Jump to content

Scurgeri de apa in habitaclu Fabia


saboteur
 Share

Postare recomandată

Multumesc mult de poze....Sper sa ma descurc :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut operatiunea exact acum 3 ani, si de atunci LINISTE.

Operatiune = zidit cu cauciuc silicon de-a lungul garniturii (evindent numai in partea de jos si circa 20 cm pe laterale)

Salutare!

Poti sa imi spui te rog frumos de care silicon ai folosit?

Multumesc! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit cauciuc siliconic negru (cumparat din Germania, nu mai stiu ce scria pe cutie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am reusit sa demontez panourile de pe portierele spate, si am dat cu silicon peste garnitura existenta. Am turnat apa si este iarasi uscata.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Fabia model 2005 acceasi problema, dreapta fata si spate.

Problema este ca am observat destul de tarziu problema si deja pasla si mocheta este imbibata serios cu apa.

Maine o sa merg al service sa rezolve problema pe garantie. Dupa parerea voastra credeti ca apa care a stat imbibata in pasla de sub mocheta ar fi putut avea efecte distructive asupra caroseriei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic nu, caroseria este galvanizata si nu ar fi trebuit sa fie afectata de apa. Totusi ar fi bine sa se verifice daca exista puncte de rugina sau daca in zona exista contacte electrice care pot fi corodate. Cert este ca bine nu avea cum sa ii faca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal

Eu am cumparat masina din Germania ,cand a ajuns acasa am observat pe usile din spate pete de culoarea cafelei si am crezut ca asta si era ,dar am curatat toata tapiteria (a iesit super) si dupa prima ploaie am observat ca s-au umezit usile din spate de jos in sus.

Am crezut in prima faza ca erau de vina chederele dar dupa ce am citit pe forum am realizat care era problema si am recurs la sfaturile voastre pentru care va si multumesc.

Cand am pus folia pe luneta si geamurile spate am pus si silicon la usile din spate si acum totul e OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu am probleme la usa stg spate de cand am cumparat masina(sept 2001).Mereu cand o spal (normal,cu furtunul),fata interioara la usa spate stg e uda in partea de jos,inclusiv chederul.Sa inteleg ca trebuie sa desfac fata de usa si sa etansez cu silicon fata interioara a usii?(cea metalica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci fata usii si etansezi cu silicon (merge si fara sa dai jos placa metalica din interior). Etansezi pana la jumatatea ei, nu cred ca e necesar sa urci pana sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

se pare ca e o problema des intalnita.

si eu am vazut , dupa o noapte de ploaie continua ca fetele de usi (din spate), sunt ude. rezolvare desfacut fetele de usi si dat cu silicon sanitar. Sa speram ca nu se mai repeta, ca e foarte suparator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, daca problema e cunoscuta de cativa ani, cum de nu au gasit o solutie pana acum ? Macar la modelele noi sa nu se mai intample.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor,

Si eu am probleme cu apa in usile spate. Cineva a postat aici niste poze cu desfacerea fetelor de usi. Le mai poate adauga inca odata?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat si eu problema.Acum nu mai e umed.Mutltumiri pt informatii la contribuitori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Cica actiune Skoda pt intrat apa prin usi

http://www.skodaforum.de/thread.php?thread...er=0&page=2

Cod 57C5 (cica doar pentru modelele 2006-2007!). Se da cu ceva material pt izolat. Deci nici vorba de inlocuit placa de usa sau garnitura ei! Se da cu un preparat izolant acolo. ;) Bravo, Skoda, inca o data ;)

Poate si problema vesnicei umezeli din Fabie sa fie legata tot de apa din usi... la mine iarna de iarna geamurile ingheata pe dinauntru (deja la -2 -3 grade)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am verificat usile si nu au luat apa, chiar daca a plouat destul de mult in ultimele luni.

In partea de jos a usi sunt 2 gauri pentru scurgerea apei. Pana acum nici o problema cu apa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Noroc, nu stiu daca aici e cel mai bun loc de pus intrebarea mea dar ... incerc si eu marea cu sarea.

