Jump to content

Scurgeri de apa in habitaclu Fabia


saboteur
 Share

Postare recomandată

Am verificat imediat chedere, etc si totul era uscat. Nici urma de apa nici pe la cheder, nici pe la parbriz (m-am gandit ca poate pe acolo, dar e totul perfect), am verificat fata de usa (si ea uscata, fara nici o problema). Ce sa zic, si eu cred ca vine de undeva de sub torpedou. Daca nu este faza cu condensul de la AC (pt ce am fost in service acum 2 zile), atunci nu mai ramane decat probabilitatea sa se scurga pe la filtrul de polen.

Ultima oara am fost la un alt service decat Skoda (autorizat, tot), dar am hotarat ca azi sa ma duc la Skoda. Asa ca pe la pranz ma duc cu masina la Avia Motors in Militari (cei de la Brady nu raspund la telefoane) si va tin la curent.

La telefon mi-au spus ca deja stiu ce este si ca operatiunea va dura 45 minute si va costa 100 ron (canal scurgere infundat).

Sper sa fie de la asta si sa rezolv problema, dar cum naiba fac sa usuc mai repede acolo ? Ca nu am unde sa las masina in soare si cu usile deschise...

I-am intrebat si pe cei de la Avia si au zis ca vor incerca sa o si usuce, dar nu promit ca vor reusi si si ei mi-au dat acelasi sfat, de a o lasa in soare cu usile deschise...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intors din service. Am fost la Avia Motors din militari (cel de pe Str. Dreptatii).

Verdict: jgheab scurgere apa infundat.

Au dat jos stergatoarele, apoi grila de plastic de sub stergatoare si au scos mizeria care acoperea gaura de scurgere (un pumn de noroi amestecat cu frunze si ceva crengute; imi pare rau ca n-am facut o poza). Mentionez ca nici acasa si nici la munca nu parchez sub nici un copac, deci nu stiu de unde s-au adunat acolo, dar asta e. Oricum, am masina de 4 ani si abia acum s-a intamplat prima oara. Au curatat respectiva scurgere (si pe cea din partea dreapta), au spalat si canalul cu un furtun cu presiune (apa incepuse sa curga pe sub masina, asa cum e normal; mai exact pe la pasajul rotii din dreapta).

Dupa care mi-au gresat mecanismul stergatoarelor si au montat totul la loc.

Timp total: 20 de minute.

Pret: 115 ron

Am mai cumparat eu, duza stropitor parbriz (14 ron), pt ca cea din dreapta era infundata si nu mai aveau ce sa-i faca. Si mi-au schimbat-o ei pe loc.

Cu ocazia asta, mi-au gresat si balamalele la usi, deoarece usile din spate scartaiau usor de la caldura si de la faptul ca nu prea sunt folosite. Mi le-au gresat pe toate 4 (cu un spray mai puternic decat WD40) si acum e liniste din nou :o

Deci problema a fost rezolvata (desi mi-au spus ca sa ma astept ca in 2-3 ani sa reapara).

Acum a ramas doar problema uscarii mochetei in locul unde a ramas umeda. Miros inca nu a prins si azi am lasat masina in soare cu geamurile deschise putin (sper sa fi avut efect).

Daca nu, singura solutie care imi mai vine in minte e sa ma duc la un prieten la curte si sa stau sa usuc cu un feon.

p.s. au verificat si filtrul de polen si era perfect uscat.

Modificat de instinkt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum au demontat stergatoarele?

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ma incumet sa-ti spun eu....iei o tubulara de 13, desfaci suruburile de la brate ...capota deschisa, dai cu spray degripant, cred ca aici era problema ta si ridici stergatorul in pozitia sus asa ca si cum ai sterge parbrizul, astepti.....sa-si faca efectul sprayul, dupa care cu miscari de tras sucit si ce mai vrei tu, tragi de stergator...trebuie sa iasa numai s-a intepenit. Nu uita numai cu stergatoarele in pozitia sus . Spor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa cum a zis Alin. Ideea e ca si cei din service ieri s-au chinuit putin sa le scoata pt ca erau intepenite. De fapt nu au fost scoase niciodata.

