Jump to content

Scurgeri de apa in habitaclu Fabia


saboteur
 Share

Postare recomandată

Salut am si eu o problema cu apa in masina .

Chestia cu siliconatul la usi am facut-o preventiv si nu am nici macar tapiteriile umede .

 Cate o data am firicele de apa pe la garnituri dar apa care intra este nesemnificativa fata de galetile de apa care le scot dupa o ploaie . La sofer la picioare si in spatele soferului.

Intrebare , stie cineva cam pe unde poate intra acest volum mare de apa ? am inteles ca ar fi ceva scurgeri in partea de jos de la parbriz , stie cineva pozitia exacta ? asta pentru a nu demonta jumatate din masina pana sa le gasesc .

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm salutare suna exact cu ce am avut eu,uitate la postarile mele si vei vedea cum am rezolvat problema...sub grila de la stergatoare ai cablurile care intra sper bord,acolo sigur ai aceea presetuba..rupta sau pe jumate cum ama gasit-o si eu,mai in dreapta exact in dreptul telescopului mai sant niste fire subtiri care duc la semnalizare laterala,si acolo i-mi intra apa pe langa ele si ajungea pe la maneru de actionare capota...cumpara silicon bituminat si baga mare,eu astupand acele gauri nu am mai avut treaba....citeste bine ce am facut eu am postat poze si video cum i-mi intra apa,o sa ai mult de munca...desfa grila si tot ce e in partea soferului si toara apa pe parbriz in dreptul soferului numai asa vei depista pe unde anume intra apa....dar iti spun sigur sant manuchiurile de cabluri...numai bine bafta

Modificat de pancu.boss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am si eu aceeasi problema dar la usile sin spate. La mine se uda si cand trec printr-o balta mai maricica. Ma puteti ajuta. Multumesc

Modificat de ionutsev
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se desfac fetele de usi de tabla si se baga silicon unde e garnitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat problema foarte bine cu silicon,  dar cu mare atentie fara sa ma grabesc si nu mai am nici o problema deocamdata. Am folosit silicon transparent ca fapt divers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

puteti atasa poze cu orificiile de rigoare? sau ce tre sa fac ca virgula garantie nu am dar apa patrunde pe la usa din dreapta fata,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Done.

2. Trebuie sa te uiti la #354.

post-25544-0-83430700-1395523761_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salutare, astazi o curs bine apa...din cer, si pe drum am observat ca o parte din apa ajungea si in masina, pe langa filtrul de polen...pe unde intra apa aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin fata, daca nu ai curatat scurgerile de la baza parbrizului ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna.

Am fost la spalatorie azi si am observat ca s-au udat tapiteriile la usile din spate. Care o fi problema? Cumva ca apa se infiltreaza pe la geam si nu curge prin usa pe unde ar trebui? La usile din fata n-am vazut sa fie problema, poate fiindca la acestea jumatatea inferioara e plastic si nu se imbiba ca la tapiterie.

Care e solutia?

Mersi.

post-119838-14173644507659_thumb.jpg

Modificat de sigisius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte verifica gaurile de sub usa sa nu fie infundate.

Daca nu e de la gauri, rezolvarea e chiar simpla. Dai jos tapiteria de usa si pui silicon la imbinarea fetei de tabla cu usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am observat ca la spalatul cu pistol nu apare udarea tapiteriei, doar la spalatul cu perii prin tunel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe mine m-a disperat...imi intra apa la greu in fabia de la serviciu...Podeaua e uda peste tot, daca apas pe mocheta, iese apa prin ea. In plus, condenseaza pe geamuri pe interior, de ma dispera...

Am verificat gaurile sa nu fie infundate...Pai daca bag ceva prin ele, in majoritatea cazurilor ai impresia ca nu sunt infundate deloc...totul pare ok.

Dar , daca punem un furtunul cu apa, si bagam apa prin una din gaurile de la usi, o sa vedem ca apa nu prea curge cum trebuie din usi.

Daca inchidem usa, asa, mai taraneste, prin trantire, se va vedea ca iese ceva mizerie din usa, in dreptul gaurii, mizeria ramanand pe prag...Asa ca, o sa aveti mari surprize la ce iese prin gaurile alea.

