Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

L-am avut cand mam dus la finante la primaria de care apartin ca sa o treaca la mine pe rol. Mai trebuie inca unul ca ala mi-a expirat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti mai trebuie altul, la politie iti trebuie fisa de înmatriculare vizată de fiscul de care apartii, acolo ai avut nevoie de certificatul fiscal al vânzătorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Dupa schimbarea domiciliului din sectorul 5 in 6 am fost astazi la adm. financiara sector 5 pentru depunerea actelor masinii. Am depus actele necesare și mi-au zis ca acestea vor ajunge la cei din sectorul 6 in termen de 30 de zile. Nu am primit nimic la mana precum ca as fi depus astăzi si sper sa nu cumva sa piardă dosarul. Cum aflu cand ajunge dosarul la cei din 6?

Pe data de 25. 01 expira actuala asigurare RCA și în mod sigur actele nu vor fi gata. Presupun ca pot face următoarea asigurare doar pe baza seriei de sasiu, nu? Exista posibilitatea sa pierd acel bonus/malus la asigurare după schimbarea domiciliului ? Acum am b10. Sunt la volan, nu ma înjurați in caz ca am mai mâncat din litere. Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Dupa schimbarea domiciliului din sectorul 5 in 6 am fost astazi la adm. financiara sector 5 pentru depunerea actelor masinii. Am depus actele necesare și mi-au zis ca acestea vor ajunge la cei din sectorul 6 in termen de 30 de zile. Nu am primit nimic la mana precum ca as fi depus astăzi si sper sa nu cumva sa piardă dosarul. Cum aflu cand ajunge dosarul la cei din 6?

Pe data de 25. 01 expira actuala asigurare RCA și în mod sigur actele nu vor fi gata. Presupun ca pot face următoarea asigurare doar pe baza seriei de sasiu, nu? Exista posibilitatea sa pierd acel bonus/malus la asigurare după schimbarea domiciliului ? Acum am b10. Sunt la volan, nu ma înjurați in caz ca am mai mâncat din litere. Mulțumesc

 

Salut, foarte ciudat ce zici mai sus...

 

Eu mi-am schimbat domiciliul din Bihor in Timis si am fost la inmatriculari sa vad cum se procedeaza.

Informatia pe care o am eu e cam asa:

   - Trebuie sa ma duc in Bihor si sa obtin certificatul fiscal cum ca am platit impozitele la zi si ca acum e scoasa din evidente

   - Platesc la CEC si Posta taxele aferente inmatricularii, pentru ca trebuie sa schimb numerele de inmatriculare

   - Fac o fisa de inmatriculare si ma duc la impozite la Timis de unde obtin stampila ca am impus masina.

   - Fac o cerere de inmatriculare si cu toate aceste acte de mai sus + talon actual si placutele cu numerele de Bihor merg la inmatriculari pentru obtinerea noilor numere si a talonului. (bineinteles ca aici voi plati numerele noi, aleatorii sau preferentiale)

   P.S. bineinteles ca trebuie sa ai RCA valabil si ITP valabil cand depui aceste acte. de asemenea o sa trebuiasca si CIV in original la inmatriculari unde se trece noua adresa de domiciliu al proprietarului.

 

Cred ca in cazul tau, pentru ca nu trebuie sa schimbi numerele de inmatriculare, ar trebui doar sa schimbi talonul pentru noua adresa, CIV-ul pentru noua adresa si sa muti de la impozite din sectorul 5 in 6 ...

Modificat de Dan-Danutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..Da, asa este. Eu nu trebuie sa schimb numerele de inmatriculare. Schimb doar talonul si mut masina de la impozite din sectorul 5 in 6. Imi pare tare aiurea faza "o sa ajunga actele la dvs. in sectorul 6, in 30 de zile". De unde naiba stiu eu cand ajung actele ? Nu de alta dar cu ce iau de la sectorul 6 trebuie sa merg la politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..Da, asa este. Eu nu trebuie sa schimb numerele de inmatriculare. Schimb doar talonul si mut masina de la impozite din sectorul 5 in 6. Imi pare tare aiurea faza "o sa ajunga actele la dvs. in sectorul 6, in 30 de zile". De unde naiba stiu eu cand ajung actele ? Nu de alta dar cu ce iau de la sectorul 6 trebuie sa merg la politie.

 

Sincer nu inteleg ce acte trebuie sa iti ajunga la sectorul 6 si ce ar trebui sa iei de acolo ca sa mergi la inmatriculare.

