Jump to content

Scurgeri de apa in habitaclu Fabia


saboteur
 Share

Postare recomandată

Mda...parerea mea este ca problema apei in habitaclu chiar este una importanta si topicul trebuie redenumit gen "apa in habitaclu cauze-remedieri" si trecut in sectiunea de topic-uri importante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asi fi facut asta insa aici se discuta defapt 2 probleme: apa in interior pe la usi, ceea ce zice si titlul si apa care curge la picioarele pasagerului dr.fata care vine din compartimentul de sub parbriz. Ma tot gandesc cum sa fac 2 topic-uri separate insa e greu pentru ca s-ar distruge firul discutiei, clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu si desfacutul stergatoarelor e o problema pentru ca daca nu se pot desface nu se poate lua masca de plastic, daca nu se poate lua masca de plastic nu poti curata mizeria adunata la furtunasele de scurgere a apei si ca urmare a acestei infundari ajunge apa in interior pe picioarele soferului sau pasagerului. Asa cum zice BLiTZ cu mastic am rezolvat si eu problema doar ca eu, poate din exces de zel am pus mastic roata-roata si acuma cred ca se poate umple usa cu apa ca nu mai iese pe nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma operatiunilor de remediera revin cu citeva sfaturi utile:

1.Pentru usa spate

- la desfacerea fetelor de usi spate care au si tweetere de fabrica montate in ele se vor scoate prin depresare usoara cu o surubelnita din fata spre spate si se va desface surubelul torx din spatele lui ( atentie ca tweeterul are 2 cleme spre fata si una spre spate...eu am rupt una din cauza ca nu am stiut asta...)

Multumiri lui BLITZ pentru indicatii tehnice.

- Nu este nevoie de scoaterea completa a fetei de usa ( care la mine nu iesea in sus...) ci doar de inclinarea ei inspre bancheta spate care o tine desfacuta pentru a putea aplica siliconul necesar.

2. Pentru masca fata de plastic

- Desfacerea se poate face numai dupa taierea celor 3 dopuri negre de plastic ( nu se scot in sus ) si inlocuirea lor cu altele noi.

- Nu incercati sa montati (dupa curatare) masca in locasul garniturii de cauciuc dispre parbriz caci nu intra decit in lateral putin ( nici sa o bati nu intra... :lol: ) pentru a evita craparea parbrizului.

- Verificati mai ales iarna si in sezonul ploios daca aveti gurile de scurgere apa de sub aripi libere de noroi ( acolo e f probabil sa arunce roata noroi si se infunda usor )

- Nu lasati sa se adune frunze in timpul toamnei pe linga canalele de scurgere apa

- Recomand sa desfaceti la 2 ani de la cumparare ( nou ) bratele stergatoarelor care de altfel ies destul de greu si sa ungeti cu vaselina canalele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu "noutati"...

In urma operatiunii de la usa spate acum nu mai curge dar...pica...in plus pica si la usa fata-st !!!

Sunt scirbit de slaba calitate prezenta la niste automobile care se pretind a fi mai bune decit 120-ul de acum 30 de ani in care nu intra apa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa va intreb cum se traduce denumirea piesei nr. 1 din poza atasata mai jos (Roof drip moulding), ca mi-au furat-o pe cea de pe partea soferului si nu stiu ce sa cer si cum sa explic celui care ii cer.

Aveti idee unde sa gasesc si cat ar costa?

Mersi

post-32279-1255134001_thumb.jpg

post-32279-1255134001_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta Skoda, cu talonul masini si stiu ei ce sa-ti aduca daca le spui la ce te referi. Ei descopera codul piesei si o ridici de la sediul lor dupa ce ai comandat-o bineinteles. Succes! Si nu uita daca nu ai vreuna pe aproape la dezmembrari nici nu ai de altundeva de unde sa o comanzi. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De trei zile ploua in continuu la Orsova, marunt si constant, rezultatul?....apa pe mocheta pasager si pe mocheta st spate.

Am stat in masina in timp ce ploua si am observat ca apa intra pe la usa dr fata pe sub boxa pe cheder si in final pe mocheta, in spatele soferului ajunge pe la usa st fata zona opusa boxei, langa stalpul dintre usi, se scurge pe sub scaunul soferului si ajunge la picioarele pasagerului st spate. Credeti ca ma confrunt cu problema descrisa de voi aici ? fetele de usi sunt din plastic in parea de jos si nu au cum sa apara umede.

Astazi am sa desfac fetele de usi si am sa dau cu silicon in zonele indicate in acest topic. Am sa revin cu poze si impresii dupa ce dau cu silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Cupidon, depinde pe ce parte , pe dreapta e 6Y6853702 , pe stanga 6Y6853701 , roof channel se cheama

@ PatrikFab, hai zi drept, cat te-ai concentrat sa scrii ce ai scris :P ?

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutatile, am desfacut fetele de usi si intradevar la imbinarea acelei table cu usa propriuzisa exista o garnitura gen burete pe linga care trecuse apa cam pe toata lungimea ei. Am sters bine si am degresat acea portiune la ambele usi fata si dupa aceea am aplicat silicon sanitar alb, ce se foloseste la cabinele de dus, dupa care l-am presat cu degetul pe toata lungimea acelor imbinari. Daca nu am fost chiar explicit pozele pot vorbi de la sine. A plouat si azinoapte dar apa nu a mai intrat, cred ca preventiv am sa fac aceasta operatiune si la usile din spate.

