Jump to content

Bolf IV - RUD


rudiRUD

Postare recomandată

Salut..iti urmaresc de la inceput activitatea si as avea o intrebare..cum ai facut plasticele de la interior ma refer la conola centrala sa aiba un look asa gen aluminiu ? Ai curatat vopseaua cauciucata si cu ce ai vopsit apoi ?

Link către comentariu

Salut. Eu nu am avut vopsea cauciucata pe trimuri. Am avut look de carbon pe care l-am slefuit pana a ramas aluminum look, pe urma am dat 2 straturi de lac.

Link către comentariu

Am intampinat o problema si masina ramane aici peste noapte. Nu am protectii la amortizoare (mancate de tot) si vin maine. Daca tot n-am avut ce face, am montat spalatorul de far, iar maine urmeaza sa vopsesc capacelul si sa le pun pe amandoua pe masina.

093A989C-0C0D-4BDC-93F2-2F424B9F5782_zps

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Mann,deja tot citesc pe posturi sa vad daca nu am pierdut pozele dar nimic....hai odataa :)))

 

PS: nu te grabi,fa treaba buna si apoi :D

Link către comentariu

Salut..am vazut ca ai avut probleme cu surubul de reglaj la far (cel din plastic) cum il pot scoate din far si sa il schimb ??

Link către comentariu

Salut. Surubul respectiv este alb din plastic si este cel care leaga oglinda farului de carcasa. Nu stiu sa iti explic exact cum il desfaci, dar cu farul in mana si uitandu-te dupa cum ti-am spus ca arata iti vei da seama, e usor.

Intre timp...

Suspensia spate e pusa, e reglata maxim sus. O voi regla jos cand o pun si pe cea fata. Mai astept un pic (trebuie sa ii prind turcului elevatorul liber) ca sa dau puntea jos sa verific ce bucse mai trebuie sa schimb.

DBB0A57C-0540-4F73-AAF7-773BD661A1F3_zps

Azi am mai vopsit capacele de la spalatoare si le-am montat. Sunt super multumit de cum au iesit (vopsitor-sef:subsemnatul). Mai completam din lipsuri.

33522C96-8970-4698-B28C-B0E5522C8E54_zps

10DE894D-6B3B-4236-A658-F5D1DF722640_zps

8106ED4C-9B59-451B-A2F5-A61E71636B58_zps

EF9FEB6A-9BFA-4D5D-AE51-BDD5E2B96A9F_zps

90A5FA6C-4527-4360-9DE5-9AAD696BECCE_zps

Am mai facut rost si de 2 carcase pentru faruri, pentru ca in urma incidentelor petrecute, ale mele au urechile rupte. Urmeaza sa fac transferul cand am timp.

EBEEC9BB-32CE-49C6-A858-19E34842BCC1_zps

M-am mai hotarat asupra unui lucru:jantele. Incerc sa fac o chestie sa vad daca reusesc. Am pus jantele de vanzare si cu inca o suma de la mine, daca le gasesc in stare buna si pret ok, vreau sa mi le iau pe cele de aniversar pe 18. Nu le vand pana nu le-am gasit pe astea sa le cumpar. Daca nu imi iese schema, le reconditionez pe astea.

newrims2.jpg :wub:

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Arata ok,dar sa montezi si pe fata sa imi fac o parere mai buna.Capacele de la spalatorul de far au iesit ok.

 

Cat despre jante,am gasit si eu modelul respetiv (pe 16" nem-originale) si deja mi le imaginam pe masina.O sa iti arate be-ton ;)

Cam la ce pret se invart?

 

PS: vezi sa nu ai probleme cu jante de 18" plus suspensia sport ca sa nu mai zic de comfort.

Link către comentariu

Jantele din poza sunt in conditia utopica :)). Sfatul meu ar fi sa cauti modelul respectiv chiar intr-o conditie proasta estetica fiind si mai ieftine si sa le refaci cum vrei tu. 