 

Dupa cum am scris in postarea #279, singura chestie ce iti trebuie de la sectorul 6, adica noul domiciliu este stampila pe fisa de inmatriculare cum ca ai impus masina la impozite, asta bineinteles dupa ce obtii certificatul fiscal de la sectorul 5. Asta se face pe loc, nu dureaza 30 de zile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se face pe loc, nu dureaza 30 de zile...

Asa stiam si eu dar uite ca in Romania surprizele ne "bantuie" la tot pasul. Nu mi-a dat nimic in afara de acel raspuns sec (30 de zile). Sa aștept atât pt certificatul fiscal este o aberatie dar... ce sa fac!?! Modificat de DanSDP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat astazi la adm. financiara sector 5 si am cerut lamuriri in ceea ce priveste acel termen de 30 de zile. M-am gandit ca poate am eu fost cu mintea odihnita si nu am inteles sau functionara de la ghiseu a vrut sa scape repede de mine. Raspunsul: la transfer atat dureaza, aproximativ 30 de zile. Daca as fi facut o inmatriculare sau radiere as fi primit fiscalul pe loc. Trebuie sa sun, in termen de 30 de zile, la adm. financiara din noul sector sa verific daca a venit acel dosar de la 5. Desi, cum am scris mai sus, imi pare o aberatie trebuie sa o accept. Acum intreb: cum fac nou asigurare ? Actuala imi expira de 28 si sigur nu am nici o sansa sa am tot ce trebuie pana atunci. Presupun ca pot face asigurarea doar pe baza seriei de sasiu, nu ? Mai ramane valabil acel B10 pe care il am acum ? Am facut simulari pe net si cu adresa veche imi apare un pret, cu noua adresa din C.I.(buletin) apare un pret mult mai mare, zici ca acum fac prima asigurare din viata mea !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de asigurare nu stiu pentru ca nu am mai facut... o sa vad cum este cand o sa schimb la o masina mai veche numerele de pe Bihor pe Timis... Sper ca nu o iei de la zero, din moment ce am ajuns si eu acolo la B9 parca..

Oricum, in cazul tau de ce sa nu faci exact la fel cum este si asta de acum, din moment ce iti pastrezi numerele de inmatriculare existente...?!?

 

Cred ca era mult mai usor sa o radiezi si sa o inmatriculezi din nou... sigur terminai mult mai repede toate procedurile, ce tara de 2 lei.. cum sa dureze 30 de zile un transfer... idioti rau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Un sofer nu isi poate vinde masina in ideea ca in acest mod va scapa de o clasa malus mare. Asiguratul isi va pastra clasa de bonus-malus atunci cand isi achizitioneaza o noua masina, iar noul proprietar al masinii care a fost vanduta nu este afectat in nici un mod de clasa de care apartinea fostul proprietar.

Dar daca masina mea este implicata intr-un accident, fiind condusa fara aprobarea mea de o alta persoana (de exemplu imi este furata)?

Malus-ul nu se va aplica in momentul in care se produce un eveniment in care un autovehicul este insusit si folosit fara acordul proprietarului, iar aceasta situatie a fost sesizata in scris politiei. "

 

De aici reise ca bonus-malus se aplica doar pe nume, nu pe masina. Stiu ca spunea cineva care are doua masini pe acelasi nume, dar cu motorizari diferite si platea, la asigurare, aceeasi suma pentru ambele masini.

Eu zic ca daca mergi la acelasi asigurator/broker el stie ca tu ai mai facut asigurare la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut rca in vederea inmatricularii

 

Acum intreb: cum fac nou asigurare ? Actuala imi expira de 28 si sigur nu am nici o sansa sa am tot ce trebuie pana atunci. Presupun ca pot face asigurarea doar pe baza seriei de sasiu, nu ? Mai ramane valabil acel B10 pe care il am acum ?

 

Eu am facut rca in vederea inmatricularii (pe seria de sasiu, ulterior poti merge cu polita la asigurator ca sa iti treaca numerele pentru asigurarea internationala) si am luat-o de la 0. Cica bonificatia asta este valabila pentru cuplul masina-sofer. Daca ajungi la B10 sau 12 cat este maxim si iti schimbi masina o iei de la B0, cazul meu. La tine nu cred ca este cazul pentru ca nu schimbi masina ci doar adresa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vlad, vezi ca puteai sa te duci la asigurator cu acte doveditoare ca ai vandut fosta masina si iti pastrai clasa.

cu conditia sa ai o singura masina pe numele tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cealalta masina e pe numele sotiei :) totusi m-am scos cu varsta peste 30, am platit, dar tot m-a costat 370 pe 6 luni

Ma rog..cred ca suntem in afara subiectului ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea.Am cumparat o masina ieri de la X. X a cumparat-o la randul lui de la Y care este si persoana care apare in actele masinii.X nu a declarat masina la primarie,deoarece nu au trecut cele 30 de zile in care ai obligatia de a o declara.Y a scos masina de la finante in urma contractului de vanzare cumparare cu X. De ce am nevoie pentru a putea inmatricula masina?Trebuie ca X sa o declare la primarie si sa primesc fiscal si fisa de inmatriculare de la el?

