Jump to content

Scurgeri de apa in habitaclu Fabia


saboteur
 Share

Postare recomandată

Treaba cu siliconul am facut-o inca de acum 2 ani si NU am mai avut nicio problema de atunci. Asa ca nu inteleg ce este asa de greu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...m-am saturat de desfacut usile si siliconat degeaba. Nu am aplicat-o pina acum din motive tehnice...

Cum vine treaba asta? Te-ai saturat dar n-ai dat niciodata cu silicon?? Chiar nu te inteleg cate-odata.

Si eu am dat (ce-i drept ca m-a mancat in dos sa dau cu adeziv de parbrize si m-am mazgalit tot :D ) si de 1 an nu mai am niciun necaz. Plus inca alti zeci carora le-am dat acolo cu silicon si nu mai reclama nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

infiltratii de apa pe la lampile spate, intra apa pe langa garnitura, se poate vedea daca tragi usor capitonajul,se strange chiar multa, solutia dat jos lampa si aplicat mastic siliconic pe garnitura si strans inapoi. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu m-ai inteles corect...

Nu am aplicat figura cu gaura in cheder :)

Operatiunea dat cu silicon am facut-o de 2x mama ei de skoda...si tot curge !

O data cu universal si inca o data cu sanitar.

O sa mai dau din nou dar poate imi recomandati un mastic mai bun...ceva prin care nu trece apa :tomato:

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut iarna trecuta la usile spate cu adeziv de parbrize :) pe langa faptul ca m-am mazgalit tot (si-al dracu adeziv nu se duce decat cu piatra ponce :)) ) nu am mai avut probleme.

Ieri insa am gasit ceva vreme sa desfac broasca de usa dreapta fata ca se dusese switch-ul. Bineinteles... nituri, bormasina, stiti povestea. Pun tot la loc.

Azi dimineata pe drum spre munca vad ca incepe sa creasca in dimensiuni un siroi de apa de la usa dreapta fata si se intinde pe covoras. Pfff... instant mi-am adus aminte de adezivul de parbrize :| asa ca tre sa mai dau odata fata de usa jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La "marmacii" gasesti manusi de unica folosinta...

Pt citiva lei nu merita sa-ti reinoiesti pielea de pe "dejte" :))

Lucrezi ceva mai greu dar se compenseaza cu timpul pierdut la curatare...

PS: stai sa vezi ce frumos se curata de pe miini spuma poliuretanica :)

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Las ca "e bune" si manusile lu nevasta-mea de la vopseaua de par...

Cit despre Loctite...care din ele e bun ?

Poate gasesc un adeziv de parbriz la pret decent. In mod sigur apa ocoleste siliconul ala nenorocit.

Blitz: Sper ca ai pus holzsuruburi in locul niturilor ordinare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, am pus alte nituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e...de data asta nu mai pui...:)

O sa rezolv si eu cu Loctite pin la urma, caci adeziv de parbrize se gaseste numai la cantitati mai mari sau la pret exorbitant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E draci, e 50 de lei o trusa de lipit parbrize. DAR e mai complicat cu adeziv de parbrize, ca trebuie sa ai aparat de incalzit tubul etc etc, deci n-are rost sa faci ca mine. Siliconul de instalatii sanitare aplicat cu putina raspundere este absolut suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-ma cu silicon sanitar ca e de rahat...vb lu'Moog "Prin silicon nu trece apa...il ocoleste"

Am acum sanitar pe usi si curge mai abitir ca inainte parca :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In urma cu mai bine de un an am folosit si eu la usile din spate (la Fabia) silicon negru(cost=8 lei)nu mai retin marca. L-am cumparat de la magazin de piese auto, unde am cerut "silicon negru". Nu am mai avut probleme. Mai intai am studiat problema pe youtube si pe briskoda( forum britanic despre skode) unde am vazut cum si-a etansat englezu' fabiuta, care tot silicon negru a folosit( el l-a cumparat de la alt magazin decat cel de unde am cumparat eu :blink: !).

Modificat de fabro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatia asta am mai auzit-o dar nu stiu ce tip de silicon ai folosit...

