Jump to content

Scurgeri de apa in habitaclu Fabia


saboteur
 Share

Postare recomandată

andras.ilyes87

Salutari! Io am Fabia Hatchback din 2001, si imi curge apa in habitaclu prin spate, de la haion, in doua locuri identice, exact deasupra plasei de acoperire spatiu portbagaj, aproape de tetierele din spate. Asta cand ploua foarte tare. Inca nu am desfacut, acum in weekend vine randul si la asta, sper sa o pot rezolva cu un pic de silicon, o sa spun rezultatul si ce am facut pentru rezolvarea problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Inca un posesor de apa in masina vi se alatura.Am citit intreg topicul despre aceasta problema dar ceva imi scapa si nu reusesc sa rezolv problema. Deci...masina o am de aproximativ de 4 luni, imediat am observat si apa, in partea din spate (in spate la pasager). Am fost la un service, nu reprezentanta, unde a trebuit sa duc munca de lamurire cu ei pentru ca nu credeau ca poate intra apa pe la panoul macaralei. In fine, dupa ce au dat fata de usa jos, au scos tot panoul, au degresat, apoi au aplicat un silicon alb si au montat totul inapoi. La prima ploaie iar s-a umplut cu apa. Am incercat la alt service de cartier unde au ajuns la concluzia ca trebuie reglata usa sa se inchida mai strans.Zis si facut, dar cand ploua la fel...piscina in spate. Am pus furtunul cu apa pe ea dar nu se observa nicaieri , nici daca e o ploaie mai scurta.Daca ploua mai mult, o zi doua intra apa. Cand intra apa in masina gasesc o portiune de cheder in partea de jos umeda, dar nu apa multa ci ca si cand ar fi pulverizata, pe o portiune de vreo 6-7 cm. Nu stiu ce as putea face, am nevoie de sfaturile voastre.

E posibil sa intre prin alta parte? Pe unde ar trebui sa mai verific?

Daca e cineva din Brasov care a avut probleme asemanatoare sa-mi dea si mie un pont catre un meserias bun si priceput. Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intra pe la acel panou, trebuie sa ai si "fata" de la usa umeda, adica sa vezi urme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a izola cu silicon se uda destul de serios fata de usa, acum nu se mai uda deloc insa apa intra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvare...pe bune. Da-i o gaura cu bormasina in partea cea mai de jos a usii. Apa se va scurge pe prag si de acolo jos. La situatia ta trebuie luata in considerare :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!! Sunt nou pe aici si as avea si eu o problema . Am o skoda fabia model 2000 si am observat azi cand am spalato ca imi baga apa pe la filtru de polen in dreapta fata . Masina am luato second acum 3 luni. CE SA AIBA????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa aiba, ce sa aiba? s-a infundat scurgerea de la jgeab cu frunze si mizerii, trebuie desfacut si curatat :)

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MULTUMESC AM SA INCERC SA DESFAC MAINE DIMINEATA. Aminteles ca se desfac greu stergatoarele ??? Are cineva o solutie mai simpla ? msssss

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, de datul stergatoarelor jos nu scapi. Iti mai trebuie 3 cleme de fixare a grilei de sub stergatoare (braduleti le zice). Le gasesti in reprezentanta la 2-3 lei bucata.

Revenind la stergatoare: da-le dopurile alea jos unde is prinse, desfa piulitele (tubulara 13) si da acolo cu niste spray degripant si lasa sa-si faca efectul, poate ai noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: ...

Ia si un ghiveci...probabil ca il umpli cu ce scoti de acolo. Eu am gasit si un burghiu :))

La stergatoare fa cum zice BLiTZ, degripant si RABDARE...vor iesi pana la urma :)

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat azi sa scot stergatoarele dar...... nu am reusit , am dat cu spray dar degeaba. Mai incerc si maine poate am noroc. Nici piulitele nu le-am putut desface , nasol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa scot stergatoarele azi si sa imi bag mana acolo in jgeabul ala , era plin de mizerie si infundate toate gaurile de scurgere . Va multumesc mult ptr ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

imi cer scuze dar nu am timp sa citesc toate paginile

am constat azi, din intamplare, ca sub pres, in stanga spate este apa

pana acum nu s-a intamplat asta

imi puteti spune care e problema si cum se rezolva?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam despre asta + rezolvare se poate citi in acest topic. Trebuie refacut etansarea intre tabloul ce tine si motorasul de la geam si butucul cu usa in sine. Adica se demonteaza, se da cu silicon (sunt multe tipuri) sau mastic special si se remonteaza. E bine sa fie totul curat si uscat la efectuarea operatie.

