Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

nu anuleaza nimic

el e proprietar chiar daca nu e trecut in cartea masinii

intre tine si el se face contract de vanzare cumparare

el iti da de la finante locale actele ca e platit impozitul local , deoarece el a trecut la finante locale masina pe numele lui

tot el spune ca taxa e platita

asa, si ?

daca spune ce ? asta inseama ca a fost platita ?

daca era platita nu isi trecea masina pe numele lui la politie ?

are adeverinta de acum de la finainte ca a fost platita si nerecuperata ?

asta cu taxa e pe riscul tau

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok si cu propriaetarul din cartea masinii nu am nimic de-a face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand cumperi masina de la proprietarul de acum , nu ai nicio treaba cu cel trecut pe carte

cand o inmatriculezi pe numele tau , atunci e problema cu taxa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa aiba contractul de v-c intre cel de pe carte si cel de acum

fisa de inmatriculare cu stampilele ambilor proprietari : cel de pe carte + cel de acum  (fiscalul lor)

fisa de inmatriculare cu stampila intre el si prop de acum 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu pot sa verific atunci pe loc daca este platita taxa sau nu? si treaba este ca eu vreau sa o transcriu pe mn si nush exact toate actele care sa i le cer pt a evita sa nu mai fac un drum de vreo 300 de km sau sa nu mai dau de el, k se mai intampla si de astea.

daca stiti careva toate actele care am nevoie sa o transcriu va rog sa ma ajutati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai fac programari online aici?Eu am incercat si nu merge,sunt redirectionat catre prima pagina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat o masina cu numere de zoll valabile pana pe 11 iulie. Am luat-o de la un samsar x  care o are de la un samsar y. Samsarul y apare pe brieful mic si pe cel mare. In briful mare mai apare in stanga un neamt.

Nu s-a luat nici un rand de numere rosii in romania pana acum, deci nu a fost declarata la fisc de nici un samsar.

 

Intrebarea mea e de ce certificate fiscale si contracte de v-c am nevoie ca sa o inmatriculez in mod minimal.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci contract direct pe tine cu neamtul.in germana.apoi il traduci.asa elimini pe toti in afara de cel de pe brief.in mai toate judetele tarii acea persoana este declarata ca si sofer care a adus masina si nu se cere fiscal de la ea.ca si cum tu ai luat 5 masini si ai avut nevoie de soferi sa le aduca in tara.

 

altfel ai nevoie de c-v intre neamt si cel de pe brief apoi intre el si samsarul 2 si apoi intre samsarul 2 si tine.fiscal normal de la cei 2,insa esti constient ca nu le vei mai putea obtine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare!

 

Am nevoie de un sfat de la voi legat de modul de obtinere a adeverintei. Acum un an jumate am cumpart masina de la un nene din Cluj care o avea adusa in tara si inmatriculata in 2007. Cand am cumparat eu masina nu era necesara aceasta adeverinta. Acu vreau sa o vand si nu stiu la ce institutie sa ma adresez. Masina e inmatriculata pe judetul Neamt dar eu momentan locuiesc in Cluj.

Ma pot duce la finantele Cluj sa imi elibereze aceasta adeverinta?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare. Un passat b6 2005 cumparat din Germania facut RAR dar azi cind s-a prezentat la politie pentru talon e.t.c au spus de la politie ca nu se poate elibera talon pe motiv ca la aceasta masina rezulta actele furate in Germania. Ce este de facut acum?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. intrebare catre cei cunoscstori :cumparat motocicleta acu 4 zile din alt jud.,facut contract vz cm,fisa inmatriculare +fiscal, declarata azi la finante la mine si stampilat fisa inmatr.  DAR au spus ca e valabil o luna .Eu nu as inmatricula acum la pol. deoarece vine iarna si nu vreau sa fac RCA si nu pot sa o duc nici la RAR pt identificare din cauza vremii.La primavara voi intimpina probleme la politie?MS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MS! Esti sigur ca nu ma pune pe drum pt alt atestat fiscal ,pt ca la mine nu i problema ca mi da de la fisc, dar vechiul proprietar  nu mai figureaza cu ea la fisc.          SI cica si contractul daca e vechi comenteaza ca de ce nu l am inscris in 30 zile   Dar nu se gandesc ca logic pana la primavara nu pot circula cu ea.                           Risc vre o amenda daca nu circul dar pe talon e scris instrainat catre si data?                      

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu risti nimic, am fost exact in situatia ta. masina cumparata prin iulie, bagata la impozit prin septembrie (aici trebuia sa primesc amenda ca nu am declarat-o la impozit in 30 de zile, dar nu am primit pt ca baiatul de acolo a fost de treaba doar m a atentionat) si inmatriculata la politie in februarie ...

