Jump to content

Bolf IV - RUD


rudiRUD

Postare recomandată

Si eu ma uitam ca au et-uri diferite...

 

Mi se pare mare bataie de cap... Ai mai vazut prin alte forumuri asa jante puse pe G4?

Link către comentariu

Ideea e in felul urmator. Sunt mai multe posibilitati de a adapta jantele la prinderea buna. Ca ultime solutii exista facut gauri la strung in butuc 5x120 sau facut gauri in janta 5x100. S-au mai practicat ambele solutii.

 

image-1.jpg

 

Nu m-am uitat pe ele ce ET au, dar s-ar putea sa aveti dreptate sa fie diferit, pentru ca cele spate sunt concave iar cele fata sunt semi-concave. Solutii de pus sunt, nu imi fac probleme si nici nu ma grabesc sa le pun pe masina. 

 

3537914634_991494dd90_b.jpg

 

h2o1.jpg

 

Iau in calcul chiar posibilitate sa pastrez Santa Monica cel putin deocamdata si sa le pregatesc pe acestea pentru eventualele participari la evenimente, iar la anul sper sa reusesc sa imi iau o a doua masina astfel incat pe asta sa o trag pe dreapta si sa stea linistita cu jantele astea. Vedem ce va fi.

 

Va dau dreptate, poate vor fi batai de cap, dar sunt increzator ca rezultatul va fi pe masura.

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Solutia cu gauritul jantelor la strung nu e o varianta viabila. 

Da pentru evenimente, maxim jos, flanse adaptoare, niste anvelope foarte intinse si merg la fix.

Pentru orice altceva fitment-ul e prea extrem.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Gaurirea jantelor sau butucilor e o solutie extrema. Absurd de facut pentru altceva decat show. Vinde-le unui bmw-ist si depaseste momentul :)

Link către comentariu

Jantele astea clar nu sunt facute pentru daily drive sau cel putin asa consider eu. De aia ma si bucur ca am reusit sa le iau fara sa vand Santa Monica. Tot ce voi face pentru a le pune cum trebuie pe masina va fi pentru show.

Link către comentariu

Eu zic ca fara sa gauresti butucii nu ai ce sa faci cu ele pe golf. Asta daca nu ai plan sa tai aripile si sa le evazezi si camber pe spate. Am si eu un prieten care aduce tot felul de jante si a avut si modelul asta si a incercat sa le puna pe golf 4 si nu au mers sub nicio forma. Flanse mai mici de 15 mm nu poti pune si oricum nu sunt sigure deloc la dimensiunea asta.

Link către comentariu

Citeste si pe aici sau aici,poate te intereseaza

 

Gooagle dupa "MK4 RC300" si gasesti destule poze,forum-uri.sunt unii care le folosesc doar pt show,intalniri,etc si altii daily use(evident,ca nu au descoperit gropile de la noi inca)

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Dintr-un link:

922D75DB-5264-4456-979E-52CA3D7AC331.jpg

"No spacers on rear, the rims touches calipers on inside and pokes on outside so there is no room for movement on rear. The rear wheels have been re drilled to 5x100"

"I'm running 205-35-18 and it's close "

Link către comentariu

Mda. E de luat in calcul si 205/35. O sa fac mai multe probe, dar nu ma grabesc. Din punct de vedere al evenimentelor oricum sezonul asta e inexistent pentru mine si speram la anul.

O fi roll-uit si aripile sa le faca loc? Cum merge cu masina daca "there is no room for movement on rear" ?

Inca o data, jante gaurite pentru 5x100. Solutii sunt, nu imi fac probleme.

8F432085-6D96-41D9-9F94-D9AC5F4D1874.jpg

Link către comentariu

vezi sa iti iei si 5 antifurturi pe roata ca in poza dupa ce le pui :ceuameni:

Link către comentariu

Era intr-un clip un MK5 cu jante de M3 CSL E46, care sunt la fel ca ale tale (alt ET, alta latime si concavitate pe spate), dar baiatul respectiv a pus 4 bucati de pe fata si totul era ok :). Vezi cum convingi un "pisicar" ca ii sta mai bine cu grasunele alea cu ET13 pe fata sau cum gasesti o solutie sa mai iei 2 bucati "normale" ( = de fata).