Exista 2 tipuri:

Mastic cu silicon de gen: http://www.autoaccesorii.ro/standard_products.php?id=6511

sau silicon normal negru Ceresit de ex: http://www.magazinul-meseriasului.ro/produse/189-silicon-negru.aspx

Sa nu mai aud de silicon Den Braven ca am pus si nu tine deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi curge in habitaclu , deasupra usii, dreapta fata, cred ca ori prin coltul parbrizului, ori vine de pe sinele alea ptr portbagaj , am desfacut chederul si stalpul, si se vede ca a curs ceva apa pe acolo! dupa ce rezolv treaba, va voi zice ce si cum!

http://imageshack.us/photo/my-images/109/dscn0666o.jpg/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina la urma am cumparat Silicon negru aquablock

La o folosinta asemanatoare se preteaza Moment fix

Revin cu rezultate dupa citeva ploi.

t.dan: Iti intra apa pe sus pe la izolatia pentru barele longitudinale.

E f posibil veche si uscata...tre schimbata.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mda dupa 2 zile de ploaie am observat pe unde imi intra! am dat jos sinele alea (bare longitudinale?) ... si am luat o sticla cu apa, am turnat, imi curge pe la coltul de sus de la pasager ...... sa cumpar silicon negru ? sau mastic negru? va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina la urma am cumparat Silicon negru aquablock

La o folosinta asemanatoare se preteaza Moment fix

Revin cu rezultate dupa citeva ploi.

Rezultate f bune. Nu mai intra apa. Operatiunea cea mai grea a fost dezlipirea siliconului vechi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat Bison negru , am tras silicon pe toata lungimea sinei ( pe sub sina , si am bagat in colt sub parbriz de afara si dupa aceea si inauntru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stiti cumva cum se numeste acea cheie folosita pentru scoaterea clipsurilor? Exista vreo sansa sa o gasesc la magazinele de piese auto.. sau e vreo raritate..? Ca presupun ca nu prea exista sanse sa "confectionez" una similara care sa nu-mi rupa vreun clips... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva cum se numeste acea cheie folosita pentru scoaterea clipsurilor? Exista vreo sansa sa o gasesc la magazinele de piese auto.. sau e vreo raritate..? Ca presupun ca nu prea exista sanse sa "confectionez" una similara care sa nu-mi rupa vreun clips... :(

clipsurile de la ce anume? .....daca e vorba de clemele alea care tin , stalpi, fata de usa, etc ..... se lasesti sa le cumperi de la o reprezentanta skoda .... sau tie ti`au ramas clipsurile in lacasu ala si nu poti sa le scoti? detalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In limbajul tinichigiilor este furculita, o gasesti la wurth sau draper.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu o surubelnita, cu grija sa nu zgarii, incepi de jos , e greu pana scoti unul, ca dupa ce ai un pic de spatiu, merge ca-n branza, numai ideea e sa nu fii vreun pui de strungar..... :lol: adica sa n-ai un pic de simt....si daca totusi vei rupe unul....desi nu cred....fiindca prima data esti ca strutul de fricos, gasesti de cumparat....stai linistit....2 lei bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva cum se numeste acea cheie folosita pentru scoaterea clipsurilor? Exista vreo sansa sa o gasesc la magazinele de piese auto.. sau e vreo raritate..? Ca presupun ca nu prea exista sanse sa "confectionez" una similara care sa nu-mi rupa vreun clips... :(

clipsurile de la ce anume? .....daca e vorba de clemele alea care tin , stalpi, fata de usa, etc ..... se lasesti sa le cumperi de la o reprezentanta skoda .... sau tie ti`au ramas clipsurile in lacasu ala si nu poti sa le scoti? detalii?

Este vorba despre clipsurile (clemele sau cum s-or mai numi) de la usa dreapta-spate. Asta pentru ca, dupa 5 ani de zile, am inceput ("in afarsit") sa ma trezesc cu apa pe pres si sub pres, la cea mai mica ploaie... (vechea hiba pe care nu au rezolvat-o cei de la Skoda nici la sfarsitul seriei Fabia 1). Deci, ma refeream la cele 6 cleme, pe care nu as vrea sa le rup :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa desfaci mergi si iti cumperi de rezerva de la reprezentanta.

Si sa stii ca astea noi sunt albe si nu se mai rup ca cele vechi verzi nici dupa 2-3 desfaceri.

In plus etanseaza mai bine.

Nu va fie frica de zgiriat, tabla e galvanizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!