Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Deci in dosarul de la politie va trebui sa atasez fiscalul meu si al lui(pe care nu il am). Nu are logica o data ce eu am platit impozit si detin fisa dar asta e, multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten a fost intr-o situatie asemanatoare. Numai ca, daca nu ma insel, el nu putea obtine fiscalul lui fara certificatul fiscal de la cel care scosese primul rand de numere. Posibil ca situatia sa nu fie exact aceeasi... Cel mai sigur iti faci dosarul si mergi la inmatriculari...daca spun ei ceva, vezi ce ai de facut.

Modificat de fabian_sk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Stie cineva, se poate vinde-cumpara acum (Aprilie) un Touran (cu taxa recuperata in 2013) astfel incat sa amanam taxa ANAF pentru Octombrie (sau sfarsit de Septembrie) ??

In Octombrie face 9 ani si ii mai scade taxa ...

Cum se face ?? ... Intai CVC si fisc, si "mai tarziu" Taxa de mediu ?

Ar fi bine daca am putea amana pe Septembrie.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Indiferent cum vrei sa faci, n-o poti inmatricula pe numele tau decat (re)platind taxa.

So... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Si ca sa fiu mai explicit:

 

1.Nu merge cu "octombrie sau sfarsitul lui septembrie". In talon/certificat la rubrica B ai trecuta o data. Aceea este data primei inmatriculari si de la ea curge timpul calculat pentru plata taxei de timbru de mediu. Ca sa treaca anul, trebuie sa depaseti cu cel putin o zi, acea data.

 

2. Poti face contactul de vanzare-cumparare acum si sa circuli cu masina asa (pe numele vechiului proprietar) pana in octombrie dar eu peronal n-as face asa ceva pentru ca intervin foarte multe variabile in ecuatie:

- daca iti trece in talon/certificat la rubrica dedicata "instrainat catre... la data ... ", dupa ce trec cele 30 de zile legale, primul politist care te opreste si vede asta iti da amenda, iti ia talonul si te obliga astfel sa o inmatriculezi pe numele tau chiar daca nu e... octombrie;

- pentru inmatriculare iti trebuie certificatul fiscal al vanzatorului , pe care ti-l da acum, cu valabilitate 30 zile calendaristicie, deci nu va mai fi valabil in octombrie.

- aceeasi situatie si cu actul/contractul de vanzare cumparare: la inmatriculare, trebuie ca acesta sa nu fie datat mai departe de maxim 30 zile ca sa scapi fara amenda;

- la ambele intervine cel mai mare impediment, adica factorul uman. Daca il cunosti bine pe vanzator, e ok, daca nu, ce/cine iti garanteaza ca in octombrie va fi de acord sa alerge iarasi pentru tine, sa faca un nou contract de vanzare-cumparare si sa scoata un nou fiscal pentru tine? Pana in octombrie mai e juma' de an. Multe se pot intampla pana atunci. Se poate ca proprietarul sa pateasca ceva si/sau sa decedeze, caz in care... cine iti mai da fiscalul? Sau daca in octombrie mai are de platit nus'ce impozit la casa/teren/etc si nu-i da fiscalul pana nu il plateste, caz in care poate spune: plateste-le tu si iti dau fiscalul? :D

 

Daca ai incredere... go for it! Daca nu... e alegerea ta.

 

Cam asa vad eu lucrurile. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca asa e mai bine :

- neaparat o trece la fisc pe numele lui , asa scapa de a mai apela la fostul proprietar

- nu trece in talon " intrainat catre " , cu acceptul celui care i-o vinde, evident

- merge asa pana scade taxa , in octombrie , cum spune

- plateste amenda pentru neimatricularea in 30 de zile , care prespun ca e mai mica ( habar nu am cat este ) decat diferenta de taxa dintre acum si octombrie (iar nu stiu cat este )

si o inmatriculeaza atunci

nu mai trebuie alt contract vanzare - cumparare daca a trecut-o la fisc pe numele lui

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

NU scapa nicicum de la a apela la fostul proprietar chiar daca o trece la impozite si taxe locale (fisc, cum ii spui tu) pe numele lui. La inmatriculare, in octombrie ii trebuie neaparat certificat fiscal de la fostul proprietar. Asa e legea si nu poti ocoli asta.