Multa bafta!

PS: nu e lasata suficient masina :D.

LE: ziceam:

http://youtu.be/0WaarMsrHzc?t=44s

melodia e la descriere :)

Modificat de mike.
Link către comentariu

Nu sunt deloc la fel ca ale mele :d Si nu, nu renunt sub nicio forma la ele. Stiu ca nu e destul de low, doar ca am lasat-o si eu cat sa mai pot merge cu ea daily :d. Impreuna cu jantele astea si un fitment cum trebuie, pentru show bineinteles, va fi ce trebuie.

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Cu reglabila nu o vei putea lasa suficient ca sa arata ca de show cu jantele astea. Adica sa vina aripa intre buza jantei si cauciuc :D.

Link către comentariu

Reglabila... este pentru moment. 1-2 ani si va fi ce trebuie, asta ca sa stiti ce planuri am.

Link către comentariu

Pai nu ziceam de modelul jantelor, ziceam de situatia in care esti :P

LE: Acum, ca ma uit la ce am scris, imi dau seama ca nu am fost foarte clar :). Scuze!

Modificat de mike.
Link către comentariu

Abia acum am inteles :)) N-am de gand sa fac ca el, imi plac provocarile. Mi se pare prea simplu "iei jante, le pui pe masina si gata".

Link către comentariu

Aseara, un "domn dragut" (matahala aflata sub influenta a cine stie ce) s-a hotarat ca geamul de la sofer nu are ce cauta acolo.

Eram pe o strada ingusta, eu parcursesem aproape toata distanta ei, cand din fata, un Infiniti mare negru se hotaraste sa il lase sa treaca doar pe cel aflat in fata mea, iar pe mine nu, venind cu masina pana la 3 m de a mea. O domnisoara blonda se afla la volan si la semnele mele ca nu am unde sa ii fac loc (masini parcate si pe stanga si pe dreapta) a inceput sa dea cu spatele. A dat aprox. 1 metru cand din dreapta sare dragutul nostru domn, o ia la fuga spre masina mea si fara niciun avertisment nimic sparge geamul de la sofer cu pumnul. Al doilea pumn a venit in usa spate, iar al treilea, ceva mai incet, in geamul din spate. Mi-a deschis usa si am avut noroc ca reusisem intre timp sa nimeresc marsalierul si am inceput sa dau cu spatele. Am scapat de el. Pe urma toata seara politie, criminalisti etc. Azi am schimbat repede geamul si am facut cat de cat o curatenie a cioburilor.

Pozele spun totul...

post-122999-14065740979999_thumb.jpgpost-122999-14065741089975_thumb.jpgpost-122999-1406574124294_thumb.jpgpost-122999-1406574136383_thumb.jpgpost-122999-14065741477143_thumb.jpg

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Si a reusit politia sa-l gaseasca pe nenorocitul respectiv ?

Link către comentariu

Imi pare rau sa aud ca ai avut incidente.sper sa iti rezolvi problemele.Sa ne ti la curent

Link către comentariu

Un prieten a patit ceva similar si i-a facut plangere penala la "mizerie".si-a pus si un martor, sper ca ai avut si tu, iar "mizeria" a platit inzecit geamul.Sper sa rezolvi si tu in favoarea ta si in defavoarea "mizeriei"!!

Link către comentariu

nu mai stii numarul de inmatriculare al masinii, nu?

am mai spus-o pe forumul asta si o spun de cate ori am ocazia, in orice ipostaza: nu vreti sa ne apucam de golf? pe bune..

e o vorba care spune sa ai grija ce iti doresti, dar tare as vrea sa scot negreala dintr-un individ din asta intr-o situatie asemanatoare alei tale..sper, pentru binele meu si al eventualului baiat, sa nu fiu cu prieteni in masina sau sa vin de la cursurile de..golf/baseball/auto-aparare-folosind-electricitatea.

imi pare sincer rau pentru ce ai patit si sper ca baietii de la sectia unde ai fost sa isi dea interesul catusi de putin - nu e greu sa il gaseasca..

Modificat de mike.
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!