post-52921-1257933043_thumb.jpg

post-52921-1257933090_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difuzorul sau ce a mai ramas din el e un " bonus " mai bine zis un minus de la fostul proprietar, de la inceput se auzea mai infundat spre spart dar nu am dat mare atentie pana nu am desfacut fata de usa si am gasit MINUNEA. Presupun ca are membrana rupta si a fost operat fara anestezie, daca tot a venit vorba are cineva unul si nu are ce face cu el ? platesc pretul pietei SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OMG ce "lucratura" a facut fostul la difuzorul ala; nu pot sa cred, mai ales ca un set de boxe aftermarket bune nu costa mai mult de 150ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faina chestia cu siliconu' pe dif.... :D

Si ca sa revin la nenea silicon...am pus si eu la spate st-dr....iar pe stinga tot curge...mai putin ! iar de desfacut nu o mai desfac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nedumerire, mai nou gasesc aproape in fiecare zi o baltoaca pe prelata de la portbagaj, indiferent daca ploua sau nu, acum nu inteleg de unde e apa. dar am o banuiala ca ar fi de la furtunasul pt parbriz spate, credeti ca se poate? adica nu stiu daca furtunasul trece pe acolo, dar daca cineva a mai observat asa ceva la combi, as aprecia un raspuns. merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil desi putin probabil. Vezi ca nu cumva apa aia sa curga acolo atunci cand deschizi portbagajul: fiind intors e posibil sa se mai scurga apa de pe el si sa cada direct pe polita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este posibil asa ceva...din constructie hayonul e gindit sa se scurga in spatiul special de scurgere aflat sus intre garnitura si plafon.

Acolo daca ai o gaura se poate intr-adevar scurge apa inauntru...dar trebuia sa dea cineva gaura aia ca de ruginit exclus... :)

Cel mai probabil e de la furtunelul de apa pentru stropitoare spate....ori e scos...ori spart.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am inceput si eu sa am aceasta problema. Apa intra pe la usile din spate si se prelinge in mocheta. Se vede clar pe unde vine, de sub fata usei. Am verificat gaurile de scurgere din usa, sunt libere. E foarte deranjant faptul ca daca dupa o perioada ploioasa vin zile insorite, seara e FOARTE mult condens pe toate geamurile din umezeala ce se ridica din mocheta.

Acum, eu nu-s prea bun la bricolaj auto, dar as vrea sa fac ceva in privinta problemei. Stiti cumva daca se poate rezolva 'profesional' problema undeva in Timisoara? Se ocupa vreun service de asta? Sau un intreprinzator particular?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In timisoara la procar!

am avut si eu problema asta! se rezolva cu neste mastic!

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru rezolvarea problemelor cu infiltrarea apei pe la usile spate, bagati un ochi aici ( am mai pus parca odata adresa dar se pare ca s-a uitat de ea ). Se poate realiza operatiunea si singur, fiind foarte usor, fara a apela la un service.

http://www.fabia-vrs.com/technical-info/door-carrier-repair/

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mastic am dat si eu , problema e ca garnitura ce vine pe fata de usa din fabrica e dintr-un burete slab, care se calca si nu mai izoleaza calumea, trebuie dat ori cu silicon sanitar ori cu mastic. Daca ai model vechi de fabia cu suruburi la panou, mai bine il desfaci si bagi masticul dedesupt, daca ai cu panou nituit, nu are rost sa te mai chinui, da-i ca nenea din poze, din afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat ca nenea din poza cu silicon, prin primavara, si de atunci zero apa. :santa:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus amvelopele de iarna pe masina. Evident in Romania, si evident la una din ele nu mi-au pus ventilul cum trebuie. Dimineata era flat. Am dat sa scot rezerva si acolo surpriza cauciucul umed, janta partial ruginita si in lacas destul de multa apa. Fiindca eram pe graba am rezolvat prioritatile in functie de cum ma ardeau. Am gumele de iarna rezolvate si mai ramane sa vad ce se intampla cu apa de la rezerva. Stiti de vreun canal de scurgere? sa nu orbecai pe intuneric cand voi pleca de la servici, sau aman pe maine?

Modificat de keluboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Din ciclul mici belele ( sau mari ) mostenite de la embeu...apa curge iarasi pe la usile spate dupa ploile de zilele astea !

Suspectez faptul ca am pus silicon doar pina pe la jumate si poate intra pe sus...oricum desfac numai la vara...pina atunci am pus cirpe de protectie :lol:

Mai bine ningea...se pare ca de miine vine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus amvelopele de iarna pe masina. Evident in Romania, si evident la una din ele nu mi-au pus ventilul cum trebuie. Dimineata era flat. Am dat sa scot rezerva si acolo surpriza cauciucul umed, janta partial ruginita si in lacas destul de multa apa. Fiindca eram pe graba am rezolvat prioritatile in functie de cum ma ardeau. Am gumele de iarna rezolvate si mai ramane sa vad ce se intampla cu apa de la rezerva. Stiti de vreun canal de scurgere? sa nu orbecai pe intuneric cand voi pleca de la servici, sau aman pe maine?

Salut,

Aceeasi problema cu apa in compartimentul rotii de rezerva am avut-o si eu, tot la fabia sedan. Dupa multe cautari si turnat apa cu sticla prin toate locurile posibile, am gasit locul pe unde se infiltra apa: pe la coltul din stanga jos al parbrizului. Se pare ca masticul cu care a fost lipit parbrizul in fabrica a cedat in timp din cauza diferentelor mari de temperatura vara/iarna. Eu am rezolvat cu mastic de chiuveta pe car l-am bagat sub parbriz (e un loc de vreo 2 mm daca te uiti bine). Ceea ce a facut mai greu de gasit sursa a fost faptul ca apa se scurgea pe dupa mocheta cu care e capitonat tot portbagajul si apoi se aduna in locul rotii de rezerva. Nu am mai avut probleme dupa ce am pus mastic. Ramane de vazut cat va rezista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!