Jump to content

Scurgeri de apa in habitaclu Fabia


saboteur
 Share

Postare recomandată

Se desface exact la fel ca si la usile cu geam manual. Nu ai nici o treaba cu geamul efectiv, asa ca nu are cum sa-ti pice.

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare si la ulti ani Constantinilor ori Elenelor.

Amobservat o problema la masina mea :

Ieri cand a plouat torential m-am trezit ca pe covorul de la pasager se scurgea apa destula , pot spune ca mi-a curs vreo jumate de l in masina si nu-mi dau seama de unde vine . Se prelingea pe undeva pesub torpedou .

Exista cumva scurgeri ce se infunda si provoaca problema asta ? Este prima data cand patesc asa ceva si am mai merg cu ea pe ploaie .

De asemeni se uda si fetele interioare de la usile din spate cateodata , deci deduc caintra apa intre garnitura geamului si geam .... cum se poate remedia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara .... ma tot chinui sa scot stergatoarele de pe axul lor striat si nu am gasit inca o solutie sa le depresez de acolo ca apoi sa pot scoate masca de plastic si sa curat scurgerile ca lumea . A reusit cineva printr-o metoda mai "romaneasca" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca si eu m-am chinuit mult pana sa le scot. Incearca cu ceva spray pentru rugina/ silicon / lubrifiant. Eventual si cu usoare batai de ciocan pe piulita infiletata.

Si incet, incet cu miscari usoare stanga/dreapta, alternate cu usoare miscari de impins/tras, cu multa rabdare ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara .... ma tot chinui sa scot stergatoarele de pe axul lor striat si nu am gasit inca o solutie sa le depresez de acolo ca apoi sa pot scoate masca de plastic si sa curat scurgerile ca lumea . A reusit cineva printr-o metoda mai "romaneasca" ?

Presa de la DRAPER.

http://www.drapertools.com/b2c/b2citmdsp.p...=188.26.251.129

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult .. cred ca-mi confectionez si eu una .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca a mai confectionat un forumist una; a descris-o in topicul asta cu cateva pagini in urma. Poate-ti faci o idee sau poate chiar ti-o imprumuta.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA cat costa una la ce sa te chinui sa o faci, e 70 lei.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar atat? Pfoaiii, ma gandeam ca e cel putin 200ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Gata am rezolvat si eu cu apa din usile din spate .

Dupa o cautare de peste 5 luni am reusit sa gasesc pistol pentru pop-nituri de 5,9 , cele ce prinde panoul de usa.Am curatat asa zisa garnitura din burete si in locul ei am pus silicon.Panoul l-am prins cu popnituri de 5,9 de la Bricostore (cu greu le-am gasit).

Puteam sa rezolv cu holzsuruburi dar am spus ca daca fac o treaba sa o fac ca in fabrica.

am si eu o intrebare cat a costat clestele de nituri?(eu trebuie sa schimb mecanismul de ridicare a geamului) multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi s-a pus pata pe prostia fabricii de a nu face un sistem bun de etansare la usile spate...deja m-au disperat exact ca si caseta de directie la logan...

Dupa ce am desfacut a 2-a oara fetele de usi si am bagat silicon in toate gaurile ( si la nituri , numai sus de tot la imbinare nu am pus ca nu e nevoie din cite spuneti ) iarasi curge apa !

Azi la ploaia usoara care a fost a facut ultima belea...

Cred ca fac o margine de silicon transparent la cheder pe dinauntru ca sa nu intre apa si dau niste gauri in cheder jos si sus sa se scurga apa...alta solutie nu-mi vine pe moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

greu cu masina asta ceheasca: apa in portbagaj si stanga spate pe podea... jalnic :D

ceva sfaturi de la cunoscatori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In stanga spate vezi ca trebuie sa etansezi macaraua de usa. S-a discutat in amanunt subiectul, cu foto si video.