Cam atat in mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

acum iar ploua, ma duc sa vad daca am balta in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

o alta cauza din care eu am apa in spatele soferului e furtunasul care duce lichidul de parbriz la luneta

mai exact, s-a desfacut din mufa si toata apa care trebuia sa fie pe luneta se ducea in spatele scaunului soferului si apoi curgea jos, usor, prin dreptul usii stanga spate

rezolvarea am descris-o la topicul Instalatia de stergere/spalare parbriz/luneta

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se pare ca nu doar aia era problema

nu e apa dar presul e ud pe interior pe toata suprafata, pe laterala nu se vede nicaieri urme ca ar curge de pe la usa ...

de unde o fi umezeala asta si doar sub presul din stanga spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit la fel la octavia...gaseam pata sub presul stanga spate, de obicei dupa ce ploua

caroseria are niste capace de plastic dedesubt rotunde de vreo 80mm diametru, iar unu era cazut si apa de pe drum sarea acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina a stat in fata blocului .... dar nu stiu de cand e apa sub pres.

poate nu a iesit toata de cand am avut problema cu furtunul de la stergatorul din spate desi atunci parea uscata

portiera nu pare uda, nu prezinta urme de apa, nici pe langa pres.... merita sa desfac portiera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pune problema daca merita.....trebuie sa o desfaci. Am avut si eu problema asta in primavara. Gaseam apa sub pres in spate la pasager. Am dus-o la un service unde au scos fata de usa, au dat jos panoul macaralei si au aplicat silicon in partea de jos si cam jumatate in sus pe laterale. La prima ploaie la fel, balta sub pres. Am mers iar la service si l-am rugat pe tinichigiul de acolo sa dea jos doar fata de usa ca sa aplic eu silicon, nu am dat jos din nou panoul. A dat jos fata de usa , in curtea service-ului si m-am apucat sa pun silicon la imbinarea panoului cu usa, peste tot , laterale, sus, jos, si am astupat cu silicon toate gaurile alea de pe fata interioara a usii,cred ca sunt gauri tehnologice. Am folosit aproape un tub intreg, am aplicat in strat gros, cand a venit tinichigiul sa puna fata de usa a inceput sa rada cind a vazut cat silicon am pus. Dar de atunci nu am mai avut nici o problema, totul e uscat. Inainte de operatie era multa umezeala in masina, facea figuri un actuator, de multe ori nu puteam deschide o usa din spate, ma trezeam ca se declansa alarma aiurea fara sa atinga cineva masina...acum totul merge perfect. Asa ca eu zic ca merita operatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e perfect adevarata si problema si solutia. Oricum, nu trebuie etanseizat pana sus....e suficient jos si vreo 10-15 cm in sus....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus o carpa alba sub pres si o sa vad daca se uda. Daca e albastra e de la lichidul de prarbriz iar daca nu ... e ploaie si atunci de la portiera.

Ieri a plouat un picut si totul e uscat. Astept o ploaie mai serioasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut

pe langa problema tuturor cu usile, ieri am constat ca se umezeste si plafonul la intersectia cu luneta spate.Masina este cumparata la mana a doua, fostul proprietar a ionizat geamurile inclusiv luneta.Credeti ca ar fi o idee buna sa astup pe afara cu silicon santul ramas dintre luneta si caroserie?

post-81814-0-86415600-1333978448_thumb.j

Modificat de alin15
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

pe langa problema tuturor cu usile, ieri am constat ca se umezeste si plafonul la intersectia cu luneta spate.Masina este cumparata la mana a doua, fostul proprietar a ionizat geamurile inclusiv luneta.Credeti ca ar fi o idee buna sa astup pe afara cu silicon santul ramas dintre luneta si caroserie?

post-81814-0-86415600-1333978448_thumb.j

mie imi curgea prin fata, la parbriz cu stalp, am bagat silicon prin inauntru! si am scos sinele alea de pe plafon si am bagat si acolo silicon! Vezi ca gasesti silicon negru ...de la firma Bison!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajutor ...din nou....

Dupa ce am siliconat toata usa (vedeti postul meu mai sus) si am crezut ca s-au terminat problemele, dupa 3 zile de ploi azi am gasit ditamai baltoaca in spatele pasagerului. Ma depaseste complet problema, pe fata de usa nu e pic de umezeala, in fata la sofer sau pasager e complet uscat, in spatele soferului la fel e uscat, nu se vede pe nicaieri vreo pata de umezeala, doar in spatele pasagerului balta. Poate avem pe forum pe cineva care se pricepe foarte bine la caroserii de Skoda si poate sa-mi dea vreo idee, imi scoate fire albe problema asta pt ca ma chinui de un an cu ea. Pe unde ar mai putea intra apa??? Ce am observat...poate e de ajutor...de multe ori ma urc in masina dupa cate o ploaie zdravana si pun mana pe mocheta....e usor umeda, dar dupa ce fac cateva ture cu ea se strange mult mai multa apa acolo, fara sa ploua afara, deci undeva apa e stransa si de la balansul masinii ajunge in spate la pasager.Si am mai observat ca pe partea cu probleme, afara sub praguri sunt niste dopuri mici din cauciuc, la mine lipseste unu. Poate avea vreo influenta, e posibil sa intre pe acolo? desi nu vad cum ar putea ajunge apa in masina pe sub prag.

Orice idee e binevenita, si va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!