Repetati "procedura", pana nu mai iese mizerie prin gaurile respective, si o sa aveti surpriza ca apa va curge normal din usa.

Cand gaurile sunt partial obturate, apa se scurge pe la panoul usii, se prelinge frumusel pe chederul de usa, si chiar trece de el, scurgandu-se pe sub mocheta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare colegii , detin si eu o fabia 1 din 2000 si de o perioada tot am probleme cu scurgeriile de apa in masina , acuma cateva luni imi curgea apa la sofer , la fiecare ploaie era plin de apa insa dupa o perioada s-a rezolvat singura :) nu stiu ce a patit insa nu a mai curs apa in masina toate bune si frumoase pana acuma vreo 2-3 luni cand surprinza iara apa in masina insa de aceasta data la pasager in dreapta si dupa aceea usor usor la pasager dreapta spate . 

 

Intro zi am ridicat presurile si am vazut ca in unele colturi deja imi facuse mucegai pe mocheta. Primul pas ce l-am facut a fost sa dau panoul jos de la usa din dreapta fata , am scos si boxa cu ocazia aceasta pentru ca numai functiona de o perioada iar pe boxa am observat dare de apa uscate si sub boxa in staga jos a usii se vedea cum a curs apa .

 

Insa ce am mai observat eu e ca mocheta este uda la picioare la pasager insa in partea de sus , nu stiu cum sa va explic  deci nu unde este podeaua dreapta in partea de sus unde este curbura aceea ( am atasat o poza mai jos ) , asa ca m-am pus sa scot mocheta toata din masina iar joi asa singurel m-am pus pe demontat masina , am demontat toate plasticurile acelea de la usii si de la stalpii unde se afla centuriile , torpedoul , locasul unde vine casetofonul , clima si sertarasul , ansamblu acela de sub volan , am scos scaunele si sezuturile din spate ca spataru spate nu avea rost sa il mai scot si am scos la uscat mocheta si pasla de sub ea care era imbibateee foarte bine cu apa de parca a varsat cineva din gresala un pahar de apa de vreo 5 litri :)).

 

Okk m-am decis sa cumpar un silicon santiar din acela de baie si sa pun la usii exact cum ati facut si voi insa ieri seara m-am pus si am citit toate cele 19 pagini ale forumului si am observat ca unii din voi au spus ca siliconul acesta nu ii cel mai bun iar unii recomanda silicon negru sau mastic auto , voi merge pe la magazine prin Tm sa caut sa cumpar mastic auto daca voi spuneti sa acela ii mai bun (daca stie cineva din Tm unde as putea gasii l-as ruga sa imi zica si mie :) ) . 

 

Azi am luat doua bidoane de 5 litri de apa si vreo 5 sticle de 2 litri si am inceput sa torn pe masina sa vad pe unde intra apa insa nu am observat in masina sa se vada apa ce am turnato , insa am observat ca in partea stanga fata nu curgea aapa sub masina la fel ca in partea dreapta (ma gandesc ca ar fi infundata scurgerea aceea , si nu prea doresc sa ma pun sa dau stergatoarele jos ca este un chin iar ultima data cand am facut asta am iesit cu parbrizul crapat :)) si a trebuit inlocuit ) , iar urmatorul loc pe unde curge apa ar fi pe la usa din dreapta fata pe la locul difuzorului (bine acuma se observa cum curge pe acolo ca am difuzoru scos

intrebariile mele urmatoare ar fi cam asa : 

1. Ar avea ceva daca pe toata podeaua sa dau un strat mai gros de vopsea insonorizanta auto? iar dupa aceea sa pun pasla la loc si mocheta (ma gandesc sa fac acest procedeu sa nu existe vreun locshor pe unde sa intre apa in timp ce mergi , iar daca voi pun aceasta vopsea ar trebui acoperite si dopurile acelea de cauciucuri sau acelea ar trebui evitate ? 

2. La usi daca voi pune mastic , silicon sau orice altceva ar trebui sa maresc un pic gaurile din partea de jos a usii cu o bormasina ceva ?