Link către comentariu

Pai daca are noroc, chiar si pe alea mai jerpelite o sa dea in euro cat cere el in lei pe ale lui.(ba are logica ce-am zis?  :scratch:  da, are  :icon_cheesygrin: ).

Da' si daca le ia... :winter:

post-27999-0-82722900-1404327032_thumb.j

Link către comentariu

Nu cred sa existe vreun set de BBS Anniversary 25th originale fara sa fie sparte la sub 300-400euro.

 

L.E.: E un set de vanzare in conditii f bune la 500.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Acum mi-a raspuns vladucu care are gti aniversar si jantele de vanzare la 500 euro. Exact cum am planuit. 600 de lei iau pe ale mele (sper) + 1000 de lei din niste bani ce trebuie sa imi ajunga + ce as mai fi dat pe reconditionarea santa monica. Asta e schema. El a zis ca sunt in stare super buna jantele! Deja imi creste pulsul...

Link către comentariu

Eu zic tuica, tu palinca, da' bem amandoi, nu? :lol:

Eu ziceam ca el cere 600 de lei pe Santa Monica si probabil BBS-urile cam pe la 600 de euro s-ar putea sa gaseasca.

 

L.E. Uite ca a gasit si mai ieftin.  :)

Modificat de Robotelu
Link către comentariu

Now I get it. Initial intelesesem ca da echivalentul in euro a 600ron :)) . Evident ca nu avea logica.

 

Mai domoleste putin pulsul pt ca vei avea nevoie de anvelope si e pacat sa faci rabat de calitate acolo.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

...si acolo sa vezi ce rabatezi portofelul, sa le incalti pe cele de 18"

Link către comentariu

Stiu ca e groasa si daca tot fac risipa, sa o fac pana la capat. Dar felul in care arata... e pur si simplu.. Am fost vreo 2 zile nehotarat, nu gaseam ceva sa ma faca sa renunt la reconditionarea santa monica. Uitasem de ele... si cand mi-a venit ideea, pur si simplu nu o mai puteam scoate din cap. Si nici acum nu pot. Sunt.. must have!

Link către comentariu

Before&after.

post-122999-14045732834682_thumb.jpg

post-122999-14045732964969_thumb.jpg

Masina fiind la service si asteptand un furtun de frana, am putut sa iau farurile acasa si sa lucrez pe ele. Unul este gata. La celalalt am apucat numai sa il desfac, e un pic mai mult de lucru la el. Continui munca maine. Am curatat geamurile semnalelor si am pus folie portocalie pe ele. Ma deranja ca, atunci cand erau stinse, se vedea diferenta intre ele. Asa, seamana mai mult. Am mai facut si un capacel pentru spatele farului (locul unde capatul lupei iese mai mult) si am facut locul etans cu un cauciuc adaptor cu care au venit firele xenonului, care pana acum nu l-am folosit cum trebuie (din pacate am uitat sa pozez chestia asta, urmeaza maine). De asemenea, am vopsit si ornamentul pentru ca avea mai multe defecte si la fel si cu ramele. post-122999-14045747768105_thumb.jpg

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Am intampinat ceva probleme astazi la farul al doilea si dupa toata munca de azi, va dau un sfat: nu incercati niciodata sa puneti o carcasa de valeo pe o oglinda hella. o sa se lase cu muulti muuulti nervi :)) Am terminat, mai ramane sa le mai inchid si sa le montez.

Ps.. cu atata munca, numai la poze nu imi era capul :(

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Am fost sa caut carcasa de far hella pentru ca nu imi mai bat capul cu adaptari de pe hella pe valeo si m-am ales cu altceva :))

post-122999-14048322938913_thumb.jpg

Sistemul pentru iesirea lupei prin capac

post-122999-14048323552019_thumb.jpg

Si motivul pentru care caut carcasa hella.

post-122999-14048324035699_thumb.jpg

Reglajul manual este la maxim sus la ambele. Vedeti diferenta?

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!