Jump to content

Bolf IV - RUD


rudiRUD

Postare recomandată

Multumesc frumos. Planuri sunt.. o groaza. Nici nu aveti idee ce am in cap pregatit pentru ea :D Deocamdata punem un pic de frana la investitii si raman cu intretinerea (pe naiba, nici eu nu ma cred). Urmatorul pas pentru masina, sper eu la anul, sa nu mai fie daily. Pana atunci o sa iau anvelope pentru noile roti si strang bani sa facem un fitment frumows :D

 

@Muale, eram doar curios sa vad cum se comporta masina, zgomotul cauciurilor, vibratii, directie. Nu te gandi ca asa am mers tot drumul, e vorba doar de o simpla accelerare.

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Frumoasa masina ! Ar arata bine cu oglinzile infoliate negru lucios in opinia mea. Stalpii eu i-as face daca as avea folii fata + spate. fara suport de numar risti suspendare de talon. Bafta

Link către comentariu

POFTIM? Fără suport de număr suspendare de talon??? Pe baza cărei legi????

Link către comentariu

Nu prea as crede.daca dacia "3310" a lui tata are nr.prinse in suruburi din 1900 toamna in bara de "inox" ce poate sa ii faca?ca si cum ai lua amenda pt.ca masina nu are abs.etc

Link către comentariu

Conducerea unui vehicul ale carui placute cu numarul de inmatriculare sau inregistrare sunt deteriorate, murdare ori acoperite cu gheata sau zapada de natura a impiedica identificarea numarului de inmatriculare sau de inregistrare SAU conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fara a avea montata una dintre placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare ori daca placutele cu numarul de inmatriculare ori de inregistrare nu sunt fixate in locurile special destinate constituie contraventie.

Eu cred ca aveti locuri "destinate"la masina, nu batut in cuie si prins in nituri. Ca idee, din cate stiu eu nu ai voie nici sa decolorezi rama numarului de inmatriculare. In fine, nu stau sa ma cert sau sa ma contrazic, fiecare e liber sa creada ce vrea ; insa daca va opreste un politist si interpreteaza legea cum vrea el sa nu fiti mirati ! Bafta

Link către comentariu

Bogdan, era vorba sa renunte la acel suport de plastic, dar numarul sa ramana la locul lui pe centru. Doar fixat cu banda adeziva ori ceva mai putin vizibil.

Link către comentariu

am inteles. Personal am un prieten apropiat caruia i-a dat doar amenda pt asa ceva intrucat nu a gasit alte " defecte " la masina. Stiu, te apuca dracii cand vezi ca pe drum umbla toroape cu nr de bg si volan pe dreapta si taxiuri de scot fum si le ies sarmele prin cauciucuri..insa asta e tara in care traim si legea este foarte interpretabila. Eu nu am vrut decat sa fac o observatie, personal si eu le dadusem jos dar apoi le-am gasit prin curte dupa prima ploaie, umblau cainii cu numerele mele in gura :))

Link către comentariu

E perfect corect ce ai postat bogdan.dar nu are legatura.uite m-ai facut curios si am sunat un amic de la rutiera cj.cat timp "e curat,la vedere,in locul special amenajat.etc" a zis ca poate fi lipit si cu picatura.important e sa nu fie tunarit sau scos la imprimanta.anywho.eu unul nu ma certam.eram chiar curios....:)

Link către comentariu

@bgd: din nou, ca de multe ori, esti departe rau colegu'. te rog frumos sa ne scutesti de toti prietenii tai care, culmea, au fost subiectul unei intamplari similare oricarei povesti de pe forum.

rudi, masina arata bine, dar:

- ajuta-ma cu oglinda aia din dreapta de US.

- nu mi se pare destul de lasata :D.

numai bine va doresc tuturor! :))

Modificat de mike.
Link către comentariu

No bine atunci, inseamna ca am eu prieteni mai prosti care au platit amenzi ca fraierii. Mersi pt info cxr. Atunci cred ca le voi pune si eu cu banda :))

mike : stii vorba aia...dintre 2 " smecheri " , unul trebuie sa cedeze...;) e bine ca avem pe forum oameni care " le stie pe toate " ! Voi apela la tine cu incredere cand voi mai avea nedumeriri de genu'.