 

 

 

Actele necesare inmatricularii sunt urmatoarele:
  • Cererea solicitantului inmatricularii;
  • Fisa de inmatriculare vizata de radiere din partea Directiei Impozite si Taxe Locale (DITL) de care apartine vanzatorul si vizata de inscriere din partea DITL de care apartine cumparatorul;
  • RCA valabil 6 luni pe numele noului proprietar – original si copie;
  • Taxa de inmatriculare – 60 lei;
  • Taxa de talon – 37 lei;
  • Decizia + dovada de plata timbru de mediu sau adeverinta din care reiese nerestituirea taxei – original si copie;
  • Actul de dobandire (contractul de vanzare – cumparare, factura de achizitie etc);
  • Certificatul de autenticitate emis de Registrul Auto Roman (RAR) – original;
  • Cartea de identitate a noului proprietar – original si copie sau imputernicire + carte de identitate imputernicit sau CUI (pentru persoane juridice).

La acestea, se adauga actele necesare pentru inmatriculare, primite de la vanzator:

  • Cartea de identitate auto (CIV) – original si copie;
  • Certificatul fiscal din partea vanzatorului – original;
  • Certificatul de inmatriculare a masinii (talonul) – original, pe care fostul proprietar a inscris transmiterea dreptului de proprietate;
  • Placutele cu numerele vechi de inmatriculare, dupa caz.

Prefectura Bucuresti 1 - Documente necesare pentru inmatricularea unui autovehicul care este inmatriculat in Bucuresti sau alt judet (transcriere).

Prefectura Bucuresti 2 - Etape premergatoare transcrierii vehiculelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult Aryes!

EZ = 21.09.2006.

Pe 22.09.2015 ar fi taxa cu vreo 120 Euro mai putin (830 in loc de 952 - Nu are DPF din pacate).

Cumparatorul si vanzatorul sunt "din familie" (nu sunt eu). Eu doar ajut sa treaca de pe un nume pe altul. Nu isi vor plati bani unul altuia, vor face insa CVC, cum este corect, radiere, etc..

Doar ca trebuie platita taxa de mediu.

Vanzatorul nu prea poate sa mai astepte pana pe 22.09.15. Zice ca se va introduce IN CURAND regula ca platile mai mari de 1000 RON trebuie facute prin banca neaparat. Stiti cand intra in vigoare asta ?!

Cam asta este temerea ... despre transferul obligatoriu prin banca. Iar ei vor face CVC fara bani.

Aici este Brief-ul mic (fost)

Scuze, nu stiu cun se face un "attach" de fisier pdf.


Sorry, abia acum am vazut mutarea in alt topic.

Mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

 

Vanzatorul nu prea poate sa mai astepte pana pe 22.09.15. Zice ca se va introduce IN CURAND regula ca platile mai mari de 1000 RON trebuie facute prin banca neaparat. Stiti cand intra in vigoare asta ?!

Din 15 aprilie 2015, conform legii platile in numerar intre persoane fizice este limitat la 50 000 lei cash. Restul prin banca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are fisa de inmatriculare vizata la taxe de catre fostul  oroprietar nu mai are nevoie de fiscalul de la vanzator.

 

  1. b) Fişa de înmatriculare, semnată de fostul şi noul propietar, vizată la organul fiscal teritorial competent (în locul vizei fostului propietar se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de organul fiscal teritorial competent); Fişă înmatriculare (pdf_m.gifdescarcă)
Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult-mult aryes!

 

Deci 50 000 RON va fi limita ... asta inseamna vreo 11 000 EUR.

Inseamna ca se va putea face actul de CVC si fara transfer bancar, pentru ca nu-si dau bani unul altuia.

Am citit mai sus, si inteleg ca mai trebuie inca un RAR (inca vreo 100 Euro ??) pe langa taxe de talon, inmatriculare, etc ??

 

Touranul asta cu tot cu taxa platia probabil ca valoreaza vreo 6700-6800 la ora asta ??!... (are 205 000 Km la bord, cu adevarat, noi l-am luat din GE in 2012 si are carte tehnica).

Intreb despre pret, estimativ, pentru ca sa stie oamenii cat sa scrie in CVC, cat mai corect posibil, cat mai aproape de pretul pietei.