Totul s-a intamplat dupa o spalare a masinii interior si exterior ... coincidenta sau adevar ...

De acum cateva zile am observat ca atunci cand deschid usa soferului nu m-i se mai aprinde lumina in habitaclu, cea care s-ar aprinde in momentul in care ai deschide orice usa de la masina. Am verificat ca switch-ul de langa bec sa fie pus pe "aprindete cand usile sunt deschise". Stiti cum daca lasi faza lunga aprinsa si deschizi usa de la sofer iti scoate un sunet de atentionare masina ... nici ala nu mai apare, sau cum daca ai deschide usa soferului teoretic s-ar debloca usa de la portbagaj si ai putea s-o deschizi ... no way :rolleyes:.

Intrebarea mea este : unde este martorul de deschide usa sofer ?

Imi dau seama ca mi-a mai ramas sa desfac usa soferului, dar vreau sa stiu ma intai dupa ce sa ma uit. Precizez ca toate butoanele de pe usa functioneaza fara problema. Am verificat acum 5 min sigurantele, toate sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Vezi ca s-a discutat aceasta problema tot la Fabia ,cauta sunt multe de aflat (contactul cu pricina este undeva in broasca usii sunt si poze pe acolo).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta la demontare usa fata.Eu am scris detaliat problema,cauta pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri, mai caut o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

martorul de deschidere al usii sofer este montat pe broasca, in usa, fix sub "limba" care agata pe agatatoarea de pe stalpul usii. Nu prea ai cum sa il vezi, tre sa dai broasca jos, chinul de pe lume. Aici ai un link (broasca e la fel la fabia) http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=77648&page=2

pentru problema cu lipitura rece link aici http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1542461

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am gasit si doua topic-uri la noi despre acest lucru.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=20926

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=13246

Am sa vad daca pot curata eu acel switch, iar daca nu, la revizia de dinaintea expirarii garantiei ii pun pe mesteri s-o rezolve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa te rezolve aia chiar inainte de sfarsitul garantiei din parti.Mergi acum,ca o sa ia aia pielea de pe tine.Mie acum un an mi-au cerut 480ron+70 montatul.Pentru un rahat de microcontact.Si mi-au iesit ochii pana am demontat totul,ca habar n-aveam de forumul asta si n-am avut cu cine sa ma consult.Iar cu garantia....bateria mea a murit la 2 luni dupa ce am luat masina,si am avut 18 luni garantie,si m-au tinut pe drumuri ca n-are nimic bateria,doar eu eram tampitul care baga densimetrul in baterie si vedeam densitate mica pe un element,deci era ala naspa, iar ei ma luau cu voltmetrul cu furca si-mi aratau ca bateria are curent...iar cand le-am zis de densimetru , il tineau inclinat ca sa indice cat vor ei...Si uite asa am sarit peste toate reviziile de la skoda (dupa ce a iesit din garantie) ,pt o baterie pe care a trebuit sa o cumpar eu,cu toate ca era defecta...Dar am economisit o gramada de lovele cu reviziile facute de mine.Probabil ca o sa ma vada aia la schimbat distributia,peste vreo 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema asemanatoare la usa din dreapta spate. Modelul este Sedan 2005(octombrie). Cand ploua in draci se prelinge apa in interor. Din cate am vazut, la mine nu intra apa din usi in iterior ci nu se face klumea scurgerea apei la praguri. Usa tine cumva apa intre ea si prag si cand ajunge la un anumit nivel se prelinge pe pres. Cand deschid usa dupa ploaie sau spalare apa se scurge mai mult ca la celelalte usi adica este mai multa apa intre usa si prag, pe cand la restul sunt doar picaturi. La fel se intampla si iarna cand se topeste zapada. Oare exista solutie ? In curand am revizia si o sa intreb si la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia este siliconul, dupa ce dai fata de usa jos.Siliconul se pune acolo unde sunt garniturile dublurii de usa(o placa de aluminiu), daca pui doar in partea de jos ar trebuii sa fie de ajuns.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!