Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Buna ziua, domni forumisti. Am achizitionat acum ceva timp un atoturism de la un domn. Acest domn a scos primul rand de numere rosii, eu am ajuns in judetul meu si am transcris autoturismul la fiscal pe numele meu. (Detin certficat fiscal si am platit impozit).

La inmatricularea totala (numere negre) mai am nevoie de certificatul fiscal al vanzatorului? Atat timp cat eu detin pe acel autoturism, fiscal si platesc impozit?
Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

certificatul fiscal atesta faptul ca ptr acel autoturism sunt platite la zi impozitele , de catre cel care are acea masina inregistrata la impozitele locale pe numele lui

deci nu mai este necesar de la fostul propritar , nemafiind inregistrata pe numele lui

cand a fost scoasa masina de la impozite locale de pe numele fostului proprietar , acesta a fost obligat sa fie cu impozitele la zi ca sa poata face asta

din acel moment , fostul proprietar nu mai are treaba cu masina si cu impozitele aferente acesteia

 

stiu ca s-a mai scris in acest topic ca este necesar , dar nu are cum sa scoata certificat fiscal fostul proprietar , pe ceva ce nu mai detine inregistrat la impozite

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca el nu a trecut-o niciodata la finante, deci nu a platit nimic. Mie cand am trecut-o la fiscal nu mi-au cerut si fiscalul lui, a mers fara.

 

Totusi i-am trimis copii dupa actele masinii, sa o treaca la el la primarie, sa o scoata si sa imi ofere fiscal. Pentru mine e ilogic deoarece odata ce eu am fiscal pe bunul respectiv, platesc impozite de ce sa imi trebuiasca si de la fostul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles eu pentru ca asa statul se asigura ca fostul proprietar nu o poate vinde fara sa achite toate impozitele la zi.

 

De exemplu, daca el are masina de mai multi ani si nu a achitat deloc impozitul, nu o vei putea inmatricula pana nu isi achita el impozitul la zi si iti ofera certificatul fiscal....

 

Asa am inteles eu ca functioneaza tara asta...din pacate.

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci bine ca i-am trimis actele sa pot face rost de fiscal.. Multumesc pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pus in situatia sa vand cealalta masina - si fiind luata de noua din tara, inainte de 2007, nu are taxa platita (vreo 1000e)

 

Daca doar fac contract de V/C, o scot de la fisc si ii dau actele cumparatorului (fara sa scriu instrainat catre pe talon) - amenzile (rovinieta, circulatie etc) - unde ajung? Daca la mine e radiata...

 

Asigurare stiu ca isi poate face, fara probleme, si stiu ca la ITP o sa aiba ceva probleme pt ca nu are buletinul meu - insa nu ma priveste asta...

update

 

avand in vedere ca in vreo luna si ceva ii expira rovinieta - am fost la politie la serv inmatriculari.

am facut o cerere de mana de "mentiune a instrainarii" cu datele mele, ale masinii si ale celui caruia i-am vandut-o - cu copii dupa cartea de identitate, talon, hartiile de la anaf de la scoatere de la impozite, si contract v/c

 

termen de rezolvare 20 de zile lucratoare - am numar de inregistrare dupa intervalul asta ma duc sa verific ce se intampla.

oricum inante de a depune cererea a verificat pe loc tanti de la ghiseu - si masina inca e pe numele meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut baieti,

 

nu stiu daca postez in locul potrivit si ma scuz daca gresesc.

 

Luna viitoare vreau sa inmatriculez un autoturism si implicit trebuie sa ii fac autentificarea la rar dar am martorul check engine aprins si intrebarea ar fi daca cei de la rar vor avea o problema cu asta sau vor verifica doar seriile. Multumesc pentru raspuns.

 

Sunt incepator e prima masina pe care o inmatriculez.