Masina se va vinde mai departe, ulterior, si cine stie ce reguli vor mai fi, ca pretul trebuie sa fie "scazator" si nicidecum "crescator" ... imi inchipui eu.

Masina, desi merge parfum va trebui re-vanduta. Este asa:

VW Touran, 205.000 Km
1.9 TDI (1896 cc)
DSG-6
77 KW (105 CP)
EZ: 21.09.2006
WVGZZZ1TZ6W227006
e1*2001/116*0211*12
HSN: 0603
TSN: ABJ000337
Fahrzeugtyp: 1T
Variante: BLSAC
Version: FA6FA62E0110GGPS5
 

Partea a doua este ca masina se va vinde mai departe, asta este intentia. Se va revinde probabil dupa 22.09.2015, de catre cumparatorul de acum, varul meu. Ar fi de vanzare si acum, de catre actualul proprietar, avand taxa recuperata, insa n-are cine sa se ocupe de vanzare!! ... De aceea e problema complicata cu transferul pe numele cuiva care poate sa o vanda.

Actualul proprietar nu prea poate sa mai tina masina pe numele lui, si roaga pe altcineva din familie sa se ocupe de vanzare. De aceea apare problema transferului de pe un nume pe altul (PLUS plata taxei de mediu, care nu e tocmai ieftina, vreo 952 acum, PLUS RAR-ul nou si celelalte taxe). Desi masina merge FFB, trebuie scapat de ea ... Probleme!

 

Mersi mult inca o data, pentru sfaturi!

Alexandru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Fisa semnata de ambele servicii de impozite si taxe poate tine loc de certificat fiscal pentru vanzator dar conform legii fisa de inmatriculare este valabila:

- 1. 48 ore de la data in care s-a pus viza de la serviciul de taxe si impozite al vanzatorului - in termen de 48 de ore cumparatorul trebuie sa obtina pe fisa si stammpila/viza de la sectia de impozite si taxe a lui;

- 2. 30 de zile de la data la care s-a pus viza la sectia de impozite si taxe locale a cumparatorului.

 

Deci la inmatriculare in octombrie, fisa de acum nu-l ajuta la nimic.Tot la "mana" vanzatorului ramane...

Este? :D

 

 

Oricum, s-a lamurit.

Este vorba de transfer intre rude, asa ca... la final se descurca ei.

 

 

 


Am citit mai sus, si inteleg ca mai trebuie inca un RAR (inca vreo 100 Euro ??) pe langa taxe de talon, inmatriculare, etc ??

 

Da, trebuie certificat de autenticitate emis de RAR.

Costa undeva la 100 lei si e valabil 60 de zile.

Daca expira, taxa de reinnoire este tot undeva la 100 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa imi dai unde scrie ca fisa de inmatriculare e valabila 48 de ore sau 30 de zile?

eu am luat masina in evidenta la impozit in august si am inscris-o la politie fara probleme in februarie anul urmator.

 

solutia a fost data mai sus de tavitara:

- contract vanzare cumparare + fiscal;

- inregistrare la finante in 30 de zile.

- inregistrare la politie cand ai taxa platita.

 

pe de alta parte daca este intre rude sau persoane de MAXIMA incredere, nu mai face acum nici un act si faci la momentul ala toate actele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Revin la problema mea cu fiscalul, am discutat cu cel care a scos primul rand de numere rosii si este de acord sa o treaca la el si sa imi trimita fiscalul dar trebuie sa ii trimit actele de germania in original. Este ok? Chiar trebuie in original si daca da, poate face ceva(rau) cu ele?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

poti sa imi dai unde scrie ca fisa de inmatriculare e valabila 48 de ore sau 30 de zile?

 

Asa scrie in procedura.

Faptul ca unii n-o respecta, nu inseamna ca ea nu exista.

