Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

 Am lamurit problema

 

Actele necesare:
- cererea tip (Anexa nr. 6 de pe site-ul ANAF) : CERERE DE ELIBERARE A ADEVERINTEI PRIN CARE SE ATESTA RESTITUIREA/NERESTITUIREA TAXEI SPECIALE PENTRU AUTOTURISME SI AUTOVEHICULE SA A VALORII REZIDUALE A TAXEI". Acesta poate fi descarcat in format PDF de pe site-ul oficial ANAF.
Depunerea acestei cereri se face la ANAF-UL de care apartine cu sediul/domiciliul PETENTUL (adica proprietarul care solicita inmatricularea)
- certificatul de inmatriculare - in copie;
- cartea de identitate - in copie;
- timbru fiscal de 2 lei;
- optional, dupa caz, imputernicire si copie dupa CUI, pt. PJ.
ADEVERINTA SE ELIBEREAZA IN 5 ZILE DE LA DEPUNERE. IN CAZ CONTRAR, SUNT INCALCATE SARCINILE DE SERVICIU ALE FUNCTIONARULUI.

 

 

Va multumesc

Modificat de Only_Me
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu inca o noutate din partea domnului Ponta, taxa de mediu pentru acelasi Cielo este de 5500 lei! Deci singura solutie (inca o revolitie) sa dau talonul pierdut, dar imi e teama sa nu ma intoarca cei de la Monitorul Oficial cand o sa vada ca e trecut si tatal meu pe carte! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am lamurit problema

 

Actele necesare:

- cererea tip (Anexa nr. 6 de pe site-ul ANAF) : CERERE DE ELIBERARE A ADEVERINTEI PRIN CARE SE ATESTA RESTITUIREA/NERESTITUIREA TAXEI SPECIALE PENTRU AUTOTURISME SI AUTOVEHICULE SA A VALORII REZIDUALE A TAXEI". Acesta poate fi descarcat in format PDF de pe site-ul oficial ANAF.

Depunerea acestei cereri se face la ANAF-UL de care apartine cu sediul/domiciliul PETENTUL (adica proprietarul care solicita inmatricularea)

- certificatul de inmatriculare - in copie;

- cartea de identitate - in copie;

- timbru fiscal de 2 lei;

- optional, dupa caz, imputernicire si copie dupa CUI, pt. PJ.

ADEVERINTA SE ELIBEREAZA IN 5 ZILE DE LA DEPUNERE. IN CAZ CONTRAR, SUNT INCALCATE SARCINILE DE SERVICIU ALE FUNCTIONARULUI.

 

 

Va multumesc

Salut,

Masina pe care am luat-o eu e inmatriculata prima data in martie 2009. Cei de la firma de leasing de la care am cumparat masina mi-au zis ca la acea vreme nu s-a platit taxa de inmatriculare pt masina (ca era o exceptie pt Euro 4 <2000 cmc).

Nu merge site-ul ANAF acum dar sa inteleg ca pe langa Certificatul de Atestare Fiscala emis de Primaria vanzatorului cum ca acesta nu are debite restante la primarie, mai trebuie inca o hartie prin care se atesta daca a fost platita sau nu taxa pt aceasta masina ? Cererea de care ziceti e de restituire/nerestituire a taxei.. dar daca nu s-a platit deloc ce trebuie facut ?

Aveti idee unde gasesc si eu legislatia oficiala ? Ca deja am obosit cu atatea modificari de legi.. nici cei de la administratia financiara n-au stiut ce sa-mi zica..

Multumesc.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe noua lege si masinile scutite de taxa la momentul cumpararii de noi , vor plati acum taxa

mai nou , vor sa oblige pe vanzatorii de masini sa declare in maxim 3 zile la politie ca au vandut masina ca sa fie radiata de politie de pe numele lor si sa oblige noul proprietar sa o inmatriculeze in maxim 30 de zile

si evident vor sa scoata si masinile cu nr de BG de pe strazi

apoi vor sa mareasca impozitul anual pe masini , dupa o noua formula care nu mai tine cont doar de capacitatea cilindrica a motorului , ci si de combustibil, emisii de CO2 , si toate care sunt luate in calcul la timbrul de mediu

motorina si benzina se vor scumpi tot timpul

urmeaza sa ne ia toti banii din banci, apoi sa ne scoata din case si sa ne ia si banii din sertare

noi ce sa facem ?