3. Boxele acestea ce le am acuma zic eu ca numai functioneaza din cauza ca a curs apa pe ele , eu daca voi cumpara altele nu voi avea aceiasi problema ca va curge apa intai pe difuzor si abia dupa aceea se va scurge din usa 

4. ar trebuie sa schimb si bandourile acelea de la geamuri ? sa fie mai stranse pe geam pentru ca si atunci cand lasi geamul in jos si dupa aceea il ridici se vede clar pe el ca nu se sterge uniform .

 

mai jos am atasat ceva poze cu starea masinii mele de pana acuma si scuze de povestea asa lunga :)) .

 

IMG_2024.jpg

 

 

 

IMG_2023.jpg

 

 

 

IMG_2009.jpg

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Ar trebui evitate.

Nu. Raman asa cum le-a gandit proiectantul masinii. Mai trebuie din cand in cand inspectate si desfundate daca este cazul.

Da, poti...si ai rezolvat si pct.3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da dar ele oricum erau astupate de vopseaua acea argintie, eu oricum prea le vad rolul acelor dopuri sau mai bine zis nu știu rolul lor.

@carmina ai avea idee cam cat m'ar costa gumele (nu știu cum se numesc :( acelea de la geamuri? As dorii sa le cumpăr noi pentru ca decât sa iau unele dr la schrot ar fi aceiași chestie ca și la mine.

Iar legat de boxe chiar dacă as schimba acelea de la geamuri îmi este sa nu curgă totuși apa pe ele și sa mi se strice iară :( pentru ca de data asta doresc sa cumpăr niște boxe mai bune nu chinezării.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar materialul izolant era peste acel capac care acopera gaurile tehnologice ale caroseriei. Daca te-ai uitat cu atentie, acolo exista un spatiu prin care trebuie sa circule curentii de aer...in cazul tau, se pare ca circula apa.

Uita-te cu atentie la #343, ma refer la acea imbinare din compartimentul motor de sub ECU. Verifica sa nu fie fisurat.

 6Y0837477A, 6Y0837478A

Membrana difuzorului este mult inspre interior, nu inteleg cum poate sa ajunga apa acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ar fi de sub ecu din compartimentul motor nu ar trebui sa am apa la sofer ? sau poate nu inteleg eu exact unde anume sa ma uit . Azi din pacate am fost destul de ocupat si nu prea am avut timp sa ma ocup de masina insa maine sunt liber si de dimineata ma pun cu lanterna pe masina si caut prin masina sa nu fie ceva fisuri . 

am renuntat la partea cu vopseaua izolanta , azi am cumparat ceva mastic care il voi pune la toate cele 4 usi , voi desface suruburile acelea de la panouri si voi baga acolo intre tablile acelea iar dupa aceea pe langa buretele acela cu probleme . 

 

iar legant de chederele acelea le-am gasit pe net la un magazin (am cautat dupa codurile date de tine) si ii undeva la ~100 ron doar un cheder :( , pai sa le schimb pe toate 4 nu merita sa dau 400 ron acuma (plus ca trebuie sa schimb egr, sonda lambda , senzor g250 :( .... voi merge maine poimaine la ceva magazine de piese auto de prin Tm sa vad poate poate gasesc ceva mai ieftin sa schimb macar la geamurile fata .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin si eu cu un update ... am pus intre timp mastic la toate cele 4 usi si din fericire a ploua zilele astea in Tm iar azi am fost la masina sa vad daca mai am apa in masina (pentru ca din "fericire" nu apucasem sa montez interiorul la loc ) si surprinza in stanga spate la picioare apa :) .... am verificat chederul la usa si pe acolo se vedea cum era ud chederul si chiar am surprin vreo 2-3 picuri de apa pe acolo :( 

 

ceva sugesti de as putea sa fac ?:( 

 

am spalat si mocheta acea pentru ca mirosea ingrozitor si aveam in plan sa montez zilele astea totul la loc insa din pacate nu are rost sa montez la loc fara sa fie rezolvata problema 100% 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca exista recall de la fabrica pentru aceasta problema? Chiar nu am de gand sa ma apuc eu sa dau jos si sa pun mastic sau nu stiu ce alte lipeli. Prefer sa-i iau putin la incins pe astia daca exista recall. Chiar si acum dupa 7 ani, daca a fost recall si nu m-a chemat nimeni, iese scandal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

revin si eu la acest topic :) , eu unul intre timp am rezolvat problema .