Si nu, n-o pot posta aici.  :icon_thumleft:  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua tuturor. Am o poveste frumoasa...si adevarata. Iat-o:

Plec in Germania cu sotia. Directia Dortmund cu avionul sa ma intorc cu masina"visurilor mele"(un golf 4 bineinteles :))). Mai fusesem acum cativa ani deci nu era cine stie ce. Am ajuns, intr-un final o vad dupa 2 zile de cautari. Arata masina impecabil, full istoric de sevice, 2 proprietari, 194 k km reali. Incalzire auxiliara webasto, pilot automat, full electric, clima..... 4000 de euro. Toate functioneaza ireprosabil, doar ca VIN-ul este barat cu xxxxxxxxxx si repoansonat pe oala din interiorul motoruluo, cea care face loc amortizorului, Sun in tara sa ma interesez. Daca este trecut in brief-ul mic totul ar trebui sa fie ok. Cer actele, vad ca e trecut in brief, (dupa terminarea seriei se pune stanta cu un cod de identificare a statiei TUF care a facut repoansonarea (reinscriptionarea vin-ului). Iau masina la un test ... totul ok. Dau banul (nu sunt samsar si nici nu-mi place sa negociez) mergem, facem actele si in aproximativ 1 ora si 30 min sunt proprietar. Fac vacanta cu nevasta prin Europa, si cand in sfarsit ajung acasa incepe tambalaul. Inainte sa merg la RAR (sunt tulcean) merg la un mecanic sa o verific, masina impecabila. deja facusem 10 k. Ca sa fiu linistit ma duc sa traduc brief-ul mare si brief-ul mic  pentru mine (nu e necesar sa faceti acest lucru in prezent....teoretic inginerii de la RAR sunt atat de pregatiti incat se descurca daca e s-o luam dupa ultimele reglementari). Atunci vad ca brief-ul mic contine si multe alte omologari ale nemtilor : pilotul automat, cauciucuri de 16 ( ea are jante originale de 15), carlig de tractare, etc....

Fac programare la RAR. Ultimul....intru, fac documentatia si astept. In afara de sacaielile tipic romanesti (ia dom'le cererea de pe masa .. crezi ca ti-o pazeste cineva?  Dar hartia cu programarea unde-i? cine crezi ca ti-o scoate etc etc. totul decurge normal. Masina intra la ora programata...si....astept.....si astept.....cam 2 ore...(intre timp a luat foc o casa vecina cu RAR-ul si toti inginerii au iesit sa priveasca de la gard cum actioneaza ISU. Cand in sfarsit se soate masina coboara din ea un nene micut de statura dar foarte mare in alura....nu se recomanda si incepe direct:

-Ce stii de masina asta?

-Pai ce sa stiu, merge bine full istoric de service, e pe numele meu caci eu am cumparat-o direct de la nemti...

-Altceva?

-Altceva nu prea mai stiu...

-Despre serie ce stii?

-A fost repoansonata de TUF (RAR-ul german) trecuta operatiunea in brief cu tot cu cod de identificare al statiei TUF si atat.

-Pai de ce s-a facut repoansonarea?

-Pai nu stiu...

-A....pai e de durata mai baiete.... trebuioe sa fac verificare in Germania, sa vad motivul, dupa aia la VW sa vedem ce si cum... ca masina asta nu mai are nimic original in ea....

-Hmmmm, cum adica nimic original, sunt piese contrafacute sau nu sunt mentionate pe brief modificarile?

-Pai nu stiu daca sunt mentionate, sa-mi aduci traducerea sa vedem

-Parca stiam ca nu este necesara traducerea...

-Pai nu e dar e necesar sa vedem clar ce si cum.....iar seria la motor nu se vede...cred ca e stearsa..... 

-Cum e stearsa? 

-Daca-ti spun...ia du-te la service-ul de langa sa-ti scoata calculatorul motorului sa-i fac poze ca tgrebuie sa le trimit la Bucuresti sa vad ce naiba de motor ai tu acolo...daca nu cumva nici ala n-are serie.......

Cu inima indoita un pic merg la service-ul indicat ma rog de"nenea"mecanic si imi efectueaza operatiunea, il cheama pe inginer care face vateva poze din diferite unghiuri iar dupa ce pleaca inginerul imi zice... Stii ca asta trebuiau s-o faca ei ca de aia au 2 mecanici angajati, da nici aia nu vor sa se murdareasca pe maini si de aia te-au trimis la mine... Inghit in sec dau 30 de lei cat a zis ca face si merg din nou la inginer sa intreb ce se intampla de acum incolo. 

-Pai mai treci si tu pe aici....