sa chemam si noi ceva lunetisti de pe la rusi , le facem un ONG legal sau o fundatie non profit sa poata sa isi inmatriculeze gratis o masina , si cand mai scot astia de la conducere prostii pe gura , sa ii curete pe treptele guvernului

in felul asta , cand o sa faca pe ei de frica , o sa se gandeasca de 100 de ori inainte sa deschida gura si o sa dea o singura data o lege normala

asta e tara ordonantelor de urgenta , unde nu stii , cand te apuci sa treci strada , daca pana ajungi pe partea cealalta , e legal sa treci pe rosu sau pe verde

 

scuze de off-topic, dar m-am saturat sa fiu furat pe fata zi de zi

solutia era sa plec si eu dincolo ? asa se rezolva problemele ?

am stat aici si si-au batut joc de tot ce am facut

am avut srl cu 7 anagajati si am platit statului ptr fiecare tot ce trebuie platit ! nu le-a placut !

au ajuns sa imi ceara pe un apartament impozit local anual de 30 mil pe firma cand acelasi apartament era impozitat cu un mil ptr un om obisnuit 

prin toate taxele si impozitele , m-au obligat sa inchid srl-ul acum am pf si fix pix angajati

oricum si asa le platesc 50 mil pe an - pensie , sanatate si impozit , tot ca pe un gunoi ma trateaza statul , cum m-a tratat intotdeauna

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema.


 


am cumparat de curand un golf 4 alh,toate bune si frumoase,initial am vrut sa o inscriu pe numele meu,dar am avut niste probleme si nu am mai inscriso.problema este urmatoarea:1proprietarul din talon este din bacau iar cel de la care am cumparato este din brasov,si cel din bv sa trecut pe spatele talonului la rubrica instrainat,a doua problema este ca am gasi in acte un cv prin care cel din bacau a mai vandut masina altuia inainte sa io vanda celui din bv.iar eu acum circul cu asigurarea pe numele celui din bv,ce risc daca ma opreste politia.am uitat sa mentionez ca masina am inregistrato pe numele meu la financiar. va multumesc si astep rasuns cat mai repede ca stau cu frica in san.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ti-am raspuns eu de ieri pe celalalt topic pe care ai pus intrebarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Only_Me: Si nu ai nevoie si de CV (contract vanzare-cumparare) atunci cand depui respectiva cerere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da. E nevoie de CV. Scrie mai sus : " Depunerea acestei cereri se face la ANAF-UL de care apartine cu sediul/domiciliul PETENTUL (adica proprietarul care solicita inmatricularea) " . Eu voi proceda in felul urmator (daca este de acord vanzatorul - daca nu ... caut alta masina) : voi face CV , nu ii dau banii vanzatorului, ma duc la ANAF sa scot dovada. Daca taxa nu a fost recuperata, ii dau banii. Pt a fi totul legal voi face contract VC la notar cu clauza, daca taxa a fost recuperata contractul devine nul, si ma gandesc sa pun inca una.. ceva de genul ca vanzatorul nu va incerca sa recupereze taxa dupa vanzarea autoturismului, ca asa fac multi samsari, vand masina apoi dau statul in judecata si isi recupereaza taxa si te trezesti ca vrei sa vinzi masina si taxa a fost recuperata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am mai recomandat metoda asta a ta, sa faci doar contractul. Acum nu stiu cati vor asta ca poate le este frica ca tu in baza contractului o sa iti ceri masina, chiar daca practic nu ai achitat-o. Se poate da o teapa in felul asta si exista niste riscuri pt vanzator.

 

Dar, se poate face in felul urmator: faceti un singur contract, merge omul cu tine sa faci cererea pt chitanta si dupa ce ai facut cererea rupeti contractul cu amandoi de fata. d-abia daca iese ok hartia faceti iar actele complete (3 contracte, fisa inmatriculare etc).

Cat despre ce zici tu, cu clauza la notar ca vanzatorul nu isi va recupera taxa e buna si ideea asta dar va functiona doar la masini pe care le cumperi de la persoana care a platit taxa. Daca deja masina este la al 2lea proprietar taxa poate fi recuperata doar de primul.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

 

Am o intrebare: zilele astea merg la Cluj sa cumpar un autoturism inmatriculat in Romania in februarie 2009 si achizitionat tot din Romania.