 

Problema era ca eu am pus acel mastic pana pe la jumatea portierei insa la usa stanga spate curgea apa cam cu vreo 3-5 cm mai sus de mastic asa ca am mai luat un tub si am mai pus odata la toata usile pana aproape sus .

 

Din fericire a mai plouat si dupa aceea si am gasit din nou apa in partea dreapta fata si am mai pus mastic acolo unde ziceam in postul de mai sus ca am gasit apa atunci cand am dat mocheta jos iar dupa toate aceste operatiuni am turnat cu galetile apa pe masina a mai si plouat si nici un strop de apa numai am gasit prin masina :) 

 

Iar daca tot aveam masina asa de dezmebrata :)) am profitat si am instalat niste senzori de parcare in bara spate plus niste lumini ambientale la picioare atat in fata cat si in spate pe care le-am legat la un dimmer sa pot regla intensitatea luminiilor , arata foarte frumos noaptea 

 

 

ms de ajutor :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

daca iti intra apa in fata la sofer sau pasager, inseamna ca ai frunze in fata sub plasticul acela negru de la stergatoare si s-au infundat gaurile de scurgere. Apa se strange si cand depaseste nivelul iti intra pe la aeroterma. Scoate stergatoarele cu o presa , scoate plasticul negru , curata frunzele si tot ce  o sa mai gasesti pe acolo pana cand desfunzi gaurile de scurgere care dau sub aparatorile de plastic de la roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

E o problema de fabrica. La mine gaurile nu erau infundate dar curgea rau apa, se facea condens inauntru, incepuse si mucegaiul sa se vada. Am fost la Mihai Barbato, le-am lasat masina 1 saptamana si au rezolvat definitiv. Au dat jos tot de pe usi, au pus mastic din ala, au refacut totul. Acum nu exista apa in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@godoroja și eu am făcut la fel și eram bucuros ca numai intra apa în mașină la fel ca tine aveam mucegai sub presuri și mirosea foarte urat în mașină.
După ceam pus mastic pe la uși am crezut ca am rezolvat problema însă după vreo luna surpriza apa în mașină.
Urmează sfatul lui @iulian94 desfundare găurile de scurgere și strânge noroiul ala de sub ștergătoare crede-mă ii o grămadă.

Începi prin a scoate ștergătoarele ( dai capacele alea negre jos dupăia desfaci piulitele de la ele și le forțezi un pic sau dacă ai o presa și mai bine le scoți mai ușor)
Dupăia dai plasticul acela negru jos
Și încet încet vezi tu pe acolo ce mai trebuie demontat pentru ca eu am făcut operațiunea asta acuma câteva lunii și numai țin minte.

Oricum de când am scos noroiul de lângă aeroterma numai intra apa deloc. Intra și pe la uși nu zic ca nu dar 60- 70% intra pe la aeroterma.

Cite pun mai jos niște poze sa vezi cum am curățat eu acolo sper sa te ajute.

post-115535-14421429402989_thumb.jpg

Uite astea sa le cureți ( eu la.inceput nu le-am văzut din cauza noroiului :))))) ai una în stânga și una în dreapta

post-115535-144214301738_thumb.jpg


Și în plus mai desfă plasticul acesta și curata ce ii acolo, pentru ca pe acolo urca nivelul apei și curge în mașină pe lângă aeroterma.

post-115535-14421431552525_thumb.jpg

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua.

Se pare ca am si eu binecunoscuta problema a inundatiei in spate, am descoperit dupa ce am montat covorase din cauciuc.

Banuiesc ca tot pe la imbinarea panoului de usa cu usa curge dar mai vreau sa verific si gaurile de scurgere, doar pentru siguranta.

 

1.Pana la urma ce e mai bun, silicon sau banda purfix?Eventual daca imi spuneti ce e mai bun si de unde fac rost?

2.Ar fi bine sa schimb si benzile de cauciuc de la geam(partea exterioara)? Cum se demonteaza acestea?

Codurile ar fi urmatoarele pentru hatch/sedan.

6Y0837477A Stanga fata

6Y0837478A Dreapta fata

6Y6839477A Stanga Spate

6Y6839478A Dreapta Spate

Daca nu gresesc, pentru combi codurile sunt la fel doar ca se termina in B in loc de A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!