-Pai dom'le nu-mi puteti preciza macar aproximativ cat o sa dureze treaba? O saptamana, 2, 3 o luna, 2, 3.... Eu ce fac in timpul asta ca-mi expira numerele rosii....

-Pai lasa si tu un numar de telefon...

merg sa caut o hartiuta sa notez numarul si cand ma intorc sa i-l dau zice:

-Acum vrei sa mi-l dai?

Cred ca a vazut mimica de pe fata mea si il ia cu un oftat din rarunchi pana la urma. Nu mai zic nimic si plec plin de nervi. Beau o cafea, fumez 10 tigari si primul lucru care il fac dupa ce ma linistesc ma duc acasa, intru pe net, descarc metodologia de lucru completa a RAR si o scot la imprimanta. Citesc la ia 2 zile pana o invat aproape pe dinafara. Dupa o saptamana merg la RAR (bineinteles ca nu m-a sunat nici dracu'). Parcarea pustie... intru la casierie... II dau actul de identitate si intreb de masina mea. Ea mirata ma intreaba cand am avut programare, dupa ce ii zic acum o saptamana ma intreaba daca am fost repins, eu zic ca nu stiu, ma intreaba cine mi-a facut verificarile si implicit dosarul... ii zic nu stiu. Parea din ce in ce mai mirata... Cauta ea pe acolo gaseste dosarul meu imi spune numele inginerului si ca intr-adevar nu figurez nici respins nici admis, prima hartie fiind o cerere de verificare a motorului (probabil sa  se acopere d-l inginer) trimisa la Bucuresti. Pai doamna cand sa mai vin? Acum e randul ei sa raspunda "nu stiu"si bineinteles "mai treceti si dvs. pe aici"(macar a vorbit politicos :))) Dupa inca o saptamana merg iar intrucat tot nu m-a sunat nici dracu', Saru'mana Doamna, sunt cel cu golf 4 nici admis nici respins.... A....Da.... De aceasta data observ o schimbare totatla de comportament de parca vorbesc cu un zid. Ce s-a mai facut in dosar, a venit raspunsul la verificare? Raspunsul: Nu stiu, luati legatura cu d-l inginer,.... Am mai intrebat-o alte vreo 2 chestii, acelasi raspuns. Clar, a fost d-l inginer pe aici si i-a spus ce poezie are de invatat. Merg afara il vad pe d-l inginer.... Buna ziua... Buna ziua, Ati facut traducerea? Ce traducere domnule? Pai nu asa ne-a fost vorba? Va inselati... Eu n-am spus asa ceva.. Din moment ce in metodologia dvs de lucru nu scrie asa ceva nu stiu de ce aveti aceste pretentii, eu v-am platit sa faceti un lucru, nu mai dau nici un ban pe altceva (RAR se autofinanteaza din taxele platite de noi direct la ghiseu la ei). Cand a auzit ca am citit metodologia se intoarce tacticos cu spatele la mine si pleaca spre statia de inspectie unde e refugiul lor (civilii n-au voie acolo daca pe rampa e vreun autovehicul)

 . II strig inca ceva  de genul ca nu si-a facut treaba si nu ramane cum vrea el dar probabil nici in cot nu-l durea ca... nesimtirea e mare....

Ma gandesc inca vreo 2-3 zile ce e de facut si merg la casierie iar; Doamna program de audiente la sefi aveti? Beleste niste ochi la mine si ingaima de abia auzit ca de ce nu merg la d-l inginer ca poate imi rezolva problema (poate se referea la alta rezolvare decat cea legala). II zic ca am avut un conflict verbal cu el si nu mai vreau sa am de-a face cu asemenea persoane, repet solicitarea de prima data si imi spune sa incerc la d-l director cand vine.... Este plecat (era miercuri) si revine saptamana urmatoare (luni). Verific informatia sa nu iau teapa, e adevarata. Luni la prima ora ma prezint la d-l director care ma lasa sa-i spun necazul intrerupanu-ma doar de 3 ori: 1. credeti ca vroia mita?  2. Nu v-a dat nici macar o hartie ca asta? (imi arata un tipizat A4 - mie nimeni nu-mi daduse nimic) 3. Sigur nu v-a dat o hartie ca asta? (imi arata din nou tipizatul de mai devreme... Raspund din nou ferm ca nu. Imi spune sa astept cateva momente in birou. Trec aprox. 15 min si se intoarce zicandu-mi: Dl ..... ma scuzati ca v-am lasat sa asteptati, e ora 15.20 la ora 16.00 o sa fie gata actele dvs. Stati linistit, masina este OK. 

