Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

pe talon a trecut " instrainat catre " tine ?

daca da , cand te opreste politia si observa asta , te va obliga sa o inmatriculezi si platesti o amenda

daca nu , nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut-

--trebuie sa inmatriculez o platforma auto- crezand ca trebuie identificare la RAR m'am programat pentru luni.

Intre timp am intrebat in stanga-dreapta si am aflat ca NU se mai face identificare, are ITP valabil. Maine fac si asigurarea.

Vineri am fost la Pipera ca sa intreb daca chiar e asa- dar... aia inchisesera la 16,30..:251:

 

Care stie si poate sa-mi spuna, pentru platforme (si remorci mici) se face sau nu identificare??:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/26/2016 at 11:17 AM, tavitara said:

pe talon a trecut " instrainat catre " tine ?

daca da , cand te opreste politia si observa asta , te va obliga sa o inmatriculezi si platesti o amenda

daca nu , nu

Am cu platforma cam aceeasi situatie- am cumparat-o de la unul care o cumparase de o luna si ceva. Pe talon scrie ca e instrainata catre ,,el''.. 

Deci alta intrebare este- daca am actele - fiscalul- pe numele MEU- cu data ca EU abia am cumparat-o, si ma opresc ,,ei''- cum vine treaba? sunt 30 de zile incepand de la data scrisa de aia pe talon atunci sau de cand am cumparat-o EU? sau.. nu se poate scrie INCA o data de vanzare, sub cea scrisa deja? ca sa respectam in timp, realitatea...

 

Stie cineva ca sa zica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

umbla cu un contract in masina si sansele sa ai probleme sunt ffff mici.

interesanta si treaba asta ca nu se mai face identificare, am mai auzit de la cineva dar tot asa pe internet, ne vom lamuri in perioada urmatoare.

da faliment RARul daca se scot identificarile :))) si o sa se cam dea liber la baietii cu motoare modificate, schimbate si netrecute in carte etc :D

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....o sa vad maine, trec pe la ,,dansii''- in pipera. O sa inregistrez cu telef discutia, cer si partea legala, ca e da sau ba.

Eu cred ca am zis clar ca e vorba de PLATFORMA, nu de ceva cu motor.. La alea cu motor cred ca o sa se scoata identificarea... niciodata.:biggrin:

 

Specificatie mai clara- e platforma auto (de carat masini), NU auto-platforma- care sa aiba ea motor. Deci e d'aia care se trage,  pe carlig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin- tocmai am venit de la carfour- la un ghiseu care facea asigurari  era un tip.

Am dat talon si ci- ca sa imi spuna cat costa.

Cat a dat search, mi-a zis ca pentru ca sa faca asigurarea pe numele cumparatorului el trebuie sa aiba fiscalul de la cumparator. Ca a inscris-o adica la fisc.

Pai... cum? intreb eu, ca aia de la financiara de unde mi-a dat fiscalul vanzatorului imi da actele de V-C abia pe.. 13! adica dupa ZECE zile de la depunerea actelor. ca ,,atat dureaza ca sa..il stapileze''..(e vorba de ploiesti). Deci fara alea, eu nu pot baga remorca la mine la fisc. 

De aici vad DOUA probleme- nu pot sa-mi folosesc bunul in lipsa unei asigurari si.. mi se incalca dreptul LEGAL la perioada stipulata  de LEGE- unde scrie clar ca am la dispozitie, pentru declarare 30 de zile.. Ca daca intarzii o zi ei baga repede penalizari.. Desi, legea zice ca sunt zile ,,calendaristice''- in loc sa zica de zile LUCRATOARE..

Am solicitat sa vad scrisa  chestia asta de care zicea el.. Nu avea. O sa vad si la alte ghisee d'astea..

Faza e nasoala- vad ca se fac numai abuzuri in schema asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se face asigurare in vederea inmatricularii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 minutes ago, Al Bundy said:

se face asigurare in vederea inmatricularii.

..asta am zis si eu, dar ce, trebuie actele de care zice tipul ala? adica NU POT sa imi aduc masina/remorca acasa fara asigurare, ca nu sunt gata actele din cauza alora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema nu este la ala de la asigurari.

asa este peste tot, in vederea inmatricularii se cere dovada ca ai bagat masina la impozit (fisa inmatriculare stampilata de catre financiarul tau). poti cauta si in normele ASF sunt deja vreo 2 ani de cand se procedeaza asa.