Multumesc.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie sa se duca sa o bage si sa o scoata la fiscal si sa iti dea 2 contracte de vanzare cumparare si 2 fiscale, unul dintre el si proprietarul din acte, si al doilea dintre tine si el ; in rest, toate actele, talon + carte + copie dupa asigurare ; 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fisa matricola vizata la taxe si impozite vanzator si vizata la taxe si impozite cumparator

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea nevoie de o lamurire sau sa ma scoateti din ceata : eu vreau sa cumpăr mașina de la firma la care lucrez. Mașina este/ a fost pe leasing operațional dar leasingul s-a terminat eu doar trebuie sa achit o anumită suma pentru a deveni proprietar. Pana aici totul ok. Întrebarea mea este următoarea : cei de la Porsche leasing trebuie sa îmi dea acel certificat de la ANAF cu dovada plătirii taxei si ca nu a fost recuperată sau ca a fost recuperată (după caz)? Ei spuneau ca dacă o cumpăr am de plătit taxa de mediu care este undeva la vreo 50-60 euro, dar nu au precizat nimic de acel certificat de la ANAF. Mașina in cauza este Skoda Octavia 2 fl 2010.

Întreb deoarece nu știu 100% procedura si mai ales ce acte trebuie sa primesc de la Porsche leasing.

Certificatul de conformitate nu se oferă de către ei?

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o intrebare,daca am fiscal de la amandoi,contractele si restul actelor fisa de inmatriculare trebuie facuta doar  intre mine si intermediar?sau trebuie sa am 2 fise de inmatriculare: intre cel din acte si intermediar,si intre intermediar si mine?Masina nefiind inmatriculata pe intermediar.Este suficienta fisa matricola vizata de intermediar si mine?

Multumesc.


Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea.Am cumparat o masina ieri de la X. X a cumparat-o la randul lui de la Y care este si persoana care apare in actele masinii.X nu a declarat masina la primarie,deoarece nu au trecut cele 30 de zile in care ai obligatia de a o declara.Y a scos masina de la finante in urma contractului de vanzare cumparare cu X. De ce am nevoie pentru a putea inmatricula masina?Trebuie ca X sa o declare la primarie si sa primesc fiscal si fisa de inmatriculare de la el?

Multumesc.
 

 

 

Da, trebuie sa se duca sa o bage si sa o scoata la fiscal si sa iti dea 2 contracte de vanzare cumparare si 2 fiscale, unul dintre el si proprietarul din acte, si al doilea dintre tine si el ; in rest, toate actele, talon + carte + copie dupa asigurare ; 

 

 

fisa matricola vizata la taxe si impozite vanzator si vizata la taxe si impozite cumparator

Mai am o intrebare,daca am fiscal de la amandoi,contractele si restul actelor fisa de inmatriculare trebuie facuta doar  intre mine si intermediar?sau trebuie sa am 2 fise de inmatriculare: intre cel din acte si intermediar,si intre intermediar si mine?Masina nefiind inmatriculata pe intermediar.Este suficienta fisa matricola vizata de intermediar si mine?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

fisa matricola vizata la taxe si impozite vanzator si vizata la taxe si impozite cumparator

Mai am o intrebare,daca am fiscal de la amandoi,contractele si restul actelor fisa de inmatriculare trebuie facuta doar  intre mine si intermediar?sau trebuie sa am 2 fise de inmatriculare: intre cel din acte si intermediar,si intre intermediar si mine?Masina nefiind inmatriculata pe intermediar.Este suficienta fisa matricola vizata de intermediar si mine?

Multumesc.

 

   Prin viza ce se pune pe fisa de inmatriculare, defapt demonstrezi ca ti-ai inregistrat la impozite masina pe care vrei sa o inmatriculezi. Deci o singura fisa de inmatriculare pe care incepi sa o completezi dupa ce ai CIV, cartea de identitate pe care o obtii cand faci RAR-ul.

 

   Iar prin acel fiscal, cel care a avut masina inmatriculata sau inregistrata la impozite, dovedeste ca scos respectiva masina de la impozite si ca atare, tu, poti sa o treci la tine prin acea viza de pe fisa de inmatriculare, despre care am scris mai sus.

 

Sper ca e mai clar acum cum e cu fisele astea.