Plec cu inima mai plina de speranta dar si cu o usoar neincredere. La 16.10 vin...coada mare...La 16.30 striga tanti casiera 3 nume printre care si al meu. Stau rabdator ultimul si-mi iau actele. Ies din RAR si ma uit la ele tot la o cafea si 10 tigari. Surpriza...,actele mele erau completate ca si cum masina de abia o scosesem la acea ora de la autentificare si inspectie desi trecusera 3 saptamani de cand facusem acest lucru. Atunci imi pica fis de ce intarziase un pic domn director... A vazut ca subordonatul lui nu facuse nimc decat acea solicitare la Bucuresti si i-a spus ceva de genul: Nu vezi ca actele sunt in regula? Pune-te si compleateaza-le in 30 min ca altfel.......ASTA E TOT!!!!! Invatati din asta, bune rele cum o fi. Sa specific ca am uitat: masina este un golf 4, 101 CP, 1.9 tdi PD 2003 (un bobocel de fata care va fi ceva timp in proprietatea mea...asta daca nu cumva castig la loto:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fost tare, ma bucur ca ai reusit, sa fii sanatos.

 

Mie imi gresise modelul la identificare cand am fost sa iau talonul, a trebuit sa revin...

din golf il facuse bora, ce pretentii sa mai ai la serii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am si eu o intrebare,se poate inmatricula un autoturism pe o persoana cu handicap fara sa plateasca taxa? Nu stiu ce grad de handicap,are probleme la coloana, nu are permis  deci masina nu trebuie modificata. Am citit legea dar inteleg ca doar persoanele cu handicap locomotor,permis si masina modificata beneficiaza de scutirea taxei.Oare cei cu alzheimer sau altele ce sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit legea dar inteleg ca doar persoanele cu handicap locomotor,permis si masina modificata beneficiaza de scutirea taxei.Oare cei cu alzheimer sau altele ce sunt?

Persoane care NU au dreptul sa conduca deci implicit care NU au permis valabil!

Pana la urma ce intrebi? Raspunsul se gaseste deja in afirmatiile tale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-Daca si ceilalti handicapati au dreptul la scutirea taxei si daca sa modificat legea intre timp pt ca asa am inteles,ce am gasit eu era fix cu un an in urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am gasit o masina pe care as dori sa o cumpar  si este inmatriculata pe firma, cu taxa platita din cate spune proprietarul. Pe firma este de cca 1 an, inainte a fost pe PF - care a platit si taxa. Ce acte am nevoie pentru a inmatricula pe numele meu masina?

- contract vc intre mine si firma

- factura presupun

- fiscalul firmei ?

- Adeverinta de la ANAF cum ca taxa nu a fost recuperata in instanta? Sau este suficienta dovada platii din oct. 2013, pe care nu apare decat numele fostului proprietar si un numar de inmatriculare scris cu pixul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

- Adeverinta de la ANAF cum ca taxa nu a fost recuperata in instanta? Sau este suficienta dovada platii din oct. 2013, pe care nu apare decat numele fostului proprietar si un numar de inmatriculare scris cu pixul...

 

Iti trebuie adeverinta ANAF la zi, in care sa se specifice ca taxa a fost platita si nu este recuperata. Este valabila doar 30 de zile de la data emiterii.

In 2013 inca se putea recupera taxa in justitie. :)

Ai gija cu adeverinta, sa n-ai surprize neplacute ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si azi se poate recupera, daca vorbim de o taxa platita pana la 1 ianuarie 2013.

taxa fiind platita in octombrie 2013 in proportie de 99% nu are cum sa fie recuperata; dar nu te baza pe treaba asta decat asa informativ. cere hartie de la anaf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hartia asta de la anaf o iau pentru linistea mea sau pentru ca imi este necesara la poliție sa înmatriculez mașina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pascuoctavian

E necesara la politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!