 

problema este la aia care ti-au zis ca dureaza nu stiu cate zile sa iti stampileze contractele. e prima data cand aud, in mod normal se face pe loc, cand iti da fiscalul iti inregistreaza si stampileaza si contractele.

 

totusi, daca fostul proprietar avea asigurare poti merge linistit.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citatul de mai jos este preluat de pe alt forum. cu mentiunea ca nu garantez pentru veridicitatea lui il postez si aici:

 

Am fost astazi la pipera la DPRPCIV. Am întrebat si de autentificarea RAR. Cica nu mai este nevoie la transcrierea unui vehicul înmatriculalat in România. Intreb si pe tabelul de pe perete si site de ce nu ati modificat? Răspuns: urmeaza...de asemenea la RAR se face daca omul (care nu stie) cere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POT SA CONFIRM.  Afirmativ.   Am intrebat personal acolo- asa e.:rolleyes:

 

Am facut si asigurarea- la ,,rca ieftin''- nu mi-a cerut altceva in afara de talon si buletin.

 

Pe talon am scris SUB ce era deja scris inainte- numele meu si data din acte- fiind nou propitar. NU am avut nicio intalnire de ,,gradul patru... cinci..'':biggrin: cu ,,dansii'' pe drumul de aducere, de fapt nu i-am vazut deloc pe DN!.. era prea cald, cred..

 

Sa vedem ce mi-or mai cere la fisc sau la inmatriculare...Actul de v-c e gata stampilat DUPA O saptamana!!! si cica as avea 30 de zile la dispozitie ca sa-l declar la fisc. :wacko:

 

..lat edit-  ,,desigur'' ca de la rar NU mi-a dat nicio informatie- ca ar mai fi nevoie sau nu de identificare, omu' intreaba, nu stie faza, ei il programeaza.. ii fac identificarea, il inteapa cu 150 de lei si.. omu' se sterge apoi, undeva, cu identificarea.. pai nu? sa nu ,,mananca si gura lor''?

Modificat de ANNA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

se pare ca nu mai e nevoie de RAR decat ptr masini aduse de dincolo

 

Acte necesare inmatriculare auto 2016. Ce trebuie sa aveti la dosar:

cerere de inmatriculare tipizat (este gratuita si o puteti descarca de pe Internet sau o gasiti la DRPCIV);

aici : http://www.prefecturabucuresti.ro/resurse/permise/MODEL_CERERE_inmatr_si_transcriere.pdf

fisa de inmatriculare auto vizata la Directia Impozite si Taxe Locale de sector semnata de fostul si de actualul proprietar, in cazul persoanelor juridice este nevoie si de stampila firmei (original);

cartea de identitate a vehicului (original si copie);

certificatul de inmatriculare al fostului proprietar in care acesta a inscris transmiterea dreptului de proprietate (talonul - original). ITP-ul trebuie sa fie valabil (inspectia tehnica periodica);

contractul de vanzare-cumparare sau factura (in original si copie);

actul de identitate al solicitantului (original si copie);

asigurarea obligatorie de raspundere civila auto (RCA) cu numele noului proprietar (copie);

chitanta de plata a contravalorii taxei de inmatriculare (original - 60 lei);

dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (talon auto - original - 37 lei);

dovada de plata timbru de mediu sau adeverinta din care reiese nerestituirea taxei (original si copie);

placutele cu numarul de inmatriculare vechi, daca vreti/trebuie sa le schimbati;

certificatul de autenticitate emis de Registrul Auto Roman (original) - doar pentru masinile aduse din strainatate;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
inspectorauto

Mi se pare o prostie faptul ca nu se mai cere certificatul de autenticitate. Acest certificat era o asigurare pentru cumparator ca masina, obiectul fizic, corespunde cu actele.

Este adevarat ca, din pacate, foarte putini cumparatori solicitau acest certificat inainte de a da banii pe masina, majoritatea mergand la rar pentru el dupa ce au dat banii pe masina, dar tot era un lucru bun.

Acum este foarte important ca atunci cand cumparam o masina second hand sa ne uitam cu atentie la seriile masinii si la ce este scris in acte.