Apa in portbagaj poate fi de la gurile de extractie aer de sub bara spate. Ele se aseaza pe caroserie cu niste garnituri din burete mai dens, trebuie demontata bara spate si vazut daca nu cumva acele chedere s-au deteriorat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problemele au aparut dupa o ploaie de mai multe zile, masina nu a fost folosita deloc in acel timp, deci nu e problema din timpul rularii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, atunci clar nu e de la gurile de extractie de sub fusta. Cred ca numai chederul de la hayon ar mai putea fi problema, altceva nu prea mai vad ce-ar fi.

Despre etansarea usi, iti recomand sa faci si tu operatiunea, nu-i dificila. Eu am tot amanat pana intr-o zi cand n-am mai rabdat, mai ales cum ploua aci la Brasov, mai rau decat in Londra :rolleyes:

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandesc ca au fost schimbate anul trecut in decembrie stopul stanga si bara spate - posibil sa intre pe la stop in porbagaj si sa se scurga si pe podea (ca e tot stanga spate si acolo)?

masina a stat usor in panta.

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da da, e foarte posibil si asta. Pune frumos mana pe o tubulara si da stopul jos si daca a intrat apa pe-acolo o sa vezi dara de mizerie si eventual si garnitura de pe stop o sa o vezi ori deformata si nu sta la locul ei, ori nu mai e deloc. Pe podeaua spate cred ca e foarte putin probabil sa ajunga de la stop. Nush ce sa zic...

In orice caz, incepi si tu cu ce e mai simplu: stopul jos si vezi ce gasesti acolo. Daca remediezi pe urma e simplu, urmaresti la urmatoarea ploaie ce se-ntampla.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Salut,

Iata ca in sfarsit am remarcat si eu aceasta problema la mine: apa in usile spate, de unde rezulta mucegai si miros in habitaclu.

Am desfacut usa din spate stanga si am remarcat urmatoarele, buretele care separa tabla pe care se monteaza macaraua si usa era fleasca. L-am rupt si nu am pus nimic, inca, in loc.

Am vazut ca exista o solutie la problema prin care sa se izoleze cu mastic peste imbinarea dintre tabla si usa, peste buretele existent. Dar asta nu rezolva problema infiltrarii de apa si retineii ei in buretele original. Apa ramanand acolo duce la ruginirea tablei respective => alte probleme. Chiar credeti ca asta este cea mai buna solutie?

Eu as vrea sa dau tabla aia complet jos, sa inlocuiesc buretele cu un mastic/silicon orice, care sa nu mai retina apa.

Am incercat sa dau geamul jos, dar nu am inteles ce trebuie sa fac cu cele doua suruburi M5 si M10 prin care deblochez siguranta geamului. Ma poate ajuta cineva cum trebuie sa procedez? O schema mai detaliata, explicatii.

Multumesc,

Mihai

nu cred ca buretele ala dintre fata metalica si exterioriul usii retine apa (daca te referi la garnitura aceea care imita un fel de burete), asa ca varianta cu mastic mi se pare foarte decenta. indecenta e lipsa de orice fel de reactie a fabricantului. nu inteleg de ce nu fac un minim efort sa elimine aceasta problema.nu stiu de ce nu ii intereseaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pare ca am gasit o rezolvare pt apa care intra in cabina pe la usi.Sincer mi se pare munca destul de multa pt a izola cu silicon sau alte lucruri complicate , mai ales ca nu am avut rabdare sa citesc despre succesul metodei.Eu am dat cu un burghiu de 6 o gaura in keder exact pe locul unde l am gasit umed (adica pe prag spre bancheta) pt ca apa sa se scurga inafara caroseriei.Pana acu nu am mai gasit apa in cabina.Cu scuzele de rigoare daca nu agreati metoda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

poate ne dai mai multe informatii exacte sau eventual poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si mie mi se pare a fi singura metoda eficienta de a scurge apa pe acolo...m-am saturat de desfacut usile si siliconat degeaba. Nu am aplicat-o pina acum din motive tehnice...m-am gindit ca nu o sa mai fie etans chederul si o sa apara alte probleme, dar e ultima solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-are legatura cu etanseitatea keder-ului pt ca toate sunt perforate ca sa iasa aerul din ele cand inchizi usa (doar ca-s mai mici)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!