 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

rar-ul nu are nicio treaba cu martorul check engine.

verifica seriile, iti fac mentiunea in civ si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

   Buna. Acum cateva zile mi-am cumparat masina si nu este trecuta pe numele meu inca. Vreau sa merg in ungaria in weekend. Poate sa-ma intoarca inapoi la vama ?. Masina are numere, asigurare, eu sunt trecut in spate pe talon am contract de vanzare cumparare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

ai 30 de zile la dispozitie sa o inscrii. daca ai actele masinii si rca, poti merge linistit.

nu e nevoie sa ai CVC la tine dar ia-l cu tine daca te simti mai bine :)

de ce sa te intoarca de la vama?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A patit cineva mai demult sa ii ceara procura si nu avea si nu l-a lasat sa treaca. Dar in ultima vreme se cerea doar buletinu eventual talonu. Multumesc pentru raspuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

procura este necesara cand nu esti proprietarul masinii. dar nu in toate cazurile.

daca ai cumparat masina si in talon se mentioneaza instrainarea nu mai exista justificare pentru procura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut am programare la RAR pe 15 decembrie, insa ultimul set de numere rosii mi-a expirat pe 2 decembrie...Pentru a ajunge la RAR, am de parcurs in jur de 40 de kilometri...Este exclus transportul masinii pe platforma , pentru ca sub 100 de euro nu gasesc in zona...

 

Am auzit la cineva ca ai putea sa scoti gen de la politie o dovada sau ceva de genul de o zi, pentru a putea circula in legalitate...Stiti ceva poate despre asa ceva? 

Multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut. Am nevoie de putin ajutor. Vreau sa vand masina unchiului meu. Amândoi avem domiciliul in Sector 1. Ma intereseaza strict fiscal, eu sa o scad si o inscriu la el. 

Pas 1: Merg la impozite locale, cu declaratia, contractul de vanzare facut de noi, si cer sa o radiez, dupa ce scot dovada aia ca nu am datorii.

Pas 2: Merge si el la impozite locale, cu cartea masinii, contractul de vanzare facut de noi si alte cateva declaratii.

 

Intrebare: mai este necesar sa facem vreo fisa de inmatriculare? avand in vedere ca peste 6 luni vreau sa o iau inapoi pe rolul meu fiscal si nu schimbam certificatul.

si vreau sa nu platesc nici un ban la firmele de inmatriculari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa mai faceti nimic.

Eventual el ar trebui sa o treaca pe numele lui si la politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fisa de inmatriculare e obligatorie si la înregistrarea fiscala? sau doar la înmatricularea finala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar este posibila urmatoarea situatie?: Ma duc cu un prieten caruia ii fac un contract de vanzare, imi scad masina fiscal azi, el o inregistreaza tot azi. Si maine facem opusul, mi-o vinde el mie si o scade o trec inapoi.

Scopul fiind ca eu sa obtin o dovada de scadere fiscala, si sa raman si cu masina pe numele meu fiscal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este perfect posibil :).

 de ce nu ar fi? doar sa nu te ia astia pe la anaf ceva ca faci schema asta pentru eludarea vreunor taxe, spalare de bani sau eu stiu ce.

stiu ca tu o faci parca pentru o smecherie la rca sau ceva de genul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-are legatura cu RCA, asiguratorul n-are acces la baza de date a primariei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am cumparat masina de la X. In luna de aprilie vreau sa merg la RAR pentru identificare.

Daca fac eu identificarea o pot vinde mamei mele fara certificatul fiscal a lui X?

Daca o vand mamei mele, ea trebuie sa mai faca identificarea sau e valabila 60zile?

Pot plati eu taxa inainte sa o vand mamei?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa o luam pe rand.

ai cumparat masina de la X si nu ai fiscal de la el?

daca nu ai fiscal nu poti inregistra masina si nici sa o vinzi. adica poti sa o vinzi dar nu va putea fi inmatriculata de nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A trebuit sa tin masina nerulata o perioada si de aceea. Ma gandeam daca se poate fara, dar daca nu se rezolva. 

Si la restul intrebarilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!