 

daca ai circula da, risti ca ai mentiunea aia pe talon.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai numai daca pun cauciuoace de iarna :lol: Si eu am declarat o la fisc mi au stampilat fisa de inmatriculare ..     Ma ar linisti Si o parere AVIZATA! Multumesc! Scrie in vre o lege ca fisa inmatriculare e valabila o luna?

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scrie in nici o lege cat e valabila o fisa ci se uita omul de la inmatriculari cand ai cumparat-o si cand vrei sa o inmatriculezi, aia e problema: transferul de proprietate in max 30 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e se uita, dar in cazul in care azi sufar un accident si stau in coma 4 luni ma amendeaza ca nu am inmatriculat auto sau moto in termen de 30 de zile ? Tot asa daca cei de la RAR ma programeaza in 45 + zile ce fac trimit amenda la ei?

Daca l-ai declarat la primarie si il inmatriculezi in Martie asta e! insa daca circuli cu ea fortand norocul si te prinde Politia cu mentiunea in talon esti bun de plata.

Fisa e valabila, doar atestatul fiscal trebuie sa fie emis in luna in care inmatriculezi bunul.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca am fisa de inmatriculare mai imi trebuie atestatul fiscal, oricum la data vanzarii era valabil cel care l am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni exista o amenda care poti sa o iei la fisc ca nu ai bagat masina la impozit in 30 de zile, (probabil ca tine de codul fiscal ca nu ai declarat bunul achizitionat) si una pe cale rutiera care poate fi aplicata doar de politist in trafic (vede mentiunea aia de pe talon si te arde). asta pe cale rutiera poti sa o iei doar in trafic, ca doar nu vine politistul la tine acasa sa iti ceara talonul sa vada ca masina s-a vandut. Asadar daca nu circuli cu masina nu ai cum sa iei amenda pe cale rutiera.

Cea de la impozit deja a evitat-o pt ca a inscris masina.

 

Daca ai fisa de inmatriculare stampilata (si o ai, pt ca ti-a fost stampilata cand ai bagat masina la impozit) nu iti mai trebuie fiscalul.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms! M au speriat de la fisc ca fisa e valab. 30 zile, In alta idee cand o inmatriculez am sa fac RCA  si o duc PE ROTI la RAR pt identif, atunci risc amenda ,  ca e tracut pe talon data... si daca militeanul nu ntelege ca iarna nu se merge cu moto, ma arde .Asta mi o asum, desi nu stiu ce implica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te prinde cu mentiunea aia este amenda(cam mare)+ridicare talon+ridicare numere. Practic te obliga sa te duci sa inscrii masina pe numele tau. Dar multi politisti trec cu vederea mentiunea aia, am cunostinte care merg asa cu masina de mult timp (au masina cu taxa neplatita sau nu mai pot da de prop din acte sa le dea fiscalul)... dar daca chiar ai norocul sa te opreasca pe drumul spre rar vezi cum faci si uiti acasa talonul. iei amenda pt neprezentare acte dar politistul nu are de unde sa stie ca e vanduta (ca nu vede talonul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Daca ai fisa de inmatriculare stampilata (si o ai, pt ca ti-a fost stampilata cand ai bagat masina la impozit) nu iti mai trebuie fiscalul.

 Acum 5 zile am transcris Golful de pe firma pe PF si crede-ma ca in MS s-au cerut ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.prefecturabucuresti.ro/servicii-publice/264.html

  1. Fişa de înmatriculare, semnată de fostul şi noul propietar, vizată la organul fiscal teritorial competent (în locul vizei fostului propietar se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de organul fiscal teritorial competent);

Asadar daca fisa de inmatriculare e vizata de ambii nu mai e nevoie de fiscal la politie. Totusi in tara asta sunt diferente maricele de aplicare a normelor legislative in functie de zona. cate locuri atatea obiceiuri. totusi omul are si fiscal si fisa si totul e in regula, nu e pb.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te prinde cu mentiunea aia este amenda(cam mare)+ridicare talon+ridicare numere. Practic te obliga sa te duci sa inscrii masina pe numele tau. Dar multi politisti trec cu vederea mentiunea aia, am cunostinte care merg asa cu masina de mult timp (au masina cu taxa neplatita sau nu mai pot da de prop din acte sa le dea fiscalul)... dar daca chiar ai norocul sa te opreasca pe drumul spre rar vezi cum faci si uiti acasa talonul. iei amenda pt neprezentare acte dar politistul nu are de unde sa stie ca e vanduta (ca nu vede talonul).

Asa ma gandeam si eu cand o uc la RAR zic ca n am talon la mine ,sper sa nu fiu chiar asa ghinionist sa ma opreasca chiar atunci ,ca daca mi ridica talonul ce mai depun la inmatriculari? :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!