Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Salut. Am cumparat si eu golful din srmnatura anul trecut inmatriculat RO dar cu taxa recuperata, o am trecuta la impozit pe numele meu dar pe talon figureaza vechiul proprietar...initial a fost de acord sa ramanem asa dar brusc s.a razgandit si mi.a spus sa o inmatriculez ce as putea face am vazut mai sus ceva legat de procura sau contract comodat im puteti explica ce semnifica cele doua? Si ar mai fi o problema as vrea sa fac asigurarea pe numele soacrei mele pentru ca pe numele meu ma costa 1400 lei pe an. Ce imi recomandati (vechiul proprietar ii este frica sa nu primeasca amenzi de viteza sau parcare, i.am explicat ca atunci cand ii vine notificarea sa dea numele meu dar ii este frica...a zis ca ar mai fi vandut mai demult o masina si acm s.a trezit cu amenzi de la ea...ce este de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treci masina pe soacra. Faci contract de vc, apoi incepi procedura pt inmatriculat ( si faci cerere la anaf pt calcularea taxei de mediu) cu hartogariile de la rar si altele. Mergi la un birou auto si pt o suma modica te indruma si iti pregateste toate copiile/cererile + ca iti raspund la orice intrebare.

 

 

Dintr-un calcul rapid taxa pt masina ta (euro 4/2005-2006/1.9) ar fi 750-800E.  Dupa ce treci masina pe soacra, este indicat sa faci un contract de comodat la notar (nu obligatoriu), daca te gandesti vreodata sa parasesti tara ai nevoie de acel contract, pt circulat in Ro nu ai nevoie de el. Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma gandeam sa nu mai platesc taxa...voiam sa lac lantul trofic :)) eu sa fac cu fostul proprietar un act ceva dupa aia sa o vand lu soacramea si ea sa ma imputerniceasca pe mine sa o conduc...dar toate se rezuma daca fostul face sa spunem direct cu soacramea un contract de comodat(asta dupa ce ii vand masina ei) este legal sa faca asigurarea pe numele ei? Momentan fac asigurarea pe fostul cu 600 lei pe an...daca as face pe numele meu ar fi 1400 si pe soacramea daca fac o sa dau maxim 250 lei...si inca ceva se poate recupera taxa sau nu?masina este inmatriculata pe 26.08.2004 dupa acea data o sa ma coste vreo 2500 lei

Si inca ceva daca fac contract comodat o sa fiu obligat sa mut asigurarea pe numele meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scurt pe 2;

nu ai cum sa faci asigurarea pe numele altcuiva in afara de numele din talon.

 

nu ai cum sa treci masina pe numele tau, numele soacrei, catelului etc fara sa platesti taxa!

 

vanzatorul nu te poate obliga sa treci masina pe numele tau - soacrei - catelului decat prin judecata !! asa ca degeaba te suna el ca nu mai e de acord cu ce v-ati inteles initial ca nu are ce sa iti faca, decat sa te dea in judecata procedura de care multi se feresc, dureaza destul timp etc.

pe de alta parte il inteleg si pe vanzator, se gandeste poate vreodata vinzi masina la altul si tu nu mai ai treaba dar el ramane cu beleaua pe cap.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca un van care are 9 locuri (8+1) va fi inadrat la M2, atunci acelasi van, cu aceeasi masa maxima admisa ( 3 tone) dar cu 8 locuri (7+1) cum va fi incadrat?

La M1 sau M2?

 

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci el daca se duce la politie cu actul de vanzare cumparare nu poate sa o radieze? Cand am cumparat masina de la el si i.am dat banii a fost foarte de acord...si eu i.am lasat o copie de buletin sa dea datele mele daca ii vine vreo amenda si prost sa fiu sa nu o platesc si ulterior sa fiu obligat sa platesc taxa...i.am mai spus daca folosesc asigurarea o sa.i dau diferenta de bani care o s.o aiba pentru eveniment...el ar fi vrut la masina noua nr preferentiale asa ca i le.am platit si pe alea...toate au fost roz la inceput dar cum e romanul dupa ce se vede cu banii in traista uita de cuvantul dat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar acum am vb cu fostul proprietar si a spus ca a fost la politie si a facut o cerere sa fiu eu trecut in baza de date ca proprietar. Si politistul i.a spus ca o sa primesc o instiintare sa inmatriculez masina...este adevarat se poate? Sau incearca sa ma sperie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este adevarat, e o chestie mai recent introdusa treaba ca s-a putut duce el si sa faca acea cerere. dar acea instiintare nu inseamna ca masina este radiata sau ceva de genul. dar in schimb e posibil sa ai probleme cand esti oprit daca te verifica prin statie ei vor vedea ca masina este vanduta si nu e inmatriculata si te pot amenda.