As avea nevoie de o lamurire sau sa ma scoateti din ceata : eu vreau sa cumpăr mașina de la firma la care lucrez. Mașina este/ a fost pe leasing operațional dar leasingul s-a terminat eu doar trebuie sa achit o anumită suma pentru a deveni proprietar. Pana aici totul ok. Întrebarea mea este următoarea : cei de la Porsche leasing trebuie sa îmi dea acel certificat de la ANAF cu dovada plătirii taxei si ca nu a fost recuperată sau ca a fost recuperată (după caz)? Ei spuneau ca dacă o cumpăr am de plătit taxa de mediu care este undeva la vreo 50-60 euro, dar nu au precizat nimic de acel certificat de la ANAF. Mașina in cauza este Skoda Octavia 2 fl 2010.

Întreb deoarece nu știu 100% procedura si mai ales ce acte trebuie sa primesc de la Porsche leasing.

Certificatul de conformitate nu se oferă de către ei?

Mulțumesc.

 

     Certificatul de la ANAF se scoate pe baza talonului si a copiei de CI in cazul persoanelor fizice. In loc de CI, probabil, pentru persoane juridice, trebuie certif de inregistrare al firmei.

     Daca taxa a fost recuperata nu cred ca mai ai nevoie de acel certificat, pentru ca o sa trebuiasca sa depui actele la ANAF pentru calcul si o sa platesti taxa. O taxa de inmatriculare recuperata inseamna ca si cum nu ar fi fost platita.

 

    Certificatul de conformitate se emite de catre producatorul masinii, in cazul tau Skoda si ar fi trebuit sa-l aibe cei de la Porsche, primit cand au cumparat masina. Daca nu ei, atunci administratorul firmei sau cine s-a ocupat de inmatriculare. Eu am cumparat masina din Germania, iar certificatul de conformitate de la VW l-am primit impreuna cu actele masinii. Defapt este un act in care producatorul declara conformitatea anumitor date tehnice, care iti apar apoi si in talon. Cred ca e important doar pentru prima inmatriculare in tara sau pentru masinile noi. Tu ai deja un talon de Romania.

Modificat de Dan-Danutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei de la porshe spun ca ei nu au plătit taxa deci ar trebui sa o platesc eu, dar eu vreau sa dau masina mai departe, atunci eu pot sa scot dovada si sa o prezint următorului cumpărător dar fara sa o înmatriculez eu pe numele meu? Adica sa pot sa o dau mai departe fara sa mai am de lucru cu înmatriculare doar sa pot sa ii dai dovada anaf? E posibil asa ceva? Contractul de vânzare-cumpărare intre mine si porshe il am deci normal in acte sunt proprietar, deci as putea sa fac cererea la ANAF nu?

mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu este necesar sa fii titular in talon sau CI, chiar si eventualul cumpărător poate face cerere La ANAF in numele lui sa vada daca taxa este platita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa iti dea fisa matricola vizata,factura si contract de vanzare cumparare si pe talon sa scrie instrainat catre tine la data de si apoi tu o bagi la fiscal la tine si o scoti ca sa o poti da mai departe ca la taxe si impozite iti cere fiscal vanzator si fisa matricola atata,te ajuta cine face acte auto pe acolo prin zona cu fisa matricola e 15 lei sa tio faca...

Dar iozic ca mai usor ar fi sa o treci pe numele tau si apoi sa o vinzi,pt ca ar fi mai simplu in 3 zile se rezolva,tu sti mai bn.

-recuperezi tu aia 60 euro banuiesc

Modificat de george 07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca eu vreau sa o vand (am pus si pe forum anunt) fara sa ma mai duc sa o înmatriculez. Nu stau deloc bine cu timpul si sunt foarte prins. Stiu si ca sunt firme care se ocupă de asa ceva dar nu prea am chef de umblatura si stat la coada si la multe altele dupa acte, hartii etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Rog colegii sa ma ajute in urmatoarea problema deoarece m-am pierdut.

Am cumparat o masina din judetul PH, am scos in acea zi numar rosu pe numele celui din PH. Am primit contract intre el si neamt si intre mine si el. Am ajuns in localitatea mea si mi-am trecut masina la primarie, platit impozit, scos fiscal pe numele meu + fisa auto cu stampila pe numele meu.

Intrebarea este, la inmatriculare imi mai trebuie fiscalul celui din PH, deoarece a scos un rand de nr rosii?(NU este trecut pe brief nr rosu) chiar daca eu am deja fiscalul meu si fisa?

Multumesc si astept sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, daca s-au scos nr rosii pe numele lui ai nevoie si de fiscal de la el. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!