Jump to content

Scurgeri de apa in habitaclu Fabia


saboteur
 Share

Postare recomandată

Pun si eu o intrebare de n00b...daca eu pun silicon acolo...toata a[pa care se scurge..nu ramane in usa? vreau asta? in cazul in care se infunda gaurelele alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea are 3 ani si nu am gasit nici o gaura infundata. Apa care gurge in masina nu curge din cauza umperii usii cu apa(cel putin nu la mine care am avut aceeasi problema) ci din cauza inclinatiei a usilor si a apei care se prelinge pe dublura de usa, si a neetanseizerii garniturii care este dintr-un material de genul celui de la membranele de difuzoare(un cauciuc poros mai mult burete). La mine dublura usii este prinsa in suruburi ceea ce a usurat munca, si finalitatea a avut efectul scontat.

Bafta si spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfat @catalinx, tot inclinatia respectiva este problema si la mine. Normal s-ar putea rezolva pe garantie nu ? Daca nu ma cred baiatii aia, iau un furtun si facem proba in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te vor crede,mai mult ca sigur,au ei habar de problema asta veche ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti poze cu apa prelinsa? sa stiu si eu unde sa urmaresc. Se umezeste panoul usii sau este baltoaca in masina? Asa pateam la Dacia ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta daca era cazul vedeai, nu e musai sa ti se intamle si tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai probleme, o sa vezi peste 2-3 ani cand incep sa apara urme pe panoul de la usa (o sa-ti si marcheze locul pana la care se umezeste de obicei :beerchug: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti poze cu apa prelinsa? sa stiu si eu unde sa urmaresc. Se umezeste panoul usii sau este baltoaca in masina? Asa pateam la Dacia :)

apa se prelinge din usa,pe langa garnitura panoului de la usa,iar daca ai usa tapitata,se vede tapiteria umeda,incepand de jos in sus.Dar al unele modele,fata usii nu mai este tapitata,e doar plastic,asa ca nu prea mai ai ce observa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Odata cu ploile din aceasta primavara, au aparut si la mine "balti" pe covorasul din dreapta fata. Stiind de cazurile cu apa infiltrata in usi si constatand ca am si eu pete pe partea inferioara a tapiteriei de pe usa, am crezut ca este aceeasi problema si la mine. Dar stupoare!!! :) . Am fost de curand la spalatorie cu masina. Cand sa o scot din spalatorie sa-i faca si interiorul, am auzit un baltacait de apa stransa gramada. Ma duc ca Winetoo dupa urma sunetului , si descopar cu uimire maxima ca apa venea in torente din partea de sus, de undeva din zona filtrului de praf al instalatiei de ventilare. Dupa ce am terminat cu spalatul mi-am bagat nasul in locul cu pricina, si dupa ce am desfacut filtrul de particole, am constatat ca respectivul era mai ud decat buretele cu care spal vasele acasa. Pur si simplu storceai cantitati uimitoare de apa. Nu imi pare rau de filtru, care bineinteles s-a stricat, pentru ca oricum trebuia sa-l schimb. Am urmarit "defectul" si la urmatoarea ploaie si presimtirile sumbre s-au adeverit. Pe acolo se infiltreaza apa la mine.

Acum, stie cineva de unde s-ar putea scurge apa in locul acela? Ma gandesc ca ar putea fi infundat ceva orificiu de scurgere in partea inferioara a parbrizului,daca cumva exista asa ceva. Astept cu interes sa "va dati cu presupusul". :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie desfundate ceva canale de scurgere a apei ..... sigur ai frunze si alte prostii pe acolo.

\Cauta ca s-a discutat pe forum problema pe la Ibiza, Golf4 si parca pe la Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate stergatoarele si grila aia neagra prinsa in 3 clipsuri de plastic si vezi acolo in jgheab cum stai cu flora si fauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
multumesc "batranilor" horgarban si saboteur

fratilor aznopate am avut cosmaruri :somnmare: ca imi intra apa in masina si am baltoace.... sa rezolv cred ca sambata treaba cu apa....va rog cat mai detaliat daca ma puteti ajuta...am inteles unde trebuie pus silicon, dar nu stiu cum o sa scot fata de usa...e maneru de ridicare a geamului, sunt clemele care nu vreau sa rup nici 1, e surubu ala de la inchidere centralizata..pls care stie sa explice....multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clemele le poti cumpara de la skoda cu 1 leu bucata, asha ca ia-ti vreo 10 pt ca sigur o sa rupi pt ca ele asa sunt facute sistem "sageata" intra usor , dar greu iasa. Pentru desfacerea fetei de usa vezi la stiky a postat vialy un tutorial http://vwforum.ro/index.php?showtopic=7333

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clemele le poti cumpara de la skoda cu 1 leu bucata, asha ca ia-ti vreo 10 pt ca sigur o sa rupi pt ca ele asa sunt facute sistem "sageata" intra usor , dar greu iasa. Pentru desfacerea fetei de usa vezi la stiky a postat vialy un tutorial http://vwforum.ro/index.php?showtopic=7333

cum scot manerul care da manevreaza geamu? trag de el in exterior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ca eu am geamuri electrice ;)

vezi poate gasesti ceva, multam ca nu vreau sa stric nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maneta de ridicare a geamului se scoate foarte usor

ai vazut ca are un inel negru tragi de el [ca reprezinta siguranta manerului] in lateral

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maneta de ridicare a geamului se scoate foarte usor

ai vazut ca are un inel negru tragi de el [ca reprezinta siguranta manerului] in lateral

???? poze schite explicatiii??? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca cauti prin forum in sectiunea skoda,sigur gasesti o poza.Si apoi e simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca cauti prin forum in sectiunea skoda,sigur gasesti o poza.Si apoi e simplu.

frate da stii sau ai citit ceva pls pune link...dar la problema care o zic nu la altaa...mersi mult :icon_thumright:

filli_costi nu am gasit cea ce zici tu....poze scheme...pls

Modificat de Cristian-Vn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
frate da stii sau ai citit ceva pls pune link...dar la problema care o zic nu la altaa...mersi mult :lol:

filli_costi nu am gasit cea ce zici tu....poze scheme...pls

fratiiilor nu am reusit nici in ziua de azi sa desfac singur usiilleeee....de pe spate nu gasesc ce zce-ti voi....ori sunt :huh: chiorrr?

inca ceva, daca ramane masina pe loc cateva ore...si afara e cald dupa o zi de ploaie mi se abureste parbrizu...cauze motive habar nu am cine stie pls write!!!!! :lol:

Modificat de Cristian-Vn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti se abureste din cauza aburului. :D

apa care iti intra pe la usi in masina se evapora din cauza caldurii (in masina e un efect de sera), si condenseaza pe geamuri care sunt reci. simplu ca buna ziua. n-ai prea dat pe la fizica. :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti se abureste din cauza aburului. :)

apa care iti intra pe la usi in masina se evapora din cauza caldurii (in masina e un efect de sera), si condenseaza pe geamuri care sunt reci. simplu ca buna ziua. n-ai prea dat pe la fizica. :rolleyes:

credeam ca e de la canalul de la parbriz prin care se scurg apele pluviale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!