisa celui ce a cumparat masina, contra unei sume de 25ROn (parca atat).

Banii pe RCA ii poti recupera, dar trebuie sa faci dovada ca masina nu mai este inmatriculata pe numele tau.

In cazul tau, din ceea ce descri tu, ai cam pierdut acesti bani.


@ GDFL1981

 

Eu zic ca cel mai curat e adevarul. Declari ca ai cumparat masina si nu ai primit placutele de inmatriculare din Germania, iar persoana respectiva nu mai este in tara.

Zici ca ai auzit 2 variante

1. Platforma: asta inseamna ca tu ai adus masina, dar de fapt a adus-o celalalt, iar vanzatorul din Germania a radiat-o cu acel contract in care nu tu esti cumparator,

2. Le declari pierdute: nici asta nu e 100% sigura, ca poate la plecarea din Germania masina a fost radiata, si deci nu puteai sa ai acele numere si sa le pierzi.

Mai exista si varianta ca masina sa fi fost adusa in tara cu numere nemtesti de 5 zile, cele cu terminatie pe culoare galbena, iar "baiatul" le-a luat inapoi sa faca vreun ban cu ele. Acestea sunt insotite de un talon roz.

Modificat de g.mar.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ GDFL1981 

 

Mergi la un notar si dai o declaratie pe prop. raspundere precum ca masina a fost adusa pe platforma, iar in dosarul pentru inmatriculare sa ai grija sa nu fie talonul roz de care spunea colegul de mai sus, desi ma indoiesc sa-ti fi lasat talonul fara numere. Asa a facut fratele meu acum 3 ani.

Modificat de dydu_kuf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am cumparat acum vreo 2 ani un Cielo si atunci am facut actele pe numele meu (eu fiind student, 22 de ani). Eram constient ca asigurarea e putin mai scumpa decat daca as fi trecut masina pe numele tatalui meu, atunci am platit 220 de lei, acum asigurarea pe 6 luni costa 550 de lei (cea mai ieftina). M-am gandit la o varianta sa fac din nou contract de vanzare cumparare sa trec masina pe numele tatalui meu, dar trebuie sa platesc taxa de mediu care pentru un Cielo, an 2001 euro 2 costa undeva la 6500 de lei ( cam atat am dat pe masina). Aveti idee ce as putea face sa platesc mai putin asigurarea sau sa o fac cumva pe numele tatalui meu si sa fie si legal? O procura ceva?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut, vreau sa cumpar un golf 2 gtd inmatriculat inainte de 2007 adica fara taxa de mediu platita. Acum propietarul e deacord sa raman pe numele lui masina ca sa nu mai platesc eu taxa de mediu care are o valoare exuberanta. Am citit ca ar fi vreo 2 metode prin care as putea face treaba asta:

1. Printr-un contract de comodat, asta imi da mie niste drepturi dar nu sunt proprietarul masinii din cate am inteles, si daca prin absurd moare posesorul poate sa-mi ia masina fara nici o problema.

2. Mai exista si varianta act de VC el isi scoate masina de la impozit imi da mie fisa fiscala, sau o lasa la el la impozit. Si pe langa asta mai facem si o procura notariala.

Va rog daca se poate un raspuns cat mai exact. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai normal act de vanzare cumparare , ar fi culmea sa lasi masina cu vanzatorul proprietar in continuare

cel mai important e ca sa fie msina ta daca dai banul

pe talon nu trebuie scris nimic la rubrica de pe spate : instrainat catre ...

o treci pe numele tau la taxe locale

apoi procura sau contract de comodat , cum ca tu ai dreptul de reprezentare al masinii la toate organele competente si sa administrezi masina

si cand se va scoate taxa o treci pe numele tau si la politie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai normal act de vanzare cumparare , ar fi culmea sa lasi masina cu vanzatorul proprietar in continuare

cel mai important e ca sa fie msina ta daca dai banul

pe talon nu trebuie scris nimic la rubrica de pe spate : instrainat catre ...

o treci pe numele tau la taxe locale

apoi procura sau contract de comodat , cum ca tu ai dreptul de reprezentare al masinii la toate organele competente si sa administrezi masina

si cand se va scoate taxa o treci pe numele tau si la politie

Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare.

 

Explicatii si mie care sunt pasii pentru achizitia unei masini inmatriculata ro. Dupa ce am facut acele de vanzare cumparare, am inregistrat-o la admistratia financiar apoi? Proprietarul vrea sa isi pastreze numerele. Ce pasi am de facut?

Trebuie sa ajung la RAR cu ea? Pentru indentificare? Ce se poate intampla acolo daca masina ar parbrizul fisurat in partea de jos, cam 30-35cm cam la 6-8 cm de marginea de jos. O urca pe rampa sau verifica noxele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intentuionez sa-mi cumpar un T5 8+1, masa maxima admisa 3000 Kg, masa ansamblu rutier 5300 Kg.

Ma incadrez in categoria M3 ( cu mai mult de 8 locuri si masa maxima peste 5 tone sau in categoria M2 (cu mai mult de 8 locuri pe scaune si pana in 5 tone)? Masa asta la ce se regera categoria e cea admisa sau masa intregului ansamblu? Locurile cand spun peste 8 locuri pe scaune banuiesc ca includ si scaunul soferului in calcul nu?

Datele le am din fisa tehnica de pe site-ul vw.

 

Ca altfel, daca ma incadreaza in autoturism am imbulinat-o ca suma a taxei.

 

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina ta este 8+1 inseamana 9 locuri si se ia in calcul masa maxima autorizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , recent am cumparat un Golf 4 1.4 AXP . Masina , conform celor scrise in brief 11.06.2001 , este logic din 2001 :)) . Am fost astazi la R.A.R am luat toate actele si in momentul in care am ajuns acasa am constatat ca in cartea pe care am primit-o de la R.A.R este trecut anul fabricatiei 2002 ..

 

Ce este de facut in situatia asta ? Taxa creste de la 559 lei (2001), la 820 lei (2002) ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altii dau 5500 lei pe taxa si tu te plangi de 300 lei...in fine eu stiam ca masina daca este trecuta peste jumatea lunii din anul respectiv se ia automat anul urmator,in cazul tau 2002.Eu o am 12/08/2006 si chiar si pe sasiul masinii scrie 2007 anul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , recent am cumparat un Golf 4 1.4 AXP . Masina , conform celor scrise in brief 11.06.2001 , este logic din 2001 :)) . Am fost astazi la R.A.R am luat toate actele si in momentul in care am ajuns acasa am constatat ca in cartea pe care am primit-o de la R.A.R este trecut anul fabricatiei 2002 ..

 

Ce este de facut in situatia asta ? Taxa creste de la 559 lei (2001), la 820 lei (2002) ..

 

vezi ca faci o mica eroare. la calculul taxei se ia in calcul data primei inmatriculari, nu data fabricatiei.

nu te afecteaza cu nimic ca au trecut anul 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca m-am exprimat bine , 11.06.2001 este data primei inmatriculari ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia de la anaf care iti calculeaza taxa o sa faca calculul pe baza datei primei inmatriculari !!! 11.06. 2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!