Au dat cu spray degripant si dupa aia au tras de ele. A fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, am reusit azi in fata blocului sa curat sub masca de la stergatoare de frunze si namol. era scurgerea intr-adevar blocata. am folosit un spray degripant si am smucit de stergatoare, care se scot foarte usor la un moment dat, tre doar sa le gasesti punctul sensibil. in partea soferului nu prea am resuit sa curat bine din cauza bratelor stergatoarelorde sub capota, dar am curatat in partea dreapta la torpedou unde era buba, apoi am turnat apa pe scurgerea aceea si am vazut cum se scurge pe aripa jos.... deci ma gandesc ca am salvat 100 lei. ca vroiam sa ma duc la un service daca nu imi spuneati voi ca se scot asa usor ca si azi plouase rau si imi intrase apa.....

vaa multumesc inca o data!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat si problema uscatului acelei parti din mocheta. Dupa ce joia trecuta am petrecut vreo 2 ore la curte la un prieten incercand sa usuc cu un feon, am constatat ca nu se uscase de tot. 3 zile masina a fost nemiscata si ieri si azi am lasat-o direct in soare, fara nici nu geam deschis. Si de ieri dupa-amiaza am verificat si se uscase absolut de tot (am lasat-o in asa fel incat sa bata soarele chiar acolo). Asta seara montez mocheta la loc si gata problema.

p.s. dupa ploaia torentiala de aseara, azi dimineata mi-a fost teama sa mai verific. Dar surpriza, am verificat si era perfect uscat, semn ca problema a fost complet rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ma incumet sa-ti spun eu....iei o tubulara de 13, desfaci suruburile de la brate ...capota deschisa, dai cu spray degripant, cred ca aici era problema ta si ridici stergatorul in pozitia sus asa ca si cum ai sterge parbrizul, astepti.....sa-si faca efectul sprayul, dupa care cu miscari de tras sucit si ce mai vrei tu, tragi de stergator...trebuie sa iasa numai s-a intepenit. Nu uita numai cu stergatoarele in pozitia sus . Spor...

te referi la pozitia care o ia stergatorul in momentul in care sterge pe parbriz?...

te intreb fiindca eu m-am chinuit aproape o ora sa le scot in pozitia normala (binenteles cu ele rabatate din brate) cu sute de spraiuri degripante si.... degeaba ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am reusit si eu sa rezolv eterna problema cu infiltrarea apei pe la usile spate.

Am pus silicon pe toata partea inferioara a usilor spate, la contactul dintre cele 2 table ( exact ca si in exemplul de mai sus ). La mine acea garnitura buretoasa, era chiar lipsa pe aproape 2 cm, apa avand loc destul sa se infiltreze. Oricum, proasta idee au avut cei de la Skoda cu aceasta garnitura.

Am testat pe ploaie masina, iar rezultatul este ok - nu mai intra apa pe la usile spate :icon_thumright:

Singura problema ivita: din cele 14 clipsuri de plastic, doar 2 am mai putut refolosi. Restul sau rupt foarte usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele cleme se rup relativ usor mai ales dupa ce a mai trecut un pic de timp si au inceput sa se imbatraneasca. Se gasesc de cumparat la reprezentantele skoda la 1 ron/buc,cel putin atata costau acum circa 6-8 luni cand le-am cumparat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update pret : 1,27 ron/buc clips.

Singura diferenta - noul model de clips pare mai ... trainic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fabia model 2004 am acceasi problema, cand ploua mocheta din fata e imbibata cu apa

Am incercat si varianta cu silicon,dar fara succes, problema rezolvata doar partial.Probabil am omis ceva ...

Ca ultima solutie, am facut programare la Avia pentru saptamana viitoare si sper sa o rezolv acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a scoate stergatoarele eu am folosit o presa de rulmenti de la dacia mosului , presa pe care am adaptat-o putin si au iesit foarte usor fara a smuci vreun pic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia model 2004 am acceasi problema, cand ploua mocheta din fata e imbibata cu apa

Am incercat si varianta cu silicon,dar fara succes, problema rezolvata doar partial.Probabil am omis ceva ...