Link către comentariu

Mike adopti stilul american?"slammed to the ground"?....de am avea si noi drum fara gropi :))

Corectie: "numai bine va doresc" pe noi restul nu ne incluzi?:)))

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

regret ca lungesc offtopicul, dar ma simt nevoit sa raspund:

@bgd: de multe ori am scris posturi in care ma legam de ce m-am legat mai sus, dar nu le-am postat. nu am pretins niciodata ca le stiu pe toate, dimpotriva chiar; intamplarea face, insa, ca eu sa ma aflu in afara legii tocmai pe acest subiect, placutele cu numarul de inmatriculare (discutia e mult mai lunga, putand merge pana la a pune la indoiala legea in sine) si sa stiu ce prevede textul legislativ in aceasta privinta.

@cxr2test: din poze, mie imi pare ca ar mai merge 1cm mai jos..dar eu vorbesc dupa poze doar...deocamdata :)

Link către comentariu

@mike: man...intotdeauna este loc pt mai mult.daca intelegi ce vreau sa zic.chiar ieri cautam pe goagle kit de air ride dar am vazut preturile si am trecut inapoi la ascultat smiley-cai verzi pe pereti ;)

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Nicio mașină nu este dotată din fabrica cu acele mizerii de plastic numite suport de număr. Dacă ar fi asa, ar putea sa te oblige sa le ai. Dacă te amendează ca nu ai suporți înseamnă că profită de faptul ca nu cunoști legea și ar putea sa îți dea amenda pentru orice invenție. Numărul de înmatriculare trebuie sa fie vizibil, curat și în locul prevăzut de fabricant. Atât. Gata cu off-topic-ul.

Link către comentariu

O sa le vina randul si suportilor de numere si oglinzii mari si altor schimbari majore de look. Dar mai dureaza.

Stiu ca ar merge mai joasa, dar ideea e ca in poze nu se vede sub masina. Scutul sta un pic bombat si distanta de la el la sol este foarte mica. Am facut un compromis si am reglat-o cat sa nu am probleme mari in oras. Am planuri chiar nebunesti as putea spune. Bani, timp si inspiratie sa fie :d

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ups. Ma uitam prin poze si am crezut ca nu am pus-o. Sorry :d

Ca sa nu fie postul degeaba, am gasit alta poza :d

post-122999-14098210323656_thumb.jpg

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Ia-ti placute de inmatriculare noi cand ai timp.

Altfel, imi place! Felicitari!

LE: Ah, da, si oglinda aia :))

Modificat de mike.
Link către comentariu

Da stiu, astea sunt obosite rau. O sa iau cand scap de suportii de numar. Din cauza ta, fac din oglinda aia o prioritate :))

Link către comentariu

Las-o asa ca e tare hazlie. Era lucrul care ma facea sa rad de fiecare data cand conduceam Bora. Plus ca e tare utila prin Bucuresti! :D

Link către comentariu

As vrea sa incep un nou upgrade al farurilor, doar ca nu stiu exact ce imi trebuie.

In principiu vreau sa pot da flash-uri cu faza scurta stinsa, cu xenonul. (sa renunt la halogen)

 

Pentru inceput, m-am gandit ca imi trebuie balasturi cu incarcare rapida. E ok, se cumpara. Apoi, ma intrebam daca pot sa gasesc vre-un modul ceva, ori de la modelele mai noi care au aceasta functie (g6, passat b6, passat cc etc.) si sa il adaptez la mine. Daca nu reusesc sa gasesc un modul, va trebui sa fac eu "instalatia". Intai ma interesez de modul, daca reusesc sa ma folosesc de vre-unul. Daca gasesc bine, daca nu, vad cum fac instalatia si daca reusesc, cumpar si balastul. Daca tot umblu la xenon, o sa cumpar si becuri noi pentru ca unul din ele e mai slab ca celalalt. (buba la cap)

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Tu ai lupe bixenon, nu?

 

Daca da, pur si simplu conectezi si faza lunga si cea scurta la acelasi balast (cu incarcare rapida) prin niste diode, nu ai nevoie de ceva mai complicat.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!