Problema este ca seria motorului nu o poti vedea mereu si nu toti stiu unde sa o caute.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seria motorului nu prea o poti vedea niciodata. aproape intotdeauna iti trebuie aparatura de specialitate.

totusi per total, punand in balanta avantaje si dezavantaje eu zic ca e mult mai ok fara autentificare.

masinile care au motorul schimbat sunt destul de rare. chiar si in cazul in care iei cu serie diferita decat in acte se rezolva destul de repede la RAR.

avantajele sunt cele legate de birocratie plus celebra scarbosenie a celor de la RAR care desi mergeai ptr autentificare te puteau respinge sau chiar sa iti anuleze itp-ul pentru alte probleme (roti neconforme si alte nebunii).

pe ;langa asta un avantaj imens este pentru baietii cu motoare schimbate (montat motor mai mare) sau care aveau multe probleme si trebuia sa mesteresti 2-3 zile la masina sa o faci competenta pentru a o prezenta la RAR. acum baietii astia isi pot vinde mult mai usor masinile ;D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca eliminarea necesitatii autentificarii nu este un lucru atat de mare. Intr-adevar, nu mai dai niste bani si nu mai stai la coada, dar prin autentificarea se faceau niste verificari care ar putea fi importante pentru cei care nu cunosc masina pe care o cumpara (sunt destui care merg in targ, vad una care arata bine, ii dau o cheie si daca nu se aprinde nimic in bord, o iau fara alte verificari).

Motorul (ma refer la serie) oricum se verifica la RAR, ca si rotile si celelalte aspecte trecute in CIV. Deci, din punctul meu de vedere si cu privire la acest aspect, doar se amana inevitabilul.

Cred ca cel mai bine, pentru inmatricularea facila a unui vehicul, ar fi crearea unui sistem in care sa poti trimite documentele online sau cel mult, prin posta, si sa primesti acasa numerele, talonul si cartea completata. Desi si acum merge destul de repede, sa stai cateodata la cozile de la Inmatriculari e de-a dreptul stresant!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EXISTA posibilitatea- pentru cumparator- sa SOLICITE EL identificarea, pe banii lui, sa nu-si ia tzeapa- cu motor similar dar de ALTA cilindree sau alte.. manevre, gen motor luat de pe masina furata. Ai dubii? solicita identificare! sau o verificare la orice statie ITP.

...Cine vrea.. sa fie SIGUR.

 

..la Pipera merge ,,destul de repede''- stai ,,decat'' vreo 3 ore si ceva.. Deci da, se poate sta si mai mult de atata..:banghead:

Am fost miecuri- la ora 13, am dat actele la 16 si un pic.. si mi-a dat nr si talon vineri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat o masina, inamtriculata deja in RO. deci nu mai trebuie mers la RAR? ca pt site la ei, tot scrie ca trebuie..

http://www.rarom.ro/?p=663

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am dilema asta. Am impresia ca a ramas in vigoare certificatul de autenticitate, insa nu mai e obligatoriu. In maxim 2 saptamani aflu si eu exact, cand o sa ma duc la ghiseul de inmatriculari fara el. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu mai trebuie mers.

o masina mai ajunge acum la RAR doar la prima inmatriculare (adica cand o aduci din afara) sau daca te prinde fara ITP sau iti anuleaza itp-ul in urma unui control in trafic picat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are ITP inca 1 an. incep sa alerg azi dupa acte..sa vadem revin daca aflu ceva diferit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In PH mi-au spus de la RAR ca nu mai e nevoie de identificare in cazul asta.
In Bucuresti cica e nevoie. Am facut identificarea acum 2 saptamani la RAR in PH pentru Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e pe PH dar va fi inamtriculata pe B... normal trebuia la Ploiesti la RAR... deci ma duc la RAR Buc ?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa mergi la RAR oriunde. Eu inmatriculez in Bucuresti, dar primul loc disponibil la identificare era dupa aproximativ o luna de la data cand am sunat pentru asta. Am ales sa fac identificarea in Ploiesti pentru ca aveau locuri disponibile a2a zi. Cu identificarea (care cica inca se cere in Bucuresti) ma duc la politie in Bucuresti. E foarte posibil sa mi se spuna din Bucuresti ca am dat banii degeaba si ca nu mai e nevoie. Deocamdata cei de la RAR din Ploiesti mi-au spus ca in Bucuresti inca se cere, deci mi-am luat de-o grija.

LE: Btw, era foooarte aglomerat. Au sala de asteptare fara scaune si fara AC, astfel incat din cand in cand ieseam afara (unde era racoare fata de cum era in sala, iar afara erau 35 grade). In rest e minunat :) 

Modificat de Ioana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, mai posteaza aici te rog ce ai aflat. multumesc. eu abia sapt viitoare ma duc la politie la Buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU SE CERE DELOC IDENTIFICARE in Bucuresti- vineri am luat  numerele noi la masina, NU mi-a cerut cand am dat actele- eu am intrebat la ei inainte.

NU SE CERE identificare la masinile inmatriculate deja!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!