Ca ultima solutie, am facut programare la Avia pentru saptamana viitoare si sper sa o rezolv acolo

nu trebuie sa faci programare la reprezentanta pana nu incerci sa rezolvi tu aceasta problema pentru ca s-ar putea sa fie foarte simpla si economisesti niste bani. la fel am patit si eu, cand ploua, gaseam apa in partea dreapta cam 2-3 cm , ajunsese pe mocheta pana in spate. si am resuti sa rezolv problema prin curatarea canalelor de scurgere a apei unde am gasit namol si frunze. iar stergatoarele se scot foarte usor dupa ce dai cu spary antigripant si smucesti de cateva ori de ele cu forta in toate partile ca nu se rupe nimic. demontezi apoi bara din plastic de sub ele si cauti canalele de scurgere. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nesimtitele alea de stergatoare nu ies sub nici o forma cu toate ca le-am dat si cu spray degripant si cu ce nu i-am dat.... ;) . cred ca o sa apelez la un service pana la urma.

:D valabil si la cel din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,nici eu nu am putut sa scot stergatoarele dar am tras cu aspiratorul mizeria de acolo(cu teava de la aspirator care se foloseste pt aspirare intre elemanti calorifer),ridicat cat am putut grila de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,nici eu nu am putut sa scot stergatoarele dar am tras cu aspiratorul mizeria de acolo(cu teava de la aspirator care se foloseste pt aspirare intre elemanti calorifer),ridicat cat am putut grila de plastic.

trebuia sa insisti putin mai mult , ca si eu aproape renuntasem de atata smucit si nu se clinteau si la un moment dat am ramas cu stergatorul in mana, am crezut ca l-am rupt asa de usor s-a desfacut.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat zici tu sa insisti? patru oameni in toata regula din care 2 mecanici de service am insistat cam 1 ora.... am insistat prea putin?... glumeam

trebuie sa existe un sistem de scoatere, deoarece cum au intrat asa trebuie sa si iasa. asta e blestemul celor care nu avem garaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am patit si eu aceeasi problema cu apa la picioare dreapta fata. Eu stergatoarele le-am dat jos cu o tentativa de presa facuta de mine, atasez o poza cu ea poate va ajuta.

post-21780-1249543200_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte buna "tentativa" :unsure: dar zi-mi, ai rezolvat pana la urma problema? Ai curatat bine acolo? Eventual la sfarsit o proba cu o galeata de apa turnata acolo? Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema, am curatat tot. :rolleyes: Pun cateva poze cu ce am facut, numa scuzati calitatea pozelor.

post-21780-1249581560_thumb.jpg

post-21780-1249581565_thumb.jpg

post-21780-1249581576_thumb.jpg

post-21780-1249581583_thumb.jpg

post-21780-1249581610_thumb.jpg

Modificat de stilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intru si eu in "clubul select" al posesorilor de apa deocamdata pe cheder st-spate.

Rezolvarea va fi probabil in week-end cind voi desface preventiv si masca de plastic fata si voi curata pentru a preveni patrunderea apei prin zona filtrului de polen. Va recomand sa ungeti apoi cu vaselina axul pentru stergatoare iar in felul acesta se va desface usor data viitoare. Sunt totusi mirat de lipsa unui SDV la service-uri adica o banala presa pe care un skodar foarte priceput "stilo" a construit-o singur !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de off topic. Foarte buna presa "home made", dar la un service care se respecta nu poti sa apari cu o presa de acest gen. Daca producatorul nu a considerat ca e necesara o astfel de presa probabil are motive bine intemeiate. La mine, dupa 2 runde de siliconare sa rezolvat problema apei in usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dupa cum vezi nu prea se respecta service-urile in ce privesc SDV-urile...

Inca se mai lucreaza "din ciocan" sau se trage de bratele alea ca de roata de tractor dupa cum scria cineva mai sus...!!! inadmisibil....

Pina si la dacia 1300 se scot f usor...dar daca la Fabia dupa x ani se scot f greu e clar ca e un defect de proiectare si trebuie un dispozitiv pentru "depresare"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, am cam balarit topicul asta care se referea la apa in interiorul usilor si l-am amestecat cu apa din compartimentul sub parbriz.

Anyway, am gasit si eu zilele trecute apa in masina pe la portiera stanga spate; remedierea: trebuie data fata de usa jos si pus un cordon de mastic de-a lungul partii de jos a suportului de macara usa (tot din tabla prinsa cu nituri de usa, ca si in fata), acolo unde se aseaza pe usa. Nu trebuie desfacut suportul de macara, doar dat frumos un cordon de mastic la imbinare. Eventual verificata scurgerea din interiorul usii care iese pe undeva prin partea de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!