Masina este pe persoana fizica, iar eu doresc sa o trec direct pe tatal meu, insa el nu ma poate insoti la Cluj cand o voi cumpara(eu sunt din Iasi).

Intrebarea mea este daca pot face acolo actele direct pe tatal meu?

 

Si cineva care se pricepe sa ma lumineze si sa-mi spuna ce documentatie trebuie sa inchei la fata locului si ce acte ar trebui sa primesc de la proprietarul din talon.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa o treci pe numele cui vrei tu. Trebuie sa ai cu tine doar buletinul celui pe numele caruia sa cumpara masina.

Trebuie sa primesti:

-cartea masinii in original

-talon (pe spate trebuie sa se scrie numele viitorului proprietar)

-contract de vanzare-cumparare

-certificat fiscal

-fisa de inmatriculare cu viza fiscala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 

Intentionez sa cumpara un Passat din 2010 care este adus din Belgia,
iar actualul proprietar a cumparat-o pe firma si acum are numere rosii.


Intrebarea mea este: ce acte ar trebui sa obtin de la actualul
proprietar in momentul cumpararii avand in vedere ca eu o cumpar  pe
persoana fizica?

 

Din cate am inteles de la un coleg forumust (@cridaia) ar fi:

  • actele masinii (brief mare si mic)
  • contractul de vanzare cumparare din Belgia
  • certificat fiscal de la firma de unde cumperi masina
  • avand scos numar rosu - fisa de luare in evidenta de la primarie

lipseste ceva?

 

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

factura si chitanta daca o are cumparata pe firma - orice firma la orice vanzare de masina taie factura si chitanta

nu e necesar in acest caz contract - vanzare cumparare intre firma si tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca pentru masinile noi trebuie trecut pe la RAR ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cativa ani buni, 2008, trebuia mers doar sa ti se aplice o folie de securizare pe cartea de identitate. Lucrul asta se face fara masina, trebuie mers doar cu cartea. Am impresia ca merge si fara programare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in acest week-end imi caut o masina sa cumpar. Am vorbit cu un vanzator.  Masina a inmatriculat-o la jumatatea lunii martie. I-am spus sa intrebe la anaf daca ii poate da lui adeverinta ca taxa nu a fost recuperata. Ghiciti ce raspuns au dat cei de acolo. Pt. masinile inmatriculate anul acesta nu se da dovada pe motiv ca au fost oprite toate procesele de recuperare a taxei incepand din luna ianuarie. De luni voi incepe inmatricularea masinii pe numele meu. Va voi tine la curent cu procedurile ce trebuie urmate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi va rog, pentru obtinerea Certificatul fiscal, proprietarului ii trebuie neaparat Contract de vanzare cumparare?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o nelamurire. Sunt in situatia sa-mi schimb domiciliul. Va trebui sa schimb buletinul si permisul, asta e clar, dar in privinta talonului si a cartii de identitate a masinii cum trebuie procedat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Permisul daca este de tip nou nu trebuie schimbat. Talonul da, la directia inmatriculari si financiar, daca treci in alt sector/oras.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi puteti spune va rog care sunt pasii de urmat pentru a inmatricula o masina proaspat adusa din DE, in sectorul 1? 

unde platesc timbru...ce acte trebuie de unde... multumesc.

pe net sunt informatii diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu, fara batai de cap este sa mergi la un birou de traduceri. Acolo iti vei traduce si legaliza actele si tot acolo iti faci si dosarele. Pe mine m-a costat 70 RON traducere+legalizare si 30 RON dosarele. Tot ei m-au indrumat unde sa merg ce sa fac. Taxa auto se plateste la ANAF si o poti calcula aici 

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/calculator_taxe/taxa_timbru_2013.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sall. am si eu o nelamurire, vreau sa imi cumpar un passat doar ca vanzatorul nu este proprietar in cartea masinii si a trecuto doar la impozit pe el. detine cartea masinii talonul fiscal de la proprietar si spune ca taxa a fost platita. in acest caz eu cum as putea sa o transcriu pe numele meu? si de ce acte as avea nevoie daca mas intalni cu proprietarul? trebuie sa fac un contravt de vanzare cumparare intre mine si proprietar si sa anuleze ei contractul care lau facut? daca ma poate ajuta cineva. va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!