 

una peste alta proprietarul care ti-a vandut masina nu e un prost (putini stiu de acea cerere de marcare in baza de date) si in consecinta trebuie sa incepi sa strangi bani pt taxa. faci contract intre tine si soacra, ii dai fiscal si de aici repeti procedura inmatricularii obisnuite

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam cat este amenda? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

habar nu am, dar am uitat sa precizez ca iti iau si talonul ca sa te oblige sa inmatriculezi masina.

strange banii de taxa, spune mersi ca nu e chiar enorma si asta e. cand ai luat masina ti-ai asumat un risc luand-o cu taxa recuperata.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa e am avut incredere intr-o javra de om ...ei asta este atata paguba sa am eu

Va multumesc pentru indrumari. O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. 

vreau sa cumpar un polo de la un amic. masina nu mai are ITP valabi si nici RCA. eu sunt din brasov iar el din bacau. masina e in brasov.unde se fac toate actele? cam care sunt pasii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideal este sa isi faca el itp si rca, sau tu in numele lui itp-ul - merge mult mai usor decat ITP la RAR - acolo te cauta si in ....

 

Apoi cu actele la zi procedura normala vanzare cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica ITP in situatia mea ar trebui facut la RAR. Dar care RAR? Bacau sau Brasov?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ eu_markhu - scuze dar de ce atata tamtam pentru o taxa de doar ~ 2500 ron? sunt niste bani ce-i drept, insa este foarte putin comparabil cu adevarate taxe mari gen 2000 euro. 

 

Am platit si eu 540 E acum 10 luni si mi se pare cam cea mai mica taxa pt un euro 4. 

 

Priveste si partea buna, daca platesti taxa daca vrei sa vinzi masina pe viitor, o sa o poti vinde mai usor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In situatia ta itp trebuie facut la rar-ul unde inscrii masina. Brasov adica

 

Dar nu ai inteles ce am spus eu de fapt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ideea doar ca amicu asta al meu nu mai vrea sa isi bata capu cu nimic. chiar el cere ca toate procedurile sa se faca pe numele meu. e mai ciudatel el...ma intereseaza exact pasii ce trebuie urmati, fara scurtaturi. e prima masina a mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deenman m.a deranjat ca nu are cuvant...vorbim una si facem alta . Nu prea am de gand sa o vand am investit in ea amortizoare(1000lei) baterie noua 400lei pilot automat computer bord boxe spate si mai am debitmetru si curatare geometrie +3000lei taxa plus restul pentru inmatriculare urmeaza si cauciucuri iarna noi + vara noi...ce sa mai vand? Sa ies pierdere 80%? Asa mai bine o tin trag de ea inca vreo 4-5 ani apoi remat :-D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorba lu deenman ...eu am dat 1250 E pe taxa Euro 4 la golfu meu cred ca am prins cea mai scumpa perioada posibila acum este pe la 800 E aceeasi taxa.Lasa ca dai si tu acolo banii de taxa si e cu totul a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt omul care sa faca rau....asta este am luat-o si gata...invatatura de minte....ok atunci o s-o tin 6-7 ani :-))


ma gandesc la faptul ca are 2 copii mici ce vina au ei pentu ca taicasu e un nemernic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

Zile acestea m-am trezit cu un telefon de la un om care m-a intrebat daca am avut un Passat si l-am vandut si sa ma intrebe daca am schimbat distributia si cand. Mi-am vandut vechiul Passat cam de un an si acum am descoperit intrand pe CEDAM ca e tot cu numerele vechi si tot pe numele meu. Mai mult are si asigurare valabila. Eu am radiat masina de la fiscal si nu am discutat deloc despre ramanerea masinii pe numele meu. Cum ma poate afecta faptul ca e tot pe numele si cum poate face asigurare pe numele meu? E legal? Ce pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci treaba aia spusa mai sus - cu mers la politie si cere scoaterea de pe numele tau din baza de date

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am verificat si nu are vigneta valabila. ce lege cretina la noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai vandut o masina cu taxa platita?

daca masina are taxa recuperata sau neplatita atunci e clar de ce cumparatorii nu si-au trecut masina pe numele lor.

 

alta varianta posibila este daca ai vandut-o la cineva din acelasi judet cu tine, omul poate a pastrat numerele tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taxa a fost recuperata. Si era din Bihor. Acum stiu ca a vandut masina altcuiva dar nu mai am numarul de telefon. Ce sa fac sa nu ma trezesc cu amenzi acasa mai ales ca nu are vigneta. Daca merg la politie sa o scot de pe numele meu nu ii fac necaz omului care o detine acum?

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!